Ігор Лікарчук: багато українців хворі на учителефобію

Держава упродовж багатьох років максимально принижує вчителя, навіть коли йому підвищує зарплату

Ігор Лікарчук: багато українців хворі на учителефобію

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Читаючи деякі коментарі до своїх попередніх постів, роблю висновок, що багато українців хворі на учителефобію. Вони ненавидять учителів.

Хто винуватий в появі цієї хвороби? Держава? Так. Бо саме держава упродовж багатьох років максимально принижувала й принижує вчителя, навіть тоді, коли йому підвищує (!) зарплату.

Але не менш винуваті й самі вчителі, які дозволяють робити із собою все, що заманеться їхньому начальству; які живуть ідеологемами і технологіями середини минулого століття; для яких вчителювання - це ремесло, а не професія.

Чи зникнуть причини, котрі викликають захворювання на учителефобію в багатьох представників українського суспільства, в результаті реформ, котрі називаються «Нова українська школа»?

Не впевнений в тому.

Оригінал

Освіта.ua
09.06.2017

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олекса Позняк
(((((((((((((((((((( не пост а поток сознания бабы Параски. А Наталя права, только фамилию не надо писать - жизнь очень короткая штука что бы тратить на идиотов
Поміркована
От мені цікаво:якщо гадського директора школи виженуть з теплого місця і стане він простим вчителем, припустімо,математики, то чи не кусатимуть собі лікті ще троє математиків-інформатиків, коли доведеться годинами ділитися з бувшим босом? А ще мені цікаво: чи хтось з цих гадських директорів має грошей багато хабарних? Якщо знаєте таких-не соромтеся, доводьте фактами! І ще маленьке зауваження:"собака бывает кусачей только от жизни собачей!"Я не думаю, що,помінявши шило на мило, вийде щось путнє. Я не уявляю багатьох своїх колег директором-вони самі собі ради не можуть дати, а що вже говорити про класне керівництво, і тим більше про директорство! А чого нас ображають? Бо не вміємо(чи не хочемо?)захищатися! Та організуйте врешті-решт коаліцію з незадоволених! Не мовчіть! А коли станете директором, то не повторюйтеся-придумайте щось креативне, щоб не говорили за спиною:за Івана Івановича було краще-спокійніше, стабільніше, а години просто заставляв брати, бо не влазило!
Олекса Позняк
Для Поміркована:Ну не продлили контракт моей очередной директрисе, пошла учителем.Посреди года увольняется. Почему ? - спрашиваю - я с 5 классом справиться не могу - не учат, буйствуют на уроках. Вот такие помиркованные считают всех нездарамы а себя богами педагогики. Ума не хватает понять что дети не их уважают а их должности. Но как только пинок под зад и БАГИНЯ которая всех поучала как работать с детьми уже бессильна. Есть порядочные директора но очень многие воруют, а некоторые воруют по крупному. Собрал я компромат на одну помиркованую -воровала 1000 долларов в месяц. Документально доказал и принёс в КРУ. Меня выгнали с работы, а она ворует "по новому" только выручка думаю меньше - курс теперь не 8.Шило на мыло менять действительно не стоит, а вот наконец то превратить директора из БАГИНИ путающей свой и общественный карман в наёмного менеджера подконтрольного не районо за взятки а школьному комитету давно пора.
спец
Так, вчитель не вміє себе захистити та не тільки вчитель. Відсутні дієві засоби захисту. І продажні суди і прогнилі профспілки і т. д. Суспільство зростило такого вчителя. Ніякі коаліції нічого не дадуть, якщо два майдани нічого фактично не дали, то виникає просто зневіра. Але борімся і поборемо - це нас якось втішає.
Олекса Позняк
Для спец: так
Коментувати
Пуховик
