Ігор Лікарчук: кілька слів про тестову пошесть

Гарна технологія, заміни якій інколи знайти не можна, може перетворитися в чергове посміховисько

Ігор Лікарчук: кілька слів про тестову пошесть

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Після запровадження в Україні зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників шкіл у країні розпочалася справжня тестова пошесть.

Зараз тести складають і поліціянти, і прокурори, і судді, і держслужбовці, і лікарі, і начальники ЖЕКів, Я вже не пишу про студентів та учнів.

Інколи здається, що в деяких університетах і школах назавжди забули про інші форми перевірки знань і клепають тести як там, де це доцільно, так і там, де тестування абсолютно недоцільне і навіть шкідливе.

Зокрема, я про ті випадки, коли в університетах, догоджаючи моді на тести, навіть курсові іспити замінили тестуванням!!! І це при тому, що справжніх фахівців із тестології й педагогічних вимірювань в Україні нараховуються одиниці. Тому й тести укладають всі, кому не ліньки те робити, чи кому за те платять гроші, включаючи поліціянтів, суддів, прокурорів, чиновників... Для яких тест - це криво сформульоване завдання і кілька невдало дібраних дистракторів.

Наведу лише один приклад. Кілька днів тому мав нагоду ознайомитися із тестами, котрі складають майбутні держслужбовці. Це не тести, а примітив і козлодоївщина. Інших цензурних слів для їхньої характеристики знайти не можу. Більше того, майбутні держслужбовці можуть ознайомитися із змістом цих тестів та варіантами відповідей на них. Залишається лише добре все зазубрити або скористатися шпаргалками чи відповідними технічними засобами. Хоча б і тим же Watch, який можна побачити на руках у кожного третього майбутнього держслужбовця із тих, хто прийшов тестуватися...

Здається, що кращою повинна була б бути ситуація у вищих навчальних закладах та школах. Але подивіться на тести для майбутніх магістрів-правознаців чи на ті, котрі існують в базах даних університетів, розроблені професорами та доцентами.

Як правило, там 96% завдань однієї форми з примітивними дистракторами, котрі або плутаються один із одним, або методом елементарного аналізу легко вираховуються. Й мало чим відрізняються від поліцейських чи держслужбовських тестів.

Аналогічна ситуація і в школах. І це не дивно. Адже діючих педагогів ніхто й ніколи не вчив елементарним премудрощам тестології чи науки педагогічних вимірювань. Навіть у педуніверситетах.

Результатом такої тестової пошесті є маргіналізація тестових технологій. На мою думку, цей процес в Україні вже розпочався. І це мені, як історику освіти, дуже нагадує 1939 рік, коли тестологія, яка у 20-30-х роках набула величезного поширення практично в усіх сферах тодішнього життя, була визнана однією із галузей шкідливої «педології» і, як результат, - надовго заборонена в колишньому СРСР.

Але більш прикро те, що хороша технологія, заміни якій для деяких випадків знайти не можна, ризикує перетворитися в чергове посміховисько. Але що зробиш: лікувати та навчати в Україні можуть всі. Уже бачу, що складати тести та організовувати тестування також можуть всі. Ні до чого доброго це не приведе.

Оригінал

Освіта.ua
06.07.2017

Популярні блоги
Д. Коптило: реформатори не винні, що змін не відбувається Далеко не Клопотенко, Супрун чи Гриневич винні в тому, що змін на краще не відбувається
В. Онацький: репетиторство як альтернатива школі Боротися з репетиторством не варто, але треба покращувати освітній процес у школах
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
R@S
Всі тут такі розумні дописувачі, а поняття не мають, що тестування є декількох типів, де не просто вгадуєш відповідь з 4 запропонованих варіантів, а даєш коротку письмову відплвідь на нього. Та хіба совковому Лікарчуку це відомо? Думаю ні!
ё
Як набрид цей старий пердун у відставці зі своїми недолугими мораліте й пришелепуватим фан-клубом з екзальтованих учителиць.
anton2000
Господин Ликарчук смешивает в кучу разные вопросы. Например, сами тестовые технологии и имитация тестирования для госслужащих. И не господину Ликарчуку критиковать тесты, из центра тестирования под его руководством часть тестовых заданий выходила с ошибками. А если в школах и ВУЗах заменили большую часть контроля безграмотными тестами, то у плохих преподавателей и учителей и обычные контрольные были безграмотными. А вводить ЗНО при получении бакалавра необходимо, чтобы не выдавать липовые дипломы.
Iii
Для anton2000: Не только бакалавриата, но и магистратуры
Коментувати
Альона
Ой як згодна. а ще гірше те, що наші учні тепер через тестування розучилися будувати усні висловлювання. Сама, працюючи у школі, бачила як учні просто вгадували собі 6-7 балів за контрольну. І найгірше те, що дійсно ніхто не вчить складати тести. Вчитель навпомаци розробляє їх самотужки, керуючись тим, что знаходить в методичних посібниках чи в розробках інших вчителів. Навіть якихось вимог до складання тестового контролю в школі не існує!
anton2000
Для Альона: Существует куча способов познакомиться с тестологией. Если вы не в состоянии составить грамотный тест, то учитесь, а не жалуйтесь, что вас не научили. Про самообразование слышали? Если в вашем тесте ученик угадывает на 7 баллов, то выкидывайте такой тест, он безграмотный. И при чём тесты к тому, что ваши ученики разучились строить собственные высказывания? Работайте над этим.
Коментувати
&
Всё правильно говорится. Каждый раз об этом думаю,когда попадаю на курсы повышения квалификации. Какие там " замечательные" " фахові контрольні роботи".Когда отвечаю на те вопросы,каждый раз думаю-какой даун в третьем поколении составлял эти тесты, и каким образом они повышают мою квалификацию?( Уж извините).
anton2000
Для &: при чем здесь тестовые технологии и "специалисты" с курсов повышения квалификации при институте усовершенствовования учителей? Идите на курсы не при институте усовершенствовования, сейчас можно проходить курсы перед аттестацией в разных учреждениях, а не только при институте усовершенствовования.
математик
Браво Антон
Коментувати