В. Бєлий: шкільний підручник - індикатор якості держави

Варіант рішення проблеми забезпечення українських школярів якісними підручниками

В. Бєлий: шкільний підручник - індикатор якості держави

Автор: Володимир Бєлий, заступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

Проблема

У Норвегії прийняли закон, за яким присутність комерційних структур в освіті зведена нанівець. Все необхідне для освіти виробляє державний сектор. Про підручники взагалі не мова, щоб «зазирати в очі керівникам комерційних видавництв». Звісно, що не мова про типографські лінії друку інтелектуального продукту, бо вони жодних проблем апріорі створити не можуть.

«Конкурсний порядок друку підручників запроваджувався з метою встановити плюралізм, конкуренцію і пріоритет вибору підручника вчителями, але за результатами не призвів ні до покращення якості підручників, ні до якіснішого відбору» - Лілія Гриневич, міністр освіти і науки.

Не варто було й очікувати чогось іншого, бо в основу конкурсу була закладена надмірно перевантажена та штучно ускладнена процедура. Тим більше, коли за мету не ставилося створення навчального комплексу підручників від держави, який, окрім друку у паперовій версії, був би у відкритому доступі для всіх школярів та вчителів країни в мережі Інтернет.

Варто звернути увагу наших можновладців на те, що Китай, а нещодавно й Грузія, безкоштовно для всіх учнів/батьків надають електронні пристрої, завантажені всіма шкільними підручниками.

Рішення

Перше: держава формує колектив авторитетних спеціалістів, здатних написати новий якісний комплект шкільних підручників з усіх предметів для всіх класних паралелей. Цей комплект має діяти певний оптимальний термін.

Для формування авторського колективу варто попрохати Олександра Елькіна та Володимира Іванова створити Інтернет-платформу для гласного електронного відбору членів цієї команди авторів всеукраїнською освітньою громадою.

Друге: сформований колектив авторів за декілька робочих зустрічей та у ході оперативної внутрішньої комунікації узгоджує ключові міжпредметні точки тематичних взаємозв’язків та прибирає ризики недоречного дублювання одного й того ж у різних предметах.

Третє: авторський колектив має подбати про насичення кожного підручника великою кількістю не тільки тематичних демонстраційних відео, а й практичними задачами, вправами, запитаннями, зразками творчих та проектних завдань до кожного блоку програмних тем, використовуючи для цього, у тому числі, вже існуючу базу з інших українських джерел (за юридичного узгодження з автентичними авторами).

Четверте: держава подає для школярів і вчителів електронну та паперову версії цього навчального комплекту у відкритий доступ як базовий інструмент реалізації державної політики у сфері освіти. Зрозуміло, що попереду цього має йти прийняття нового Держстандарту освіти.

П’яте: освітнє відомство у цьому загальнонародному проекті принципово відмежовується від бізнес-структур. Зрозуміло, що за збереження політики сприяння всім приватним видавництвам у бажанні поповнювати ринок шкільної літератури своїми доробками, але не «конкурентної боротьби до отримання» держбюджетних ресурсів на видавництво державно необхідних підручників.

Пронародна державна система освіти, як і загальнонародні природні надра та стратегічні сектори економіки, мають лишатися у руках держави як виразника природно-історичних прав народу.

Один з індикаторів такої держави і має бути той мінімум державної турботи про кожного школяра-українця, який був би не гіршим за те, що мають державним коштом школярі сотень країн світу, більшість з яких у рази бідніші природними ресурсами, ніж Україна. Шкода, але поки у нас не так. Допоки?

