В. Громовий: вчитель – це професія чи спосіб життя?

Освіта не повинна розглядатись як товар, бо товар - це те, що гарантовано отримують

В. Громовий: вчитель – це професія чи спосіб життя?

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Для багатьох освітян неприйнятне поняття «освітні послуги». Ми звикли сприймати школу (університет) як «храм мудрості та світла». Тобто у кожного з нас є певний елемент місіонерсько-релігійного ставлення до роботи вчителя.

На жаль, у цьому випадку питання професіоналізму відходять на задній план: ну кому з «пересічних» парафіян «храму мудрості та світла» спаде на думку задавати питання щодо професіоналізму «батюшки» та конкретних результатів його роботи? Вчителька як «зоря світова» апріорі не може бути об'єктом критики.

Точно так і запитання щодо використання пожертвувань у храмі видаватимуться недоречними, адже «за замовчуванням» пожертви ідуть на благу справу, і сумніви в цьому прирівнюються до сумнівів у вірі.

Якщо розглядати школу з місіонерсько-релігійної точки зору, стає зрозумілим спротив системи змінам, адже догмати та ритуали не можна змінювати, догмати та ритуали слід сліпо виконувати. Тому нікого не має дивувати 385 років навчання без змін.

Ян Амос Коменський заклав основи класно-урочної системи у 1632 році й з того часу реформація так і не зачепила вітчизняну школу. На наших теренах зручніше почувається носіям контрреформації та педагогічної інквізиції, які голосами з 17 століття волають:

  • Школа - єдине, що не розвалили, то тепер розвалимо ще й школу?!
  • Як це може бути: школа - без дзвінків?
  • Може. ще й уроки в школі скасуємо?
  • Нам не треба ваша «школа, яка не школа», хай буде школа як школа!

Maksim Kaminsky пише у ФБ:

«Зрозумілим стає бажання щонайбільше відсторонити батьків від «внутрішнього» життя школи - вірянам не потрібно знати, що робиться «за лаштунками» будь-якої релігійної організації. «Не виносити сміття...», «порядок на уроці», «не бігати», «форма», ... - все це стає на місця, якщо дивитись на школу саме як на «храм науки». Храм, де потрібно не «зрозуміти», а вивчити, де ритуали значно важливіші від потреб конкретної людини, де повага мусить бути не до конкретної людини за її справами, а до самої «посади».

Якщо дивитись на освіту у прозаїчній площині «сфери послуг», цілком логічними виглядають питання щодо рівня професійної підготовки та результатів роботи. Звісно, і питання щодо використання «благодійних внесків» є цілком логічними, якщо ми говоримо про освіту як сферу послуг.

Зараз більшість батьків хочуть від вчителів не міфічного засіву «розумного, доброго, вічного», а виконання професійних обов'язків на високому рівні.

Утім, на мою думку, освіта не повинна розглядатись як товар, бо товар - це те, що я гарантовано отримую. Навіть в старій гімназії плата була не за результат навчання, а за «право учения». А як хто міг скористатися цим правом, це вже було його проблемою. Лікарі також надають медичні «послуги», але вони не торгують здоров'ям.

Прихильники місіонерських підходів до вчителювання як служіння вважають, що вчитель - це не професія, а спосіб життя. Проблема в тому, що такий спосіб життя веде до професійних деформацій, зокрема до вчителькуватості.

А прихильники бачення вчителювання як сфери послуг наголошують: вчитель - це лише професія (як бухгалтер чи економіст), а не спосіб життя. Не треба заганяти його у «вчителькуваті» рамки поведінки на все життя.

Прошу навести аргументи на користь однієї й іншої позиції.

Вчителювання слід розглядати як служіння, бо…

Вчителювання слід розглядати як надання освітніх послуг, бо…

Оригінал на сайті Освітня політика.

