Т. Єфімова: EdCamp показав, що всі чекають змін «згори»

Доки зарплату освітянам сплачують з РВО - доти вони стрибатимуть так високо, як їм скажуть звідти

Т. Єфімова: EdCamp показав, що всі чекають змін «згори»

Автор: Тетяна Єфімова, виконавчий директор в EduPay.

Нарешті підсумувала післясмак після EdCamp, бо вражень було досить. Було багато гарного та дійсно класного, але про це постів вже забагато, тому я про наболіле. Що найбільше зачепило.

По-перше, що не було жодного воркшопу, лекції або ну хоч якогось окремого заходу, присвяченого саме фінансуванню в освіті. Куди не приїдь, в навчальних закладах кажуть, що без фінансування - нікуди, фінансова грамотність освітян - близька до нуля, законодавства не знають, де брати гроші - не знають, як робити запити, складати бюджет, як грамотно залучати кошти - не знають. Але ще раз переконалась, що голосно говорити про таке не прийнято.

По-друге. Мені таки вдалося виголосити тему фінансування і взятись до її спікерства у вільному форматі. Коли поспілкувалась з вчителями та директорами про фінанси в освіті та, зокрема, про збір батьківських коштів, то просто руки опустились.

Поясню, що до цього так виходить, що спілкуюсь з тими, хто вже націлений на зміну стану речей, на припинення збору готівки, на перехід до повноцінних бюджетних запитів та прозорий безготівковий краудфандинг.

А тут - присутні передові вчителя та директори - розказали таке, що на голову не натягнеш. Те, що роби не роби запити - все одно в повному обсязі їх не отримаєш - це норма речей. Далі гірше. Кажуть, що як же ми без готівки, бо є частина коштів, яку треба мати на руках, але щоб про неї батьки не здогадались. Вгадайте, для чого? Щоб робити подарунки райво, щоб здавати на отий самий «Червоний хрест» та ще ряд вже не існуючих фондів. Тобто всі хором підтверджують, що готівка має бути саме в непрозорому вигляді, без звітів, бо є ті цифри, про які не можна батькам звітувати, бо ніхто в здоровому глузді такого просто не зрозуміє і не погодиться здавати гроші.

Деякі вчителя, яким соромно збирати на таке з батьків, самі віддають на це гроші з зарплатні. Питаю, чи вони самі розуміють, що школи не повинні здавати на оті всі фонди та робити подарунки райво? Відповідь очевидна - все всім зрозуміло, але порушити стан речей, що складався роками, не можуть, бо бояться звільнення.

Висновок з оцього всього перший - доки зарплату директорам і вчителям будуть сплачувати з відділу освіти - доти вони будуть стрибати так високо, як їм скажуть звідти. Доки не розформують відділи освіти і не віддадуть фінансове розпорядження на рівень кожного навчального закладу - доти будуть прогресивні навчальні заклади, супердосвідчені вчителі та найкращі директори збирати з батьків готівкові кошти.

Висновок другий - прогресивні вчителі та директори, що знаються на STEM - освіті, цікавляться фінським досвідом та бажають щось змінити на рівні свого навчального закладу, не готові не те що вголос виступити проти райво, а навіть почати ті зміни, що мають порушити існуючий стан речей.

Тому й досі чекають змін «згори», зустрівши міністра в кулуарах, питають - а коли ж вже розпочнуться реформи, жаліються на те, що досі не прийнятий Закон «Про освіту». Тому зміна червоної ручки на зелену - то саме та реформа, на яку готові наші освітяни. Все інше - боляче і не про нас.