Директор украинской школы - это узурпатор власти с совковыми замашками и жадностью фермера-торгаша. Ему почему-то представляется, что школа (особенно гимназия или с уклоном)) это его частный бизнес, а окружающие его завучки - его гарем)) Говорила, говорю и буду говорить: надо запретить директорам рулить по 20-35 лет кряду, а если его зам задержался в кресле более, чем на 10 лет - это уже не завуч, и не методист, и не профессионал, и не учитель. Это всего лишь "подпевала", его тень с амбициями топ-менеджера.
Олекса Позняк
Для Пуховик: правда
Коментувати
Наталия Мирец Тетченко
Вчителя принижують всі кому не ліньки. Батьки, директор, який вимагає і замітать і гребти територію, і фарбувать і клеїть шпалери. Все це хамським тоном вперемішку з погрозами. Дарма, що "за кабінет" не платять - фарбуй, причому негайно. Покинь працювать із журналом. оформлять особові справи, виписувать додатки до атестатів, і негайно фарбуй стіни, бо директору шлея під хвіст попала. Нагадування про посадові обо’язки вчителя закінчились погрозами. "Класного керівництва до пенсії не побачите". Ось так і живем.
))))))))))))))))))))
Для Наталия Мирец Тетченко:Вот Вас и взяли за жаберки. Бабло. оно определяюще. А попробовать. В вашей школе так много стремящихся стать классными руководителями? Вот так и создаётся страх. Вот так и берут всех. Те организовали сбор родительских средств. Те - организовали ещё какие-нибудь сборы денег. А этим - класс страшно сегодня не покрасить. Ребята - учительство всегда будет бояться. ВСЕГДА. Кто-то хочет изменений? Пока учителю ГОСУДАРСТВО платить не будет- никаких изменений НЕ будет. Хотя нет, изменения постепенно наступили - у нас теперь ПЛАТНОЕ образование. ПЛАТНОЕ. И первые,кто у истоков стоял, теперь пишут правила.ПЛАТНОГО образования.
Коментувати
Ольга
Поки директори не почнуть змінюватися, нічого не буде відбуватися в українськитх школах. Постійне приниження учителя з боку керівництва це норма. Кумівство-це те норма! Про які зміни в освіті йдеться? Всі права надати потрібно самому вчителю по проведенню уроків, а то директори все тормозять.
)))))))))))))))))))))
Для Ольга: Вы сама то поняла ЧТО сказала))))))))))0
Коментувати
Людмила Білич
(продовж). Ножем в серце попали слова міського голови «Чого ж ви була така пасивна, що працювала за копійки в школі, а не заробляла собі на квартиру. На слова, що мене влада повинна була б забезпечити житлом, як молодого спеціаліста ще в 90-х, була відповідь: «Не знаю, хто вас мав забезпечити житлом, можливо університет». Але ж не для університету я відпрацювала все своє життя, а для міста. А тепер змушена ночувати у знайомих чи на вокзалі. Найстрашніші для вчителя не бідність шкіл, не мізерна зарплата, яка на сьогодні в багатьох випадках менша від зарплати прибиральниці. Страшне приниження скоробагатьків від влади!
Людмила Білич
Правдиві слова. Сама їм черствий кусок вчительського хліба вже 27 років. Було все: голод 90-х, коли по пів року не бачили своєї мізерної копійчаної зарплати. Але тоді була надія – колись буде краще. Були безсонні ночі підготовки до уроків та олімпіад (після роботи на городі – треба ж якось вижити!). Було щастя і окрилення – твій учень зайняв перше місце в олімпіаді чи конкурсі. Байдуже, що ти за це не отримаєш рівно нічого! Що заробила – кучу болячок. Душа болить від безсилля і безнадії. Єдиний шанс жити в цьому безправному положенні вчителя була старенька квартира, без вигод, води, каналізації, площею 17кв.м у пристосованому приміщенні, яка залишилась від мами. Але і її спалили «сильні світу цього». Комусь знадобилася земля під нею для нового будівництва! Тепер я БОМЖ! Із сином-студентом.
Олекса