Освіта.ua
24.04.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Старий учитель
Я багато років працюю в школі вчителем фізики.І вважаю що це професія,але із знанням психології дітей,з знанням найефективніших методів подачі матеріалу.Якщо хочеш отримувати результат мусиш бути профі.Для цього мусиш відслідковувати розвиток науки,шукати способи викладання матеріалу в умовах ІТ технологій.Я глибоко переконаний що в школі мають працювати професіонали (працювати- а не служити чомусь чи комусь)
Ника Павлова
Для Старий учитель: Цілком підтримую!
Коментувати
Лариса
Для Пенсіонер. Достовірніше і точніше не скажеш, що відбувається зараз у навчальних закладах! Саме тому і я тепер пенсіонер.
пенсіонер
"Прошу навести аргументи на користь однієї й іншої позиції. Вчителювання слід розглядати як служіння, бо…" Вчителювання слід розглядати як надання освітніх послуг, бо…" Пане Громовий! З повагою до Вас і ваших міркувань . Але є третя позиція: У школі маса некомпетентних вчителів, підлабузництво, корумповані дирекція та районне начальство, більшість із тої маси за життя жодної книжки не прочитали, а працюють і їх ніхто не чіпає бо "мають плечі", то про які освітні послуги може бути мова! Якщо є вчителі - ентузіасти, а такі є, то їх дуже мало. Якщо вони не підлабузники то начальство їх "з’їсть". А якщо сюди додати ще й споконвічну битву між вчителями за уроки, байдужість учнів, гоніння за рейтингами , ненависть батьків до вчителя... Безперечно необхідні зміни в системі освіти. Але чи здатні ми , як освітнє суспільство, побудувати школу майбутнього для нації, це питання ????????????????
ніна
Пан Громовий займається псевдонауковою демагогією
Tet-a- tet
Для Позняка. Ви змальовуєте апокаліпсисну картину стану освіти і маєте на це право. Мій досвід підказує мені, що усе розпочинається з керівника школи, він або створює її, або формально підтримує її існування. МОН ніколи не опуститься до рівня звичайної школи, їм заважають дуже важкі "корони", питання керівника має вирішувати тільки місцева громада і сама ж і має нести відповідальність за свій вибір. МОН може розчистити освітнє поле від усякого"бур*яну", який тут засів і живе за кошти тих, хто своєю щоденною жертовною працею забезпечує їм існування. Тоді і гроші на достойну заплату вчителям знайдуться, і директор школи не виглядатиме прохачем у власній країні. Поки що модератори сайту вправно видаляють ті дописи, які розкривають паразитичну роль нашого МОНу, його намагання зберегти теплі містечка для "своїх". Але той факт, що сайт МОНу самий відкритий свідчить про те, що ще не все втрачено і сумління таки колись проснеться, хай не за нашого життя.
Олекса Позняк
Для Tet-a- tet: Чудні ви їй богу. От назначать в усі школи гарних директорів і заживем. Для поганих учнів люблю пояснювати на прикладах. Чим південні корейці відрізняються від північних? Головою? Руками? Очима? Чому на півночі з голоду мруть а на Півдні весь світ закидали смартфонами і авто? СИСТЕМА РІЗНА!!!!! Думаєте на півночі немає толкових людей?? А що вони можуть у тій системі зробить? Або влитись в систему або система їх зжере.Системних змін в нашій освіті не відбувається. На жаль
Tet-a-tet
А з чим тоді ми з Вами боремося як не з системою? У будь-якій, навіть найстрашнішій системі завжди є люди, які мислять прогресивніше і їх зусилля часто приносять плоди. Чи повірили б Ви 25 років тому, що в один день розвалиться така могутня тоталітарна держава(система) як СРСР? Але це сталося, і сталося завдяки багатьом всередині самої КПРС, могучей і непобєдімой. І навіть якщо системні зміни стануться не за нашого з Вами життя, все одно добро і справедливість переможе, це закон людського буття. Щодо віри у кадри, то тут я з вами не згоден. Розумний і винахідливий керівник за будь-якої системи знайде способи втілити у життя корисні для суспільства ідеї. Знаю таких людей, працював з ними і бачив результати їх праці. Мудрий в гору не піде, мудрий гору обійде.
