Віктор Громовий: план «Б» або життя нашої освіти без ЗНО

ЗНО втрачає свій антикорупційний потенціал і приносить більше шкоди, аніж користі освіті

Віктор Громовий: план «Б» або життя нашої освіти без ЗНО

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Усе тече, все минає…

10 років тому ЗНО, яке ми запровадили із запізненням на 15 років, стало потужним інструментом подолання корупції на етапі вступу до ВНЗ.

Звісно, тоді теж прораховувались і можливі негативні наслідки цього кроку. Зокрема, міжнародні експерти попереджали, що після запровадження ЗНО в школі настане «епоха репетиторів».

Ситуація сьогодні така, що університетів в Україні вистачає всім, пропозиція студентських місць значно більша за кількість абітурієнтів. Лише кілька десятків ВНЗ можуть похвалитись серйозними конкурсами на деякі з «престижний» факультетів.

Наші абітурієнти стають «балуваними», адже у них є тепер досить широкий вибір. Можна запросто поїхати навчатись, наприклад, до Польщі чи навчатись не виходячи з власної кімнати, обравши цікаві саме мені безкоштовні он-лайн курси на https://www.coursera.org/ чи на https://prometheus.org.ua/courses/.

Тож, стає очевидним, що тепер ЗНО втрачає свій антикорупційний потенціал і приносить більше шкоди, аніж користі вітчизняній системі шкільної освіти. На порядку денному стає необхідність створення плану Б, який би окреслював радикальну модернізацію чи навіть подальше життя нашої освіти вже без ЗНО.

Звісно, перш ніж скасовувати ЗНО, треба дати відповідь на непрості запитання:

  • Як не допустити повернення корупції при вступі до престижних ВНЗ? В усі інші абітурієнти будуть просто записуватись…
  • Яким чином позбавити вітчизняні ВНЗ ролі центрів амортизації безробіття та легального засобу «закосити від армії»?
  • Як впровадити в суспільну свідомість ідею «окупності вищої освіти», замість совкової традиції мати «корочку» про вищу освіту?
  • Як змінити роль школи, яка втрачає функцію «підготовчих курсів» для вступу до ВНЗ?
  • Як...?

