О. Мірошниченко: виш – засіб зробити націю розумнішою

Справжня вища освіта, а не супермаркети дипломів – це інтелектуальний потенціал нації

О. Мірошниченко: виш – засіб зробити націю розумнішою

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Трохи про розум.

Не люблю розмов типу: «А для чого стільки людей з вищою освітою? Вищу освіту повинні отримувати лише ті, хто її заслуговують!»

Ну не хочу я жити в країні тотального жлобства. Просто не хочу.

Власне, чому в мене виникли сумніви в розумності подібних гасел? Багато спілкуюсь з італійцями. Простими італійцями. Не науковцями. Є серед друзів і власник авторемонтної майстерні і, як би ми сказали, фермери, і власник приватної пекарні. Себто – простий італійський робітничий клас. Здивуєтесь – але у них у всіх є університетська освіта.

Для чого вона їм? Відповідь банальна. Для розуму. Італія вкладає великі гроші в те, щоб зробити населення розумнішим шляхом відкриття доступу до освіти. Не для того, щоб заповнити бюджетні вакансії. Це просто інвестиція в розум нації.

А у нас парадокс. Створено сотні фейкових університетів – фабрик по видачі дипломів, де метою є не дати знання, а видати папірець. Потрібні вони? Ні, звичайно. Але, закриваючи подібні контори, чи варто відстоювати позицію, коли вища освіта повинна бути доступною лише окремим талановитим людям?

І це не вихід. Бо вища освіта – це всього-на-всього підвищення інтелектуального потенціалу нації. Якщо це, звичайно, справжня освіта, а не супермаркет з дипломами.

Чим більше людей матимуть знання – тим швидше розвиватиметься країна. Це давно вже зрозуміли в цивілізованих країнах. Тому і не дивляться на вищу освіту, як на курси підготовки до заповнення бюджетних вакансій. Тому всі ці держрозподіли в Італії чи Франції не існують та існувати не можуть.

А от держдотації та держстипендії на навчання існують в великій кількості. Себто університет там – це засіб зробити націю розумнішою. Це погано?

А ми знову кидаємось в крайнощі. Закриваючи фейкові університети – фабрики дипломів, одночасно робимо вищу освіту малодоступною. Бо «нам стільки філологів (математиків, істориків) не потрібно».

Що за абсурдне прагнення жити в країні тупих людей? Хай будуть тисячі і тисячі людей з вищою освітою. Справжньою. І хай держава вкладає в це гроші. Не в математиків чи істориків, а в розумних людей, яких повинно бути багато. Як в цивілізованих країнах…

