О.Мірошниченко: шкільна форма – корумпований бізнес

Тоталітарні держави форму обожнюють, бо це прекрасний засіб перетворити дітей в слухняний натовп

О.Мірошниченко: шкільна форма – корумпований бізнес

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Дискусій на цю тему багато. Аргументів ЗА і ПРОТИ купа. Проте в цих аргументах забагато емоцій і замало логіки.

Якщо коротко. В Україні шкільна форма – це бізнес. Вкрай корумпований. Хочете перевірити? Зайдіть в магазин.

Маленький шкільний костюмчик для першокласника коштує дорожче, ніж костюм для дорослого. Якість? Не за якість платимо. У більшості виробників якості і близько немає. Підтримка вітчизняного виробника? А знаєте, що таке «ґудзикове виробництво»? Це коли шкільну форму низької якості за копійки закуповують в Китаї, в Україні пришивають ґудзики, вішають нову етикетку - і тепер форма вважаються українським виробом. А такого «добра» в магазинах ледь не третина.

У чому ж сенс шкільної форми? Рівність дітей? Нічого подібного. Все одно (залежно від прибутків батьків) одні носять дорогу, зручну і красиву форму, а інші - дешеву і потворну.

Вбачаєте сенс в прищепленні дітям вміння одягатись? Нічого подібного! Дітей якраз змалечку потрібно привчати до культури одягу. Себто до вміння вибирати собі відповідний костюм для різних життєвих ситуацій. А що у нас? Готові кліше одягу. А потім ми дивуємось, що діти елементарно не вміють самостійно вибрати собі одяг. А де вони цьому навчаться? Школа ж пропонує їм готово-потворні рішення.

Хтось каже, що форма дисциплінує. Дивна логіка. За цією логікою в’язнична роба дисциплінує ще більше. Давайте одягнемо дітей в арештантські роби. Таким чином гарантуємо їхню гарну поведінку.

Звичайно, адекватні керівники шкіл не дуже наполягають на суворому дотриманні шкільного дрес-коду. Вони розуміють, що дуже в багатьох просто немає грошей купити на рік 4-5 пар штанів (а у хлопчиків мінімум стільки іде на рік) та 2-3 піджака. І не варто тут говорити про «необхідність привчати дитину берегти одяг». Якщо хлопчик не бігає, не лазить, не рве та не бруднить штани та піджак – щось з ним не так.

Мало хто звертає увагу ще на один аспект. Насправді шкільна форма, яка продається і вимагається школами як обов’язкова, є не нормою, а ЗРАЗКОМ.

За законом кожна школа окремо вирішує, яку саме форму носити дітям. Причому вирішує це дирекція спільно з батьківським комітетом. Себто в теорії вони можуть вирішити, що шкільною формою конкретної школи будуть приміром сині спортивні штани і футболки з Покемонами. І все буде в рамках закону. Бо закон не вимагає вибирати зразки, які продаються в магазинах – це лише зразки, пропозиція для вибору школами.

І наостанок. Звичайно, деякі європейські чи американські школи мають форми. Але це, як правило, елітні школи, і форма там не типова, а спеціально виготовлена конкретно для цього навчального закладу. У більшості ж зарубіжних шкіл про форми мова не йде.

Натомість тоталітарні держави шкільну форму обожнюють. Бо це прекрасний засіб перетворити дітей в слухняний натовп.

Отож задумайтесь! Що ви як батьки хочете? Привчити свою дитину бути слухняним гвинтиком чи виховати особистість? Кожен, звичайно, вільний вибирати…

