Osvita.ua Блоги В. Громовий: як очистити освітянські «авгієві стайні»
В. Громовий: як очистити освітянські «авгієві стайні»

Освітян звикли тримати на короткому «повідку» і голодному пайку, але не працює так система освіти

В. Громовий: як очистити освітянські «авгієві стайні»

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Так, нам усім разом треба здійснити шостий подвиг Геракла. Згадайте, цей найулюбленіший еллінський герой взявся за очищення Авгієвих стаєнь, які 30 років ніхто не чистив. Злопам'ятна Гера підказала діяння не лише нездійсненне, а й принизливе навіть для звичайної людини. Та Геракл знайшов нестандартний варіант дії: він прорив канали від двох гірських річок Алфеї та Пенеї аж до огорожі занедбаних стаєнь. Бурхливий потік вимив увесь гній ще до заходу сонця і перед розгубленим Авгієм стайні засяяли чистотою.

Утім, цей подвиг Гераклові не був зарахований, бо той працював не безкорисливо, а за винагороду (попередньо домовився з Авгієм, що в разі виконання цього завдання забере десяту частину його табунів). Проте й Авгій, дізнавшись, що Геракл діяв за завданням Еврисфея, не дав йому жодного коня. Тож, очищення Авгієвих стаєнь навіть в уявленні стародавніх греків було вкрай невдячною справою.

Алфея і Пенея освітянських реформ

За три чверті століття радянської та чверть століття пострадянської влади в наших освітянських стайнях накопичилось і втрамбувалось стільки всього, що «вручну» ніякий освітянський Геракл не дасть ради цим віковим нашаруванням. Як і в античному міфі, потрібно пустити в дію два потужні потоки.

Перша бурхлива річка, яка змете масу бруду в освіті, зветься «Свобода». Тому критерієм ефективності будь-якого нормативного документа є те, чи розширює він межі свободи для всіх учасників освітнього процесу, чи знімає хоч якісь бар'єри на шляху до задіювання цього найголовнішого ресурсу розвитку освіти.

Друга бурхлива річка, яка змете увесь бруд, що лишиться, зветься «Гроші». Саме бурхливий фінансовий потік автоматично ліквідує купу дратівливих тем від поборів з батьків до приниженого становища вчительства (гроші – це теж свобода і людська гідність). Як це не банально звучить, а гроші в освіті є чарівником №1.

Не треба розгрібати потроху лайно з наших освітянських стаєнь. Його там накопичилось стільки, що не розгребешся.

Воно зникне, «як роса на сонці», як тільки з'являться і будуть запущені на повну силу ці два основних чинники справжніх реформ. Інакше ми будемо лише без кінця борсатись у лайні...

Звісно, наших освітян звикли тримати на короткому «повідку» і голодному пайку. Пора зрозуміти: ну не працює так система освіти нового тисячоліття!

Оригінал на сайті Освітня політика.

Освіта.ua
13.07.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Pasha 23
...- В числе прочего я говорил, - рассказывал арестант, что всякая власть является насилием над людьми и что настанет время, когда не будет власти ни кесарей, ни какой-либо иной власти. Человек перейдет в царство истины и справедливости, где вообще не будет надобна никакая власть. ...Секретарь, стараясь не проронить ни слова быстро чертил на пергаменте слова. - На свете не было, нет и не будет никогда более великой и прекрасной для людей власти, чем власть императора Тиберия! - сорванный больной голос Пилата разросся. ... - И настанет царство истины? - Настанет, игемон, убежденно ответил Иешуа. - Оно никогда не настанет! - вдруг закричал Пилат таким страшным голосом, что Иешуа отшатнулся. ...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!