Оригінал

Освіта.ua
07.07.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Anna
Я чисто ради интереса погуглила процент людей с высшим образованием в Италии. В первых трех ссылках указано что этот поцент меньше 30. В общем выборка из трех ваших друзей весьма не показательна
Anna
Для Anna: вообще во всей Европе процент людей с высшим образованием намного ниже чем в Украине и других странах СНГ. Но почему-то живут люди там лучше и в науке эти страны преуспевают.
Pasufik
Для АННА. Все очень просто, Запад очень прагматичен. ВО стоит дорого, поэтому там приобретают его те, кому это нужно для карьеры, а не ради корочки. У нас же предлагают не дорогой суррогат(зачастую) для удовлетворения собственного честолюбия. А так как родители очень "любят" своих чад на дипломчик денег не жалко, авось выбьется в люди. А чтобы спрос не падал повводили массу специальностей для которых классическое ВО вообще не требуется, достаточно бакалаврата или профессионального колледжа. Если у овцы большая шерсть, почему бы ее не постричь?
Коментувати
Клотримазол
Твереза Людина, хоч із трубкою Коби. Маладец!!!
Pasufik
Ви, п. Мірошниченко, самі себе заперечуєте. Визнаєте, що у нас сотні фейкових університетів, але нехай вони будуть, бо тоді ВО не буде всім доступна. Я за загальну високоякісну професійну освіту(вищу, середню, ще якусь) але якісну. Дають наші ВНЗ якісну освіту? Якби давали наші дипломи були б визнані у Європі, а поки що ми отримуємо безліч рекламацій. В американців профес.коледжі є найпопулярнішими НЗ, багато при ВНЗ,але вони від того не дурніші, бо якість освіти на високому рівні. У Японії загальна вища освіта, вони їдять багато морепродуктів, там є фосфор і тому вони такі талановиті. Ну і дай їм боже. Перестанемо пити багато горілки і не крастимемо будемо не гірші за японців. А хіба жити в країні тупих людей з купленими дипломами краще, ніж у країні, де всі високосвічені насправді, а не на папері? Справді освіченою людина стає тоді, коли вона постійно вчиться, а не раз на 5 років за своє життя.
економічні проблеми є ключовими
Для Pasufik: все лихо в нашій освіті від матеріальної складової : голодний вчитель - поганий вчитель. В такій ситуації він перестає дбати про підвиення свого професійного рівня, а отже про якість знань студентів. Економічні проблеми його родини роблять з нього шукача додаткового заробітку. На це і витрачає свій час викладач та вчитель. У підсумку програють всі: студенти, країна, суспільство і, врешті, викладач. Бо, перебуваючи в постійному напруженні та стресі від декількох місць роботи, людина втомлюється, втрачає здоров"я. Тут вже не до якості, тут не радий ні заробіткам, ні набутому додатковому досвіду. Все добре в міру. А яка міра може бути, коли вартість комунальних послуг, основних продуктів харчування, вартість навчання дітей, проїзд і т.д, перевищує сукупні доходи родини в рази. Ось і маємо. Але все написане в жодному разі не заперечує твердження, щодо вільного доступу до вищої освіти. Це якби фундаментальний принцип у державі.
економічні проблеми є ключовими
Для Pasufik: До речі, про супермаркети з роздачі дипломів. В приватних вишах, я так розумію про них мова, можливість отримати якісну освіту є. Однак, не всі студенти самі того бажають. Втрата контролю батьків за процесом, призводить саме до спрощеного результату - отримання папірця. Так, що проблема є комплексною. Вирішувати її треба не заборонами, бо це призведе до втрати ринку освітніх послуг. Перш за все має бути розроблена стратегія розвитку держави на тривалий період-10-20 років. Потім під неї МОЗ має розробити чіткі правила гри в освітньому просторі, які дадуть конкурентні переваги перед сусідніми державами. І засобі контролю не фейкові, а дієві і комплексні. Ну і суспільство, родини мають контролювати інвестиції в майбутнє своїх дітей, бо це майбутнє держави, майбутнє родини. Як варіант, слід розглянути питання про кредитування самих абітурієнтів на освітні Кожен має нести відповідальність і тоді буде очікуваний результат
Pasufik
Для Е.П. Не потрібно нічого забороняти, хто хоче організувати приватний ВНЗ- будь ласка, але з дотриманням усіх вимог Законодавства. Те, що маємо зараз - це контори з видавання дипломів за гроші. Нехай усі робітники мають вищу освіту, якщо вони в змозі за неї заплатити, а дуже талановиті нехай вчаться за державний кошт. Якщо я вчився за державний кошт -то я несу відповідальність перед спонсором, якщо потратив свої гроші - сам собі господар. Але в обох випадках держава( найнята мною для мене) має гарантувати мені, що я вчуся у ВНЗ, а не в конторі ділка від освіти.
Коментувати
викладач зі стажем
підписуюсь під кожним словом автора статті. Ми повинні знову відновлювати середній клас в Україні. А це має бути освічена, культурна, заможна людина. То куди ж без доступної вищої освіти? Громадяни повинні вільно обирати освітні заклади, напрямки підготовки та спеціальності. І роль держави тут така - чітко встановити "правила гри" на ринку освітніх послуг. Ні в якому разі не обмежуючи права учасників цього ринку, а, навпаки, створюючи найсприятливішв умови. Наприклад, як сусідня Польща