О. Мусієнко: хтось відповість за зрив вступної кампанії?

«Доброчесність» системи освіти, як і вступна кампанія, явно під загрозою зриву: що робити?

О. Мусієнко: хтось відповість за зрив вступної кампанії?

Автор: Оксана Мусієнко, освітній експерт, андрагог, політолог.

Пані Гриневич, хтось відповість за зрив вступної кампанії?

Із нерадісним трепетом і сумом згадую процес організації вступної кампанії у своєму коледжі. Гаряча пора прийому абітурієнтів, апогей річної профорієнтаційної, маркетингової роботи колективу, зрештою – визнання нашої спроможності і професійності на високо конкурентному ринку освітніх послух. Для мене, як директора, це була пора жнив, де урожаєм була довіра молодих людей і їхніх батьків, які серед інших обирали саме наш заклад. Це був час «збирання» плодів нашої неймовірно важкої роботи «з набору».

За тим, як триває вступна кампанія-2017, спостерігаю зараз збоку. В основному з матеріалів інтернет-ЗМІ та емоцій на сторінках Fb, обговорення з батьками вступників, що звертаються по допомогу… отримую сумбур емоцій і відчуттів.

Коли в Україні вводили єдину державну електронну базу освіти (ЄДЕБО) у 2012 році, цей інструмент сприймався як щось прогресивне, таке, що відповідає вимогам часу і забезпечить інновації в освіті. Та за час користування цією системою її назва почала сприйматися як образливе слово, а зараз – просто як лайка і найнижчий ступінь приниження гідності для її користувачів. Щоб дізнатися, що думають люди, далеко ходити не треба.

«7 років у Приймальній - такого ще не було!!! Це просто жах!» – зі сторінки у Фейсбук.

«Карикатура організації прийому» - зі слів директора навчального закладу.

«Прохання до МОН та розробників системи: ми терміново просимо вирішити проблеми з нарахуванням додаткових балів призерам олімпіад, інакше будемо змушені звернутися до суду за відшкодуванням моральних збитків як мінімум. Це просто жах, а не вступна кампанія», - коментар на Оsvita.ua.

«Якщо абітурієнт невірно виставив середній бал атестата і зареєстрований не у нас першим, ні він, ні ми це змінити не можемо... А таким чином і допустити його до конкурсу... Ми їм пишемо. Відповіді нуль. При зарахуванні буде армагедон», - зі сторінки у Фейсбук.

Чому так сталося?

Правилами прийому до вищих навчальних закладів у 2017 році передбачено подання заяв на участь у конкурсі до вступу та супровідний пакет документів в електронному вигляді. Для цього кожен абітурієнт створює собі електронний кабінет у ЄДЕБО (така можливість була надана з 29 червня – здавалося б, - завчасно).

Тяжка доля спіткала вступників-авторів 40 тисяч заяв, які «зникли». Це сталося тому, що «зависла» система, згубилися зв’язки між заявами  абітурієнтів і реєстром результатів ЗНО. На це є вже офіційна версія пояснення заступника міністра освіти та науки Володимира Ковтунця: «Заяви абітурієнтів залишилися в системі ЄДЕБО, абітурієнтам необхідно їх поновити». Цілком зрозуміло, що реакцією абітурієнта (його батьків) на таку ситуацію буде обурення.

У ручному режимі, похапцем, не вносячи змін до Умов прийому на 2017 рік, які затверджені Наказом МОНу і зареєстровані в Мін’юсті та мають діяти протягом календарного року, своїм листом «Щодо умов прийому» міністерство дає можливість вступнику з 15 липня 2017 року подати заяву та документи в паперовій формі – якщо в присутності представника приймальної комісії вишу буде перевірена неможливість створення електронного кабінету вступника.

Іншим листом приймальним комісіям, що здійснюють прийом документів для отримання спеціальностей за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст», дозволили вносити до ЄДЕБО дані вступників до 22 липня, де, відповідно до Умов, прийом документів тривав з 1 липня і завершився 14 липня, а зараз там уже проходять вступні випробування.

І це при тому, що «Програмне забезпечення в цілому працездатне, всі основні функції, передбачені технічним завданням, реалізовані».

Великим клопотом для працівників приймальних комісій є відсутність можливості редагувати конкурсний бал; відсутність можливості до вже зареєстрованих заяв додавати документи. Хіба не повинен був розробник передбачити такі функції для користувача?

Оцінки за вступні випробування доведеться вносити вручну до кожної заяви, - з екзаменаційної відомості автоматично вони не «підтягуються», хоч раніше така опція була у базі. Так само, як і рейтингові списки, будуть формуватися в ручному режимі секретарями приймальних комісій.

Мій відповідальний і повністю залучений у процес вступу колега в один із днів роботи приймальної комісії відправив 18 листів-запитів на електронну адресу ДП «Інфоресурс», що є адміністратором ЄДЕБО! У відповідь на ці та тисячі інших запитів учора на сайті inforesurs.gov.ua з’явився документ «Основні проблеми вступної компанії 2017 року» (відповіді на отримані запитання).

Система «Конкурс», нерозривно пов’язана з ЄДЕБО, так і не запрацювала до цього часу. А це значить, що декларованою прозорістю і відкритістю навіть не пахне.

Ліцензійний обсяг прийому, кількість місць державного замовлення, місце у рейтингу – так і залишаються до цього дня закритою інформацією для вступника.