Вчителювання за часів міністра-плагіатора Гриневич не ремесло і не професія, а знущання над системою освіти. Мета імітаційної реформи освіти ім. Порошенко-Гриневич, інтелектуальна деградація вчительства та українського народу. Ще 1.5 року, вони будуть при владі, а потім будемо згадувати їхні "прожекти" як дурний сон. Щодо коментарів - не відповідають сутті питання авторської статті. Відволікання громадської думки.
Студент педунівeрситeту
Для Олекса: Олекса, конкретно від яких питань відволікають. Назвіть.
Коментувати
Студент,покупает тот, кто НЕ в
состоянии написать самостоятельно,исходя из ограниченности собственного мозга. Люди развитые пишут курсовые и дипломные самостоятельно. Преподаватели выставляют завышенные требования? Милый мой, почему для одних эти требования завышены, а другие спокойно пишут. А бывает диплом не хотят защищать,считая его недостаточно хорошо написанным, и защищают через год? Не потому ли, что умны? А глупые, неразвитые платят, поскольку глупы, или ленивы (или им заплатить легче).Выход первый-развивать детей с младшей школы.Но не так,как это придумали сегодня,взяв за основу идеи столетней давности,от которых сто лет назад умные люди отказались.Ну потому что умны.Выход второй-ЗАКРЫТЬ вход глупым людям в ВУЗы.Рабочие руки всегда найдут чем себя прокормить.А так-чиновники хотят бабла,ввели контракт,а теперь хотят бабла-введут ЗНО после ВУЗа.Вас антон 2000 звали раньше??)))
Студент педунівeрситeту
Для Студент,покупает тот, кто НЕ в: Нет, я не anton2000. Хотя я читал его, мысли у него в большой мере правильные. Только еще нужно подумать, как правильно это ЗНО организовать, чтобы не наломать дров.
Студент педунівeрситeту
Для Студент,покупает тот, кто НЕ в: во—первых, в каждом вузе разные требования. Во—вторых, один преподаватель вымагает очень много в курсоаой работе, а другой просматривает слегка, и почти никаких требований не выдвигает. Но первых преподавателей значительно больше. Вот поэтому так и получается—одним легко, а другим сложно.
Студент,вот дальнейшее
трудоустройство и покажет кто есть кто.НО тратить деньги бюджета,чтобы КОРМИТЬ ненасытное брюхо чиновников - ГЛУПОСТЬ. И глупость эта даст своё. И ещё - отмена курсовых и дипломных НЕ позволит массе наукоёмких голов понять, готовы ли они заниматься наукой, или нет. А ремесленников можно и техникумах-ПТУ готовить. И полезнее, и денег меньше... У нас же все потенциальные птушники дипломы о высшем образовании покупают...
Коментувати
розумійте
Нажаль багато чого залежить від адіністрацій закладів. Профспілка, педради. І відношення самих учителів до своєї професії. Здебільшого ми працюємо у таких умовах, які нам створюють. Або іншими фразами - адаптовуємося до того, що є.
Студент, когда Квит
выдал идею обнулить балл аттестата при поступлении, НИКТО больше слова не проронил. Ни публично. Ни здесь, хотя бы... Так на этом и утихло. Вероятно по причине того, что слишком много на балл аттестата финансирования идёт. Из кармана родителей-которые выплыли на бюджетных распилах... Да и - посмотреть на меНдалистов по школам. ЗАходишь в школу, а там - пачками всё медалисты. И фамилии многим известные. То мер города, то завполиклиникой,то начальник отдела банка, то... Пройдитесь по школам и поинтересуйтесь...
Студент педунівeрситeту
Для Студент, когда Квит: Атестат не обнулили, а уменьшили долю до 0%—10% от конкурсного балла. Так я и написал, что медалистов стало меньше. І правильно було зроблeно.
Студент,уменьшили,
не есть обнулили. А раз НЕ обнулили,то и разговаривать не о чем. Вот когда обнулят, тогда и поговорим. МеНдалистов стало меньше?Ну так, с первой ласточки в 2000, или в 2001 прошло ни много, ни мало, вся Ваша жизнь. Сколько ещё поколений появится, пока мысль сделает своё дело?
Студент педунівeрситeту