Оригінал

Освіта.ua
16.03.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
VL
Часто, коли бракує аргументації, то використовують щось на кшталт "стає очевидним".
Позняк, ну при чём
здесь твои мажоры? Их вообще в расчёт брать не следует. РАсчитывать следует на нормальных детей обычных школ. А мажоры пусть себе мажорят. Не они будут лечить-учить-работать инженерами. Вкючи мозг, в конце концов. А то сполошные "какой я крутой"
Олекса Позняк
Ребята я работаю с очень богатыми и замечаю что их перестало волновать ЗНО. Я уверен что или покупают или современные шпионские средства дают им возможность сдавать его без проблем.Большинство обывателей даже не подозревают что видеокамеру можно сделать тоньше иголки и размером с блоху. Все примитивные милицейские миноискатели ничего не найдут
Роман
На Ваші "непрості" питання є дуже прості відповіді: 1) відмовитися від поняття "диплом державного зразка" і всю відповідальність за відповідність якості підготовки покласти на навчальні заклади - неякісні НЗ закриються природним шляхом після того, як роботодавці перестануть приймати їхні дипломи. 2) скасувати "відстрочку", реформувати держзамовлення відповідно до реальних потреб держави - кожний "бюджетник" разом з місцем у НЗ має отримувати зарезервоване для нього місце роботи. 3) змінити підходи до працевлаштування та оплати праці - почати з державних установ, при працевлаштуванні основним має стати рівень знань і вміння вчитися. 4) школа не виконує таку функцію. Функція школи дещо інша. Див. Закон про освіту ст.35 п.1
Anna
Закрытие минимум половины вузов решило бы многие проблемы... А ЗНО достаточно справедливая штука, хоть и не всегда абсолютно обьективно показывает знания абитуриента.
напомню
это был мой первый год работы в школе с собственными проблемами и некоторым шоком восприятия: "Как ей не дать меНдаля? Она ведь все домашние работы выполняет", на моё "Какое отлично? Там 3 не за что ставить". А на экзамене вывели инспектора под руки, пришла коллега "помочь", а "помощь" заключалась в том, что она быстренько выполнила все задания варианта и положила перед меНдалисткой... А ведь ЭТО было ПРАВИЛОМ. И теперь появились силы, стремящиеся ВОЗРОДИТЬ былое? А ведь это СОВКОВОЕ время... Именно совковое . . .
Helen
ЗНО для багатьох як більмо в оці ////////////////////////
C
Якщо відмінять ЗНО ,то зросте кількість медалістів,виші будуть забезпечені студентами,а знання втратять свої цінності!
совесть
План Б застосовують тоді, коли план А не працює. А зно виконує свою місію. Правда, муляє багатьом, бо дає реальну картину про результати роботи середньої школи (нехай і з репетиторами). Бо вся інша вертикаль контролю якості в освіті - велика мильна бульбашка. Як тільки припинять роботу ETS і ACT у США, то й нам пора, але так років через надцять. Бо ми почали тестувати років на 50 пізніше, ніж вони! Але зно дуже слабке в Україні, бо кожного року всі "професіонали", хто прагне піару за дешево, його "РЕФОРМУЮТЬ"! Все підпилюють дерев’яну лінійку, нехай, окрім довжини, ще й вагу покаже.
Невідомий
ЗНО не дає реальну картину результатів роботи середньої школи. ЗНО дає картину роботи репетиторів, які натаскують випускників саме на успішну здачу ЗНО. Це по-перше. По-друге, до справжніх знань, тих які повинна отримати дитина в процесі навчання в середній школі, знання, отримані під час підготовки до ЗНО не мають жодного відношення. Останній рік шкільного життя діти бігають по репетиторам, сидять ночами над тими підручниками з підготовки до ЗНО. Хось вважає, що то вони отримують знання? Ні вони напихують в свої голови інформацію, яка дасть їм змогу здати ЗНО, можливо, вступити до вишу і наступного дня викинути все це з голови. Так, деяка інформація знадобиться їм в процесі навчання у виші, але лише деяка, а не увесь той мотлох. Попрібно привести до ладу оцінювання знань отриманих в початковій і в середній школі. А ЗНО повинно охоплювати лише останній етап навчання - старшу школу, бо в тому вигляді в якому воно є сьогодні - це якийсь геноцид дітей, який не дає реальної картини знань.
совесть
Для Невідомий: Зно-4,-9 потрібні. Є фахівці, нехай упроваджують. А от про геноцид дітей у старшій школі - то ви даремно. Внз називають 3-4 предм. на певну спеціальність і дивно виглядає те, що майбутній абітурієнт не здатен підготуватися до 3 екзаменів. Навіщо такий фахівець! Інженер без шкільної математики, медик без хімії чи біології, журналіст без мови і літератури? Життя людини продовжиться і без отриманої нею вищої освіти. Нехай учень і в 11 кл. веде звичний образ життя: поспав, поїв, погрався, поїв, поспав?... Погоджуюся, що у старшій школі дітям потрібен ще один рік, однак лише тим, хто РЕАЛЬНО БУДЕ ВЧИТИСЯ ДАЛІ... зно-9 і дві стрілочки: старша школа (ВНЗ), професія (можливо ВНЗ). Так втомлюють поодиноких розумних дітей, що вчаться, зграї щасливих-тугосприймаячих...
Anna
Для Невідомий: а у вас есть идея альтернативного экзамена который был бы лучше ЗНО? Потому что критиковать можно сколько угодно, но пока никто ничего лучше ЗНО у нас в стране не придумал.
Коментувати
Тетяна
А щоб змінити роль школи, треба викинути з програм всіх предметів енциклопедичність і наблизити їх до життєво необхідних знань. А поки навчання в школі буде полягати в просиджуванні штанів до 11 класу, а потім цілий рік навчальний марафон до ЗНО, толку не буде.
Тетяна
Якщо відмінити ЗНО, знання остаточно втратять цінність. в школу можна буде не ходити, бо хто не матиме чим заплатити, до вишу в будь-якому випадку не потрапить, а той хто має гроші і без навчання отримає не лише атестат, а і науковий ступінь, не те що диплом.