Оригінал

Освіта.ua
04.05.2017

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Pasha 23
Черный кот только заводил мученические глаза. Лишенный природой дара слова, он ни в чем не мог оправдаться. Спасением своим бедный зверь обязан в первую очередь милиции, а кроме того, своей хозяйке, почтенной старушке-вдове. Она дала самые лестные рекомендации коту, объяснила, что знает его пять лет с тех пор, как он был котенком, ручается за него, как за самое себя, доказала, что он ни в чем плохом не замечен и никогда не ездил в Москву. Как он родился в Армавире, так в нем и вырос и учился ловить мышей. Кот был развязан и возвращен владелице, хлебнув, правда, горя, узнав на практике, что такое ошибка и клевета.
Ирина
Для Pasha 23: Ещё одна жертва полнолунья.
Коментувати
Оксана, Вы вообще поняли,
ЧТО сказали? "не думаю, що Амонашвілі чи Шаталов переймались грошовими питаннями. Вони просто на всі 100 віддавались улюбленій справі, як видатні митці - і отримали шану, результат та задоволення від зробленого" - как Вы считаете, у этих людей дети одевались из секонд-хенда (носили поношенную уже кем-то одежду,или выискивали в комиссионках что-то неношенное)? Как Вы считаете, они сами одевались из комиссионок? И жён своих одевали в одежды из комиссионок? Как Вы считаете,заболев,они ходили с протянутой рукой по коллегам с просьбой подсобирать денег на лечение (и питание)?Как Вы считаете,они КУПИЛИ жильё,или им его дало госуарство? (Вы извините,Оксана, но читая Ваши мысли и мысли людей,подобные Вашим я чётко вижу,что ЭТА страна обречена... Почему?)
Думка
Для Оксана, Вы вообще поняли,: абсолютно згідна з Вами. Ці люди не переймалися життєвими проблемами, а повністю віддавали себе творчості, а якщо звернутися до їх біографій то або другі половинки брали на себе тягар земних проблеми, або ці люди були зовсім неуспішні у сімейному житті, або найгірші батьки, бо власних дітей і не бачили. Висновок один: вирішив бути вчителем- ставай аскетом, кидай сім’ю і переходьте на харчування сонцем.... Цікаво коли на такі жертви підуть слуги народу...
Оксана
А якщо спробувати все-таки зосереджуватись на позитиві?
Оксана
А про харчування сонцем - це мені близько.
Коментувати
Оксана
Кожен на своєму місці несе відповідальність за свої дії та має право вибору. Коли почнемо реформи з себе - от тоді прийде справжня реформа.Я не думаю, що Амонашвілі чи Шаталов переймались грошовими питаннями. Вони просто на всі 100 віддавались улюбленій справі, як видатні митці - і отримали шану, результат та задоволення від зробленого. Давайте ж перш за все з любов"ю робити свою роботу - і освітянии, і медики, і всі-всі-всі.
Гість
Для Оксана: спуститесь с небес на грешную землю.....
Оксана
Я й так на ній живу з радістю! А гріхи - то вибір кожного. Особистий. І відповідильність особиста. Пекред САМИМ СОБОЮ.
Коментувати
Наболіло
Хірург не може робити операцію без скальпеля і ниток. Або пацієнт приносить своє, або помирає... Це страшно в умовах проголошеної безкоштовної медицини. Звісно ж є й ті хто зажерся, є ті хто краде мільйони на тендерах ліків... Але чомусь ми не бачимо що риба гниє з голови (з міністерства), легше звинуватити медсестру, яка посміла попросити принести свою марлю... З усіх телеканалів кричать, щоб жалілися на вчителів, які збирають на потреби класу... Звісно є ті хто зажерся і хоче французьку натяжну стелю... Але чомусь всі жаліються на тих, хто посмів просити туалетний папір у клас... Здаюсь... Більше не проситиму... Як тільки діти почнуть підтератись руками, їх батьки одразу ж звернутися в міністерство за обіцяним фінансуванням... Хоча знайдуться й такі, що звинуватять вчителя, що з дому туал.папір не приніс, якість витерання не перевірив, і саме через нього реформи не діють...
вот ведь...
Для Наболіло: а голову включить. Это каким местом надо думать, чтобы РОДИТЕЛИ покупали туалетную бумагу. Нет. В этой безмозглой стране толку не будет. Вот ведь стало любопытно - а как подтирались во времена отсутствия в туалетах туалетной бумаги. Вероятно пальцами.
Гість
Для вот ведь: да это всего лишь метафора про бумагу, хотя в туалет чтоб сходить, действительно нужно идти со своей. А мел, элементарные канцтовары и прочее: если не финансирует государство, учителю из своей зарплаты дофинансировать? Так её не хватит. И так во всех сферах. Вот где последний раз вам не приходилось платить за что либо? Эта страна действительно обречена, пока финансы будут оседать в карманах чиновников. Только кричат о борьбе с коррупцией, а касается она только низов
вот и я о том
Для Гість: же. Пока учителя, извините, но кроме как БЕСТОЛКОВЫЕ, слова не нахожу, но это издержки производства, ), будут собирать деньги с родителей вместо того, чтобы ТРЕБОВАТЬ всё необходимое, сперва у директора, после, через голову директора, да,у завоно, после, через голову завОНО у завОБЛоно, требовать громко, отказываясь выписывать неинтересную прессу, проплачивать приёмы от оно, проплачивать кормёжку семинаристов, ну и многое-многое другое, до тех пор, пока бестолковость правит бал, жизнь этой страны летит в пропасть. А то,что кричат о борьбе с коррупцией те, кто её возглавляет, ну так это норма... У нас
Коментувати
мнение имеет место быть, но