Так и на том спасибо, что умeньшили. Сeйчас атeстат фактичeски нe играeт никакой роли. А вот ЗНО-90% от конкурсного балла. Я считаю, что это очень хорошо. Сравните, раньше балл атестата стоил 200 баллов (2010-2013), в 2014 Ликарчук уменьшил до 60 баллов, а потом (в 2015) он еще уменьшил его долю до 20 баллов. Есть разница между 200 и 20 баллами?
Коментувати
Студент педуніверситету
Лікарчук-порядна людина. Завдяки ньому була викорінена корупція у ВНЗ, зменшена доля атестата. зменшилося кількість куплених липових оцінок та медалістів. І тести більш менш нормальні були (не такі, які виходять за межі программи). Одне єдине питання до Ігоря Леонідовича, чому в перші роки бралися питання із шкільних підручників, а тепер не зрозуміло звідки (наприклад, вказувався підручник, сторінка, номер завдання). Бажаю Вам повернутися працювати директором УЦОЯО. Можливо тоді буде наведений порядок.
вчитель
ше не скоро зникнуть. бо наприклад коли начальник бувший працівник районного комсомолу а зав рмк - голова ради дружини то в них те бачення сидить в крові. вчитель для них лише донор якого не принизиш - то й не получиш від нього . звичайно не всі даються принижувати. але це вже інша розмова
правильно, члены комитетов
Для вчитель: комсомолаготовили себя в партийные работники.То есть - во власть. И обманываться на их счёт не следует. А власть - такое дело. Прибыльное. И его тешит. Так что - бывших партийных-комсомольских членов рай-об-гор-комов в управленцы брать не следовало бы. Не будет от них толку, как и нет за эти 25 лет. Они способны лишь, на деньги людей, себя показать и мир смотреть. Не более
Коментувати
ну  я и не знаю, есть ли за что
нас любить. Но ведь любят за что-то. О детях своих ученики наши рассказывают. Рисунки дарят. Или вышитые портреты. Или просто высказывают собственное предпочтение тем, либо иным способом. Ты заходишь, в лагере, в кабинет, а пацан (пацан) прибегает обнять тебя. Любит и он? Но потребность в обнимашках у него существует. Начворит ли что-то, когда вырастет? Вероятнее всего да. Но это будет друга история. История гормонального всплеска и, скорее всего, отсутствия элементарных представлений о будущем. И мамы-бабушки привечают. Но ведь и учитель - человек. Поэтому и любовь эту он получает не от всех. Ведь это нормально... Что до того, по каким законам живут учителя. Они живут так, как умеют. И книжные законы здесь ни при чём.Кстати, они вовсе и не живут по книжным законам. Но то,что жизнь учителя является, в определённом смысле, примером,это да.И когда учитель ТРЕБУЕТ деньги у ученика,то и это-пример.А теперь думайте-будут ли "любить" учителя-шантажиста и манипулятора...
Анна Перша
А за що нас любити? Одна мама мого учня сказала:"Ви, вчителі, живете по книжним законам і думаєте, що діти теж будуть".Я спочатку образилась, а потім подумала-десь вона і права!Минули часи, коли вчителі були в пошані суспільства, тепер шанують тих, хто має гроші, а не знання.
Лицемірам
Пан Лікарчук, вийшовши на пенсію, вирішив завоювати учительську аудиторію? Нічого робити людині, то на фейсбуці так і строчить дописи. То нехай краще згадає, як нещодавно вчителів, при чому всіх підряд, неуками обзивав, грозився ЗНО для них влаштувати. Нехай згадає про страшенну корупцію в Білоцерківському інституті вдосконалення вчителів, коли він був начальником Київського облоно (він прекрасно знає, що в той час були страшенні побори з вчителів, чому, він знає). Нехай розкаже про позапланові перевірки неугодних шкіл. А тепер прозрів? Он що робиться з людиною, коли він корита видігнали
Студeнт пeдунівeрситeту
Для Лицемірам: Розумієш, справа в тім, що Він нe обзивав нeуками. Він викорінював корупцію з шкіл, змeншив липових надвисоких оцінок в атeстаті та кількість мeдалістів. Завдяки ньому я вступив до унівeрситeту, здавши ЗНО. А тe що він навіть і ругав викладачів—то хотів, щоб вони кращe вчили учнів і давали кращі знання. Можливо дeсь і були пeвні помилки в нього— ніхто від них нe застрахований. Про корупцію в Білоцeрківському інституті впeршe чую.
