О. Панич: про необхідність реформування ЗНО

Для того, щоб щось змінилося в питанні якості, мають змінитися самі стосунки всередині освіти

О. Панич: про необхідність реформування ЗНО

Автор: Олена Панич, кандидат історичних наук, експерт Реанімаційного пакету реформ, група «Освіта-наука».

Вчора знову мала нерівний бій на робочій групі з законопроекту «Про освіту». На цей раз стосовно ЗНО. Не секрет, що мені хотілось би реформувати систему ЗНО. Але не тому, що вона погано працює. На сьогодні вона відлагоджена доволі добре (принаймні, залежно, з чим порівнювати).

Реформа необхідна тому, що ЗНО є монополією. Державна монополія на доступ до освіти (в даному разі вищої). Я проти монополій. По суті це ідеологічна позиція, яку важко довести людям, які кажуть: для чого відмовлятися від монополії, якщо вона добре працює? Монополія є злам в стратегічній перспективі, яку важко побачити з точки зору сьогоденного прагматизму.

Пропозицій до закону, які я намагалася захистити, було три.

  • Скасувати таке явище, як пороговий бал. Іноді кажуть, що порогові бали в нас надто низькі. Багато жаліються, що ВНЗ готові брати абітурієнтів з мінімальними балами ЗНО, і тому порогові бали потрібні, щоб хоча б відсіяти абсолютно не здатних навіть вгадати критичну кількість правильних відповідей. На мій погляд, це все профанація. По суті, порогові бали ЗНО тримати високими немає можливостей. З різних, перш за все, економічних причин. Тримати їх низькими - нічого не вирішує для якості освіти. Для того, щоб щось змінилося в питанні якості, мають змінитися самі стосунки всередині освіти. Має бути чесний договір між провайдером і здобувачем освіти, у ході якого кожен розуміє, що він вкладає, і що він отримує.
  • Друга пропозиція стосувалася того, щоб ЗНО можна було складати хоча б декілька разів протягом року. Власне, тоді, коли людина буде готова складати іспит, вона має право робити це. Звичайно, за свої власні гроші (за умови, що лише один раз вона отримує це право за державні гроші). Але ж ні. Популізм - наше фсьо. Фінансові питання в нас не можуть вирішуватися на основі чесної і взаємної вигоди. Тим більше в освіті. Чомусь тут виникає маса проблем навколо того, що зробити зручно людям за державні гроші неможливо, бо цих грошей хронічно не вистачає, а за їхні власні гроші - не дозволяється, бо це «порушення принципу майнової рівності».
  • І третє: право проводити ЗНО незалежними (неурядовими) центрами оцінювання. По правді, у нас майже немає таких центрів. Принаймні вони не виведені на цей ринок. Але вони могли б бути. І могли б забезпечити альтернативу, розвивати альтернативні школи оцінювання. При цьому державне ЗНО могло б зберігати якусь частку своєї монополії таким чином, що лише через нього люди могли б потрапити у загальнонаціональний конкурс і отримати право на бюджетне місце в ВНЗ. Не скажу, що це ідеальний варіант, але хоча б так. Тоді принаймні можна було б забезпечити хоч якийсь вибір в питанні доступу до освіти, і при цьому сприяти розвитку незалежних освітніх вимірювань. Але ж в наших умовах поняття «вибір», «свобода», «альтернатива» - це пустопорожні слова, які нашому національному розуму бракне спроможності пов'язати з модним словом «людино центризм». А в цьому питанні ще гірше - пропонувати такі зміни - це замахнутися на святе.

Навряд чи я могла б виграти в цій дискусії. По правді, мені дійсно не вистачає сил, щоб довести щось людям, які живуть в принципово іншій парадигмі. Свята віра в те, що «систему не треба ламати» не допускає жодних логічних взаємозв'язків з тим, що така система може бути однією з причин серйозного занепаду освіти. Звичайно, не лише ЗНО, але комплекс реформ має бути здійснений, щоб стосунки в освіті були більш чесними і взаємовигідними. Тільки щоб його здійснити, треба відмовитися від стереотипу, що держава має все для всіх організовувати і платити за все.