Лучшего применения собственным ЗНАНИЯМ, чем это сделали Амонашвили, Шаталов, Никитины, Ильин... ещё никто не смог. Использовав то, что они показали, можно добиться многого. Но для этого следует ЗНАТЬ, а зная, становится компетентным. Они КОМПЕТЕНТНЫ в своём деле. По причине того, что много ЗНАЮТ и ИСПОЛЬЗУЮТ собственные ЗНАНИЯ. ЭТИ да,эти люди действительно ПЕРЕДОВЫЕ. А то, что наши бояться выступить ПРОТИВ начхальства, так это нормально. ЗАчем людям лишние проблемы. 90е научили большинство
мнение
Для мнение имеет место быть, но: " ЗАчем людям лишние проблемы. 90е научили большинство"?????? Вы подтвердили, что наши так называемые "передовики" - трусы, не имеют ГРАЖДАНСКОЙ позиции. А страна им верит, верит и ждет когда совесть проснется у них. Не помогает ни зарплата их высокая и им уже не помочь, просто обыватели - тихие, себе на уме. Еще скажу Вам, что из прошлого порядочный берет хорошее и строит поступки из любви к людям, стране, а мещане просто ждут хороших времен. От реформ ждать поэтому улучшения не стоит, гражданской позиции активной нет у "стахановцев-передовиков". Да и кто ОНИ? Не знаем.
Думка
Вивчала праці цих видатних діячів педагогіки, прагну наблизитися до їх успіху... Однак без матеріальної бази нікуди... На свою зарплату можу купити або книжку для розвитку професійної компетентності, щоб якісніше вчити чужих дітей, або власній дитині штани. Коли вчителі поставленні в умови виживання, про загальнолюдське благо думати важко. Піраміда потреб Маслоу за основу має харчі, сон і безпеку, а моральність і творчість навіть не вторинні потреби... Коли вчитель думає чим накормити сім’ю і як залатати взуття, проблема червоної чи зеленої ручки, на вирішення якої кинуті всі "великі" уми, - це знущання, окозамилювання і пародія змін
Коментувати
мнение
"А тут - присутні передові вчителя та директори - розказали таке, що на голову не натягнеш." - из статьи. "Передовые", - в чем? В кулуарных жалобах? Куда они обращались? Писали или просто поговорили между собой? А в чем они передовые, где их успехи на учебном поприще, в результатах ЗНО учащихся? Кто были судьями на их аттестации? Кто дал им "высшую, методиста", тот даст им и сертификат. Одни жалобы от этих "передовиков", а "воз и ныне там". Мое мнение, если бы были, на самом деле "передовые", как Шаталов, Амонашвили, которые не жаловались "на кухнях" разных, то все знали бы их ФИО. Моральные качества - это главное в учителе, а при отсутствии такового, - "маемо, то что маемо".
PFSUFIK
Для вчитель. Ваша правда!. А що робити профтехосвіті, де потрібно дати професію, а на витратні матеріали виділяється державою великий О? Щоб майстер показав учням як готувати борщ, ті мусять принести продукти, якщо у батьків є на це гроші. Щоб учень-перукар міг вчитися робити зачіски - має купити собі інструменти та парфумерію, всього на 2 тис. гр. Щоб столяр навчився робити вікна батьки мають завезти у НЗ дошки як вдяку. Хочеш жити в гуртожитку - зроби ремонт за свій кошт. Ремонт в аудиторіях - клопіт кл.керівника. І це можна продовжувати до бесконечності. Передали ПТУ на фінансування на місцевому рівні - а віз нині там, керівники бояться скорочення закладів і рота не розкривають, щоб щось просити у влади. МОН живе у своїй віртуальній реальності, а ми - у своїх щоденних клопотах. Трагізм ситуації у тому, що ці негаразди негативно позначаються на якості профосвіти. Тому 70% випускників у перший рік покидають перше робоче місце бо є не конкурентними на ринку праці.
Вчитель
Працюю вчителем. За всі роки від школи не отримала ні одного листочки паперу, ні одної ручки чи олівця. Роздаткового матеріалу потрібно тонни, таблиці на урок потрібні, якісні комп’ютерні презентації платні, скільки йде на фарбу для принтера у вчителя початкових класів взагалі мовчу... Якби не розуміння та участь батьків взагалі не знаю, що робила б. Може ніякої творчості не треба? Досить лише підручника (який не відповідає змінам) і крейди (яку ще треба дочекатися, бо інколи шкільної тижнями нема). На семінари і тренінги для підвищення свого рівня йде вся зарплата. Вчитель, який працює абияк, може обійтися і тим, що виділяють. А хочеш працювати якісно, то або сам себе фінансуй, або протягуй руку(((
Володимир
Які подарунки райво? Про що ви говорите? Раби! Коли ви вже з себе пута скинете? Не нийте про якусь свободу, якщо носите подарунки.
Роман
Для Володимир: Згоден з Вами, але система освіти у нас побудована так, що вчитель незахищений від сваволі і знущань опричників районних відділів. Підеш проти системи - тебе зметуть.Тому давно неохідно реформувати чи ліквідувати цей рудимент радянської епохи.
Коментувати
василь
написано все вірно. відділи освіти це справжні гальма в реформі освіти і поки вони існують то реформування даної галузі буде відбуватись тільки на папері, а він як всім відомо все стерпить.
Lana
Райво як та невістка. Подарунки туди всі носять тоннами. Це просто відмазка. А от те, що директору треба мати живі гроші в руках - то правда. Бо і на фарбу в принтері, і папір, і на різні дрібні речі. І я не працюю в райво
Васю, так это ведь
ЗАМЕЧАТЕЛЬНО, что ЕСТЬ такие завОНО. Ведь в таком случае это уже не ОНО, а что-то удобоваримое... Так что ДА, есть прогресс и это радует
Вася
А є такі начальники райво, які стверджують, що міністерство їм не указ - воно їх не призначало (це справа політики), і дуже часто, навіть якщо деякі норми прописані в міністерських наказах - ці панове кажуть, що в їхньому районі їм указувати ніхто не буде. От такі реформи в освіті.