Олекса Позняк
Для Tet-a-tet: чому грузини за рік реформували а ви пропонуєте чекати життя. Та бідна Україна ледь тягне на собі цю банду трутнів районовських і моновських.
Коментувати
Олекса Позняк
Була колись і професія і стан душі. Тепер корабель дурнів по якому плутаються учителі-чудаки, поодинокі бажаючі учиться і натовп ребьйонков (діти Креміня - у нас негативних оцінок немає, атестати усім видамо) яким усе по барабану - прийшли потусуваться, та музичку послухать, ігри погулять. І не професія бо один Вася може безкарно усю роботу на уроці знищити, і не релігія, бо та вимагає поваги до служителя - учителя, а МОН зробив усе щоб того служителя змішати з багнюкою. Індивідуально ще можна працювати, окремі класи ще чудом працюють але вцілому в освіті катастрофа, а керманич нашого корабля абсолютно некомпетентна і аморальна особа. Отак і пливем. Погугліть картину до цього тексту - зробите слайд
Валентина
Для Олекса Позняк: Зразу видно: Ви зі звичайної школи, а не з дорогого ліцею чи з кабінету, знаєте реальний стан речей!
Олекса Позняк
Для Валентина: я працюю і там і там. І якщо в приватній школі діти налаштовані на навчання бо бувають за кордоном і бачать престиж доброї освіти, розуміють що будуть вступати до західних вузів, знаходяться під постійним контролем непрацюючих мам, забезпечені самим прекрасним обладнанням, то у муніципальних школах фінансування завдяки районо не потрапляє до учня а перетворюється через схеми і відкати у валюту в кишенях директорів і районовців. Але і це не основна біда. У дітей звичайних шкіл в масі немає мотивації до навчання. АПН і МОН дебілоцентризмом убили її повністю. Замість того щоб створити усі умови кращому учню, вони просто стимулюють учня до нічогонероблення і зриву уроків. Отака біда.
Коментувати
Накипелов
Вчитель – це і професія, і спосіб життя. Тобто достойна зарплата і робота для душі. Так в Євросоюзі, в сусідній Польщі, наприклад...
Реформатор
Пане Громовий! Як відрізняються Ваші думки сьогодні від тих, що були в 2004-2005 н.р.(маю на увазі зустріч у Кременчуці). "Сутужна,сину мій,вкраїнськак справа..."(Леся Українка ."Бояриня").Більше сказати нічоґо! Не мудріть про " місію вчителя", Ви так далекі сьогодні від цього ! Писати про "місію вчителя" - це не щоденна праця сьогодні в школі (навіть наймудріших аналітиків освіти!)
Василий Шмындрук
Порівнювати школи та інші заклади освіти з храмами, а педагогів з служителями – це анахронізм, який перейшов у спадщину від «совка» минулого століття. Але в той час існував Моральний кодекс будівника комунізму і таке порівняння було зрозумілим. Як говорила колись моя викладачка ВУЗу: «Я не педагог і навіть не жінка. Я, перш за все, комуніст!» «О, часи! О, звичаї!» - вигукнув Цицерон. Президенти України присягають, поклавши руку на Пересопницьке Євангеліє, але від цього, разом з оточенням, не перестають бути злодіями-клептоманами. Проповідники церковних канонів радять вірянам дотримуватись Заповідей Божих, а самі не гребують жити в розкоші і грішити. Лікарі приймають клятву Гіппократа, але без матеріального заохочення ніхто вас не буде лікувати, хоч помирайте на операційному столі. Тому вчитель – це, перш за все, Людина. Правда з великої літери, з усіма її перевагами і недоліками. Та якщо суспільство деградоване, то неможливо знаходитись в болоті і не вимаститись.
Валентина
