В. Мисан: підручники 2016 року (8 клас) - «макулатура»

Нові підручники не дозволяють зупинитися і дати відповідь на запитання «чому так сталося?»

В. Мисан: підручники 2016 року (8 клас) - «макулатура»

Автор: Віктор Мисан, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений учитель України.

Етюд №5.

Цьгоріч восьмикласники працювали за новими підручниками. І що вам сказати? Так, як було, чи трохи «припудрити» реальність у контексті позитивних змін освітньої реформи? Скажу так, як було, бо ця брехня на кожному кроці просто ЗАДОВБАЛА. І саме головне: КОМУ БРЕШЕМО? Собі ж та ще й самі!

Два роки тому, коли мене запросили до групи з корегування навчальних програм з історії, пропонував взагалі перестати змінювати програми та випускати нові підручники. Скільки державних грошей витрачено на макулатуру!!! Краще б за них побудували декілька шкіл, дитячих садочків, провели капітальний ремонт тих приміщень, які руйнуються, перекрили десятки «гнилих» покрівель тощо. НАРОД, У НАС Є НА ЩО ПЕРШОЧЕРГОВО ВИТРАЧАТИ ГРОШІ В ОСВІТІ! ЧОМУ МИ РОЗТРИНЬКУЄМО СВОЇ Ж КОШТИ? ЦЕ Ж НЕ ГРОШІ ДЯДІ СЕМА! ЦЕ – НАШЕ, ВАЖКО ЗАРОБЛЕНЕ НАМИ!!!

Чому для характеристики підручників 2016 р. (8 клас) використано термін «макулатура»?

По-перше, вони – паперові і через 5 років дійсно стануть макулатурою.

По-друге, їх не можна віднести до навчальної літератури нового покоління. Чому? Наші школярі працювали за підручниками Г. К. Швидько, П. О. Чорнобай (Історія України) та О. В. Гісем, О. О. Мартинюк (Всесвітня історія). Обидві книжки 100% відповідають програмі. У обох підручниках відкориговано авторський текст, оновлено навчально-методичний апарат, подані матеріали і алгоритми практичних занять. Цей перелік можна продовжити. Він стосуватиметься також навчальних книг інших авторів (тепер їх ми маємо купу!). Але всі ці підручники не дозволяють зупинитися і дати відповідь на те сокровенне запитання англійського вчителя історії Грема Макквіна – «ЧОМУ ТАК СТАЛОСЯ?». Як казав покійний Аркадій Райкін: «Будинок - великий. Народу – сила-силенна, а поговорити немає з ким!»

Серед восьмикласників, що поглиблено вивчають у нашому закладі іноземну мову, спостерігав таке явище. Є група дітей, які успішно освоюють іноземну мову і не викликають серйозного непокоєння у педагогів-філологів. Однак, на історії вони серед неуспішних, тягнуть «лямку» у межах 3 – 5. Чому?

Серед чинників, що сприяють їм бути успішними з іноземних мов, можна б виділити:

  • кількість годин (їх суттєво більше);
  • кількість учнів в групі (їх вдвічі менше, ніж на історії);
  • систематичне використання іншомовного інформаційного середовища (учні люблять слухати пісні іноземних виконавців, відвідують іноземні сайти, переглядають фільми у оригіналі тощо).

Умови оволодіння іноземною мовою для цих дітей є більш комфортними, ніж ті, які можемо запропонувати і створити, вивчаючи всесвітню історію або історію України.

Тема з історії України: «Правобережна Україна: від Андрусівського перемир’я до «Вічного миру». Хронологічно – це період з 1667 р. до 1683 р. Дуже складний період для розуміння. Складність обумовлена динамікою подій. Все змінювалося, як у калейдоскопі. Майже в один і той же час відбувалися важливі події на Лівобережжі, Правобережжі, Запоріжжі, між Дністром і Півд. Бугом, Поділлі, Галичині, Брацлавщині. Десятки подій, чимало історичних осіб, старі-нові союзники і вороги, важливі договори і рішення, «крій» українських земель, боротьба за гетьманську булаву, спроби об’єднатися на тлі наклепів і протистоянь старшинських угрупувань.

