І. Совсун: у нас плагіат став нормою академічного життя

Контролю за дотриманням академічної доброчесності не велось, тому кришталево чистих людей мало

І. Совсун: у нас плагіат став нормою академічного життя

Автор: Інна Совсун, перший заступник міністра освіти і науки 2014-2016.

Про плагіат.

Коли приїздив Андреас Шляйхер, я задала йому одне питання щодо доброчесності: чи варто копатись у гріхах минулого, чи, можливо, варто забути про те, що було, і просто усім з нуля розпочати життя з нової сторінки?

Тобто, можна визнати, що плагіат став нормою академічного життя в Україні. Більшість студентів навіть і не знає, як можна писати роботи так, щоб не вдаватись до плагіату. Чіткого контролю за дотриманням академічної доброчесності не велось, тому в принципі кришталево чистих людей - досить мало. Але ж і не треба усіх злочинцями робити... Шляйхер дипломатично відповів, що є речі, котрі не можна забувати, але водночас, не можна воювати проти усіх. Треба шукати якийсь компроміс.

То я от думала про можливий компроміс. І от що надумала (у рамках провокування дискусії).

  • запровадити процедуру добровільної відмови від здобутого наукового ступеня. Пишеш заяву - що от, так сталось, прошу скасувати рішення про присудження мені наукового ступеня. Після такої заяви людна має право захистити дисертацію наново; можна навіть на ту ж тему, але гарантувавши повну відсутність плагіату.
  • якщо у ВНЗ за певною спеціальністю через такі відмови виникають кадрові проблеми і не вистачає кандидатів/докторів, щоб лишалась ліцензія - то дається певний термін (три роки?), протягом якого ВНЗ може продовжувати здійснювати навчальну діяльність і чекати, поки захистяться/перезахистяться викладачі.
  • якщо людина не написала заяви про позбавлення наукового ступеня, а після цього у роботі виявили плагіат - то людину позбавляють наукового ступеня і протягом 15 років забороняється захищатись та викладати у ВНЗ / працювати у науковій установі.
  • у форму електронної декларації додати розділ про академічну доброчесність. Якщо у людини є науковий ступінь - то в декларацію завантажувати текст дисертації або ж текст заяви про добровільну відмову від наукового ступеня.
  • виявлений плагіат у науковій роботі для осіб, котрі підпадають під декларування, - прирівняти до корупційного порушення з усіма відповідними юридичними наслідками;
  • створити окреме Національне антиплагіатне бюро, з авторитетних вчених з визнаною репутацією, котре буде наділене на певний період надзвичайними повноваженнями для розгляду справ щодо плагіату та винесення рішень про позбавлення наукових ступенів за плагіат.
  • (і про мій Карфаген) Національний репозитарій академічних текстів має зрештою запрацювати, щоб увесь цей процес можна було зреалізувати і не вручну вишуковувати плагіат.

Лишилось лише знайти 226 голосів у парламенті... Я щось не бачила аналітики з цього приводу, але мені здається, що серед нардепів майже половина має наукові ступені, нє?)