Врешті решт! Ми не даємо клятву як лікарі, військові чи державні службовці. Ми просто працюємо! Не хочу жити учительським стилем життя, адже не знаю, що воно має на увазі! Хочу жити по-людськи, отримувати задоволення від роботи та бути впевненій у завтрішньому дні!
Фіолетово
Для Валентина: Для Валентина: От дійсно, задоволення від роботи треба отримувати, а не від учительської праці! І взагалі, що воно таке учительський стиль життя? Може це інтелігентність? Тільки і це слово, мабуть вам незрозуміле. Яка мораль? Ах, дійсно і ще одне слово китайською мовою! Жити по-людськи треба, тільки без моралі! )))
Валентина
Для Фіолетово: Часом читаю подібні пости на цьому сайті і дивуюся: тут ніби учительство має бути, а враження, що тут збір підпільно-агресивних індивідів. Звідки стільки злості, ненависті? "То Вам невідоме, це Ви не знаєте...", - мало не кожен третій пост "прикрашають" хамство, невігластво та відверта лють! Невже це учителі пишуть? Якщо так, то жити по-учительськи означає бути маніакальною особистістю, яка ненавидить увесь світ? Колеги! Не зходьмо до рівня бидла! Фільтруймо те, що ми пишемо!!!
anton2000
Для Фіолетово: хамское высказывание с потугой на оригинальность и явным желанием оскорбить. Или цель спровоцировать некорректный ответ и показать "истинную интеллигентность" учителя?
Коментувати
Валентина
Питання радше риторичне, ніж таке, яке має одну-єдину об"єктивну відповідь Я маю педагогічну та юридичну освіти, працю в школі. Знаєте, панове читачі, не хотілося б мені бути учителем за стилем життя, адже сьогодні престиж професії учителя можна порівняти з престижністю прибиральника в якійсь європейській країні. По закінченні вузу мої однокурсники готові були іти будь-яку: офісним адміністратором, торговим преставником, кур"єром - будь-куди, але не в школу! Здогадайтеся, чому? Кожен знайде для себе свою правду. І взагалі: хто нині учитель?! Його образ уже стільки разів реформували, що я не можу для себе дати точне визначення цього! Учитель - це такий собі примарний образ... Всезнайко з високими моральнимим принципами? Віртуозний миитець? Гуру кіберпростору та активний користувач здобутків сучасності?! Я не можу визначитися з цим! По-моєму, не варто учительство переводити у стиль життя, це має бути всього-навсього робота. Переконана, що тільки тоді ми матимемо якісну освіту!
Навиворіт
Для Валентина: Та йдіть уже у прибиральниці нарешті! Що ви все скиглите? Пенсіонерів мітлою зі школи не виженеш! Так, учитель повинен бути митець своєї справи і з високими моральними принципами! Розіпніть мене за мої переконання. Гидко читати ці пости. Ваші однокурсники, які пішли в інші сфери працювати, вчинили добре, бо не пішли калічити дітей і своїм песимізмом пригнічувати усіх навколо.
Фіолетово
Для Навиворіт: Друже, тебе вже четверо розіп’яли ))) Не боїшся?, їх ще більше буде)))
Свідома
Для Навиворіт:Так, пенсіонерів не виженеш, бо їх життя-це учительство, яке відбулося ще за радянських часів. А ви особисто хочете, щоб ваших дітей вчили пенсіонери?Своїм радянським авторитетом?А можливо високі моральні принципи молодих спеціалістів, які мають високий професійний рівень і при цьому тікають зі школи, і полягає в тому, що вони не хотять жити і працювати як вчителі-пенсіонери? Можливо, коли з освітнього середовища зникнуть всі ці високі слова разом з порожніми амбіціями, тоді суспільство визнає, що вчитель - це звичайна людина, яка хоче за свою якісну роботу отримувати адекватну як матеріальну, так і моральну платню. А той, хто не відповідає стандартам якості - залишається обабіч професії, бо його послуги не затребувані. Так має працювати система освіти , і до речі, так і є в тих країнах, де проблема школи вирішена