Оригінал

Освіта.ua
10.03.2017

Популярні блоги
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
В. Онацький: чому школа починається з двійки? Учителі, які поставили двійки в перший навчальний день, є професійно непридатними
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
нерационально создавать страну
"для богатых". ТО есть для обокравших остальных. РАционально создать условия для ВСЕХ. И если те, кто эти условия создают, не испугаются, то больно будет всем. И обокравшим остальных - в первую очередь. Но наши, опьянённые баблом, сограждане не способны этого увидеть. К сожалению.
Олекса Позняк
Я уверен что сейчас богатые уже сдают ЗНО с помощью спецсредств.Их процент пока небольшой, но скоро и средний класс подтянется и массово будет их использовать.Примитивными милицейскими средствами их не обнаружить, а закупать на всю страну супер средства обнаружения заберёт полбюджета образования.Зайдите в иннет сразу после начала ЗНО и вы найдёте сфотографированные учениками задания.Если сумел отправить задания то сумел и получить решения.Вижу решение проблемы в создании компьютерных центров, куда любой в порядке очереди может придти и сдать в удобное время используя задачи из очень большой базы данных
совесть
Для Олекса Позняк: Богатые детей отправляют учиться за границу! Знаете, Китай с его миллиардным населением и финансовыми возможностями и США не торопятся перейти на компьютерное тестирование... Почему? Ну очень дорого! Риски не оправданы... Очень дорогие эти национальные тесты! А они умеют деньги считать! Мы тоже большая по населению страна и БЕДНАЯ. Давайте на уроках пока будем играться любыми тестиками... Необходимость в реформировании зно есть, но уж точно не по предложенному плану... Ну почему кандидат исторических наук не предлагает изменения в учебники по истории или программу, не пишет учебник по истории? Ведь это его профессиональная сфера!!!!ПОЧЕМУ реформирует зно?
Олекса Позняк
Для совесть: У богатых по разному. Я таких учу, кстати.Если он зашибает деньгу в Украине и тут живёт то не всегда отпускает детей за рубеж.Всё таки под контролем, на наркоту не посадят.Если дедушка - бабушка в Маями -тогда да.
Коментувати
N
1. Як тільки буде можливість здавати ЗНО за гроші в альтернативних закладах, так зразу і почнуть продавати сертифікати.Чому б тоді з цього не почати ???? 2. А чому держава має оплачувати навчання тих студентів, які не вчили ніколи уроки, здали ЗНО на якійсь 25 балів ??? То може краще вкласти кошти в тих від кого країні буде користь ???
Anna
1. Пороговый бал можно отменять если сократить общее количество бюджетных мест в стране как минимум вдвое, тогда абитуриенты с низким ЗНО просто не смогут поступить так как для них не будет места и проблема решена. Но все еще остаются контрактники.... Некоторые вузы просто не хотят учить очень тупых детей даже за их собственные деньги, думаю стоит оставить вузам возможность ставить свой собственный проходной бал. 2. Абсолютно поддерживаю возможность сдачи ЗНО несколько раз в год за свои деньги.
www5u
Для Anna: Це з якої радості скорочувати бюджетні місця? Подуріли?
Коментувати
совесть
Коли читаєш про програну "битву" п. Панич за "реформування" ЗНО, стає так сумно... Від непрофесійності тих, хто ТАКЕ ( 3 пропозиції) ПРОПОНУЄ, вважає потрібним для палких дискусій САМЕ ЗАРАЗ! Знаєте, коли блондинка паркується (і не пошкодила ваш автомобіль, що стоїть поряд) - це буває дуже смішно! Блондинки, Ви чудові! Жаль, що стільки часу забирають ТАКІ дискусії... Якщо на кухні - чому б і ні! А якщо кандидат історичних наук починає редагувати підручник з фізики (він же має науковий ступінь!?) - це вже й не смішно! Якщо так реформуються всі галузі, то ...
Вадим Мендерецкий
Не зрозуміло одне, як бідний та тупий народ всього світу живе без ЗНО? Лише мудрі кацапи, а за ними українці придумали панацею від всіх бід - ЗНО. Чому ніхто не переймає такий прекрасний совітський досвід: Ви створюйте колгоспи, а ми колгоспників вам пришлемо....
Anna
Для Вадим Мендерецкий: ну в разнных странах тесты подобные ЗНо называются по разному. Тот же САТ в Штатах похож на наше ЗНО.
Коментувати
Tet-a-tet
А як у світі, невже ЗНО - це панацея від усіх проблем?
громовий
альтернативні приватні центри.....наше - всьо....куплять результати ті, у кого гроші....а інші діти - навіть не ПТУ (зруйнували), навіть не в коледж (доруйновують), а на - вулицю....бо робочих місць нема