Оригінал

Освіта.ua
12.04.2017

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Skjeld
Давайте ми вас проаналізуєм на плагіат, ви вже були при владі і як то кажуть "натворили дєлов...". Тому не варто розкидатись порадами, адже ви й так на низькому рівні.
Алекс
Совсун на фоне преступной инфантильности Квита фактически была министром образования и имела все возможности действительно преобразовать и образование и науку. Они со своим патроном после Майдана ничего не сделали для того, чтобы сдвинуть с насиженных мест ректоров, которые для сохранения своих должностей массово присягали на верность ПР. Теперь пустопорожние балачки о плагиате выглядят просто смешно и нелепо. У девочки появился шанс - она его упустила. Теперь пусть что-то сделает своим трудом действительно важное, чтобы иметь право голоса и право быть услышанной
dobrochesnist
Інна Совсун хоче- щоб всі роботи її були перевірені на антиплагіат. Якщо в неї хоч щось є з плагіату- то вона порушила авторські права і є піраткою- і має за це понести відповідальність- чесно написати заяву, що в неї є плагіат, вибачитися перед автором статтей, та доброчесно позбавити її наукових ступеней.
Nedolya
Для dobrochesnist: Ви їй лестите. Щоб звинуватити людину у плагіаті, як мінімум, потрібно перевірити її наукові роботи на плагіат. Але якщо таких робот не існує, тоді й звинувачувати нема в чому. Не займається вона наукою, а лише веде блог і розповідає іншим, як це потрібно робити. Існує така діяльність - давати всім поради.
Коментувати
Tet-a-tet
Мені здається, що передумови для плагіату створює саме наукове середовище ВУЗів, придумуючи фейкові теми для дисертацій. Кожен ректор ВУЗу хоче мати побільше докторів, аби хизуватися рівнем наукової роботи. Наша ж АНУ перетворилася в санаторій для відпрацьованих конячок і ніякого впливу на цей процес не здійснює. Якщо плагіат закладено апріорі, то чого ми дивуємося його живучості? У суспільстві з низьким рівнем моралі інакше бути не може.
VOPS
Для Tet-a-tet: Кожен ректор не стільки хоче "хизуватися рівнем наукової роботи", як пройти акредитацію свого ВНЗ та здійснити ліцензування і акредитацію напрямів підготовки відповідно до ліцензійних вимог, які придумали п. Совсун і іже з ними.
Коментувати
Олекса
Диссергейт в Европе. В 2011 году министр обороны Германии Карл-Теодор цу Гуттенберг отказался от своей докторской степени и подал в отставку. Март 2012 год – обнаружен плагиат в диссертации президента Венгрии Пала Шмитта. 2012 год - Премьер-министр Румынии Виктор Понта, обнаружен плагиат при написании докторской диссертации. Апрель 2013 год - главный раввин Франции Жиль Бернхайм, за плагиат сложил с себя полномочия. 2013 год - министр образования ФРГ в 2013 году Аннете Шаван лишена докторской степени за плагиат, подала в отставку.
1111
Я вже бачу чергу бажаючих скасувати рішення про присудження їм наукового ступеня. В перших рядах - міністри, у других - їхні заступники, далі - колона нардепів....
Nedolya
Хоча явище плагіату є проблемою, з фантазіями автора не погоджуюсь. Ми вже спостерігали куди ведуть ці фантазії. Маю великі сумніви щодо кваліфікації пропозицій. Крім того повторююсь, поки ступені є науковими - в дисертаціях повинна бути наука - нові знання, а не фантазії на кшталт ролі лептонів. Але це питання ніхто чомусь не піднімає, бо більшість колишніх і теперішніх очільників не мають уяви, що це таке (не всі). Тому і вчепилися в плагіат, як єдиний критерій наукової доброчесності. А наука де? Академії зі статусом національних, мають нульові індекси наукових публікацій в журналах з імпакт-фактором. Це що наукові установи? А міністерство має в назві слово наука, якою навіть не пахне. Я за викорінення плагіату, але зупиніть псевдо-наукову і імітаційну діяльність, яка захопила науковий простір України - деякі автори друкують по одній публікації в день в "мурзилках". А пані авторка взагалі має лише роботу в Університеті Лунда, в якій посиланнями є газетні статті, а не наукові роботи.
Оля
Для Nedolya: Правда, що в Інни Совсун є плагіат? А я навіть нe знала. Тоді трeба тeж забрати всі звання, які вона має.І в міністра освіти також (в пeршій роботі 18% плагіату, а в другій 27%). Зато хочуть, щоб інші нe використовували плагіат.
Олекса Позняк
Для Nedolya: О!!!!!!!
Nedolya
Ви десь знайшли у моєму пості слова про плагіат авторки? Я уважно прочитав і не знайшов. Мова йде про те, що авторка не має наукових доробок та досягнень, тому не може обговорювати наукові доробки та досягнення інших. Я таких не знайшов у наукових базах. Навіть у фінальній роботі по закінчені одного року навчання в університеті Лунда посилання на не наукові роботи, а на статті в газетах, які науковими не є. Тому вона й не розуміє, щоб зробити справжню наукову роботу на рівні дисертації, потрібно 4-5 років. А якщо мова йде про докторську, то від 10 років до нескінченності. А за рік можна зробити тільки компіляцію, яка до серйозних наукових досліджень відношення не має. То навіщо писати цю маячню?