Просто фантастичний матеріал для того, щоб зрозуміти як все можна втратити після такої важкої тривалої боротьби і чисельних жертв (1648 – 1657 рр.). Але вкотре ми повз все це з учнями «проскочимо галопом». У нас 45 хвилин навчального часу. 36 учнів у класі (!). Прогноз підтверджений роками: учні не зрозуміють матеріалу (він надто складний і потребує розкриття окремих деталей, комунікації, пригадування вже вивченого раніше, встановлення взаємозв’язків тощо).

Занурюватися і вчитуватися в історію власного народу самостійно учні не захочуть. «Галоп» відбиває у них будь-які бажання. Безліч подій та імен заважають зрозуміти суть, вибудувати логічний ряд, пояснити і усвідомити важливість того, що відбувалося у минулому. Галоп! Ми скачемо програмою, ІСТОРІЄЮ, а відповідно і - ЖИТТЯМ. І така картина майже з кожної теми і кожного курсу.

А тепер дайте відповідь на таке запитання: ЧОГО ВАРТУЄ ТЕ НОВЕ, ЯКЩО ШКОЛЯРІ НЕ МОЖУТЬ ЙОГО ОПРАЦЮВАТИ І ОСИЛИТИ?!

А може, ви мали і маєте справу з іншими дітьми? Може, ваші педагоги – неперевершені майстри власної справи? Тоді ж чому тисячі дітей, у тому числі і ваших, шукали, шукають і продовжуватимуть шукати репетиторів у старших класах і чому тисячі не справилися із ДПА-ЗНО та не подолали тестовий поріг «склав»?

Ось така вона не дуже весела історія з оновленою програмою і підручниками з історії. Попереду нас чекають такі ж історії, бо цьогоріч ми вкотре оновили програму (?!)