Оригінал

Освіта.ua
28.04.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
п. Бєлий! Ви з такою легкістю розмірковуєте про підручники, а насправді процес їх якісного написання довга і виснажлива праця. Потрібно бути дуже наполегливою і цілеспрямованою людиною, щоб у наших умовах безгрошів*я щось видати. У професійній освіті ситуація з ними просто катастрофічна, особливо зі спецпредметів. Наприклад, з організації обслуговування в ресторанному сервісі, організації виробництва, перукарської справи, ремонту побутової техніки, кондитерського виробництва, ковальства, народних промислів і т.п. не видавали посібників більше 20 років. Лише в останні роки ВНЗ почали заповнювати цей вакуум, і то з чисто комерційною метою. Учень не буде вічно у школі, а виходить на ринок праці і немає по чому вчитися. Професійна література у нас не цінується, а видавці наживаються на авторах як хочуть, бачучи їх повну беззахисність. Державі до цього взагалі немає ніякого діла, от тільки спеціалістів давайте найкращих.
Владимир Белый
Для Tet-a-tet: Я поставив Вам +, бо ж сам акцентую увагу на тому, щоб суспільство формувало атмосферу, у якій державним "мужам" було б соромно за той стан в освіті, що має 42-мільйона європейська країна. Щодо підручників зокрема. Не бути спроможною хоча б на базовий державний КОМПЛЕКС гідного сучасності підручного для навчання у державних закладах матеріалу є прямою ознакою безвідповідального ставлення до використання грошей платників податків. Починаючи з привабливої від держави пропозиції винагороди роботи авторському колективу. І це при тому, що Україна входить у першу двадцятку світу за природоресурсним потенціалом. Не достатньо кричати - "Ганьба". Потрібно ставити юридично забезпечені механізми/порядки відповідальності для вибраних державою посадовців за виконання ними передвиборних програм. Кому як не освітянам насищати медіа-простір духом таких суспільних потреб. У прямому інституційному вигляді.
Коментувати
Владимир Белый
Заборонити складно, але є вкрай нагальним заблокувати інституційно. Це задача з тієї ж площини, що й завдання ЗНО з варіантами відповіді. Он, поляки відразу оцінили всі переваги (суто фінансові) та недоліки такого підходу і категорично відмовилися, навіть, від первинної спроби уряду впровадити такий підхід. Франція про це взагалі не думала й не буде думати - ВСІ завдання незалежного оцінювання є завданнями виключно розгорнутого плану опрацювання. Бідний платить двічі. Якістю освіти, а у підсумку низькою якістю життя.
совесть
Для Владимир Белый: Там, де чималі державні кошти розподіляються серед приватних структур, шукай і знайдеш вуха корупції... Прикро, що адмінресурс продовжує рулити у "конкурсі" підручників. Видавництва сплатять БАНКЕТ. Чи є якісь нові, цікаві, проривні ідеї авторів підручників? Ті самі прізвища. Ну що вони нового запропонують? Підправлять те, що ДАВНО НАПИСАНО, іноді ГІРШЕ, НІЖ БУЛО. Без образ. Колись був ОДИН підручник з кожного предмета на величезну країну і ... сучасні художники, актори, науковці, підприємці, двірники, президенти, ... з’явилися із такого "одноманітного" минулого. Гроші, так потрібні на розвиток економіки, витрачаються на смітник історії, на туалетний папір чз макулатуру. Дорога у нікуди... Але діти, як квіти, виростуть і так мріється, щоб не покинули рідну землю...
Коментувати
спец
Існування проблеми підручників вічна. Про підручники говорили і будуть говорити. Програма одна - підручників багато. І дуже цікаво те ,що в них одне й теж саме. Ну, теми переставлені, фабула завдань осучаснена і т. п. З електронними варіантами буде, і вже є, теж саме, і з інтерактивними комплексами історія повториться - не встигатумуть за змінами (а розвелося їх уже чимало).
Алла
І заборонити випуск ГДЗ!! Інакше користі не буде, а лише суцільне списування.
Владимир Белый
Паперові варіанти ще довго не будуть повністю відкинуті, бо дві, розгорнуті перед моментальним поглядом, паперові сторінки мають перевагу перед частковим сегментом однієї в електронному форматі. Втім, перевага, звісно, з інших причин вже за електронним інтерактивним комплексом, який окрім тексту містить фото та відео у такій кількості, яка робить навчання значно ефективнішим.
Я
В нинішньому інформаційному просторі підручник не є особливо важливим. Взагалі поняття паперового підручника поступово з часом зтирається... Підручник має бути інтерактивним з великим комплексом вправ під Android and IOS