Коментувати
Аліна
Так у Лілії Гриневич 18% плагіату, а не 5%. Що скажете з цього приводу?
Григорій Терещук
Багато цікавих і логічно обгрунтованих ідей, але нема диференціації щодо текстових запозичень без посилань на джерела. Якщо ці запозичення виявлені компютерною діагностикою на рівні, наприклад до 5 відсотків щодо аналітичного (оглядового) матеріалу - це одна справа. Якщо ж запозичення стосуються наукової новизни навіть обсягом кількох речень - це зовсім інше. Тому так просто і механічно підходити до оцінювання якості дисертаційної роботи - не зовсім виправдано. Напевно мають бути чітко визначені експертами рівні наукової значимості запозичень. Якщо вони стосуються наукової новизни - то і одного речення плагіату має бути достатньо для позбавлення наукового ступеня. Якщо ж запозичення не суттєве і автор не претендує в такому тексті на власну ідею - це можна кваліфікувати як ненавмисне чи випадкове порушення норм академічної доброчесності в рамках допустимої межі (воно може бути ліквідоване, наприклад, внесенням посилань на використані джерела аналітичного огляду). Такого типу концентроване і...
Аліна
Для Григорій Терещук: Так у Лілії Гриневич 18% плагіату, а не 5%. Що скажете з цього приводу?
Коментувати
Ячсмить
Всього 15 років? Чого не пожиттєво? Інночко, навіть якщо ви на авто відправите до країни вічного полювання десь зо 20-30 душ, вас права керування транспортними засобами позбавлять максимум на 5 років. Це максимум для санкції "позбавлення спеціального права" у КК України. Про ліцензію дуже весело: виходить, ті вимоги, які ви з шефом протиснули, не такі вже й категоричні? До корупції, кажете, прирівняти? А давайте все, з чим хочемо боротися, прирівнювати до корупції. А що? Стильно-модно-молодьожно. Замість висновку: будь-яка палиця, яку видумують в країні, буде боляче бити по невинних і милувати винних, аби ті й далі захищали дісєри про лептони. Лише за репозитарій можна підтримати; та й то вангую, що все буде зроблено через дупу. Адміни, додайте вже нарешті розриви строки. Без абзаців сутужно.
викладач
Для Ячсмить: Повністю Вас підтримую! Адже існують "термін позовної давності" (в цивільному праві) та "строк давності вчинення злочину" (в кримінальному праві). Якщо до чиєїсь дисертації з плагіатом протягом визначеного (майбутнім законом) часу не було жодного діла, то нехай вже так і залишається... Ну, пощастило плагіатору... Як в лотерею виграв... І ще одне. Пропозиції, запропоновані шановною Авторкою, будуть діяти (якщо будуть?) лише відносно тих, хто захищатиметься після набуття чинності відповідного законодавчого акту. Адже, ЗАКОН НЕ МАЄ ЗВОРОТНЬОЇ ДІЇ В ЧАСІ
Коментувати
Рогатин
Підтримую. Пані Інно, чужу статтю друкують під моїм прізвищем. Ви допускаєте той факт, що така практика може спричинити зведення "рахунків" між опонентами? Як себе захистити?
Артур
Все эти шаги не будут работать до тех пор, пока не уберут причину такого объёма плагиата: нормы по объёму работ. Если студентам выдали курсовую, и сказали что не примут меньше 50 страниц - можно внедрить какие угодно ограничительные меры, но плагиата в работах будет процентов 80. Если аспиранту говорят что "надо добавить теории, потому что работа выглядит не солидно", а суть работы как раз в просто и изящном подходе, который занимает небольшой объём бумаги - что он, не будет защищаться? Он возьмёт и добавит копипасту откуда угодно, чтобы пройти требования, и станет себе кандидатом наук с плагиатом в работе. Можно конечно сказать, что в законе таких норм в принципе и нет. А куда жаловаться, если по закону не положено, а требуют? Сейчас - никуда. А раз жаловаться некуда, контроля никакого, значит и делать можно что угодно.
викладач
Для Артур: Мушу Вас трохи засмутити. Вимоги до обсягу дисертацій таки існують. Ось пропоную Вашій увазі цитати з законодавства. "Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук повинна мати обсяг основного тексту 11-13, а для суспільних і гуманітарних наук - 15-17 авторських аркушів..." та "Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук повинна мати обсяг основного тексту 4,5-7, а для суспільних і гуманітарних наук - 6,5-9 авторських аркушів". Джерело тут http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/567-2013-%D0%BF Тому з Вами погоджуюсь, що іноді дисертацію просто доводиться наповнювати "водою"... Ну, в технічних науках з цим трохи простіше. Наприклад, мені знайома успішна і оригінальна кандидатська дисертація (з фізики, точніше, оптики) обсягом десь 125 сторінок формату А4. Мені взагалі радили скоротити дисертацію відсотків на 20, казали, що занадто вже розписано, як для студентів...
Коментувати