Ось за таку якість обслуговування на старті отримання освітніх послуг ми з вами заплатили близько 9 мільйонів гривень! Кому? Відомо: як і раніше, багатомільйонні підряди МОН, тільки тепер уже через систему «Прозоро», виграв Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій. Саме він на замовлення державного підприємства «Інфоресурс» став розробником нового програмного забезпечення. І як результат, всі ми – абітурієнти, їхні батьки, секретарі, відповідальні працівники приймальних комісій, керівники навчальних закладів – взяли участь у «дослідному випробуванні» в умовах «екстремальної виробничої ситуації».

Хоча МОН вважає ситуацію «штатною» і, як повідомив перший заступник міністра Володимир Ковтунець, продовження термінів вступної кампанії не буде (https://zn.ua/UKRAINE/mon-mozhet-prodlit-dlya-abiturientov-sroki-podachi-zayavleniy-254668_.html).

Хоча «доброчесність» системи освіти, як і вступна кампанія, явно під загрозою зриву. Що робити?

Відповідь на класичне запитання «Хто винен?», по суті, є в абзаці вище. І тут проситься наступне питання: що робити? Зрозуміло, що: абітурієнтам, батькам – подавати заяви до суду; керівникам навчальних закладів – вимагати службових розслідувань і належних кадрових рішень…

Та, здається мені, що батьки не захочуть возитися із судами. А ВНЗ «підігнуть плечі», і ночами будуть «довносити», «довбивати», «дотягувати», щоб все було готово до 18.00 26 липня. Бо хто ж буде ставити незручні питання і власнику, і розпоряднику, і регулятору в одній особі – Міністерству освіти і науки?!

Хоча я собі можу дозволити це: отож, пані Гриневич, хто відповість?

Освіта.ua
20.07.2017

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Мама
А що обласні олімпіади також дають додаткові бали, бо за власними спостереженнями бачу, що зараховані?
Абитуриент 2017
Баллы добавили за все МАНы, олимпиады . том числе предыдущих лет, хотя все прекрасно знают, как эти МАНы пишутся учителями, КПИ умудрилось добавлять даже за МАНы не по профилю: за любой предмет(маразм). В результатете те, кто был ниже в рейтинге теперь впереди. В прошлом году МАНы и олимпиады приравнивались к курсам довузовской подготовки. В зтом году баллы за курсы отменили на топ-специальности.
Не знаете - не пишите
Для Абитуриент 2017: Учителями пишутся? С вами всё в порядке? Мне, как призёру третьего этапа в этом году, читать это противно. Не знаете - не пишите. По поводу "не по профилю"... Прочитайте положение о вступительной кампании 2017 и найдите там хоть одно упоминание этого профильного соотношения.
Я
Не знаете-не пишите:Знаю точно, что МАН пишутся учителями.Редчайшее исключение из правила-не исключаю!
Абитуриент 2017
Для Не знаете-не пишите: Прекрасно знаю всю кухню изнутри. И если это в условиях приёма записано(по поводу профильных предметов), то это не означает. что это справедливо. Засчитывать баллы за МАН по фольклору на программную инженерию-это, повторяю, маразм. Кроме того, не мешало бы проверить те работы МАН, по которым засчитаны 10 баллов, на наличие плагиата(отсеялись бы 90%).
Коментувати
Геннадий
Откуда такое количество с конкурсным баллом 200 ??????? В прошлом году такого не было!!!!!
Julia
Для Геннадий: я тоже в шоке. Думаю, это все эти под. коэффициенты большую роль играют. Только за сельский до 6 баллов получить. Я посчитала на примере результатов своего сына. Если бы у него был сельский коэффициент, то было бы на 6 баллов баллов больше.
оля
Для Julia: Что-то плохо у вас с математикой! Сельский кефмыент 1.02. Даже 200 баллов умножить на 1,02 это 204. Не 6 а 4 балла. 190х1ю02=3,8 б.. Не преуаеличуйте. Хотя я лично за то, чтоб НИКАКИХ коэфициентов, квот, льгот не было. Пступать должны ТоЛЬКО по результатм ЗНО,
Смотрите в 2015
Не было по тому, что в прошлом году КБ по другому высчитывался. На 2015-й посмотрите, тогда КБ высчитывали как в этом году. Проходной на бюджет на все топовые конкурсы - 195+
Коментувати
N
А еще очень интересно какой вуз заканчивали разработчики ??? Где так учат??? ((((((
N
Для N: Мабуть київський - база ж розроблялась і тестувалась напевне там.
Коментувати
Суд
Милая, вот как раз родители будут подавать в суд за недосчитанные баллы и сорванные нервы. А отвечать будет МОН и платить будет, и никуда не денутся. Из-за сорванной кампании многие вынуждены будут идти на контракт или не в тот вуз. МОН будет платить/компенсировать за четыре года обучения одаренных детей с баллами 170+ Таких исков будут тысячи, раз и навсегда их надо проучить, чтобы чувствовали ответственность. Как родители и грамотные юристы мы этим займемся. Их страшный сон еще впереди.
Марк
Для Суд: "одаренных детей с баллами 170+" У вас странные представления об одаренности. 170 - это медиана, удел будущих клерков низшего звена.
Abitur
Ми тут зі 189 у престижні київські вузи не проходимо, а Ви 170 + Наївні
Julia
Для Abitur: у мого сина 190+. Так в КНУ 200бальників стільки прийшло, що навіть не знаю. На омріяну спеціальність мабуть не пройде.
Коментувати