Коментувати
К.В.
А вчитель в плані "гуру" відкидається повністю? Вимерли , як динозаври, клімат напевно не підійшов .
Моя думка
Якщо ми виховання повністю перекладємо на батьків, то слід "юридично" відмежуватися від поняття "навчально-виховний процес", залишивши лише "навчальний процес" . Це питання складне, по суті - державне. Толеруючи розмови про зняття з себе виховної функції, школа (держава) "умывает руки" від процесу виховання, а вчителі перетворюються на надавачів освітніх послуг. Тоді і оцінювати їх потрібно як обслуговуючий персонал. Звідки ж візьметься повага до вчителя? Вона ж не додається вчителю за професією, її треба завойовувати. ВЧИТЕЛЬ - це насамперед мудрий життєвий наставник, а вже потім фахівець. Сьогодні ми відходимо від цього радянського твердження. Хоча воно і видається правильним у своїй суті.
Свідома
Для Моя думка: А як ви ставитеся до свого перукаря, який виконує свою роботу на тому рівні, що вас влаштовує? Чи до медсестри, яка класно вам робить ін*єкції? Чи до прибиральниці, яка підтримує чистоту у вашому під*їзді?Вони - наш обслуговуючий персонал, але вони часто користуються більшою симпатією і повагою, ніж учитель, дратівливий, загнаний - але, за вашою логікою, має вдавати з себе вищого, мудрого, щоб борони боже не стати обслуговуючим персоналом. Повага до себе формується в тому числі і від усвідомлення цінності тієї справи, якою займаєшся.Який процент результативності праці вчителя у звичайній школі? Може якби він обслуговував чиїсь вмотивовані потреби, цей процент був би більшим? Мудрий наставник - це з теорії. Підіть у школу, там треба мати сильний голос, міцну нервову систему і здорову, достатньо агресивну реакцію на будь-які закиди з боку дітей та їх батьків.Інтелігентність сприймається як слабкість, і навіть з боку адміністрації. До мудрості можна просто не дотягти
Коментувати
Сергій
Якщо поглянути на професію вчителя, його становище в суспільстві (у нашій державі), неупереджено і якомога об’єктивніше, то психічно нормальний пересічний громадянин приходить до висновку: сьогодні - це не професія, це просто діагноз! Власне кажучи, а можливо це у суспільства вже діагноз? У суспільства, в якому, щоб отримувати настільки мізерну заробітну плату потрібно так багато і наполегливо вчитись? До того ж не лише в університеті, а все своє життя, бо ішакше повноцінного вчителя бути не може!
Alchonok
Для Сергій: Я з Вами згодна. Плюс до всього, ще й виконувати різноманітну, нікому не потрібну роботу, яка не пов’язана з процесом надання освітніх послуг.
Коментувати
Свідома
То може нарешті настав час визначитися юридично, за що відповідає школа, а за що -батьки? І тоді не доведеться боятися "розборок" з батьками, тому що це їх обов*язок - виховувати дітей, здатних до адекватної соціальної поведінки. І не вчитель винен у тому, що школа перетворилася на установу, де тим, хто хоче вчитися, заважають інші, зовсім невмотивовані до навчання, але які забирають у вчителя левову частку його енергії. І ми нянчимо їх безкоштовно і гарантовано, хоча це їх батьки б мали перейматися, як вивчити своїх погано адаптованих до колективної співпраці, нездатних до коректної поведінки, чад! Це батьки мали би боятися претензій школи до їх батьківської безвідповідальності, бо ставлення до навчання формується в сім*ї. А поки що вчителі винні у всьому, бо "не зацікавили", "погано пояснили", "розписалися у власній безпорадності". І батькам це дуже зручно, бо ж в СССР школа відповідала за виховання, то чому це тепер повинно бути інакше? Ні закону, ні механізмів немає!
Vlad
Для Свідома: Все правильно.