Оригінал

Освіта.ua
12.07.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Мирослава
100 відсотково погоджуюся з автором щодо історії у 8 класі( і нетільки у 8).Я б дуже хотіла,щоб хтось із "дорослих дядь" сів і вивчив уроки за дитину.показав як можна засвоїти за 1 урок 5-6 дат,стільки ж понять,персоналій,вміти характеризувати,аналізувати і т.д. СКІЛЬКИ часу необхідно витратити????А історія не одна,є інші предмети .У 8-9 класах діти ще не дуже орієнтуються в тім,які предмети їм будуть потрібні, Батьки в 10 -11кл."оприділяють" у фіз мат клас,а в кінці 11,виявляється потрібна історія і навпаки. Таких випадків я знаю багато!!!
mmm
Для Мирослава: Ага. А для тих, які вже на пенсії взагалі потрібний медичний фах. Попробуй вгадай, що стане в пригоді у житті.
а молодым родителям он
Для mmm: каааааак необходим.В смысле - оно. Знание. Медицины.В особенности сегодня. Когда ни медицины, ни знаний у медиков, ни денег поехать за кордон лечиться. А ведь действительно, история не одна. А даты ЗНАТЬ необходимо,поскольку без оных история превращается в обычную сказку-никому не нужную,но времязабирающую.И время на усвоение дат детям необходимо выделить. ДА,кстати,медицина изучалась в разрезе биологии-химии-физики в былые времена.Взять бы,да рассмотреть все программы прошлого,да помнить,что,по сути,все основы знать следует,чтобы выбор был...
Коментувати
Vlad и Ko правы
на все 100. Каким образом родители вообще определяют ЧТО учить их детям и КАК это делать?Родители позняковского Васи, и родители детей 200бальников (это ведь вовсе не означает,что эти дети разбираются в материале на высший балл,это означает, что они ЛУЧШИЕ в нашем болоте.В болоте, понимает ли кто это?)Стремление ученика углублённо изучат историю следует поощрять в старшей школе.И то, таким образом,чтобы не убить других стремлений.И,это вреньё(или невежество)считать,что количество часов, выделенных на предмет НЕ влияют на его усвоение.ВЛИЯЮТ.НО при этом галоп гнат не следует.
Ефрата
Для Vlad и Ko правы: Конечно количество часов влияет на изучение предмета.В этом году в 8 классе биологию изучали 2 часа в неделю,а в 9 классе - 3 часа неделю (один и тот же курс,только в 9 еще старая программа. И еще учтите возраст:восьмиклассники на 1,5 - 2 года младше.Вот такие изменения в программе.
о младше
Для Ефрата: речи не идёт.Год разницы в этом возрасте роли НЕ играет. А вот время - это да. Ну так, о "тотальной брехне" мы говорили, о повальном невежестве рулевых - тоже. Либо придут умные и знающие выполнять РАБОТУ,либо мзду собирать будут невежественные,но пробивные.
Мирослава
Для о младше: Цікаво,чи багато ви бачите і бачили "умных и знающих"????З нашою системою вищої освіти І виходячи з власного досвіду, це дуже проблематично
Коментувати
vladko
Як ви хочете навчити у 8 класі те, що цікаво їх батькам? можливо кожному у свій час? А то те що цікаво батькам у 8 класі , батьки не можуть навести лад у своєму житті як батьки як громадяни вільної УКРАЇНИ. яка дякуючи цим батькам і досі в жопі Європи!
Просто мама
Ой как согласна с автором! Я тоже вместе с сыном -"подопытный кролик".Угораздило попасть в " полосу реформ") Ведь даже такой предмет,казалось бы ," для души" как " Мистецтво" просто было "убито" и программой, и учебником Масол. Впечатление было,что всё написанное-для научных работников,а не для детей. Таким казённым языком...Качество иллюстраций-жуть. Как здесь писали," галопом по Европам"... Бедные дети...
Pasufik
Як усім догодити просто не відомо. Кожен викладач любить свій предмет і думає, що він найважливіший. Гуманітарії скаржаться, що урізають на їх предмети години, викладачі точних наук навпаки, скаржаться, що в епоху н/техн. прогресу пріоритет має бути саме технічним дисциплінам. Справедливо було би виходити не з захцянок педагогів, а з бажання учня поглиблено вивчати ті предмети, які його цікавлять у плані майбутнього вибору професії. Цього дуже бояться вчителі, бо тоді одні матимуть годин через край, а інші сидітимуть на голодному пайку. У Європі ця проблема давно вирішена, а ми продовжуємо товкти воду у ступі. Мені здається, що не потрібно перебільшувати значення шкільних предметів, людина з часом сама визначить для себе пріоритети. Якщо хтось не цікавиться історією дай її хоч п*ять разів на тиждень результат буде той самий, що один раз.
Ольга
З іншими предметами також не все добре. В мне син восьмикласник. Тому все написане відбувалося перед моїми очима. Історія дуже складна і цікава. Якщо підходити саме з позиції аналізу подій, розуміння, а не запам’ятовування. Ми вже вдома і малювали, и схеми складали, і просто вчили. Результатів не бачу. В голові каша. Додаємо сюди біологію, географію... Купа фактів...Дітям дуже важко. А якщо дитина ще чимось займається в позашкільний час?
Геннадий
А с другими предметами проблем нет? Только история страдает? Да просто должно быть в каждом классе не более 15 человек , а не 35, и проблем не будет.
IQ
Для Геннадий: не згодна. В КНР в класах по 45-50 учнів. І свою історію вони ЗНАЮТЬ. навіть історичний час розраховують по своїй династичній історії. Суть питання- методика, компетентність, та досконалість програмного матеріалу.
Геннадий
Для IQ: в Китае историю не переписывают каждые 3 года.
Это ОНИ Вам сказали?
Для IQ: В союзе тоже знали. Ой как знали. До сих пор не способны увидеть зарождение гражданского общества в тётках с топорами...
Коментувати