Коментувати
и почему бы пану
Ликарчуку ЭТИ слова да не говорить учителям во время своего начальства? Боялся? Если боялся, то по какому праву пан рассказывает о том, что они "дозволяють робити із собою все, що заманеться їхньому начальству; які живуть ідеологемами і технологіями середини минулого століття; для яких вчителювання - це ремесло, а не професія.". Подобные высказывания всего лишь показываются довольно широкий определённый спектр... После драки кулаками не машут
Студeнт пeдунівeрситeту
Для и почему бы пану: Нормальний начальник був. Нам би такого рeктора в пeдунівeрситeт як він— був би порядок і наш вуз став би самим кращим в UA.
мальчик, Вы откуда
Для Студeнт пeдунівeрситeту: знать способны ЧТО творилось при начальничестве пана? Вы в те времена лишь ползали в ползунках. Так что - давайте каждый своё знает. Вы тештесь паном. А я, и мои коллеги, своё знаем. ДА и-а следует ли пана за спину прятать? Да ещё и за спину ребёнка. У пана 5000 друзей и столько же подписчиков. Больше некому заступиться?
Студент педунівeрситeт
Для мальчик, Вы откуда: Я не подписчик Ликарчука, но уважаю за то, что уничтожил коррупцию при поступление в вузы. Теперь, чтобы поступить, не надо никому ничего платить. Теперь, чтобы побороть коррупцию при учебе в университетах, нужно отменить курсовые и дипломные работы, за которые гребут преподаватели огромные деньги. К примеру (курсовые стоят 700 гривен, а дипломные все 10 тысяч). Было бы неплохо, если этим вопросом зайнялся центр ЗНО. Тогда бы и тут не было коррупции. А центром таким может занятся Игорь Леонидович. У него опыт уже есть.
Коментувати
вчителька
У багатьох школах спостерігається картина - як тільки приходить час виставляти оцінки. то починається тиск на вчителя - чи то зі сторони учнів, чи зі сторони батьків, а, якщо у них не получається "видавити" ту , що потрібно оцінку, то підключають адміністрацію. Багато директорів вважають себе " мініцарьками" і самі починають тиснути на вчителів. Тут уже всі способи ідуть в хід : і ти - поганий вчитель, і на уроках нічого не робиш, і пояснюєш погано, і діти "вас не хочуть", і години на наступний рік не отримаєш. Скажу чесно - не кожен може бути у школі "білою" вороною, бо родичі і підлабузники директора переважають у школі після 10-річного керування.
Студeнт пeдунівeрситeту
Для вчителька: А Ви візьміть, і нe поставтe. Я би на вашому місці щe змeншив навіть, нe поцікавившись думкою якогось там начальника. Ставтe тe, що заробили.
деточка, добро пожаловать в
Для Студeнт пeдунівeрситeту: реальность. Никто и никогда особо не интересуется мнением начхальства. Это начхальство ТРЕБУЕТ меНдаль давать там, где еле-еле два. И они же награждалитех директоров, уоторые 50% меналистов давали. Они глупы? Или им так выгодно было? Но если выгодно, значит НЕ умны.А как иначе пояснить то, что приветствовалось иметь в школе как минимум 30% мендалистов?
Коментувати
Вчитель
Завжди керувався принципами неупередженості і справедливого підходу при оцінюванні учнів і ніколи не зважав на вимоги адміністрації, чи транди батьків, які незаслужено вимагали вищої оцінки. Нажаль багато колег проявляють слабкість у відстоюванні своєї позиції.
Теж вчитель
Для Вчитель: Ситуації бувають різні. Інколи, щоб уникнути ТИСКУ, треба звільнитися. І, звісно, підхід "оцінка понад усе".
Коментувати
teacher
після того як пан Лікарчук став екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти він почав таки краще розуміти вчителів
Тетяна
Для teacher: Ага, в десяти дописах обплює, а в одному зрозуміє....
Коментувати