труд
Цей "заслужений вчитель - експерт", останнім часом активно принижує вчителів у своїх блогах.
Коментувати
anton2000
Какой-то странный автор статьи и какое-то ограниченное видение профессии. Учительство - это и не сфера услуг, и не способ жизни, это такая профессия. И когда государство это поймёт и будет соответственно относиться (не унижая зарплатами, особым вниманием к моральному облику,...), то в школу вернутся те, кого потеряли в 90-е годы (ведь ушли со школ реальные профессионалы только потому, что хотели нормального уровня жизни, а не просто сердце отдавать детям), и новые профи тоже придут. А пока учитель бесправен и во всем виноват, то никакие реформы не помогут и о качественном образовании можно забыть в массовой школе. Может государству и не нужны умные? Быдлом легче управлять.
Арго
Для anton2000: на те він і став експертом, а не залишився вчителем у звичайній середній школі вчителювати.
Коментувати
Галина
якщо учень прийшов у школу і не хоче вчитися ,навіть заважає іншим , то навіщо його заставляти вчитись? Навіщо придумали обов"язкову середню освіту? Для галочки? В голові таких учнів середньої освіти немає, вона тільки в його свідоцтві. А держава витрачає значні кошти на це. Хто не хоче вчитися, нехай здобуває професію і іде працювати. Я думаю, що вчителювання - це надання освітніх послуг в першу чергу, але бувають і "віідступи від сценарію", як в акторів. Наприклад, якщо учень задав питання не по темі, учитель має відповісти дотримуючись норм етики і моралі, а не опускатись до розуму дитини, також бути стриманим та вміти вийти з ситуації. Ніхто нікого не заставляє бути учителем, кожен сам собі обирає професію.
Katya Tazaracheva
ВСУ уже визнав, що вчителювання - це служіння, прийнявши постанову про право звільнення учителів, викладачів за аморальну поведінку. Виходить, що учитель - це святий схимник, який молиться на начальство, сусідів, перевірки, т. д і вчителює (служить) нишком. Якщо дістало, ти з чимось не згідний - звільнено за аморальну! поведінку! Класна схема, коли потрібно оптимізацію навч. закладів робити...
Тетяна
Питання хороше, пане Громовий, але звернене воно має бути не скільки до вчителя, як до суспільства, яке працю лікаря та вчителя сприймає виключно, як покликання та місіонерство. Інакше як би можна було допустити що в класі, де вчитель має виконувати свою роботу, сидить 35-40 учнів,багато з яких частково неадекватні, а частина прийшла лише відсидіти час. і відповідальність за бешкет на уроці несе лише вчитель, який, як вважається, зобов’язаний зацікавити, навчити і виховати гармонійно розвинуту людину, застосувавши особистістний підхід. і все те за 45 хв, тобто по хвилині часу на особистість. А потім приходить мамочка такого "щастячка" з претензією, що я не хочу з ним після уроків позайматися, бо воно бач не зрозуміло. То ж якщо це робота, тобто надання освітніх послуг, то має бути якийсь механізм по стримуванню тих, хто заважає ті послуги надавати. Але можна почати хоча б класів в яких буде максимум 15 учнів, я думаю тоді об’єднається і покликання і надання послуг.
Tet-a- tet
Для тих, хто звихнений на науці вчителювання - це спосіб життя. Такі люди часто без сім*Ї, бо вони не мають на неї часу. Це характерне явище у середовищі ВУЗів. У середній школі та профтехосвіті переважають педагоги для яких вчителювання це все таки професія. Вони її обирали свідомо, але без фанатизму. Більшість з них жінки, для них сім*я є важливішим фактором ніж любов до передавання знань. На різних етапах життя вчителювання може бути і послугою, і місіонерством( коли у тебе немає інших інтересів), вибір за людиною, а не кимось іншим.