Оригінал

Освіта.ua
01.03.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Pasufik
В багатьох капіталістичних країнах у НЗ вчаться діти як багатіїв так і чада з середнього класу( особливо гімназіях та ліцеях). Аби між дітьми не було "вимахування", хто з якої родини, усі одягаються однаково, тим самим підкреслюється, що в цьому суспільстві цінуються талант і здібності людини, а не її соціальне становище. Форма також зобов*язує учня поводитися чемно аби не компрометувати НЗ. Це дуже важливий виховний момент, У нас його сліпо перебрали, не врахувавши, що ми бідна держава і багатьом батькам не по кишені шкільна форма. З іншого боку безсовісні бізнесмени використовують безвихідь батьків щоб нажити статки на виготовленні одягу для школярів, часто змовившись з тою чи ін. школою. Вихід: у муніципальних школах форми не повинно бути, бо там вчаться діти не заможних батьків. У приватних школах є свій статут, погоджуєшся з ним- отже маєш виконувати.
Alla Nakaznenko
Для Pasufik: Коли моя дитина йшла до 1-го класу, я просто перекупила форму, я розуміла, що не має сенсу викидати 1000 грн на рік, бо дитина росте. Потім продала іншим за символічну ціну. Але ж у переважної більшості наших батьків (скоріше мабуть мам), які пережили "кризу одягу" в 80-90-х - це просто не прийнятно.
Коментувати
Алла
Можна не купляти форму в магазині (чорну), можна домовитись з сучасними дизайнерами, вони створять форму саме для вашого закладу, така практика існує, наш заклад саме так і вчинив Гарна форма, в різних тонах для хлопчиків і дівчаток, можна підібрати свій варіант (сарафан чи спідниця, джемпер чи жилетка). Ціна цілком прийнятна, якість гарна. А форма не тільки дисциплінує (і в дисципліні немає аж нічого погано), а й спрощує життя батькам (особливо дівчаток). Пам*ятаю себе в 90-ті, коли була не школа, а салон мод. І мої батьки не могли дозволити купляти ганий одяг, і йноді це було досить важко переносити (морально). А так всі в рівних умовах, немає гонки за новивими супер-драними джинсами)
Мама
А на мій погляд шкільна форма не потрібна, мають бути просто обмеження: не яскраві, спокійні тони, а не обов’язково білий( це щодо блузок), спідниці, штани, пляттячка теж темних, а не обов’язково чорних та синіх, і відсутність цих набридливих піджаків, які в зимовий період дуже незручно носити. Моя донька полегшено зітхнула, коли до еоледжу нарешті могла одягати, що хотіла. І не треба перебільшувати про подіум. Сучасні діти чудово орієнтуються, який одяг і де доречний.
А «шо»? «Не мона»?
Цікава концепція «нової школи»: «дайош» учнів без форми! Кожний день, як на подіум. Усі можуть «виражатися одягом»! Сережка у вусі, сережка у носі, джинси на копчику, або джинсова спідничка теж десь на такому рівні .. і вчитися не треба, бо вже «вихована особистість»…
Гуна
Взагалі не можу зрозуміти, чому питання про шкільну форму піднімає людина надто далека від школи. Автор статті актор, режисер, драматург. Шкільна форма повинна бути, як демонстрація приналежності до шкільного середовища. Пам’ятаю, на початку 90-х ми з великими труднощами "витрясли" дітей з смердючих спортивних костюмів, потихеньку почали виховувати культуру одягу на уроці, на дискотеці, на екскурсії тощо. Ми говоримо не про форму, а про зовнішній вигляд школяра, а Ви, вельмишановний автор знову спонукаєте дітей та їх батьків повернутися до "босяцького" вигляду, бо так простіше...Маю в сім’ї школяра і хочу сказати, що ваше бачення кількості одягу абсолютно не відповідає дійсності. Наш хлопчик дуже комфортно почуває себе у сорочці і брюках і знає, що то є одяг для школи, а для прогулянки є джинси і спортивні штани.
Мама
Для Гуна: Більшість молодих вчителів, які приходять у школи, мають ще більш "босяцький" вигляд. ніж учні. Я б в першу чергу ввела дрес-код для вчителя, а потім би чіплялася до учнів. Коли в школу учні ходили в обов’язковому порядку у формі, то їх вчителі на уроки не приходили в джинсах-бедровках з протертими колінами та у майках.
гуна
Тут я з Вами повнicтю згодна, але все ж таки починати потрiбно з себе.
Коментувати
Наталія
Звідки ви взяли, що потрібно "купити на рік 4-5 пар штанів (а у хлопчиків мінімум стільки іде на рік) та 2-3 піджака". Повний абсурд. Як мама двох синів, заявляю, що обходжуся максимум двома костюмами (один - "на вихід", один повсякденний). Мені форма дуже подобається тому що не виникає щоденно проблема придумування одягу. І не забувайте, що вчитель теж жива людина, якщо йому весь день перед очима на уроці по 30 учнів в різнокольорових кофтинках маячать. То це не буде мати ніяких наслідків?
Кіра
Для Наталія: А мені подобаються різнокольорові!!!!
Коментувати
Олекса Позняк
Надоїли наради де учителів пісочать за "не по формі" одягнутих учнів.Мені по барабану в що він одягнений і яка у нього зачіска і надоїло це слухати на нарадах.В плавках не пускать а все інше - от вінта
Олександр
Для Олекса Позняк: В плавках не пускають. Значить можна без них.
Коментувати
зоя
Треба звернути увагу автора статті на те, що мова про ШКІЛЬНУ ФОРМУ зараз не йде. Навчальний заклад орієнтує дітей на носіння в школу, як державний заклад, РОБОЧОГО ОДЯГУ. І кожна школа, дійсно, зараз обирає вид такого шкільного одягу. І батькам пропонуються різні варіанти одягу для дітей в тому числі і авторські індивідуальні моделі, проте їм легше відбутися китайськими костюмчиками, аніж "паритися" вибором. І не треба стверджувати, шкільна форма обмежує дитину в умінні вибирати одяг. Якраз бажання "прикрасити " робочий одяг і формує дизайнерські навички. А ходіння скрізь і всюди в джинсах якраз і нівелює почуття смаку .
Олена Прохоренко
Для зоя: якщо навчальний заклад орієнтує дітей на як Ви кажете, Робочу форму, а у всьому світі це зветься "дресс-код", то нехай. А якщо на певну модель? у певного виробника? за певну ціну? таким чином, вимагаючи купувати те, що споживач купувати не хоче, порушуючи права споживача? треба спочатку визначитись, що мається на увазі під "шкільною формою".
Коментувати
Людмила
Цікаво, яким чином форма перетворює дітей в натовп? "Без форми" - це не демократія. Демократія повинна бути вихованою, толерантною, освіченою, людяною, насамперед, а не безформенною. Ходять зараз без форми - ну і? Хочуть, може, краще вчитися? Ні. Вихованіші? Ні. Особистості? Ні. Вульгарщина... Освіта повинна звертати увагу не на форму, а на те, що вчать діти та в яких умовах.
громовий
престижні школи в розвинутих країнах "за" шкільну форму....кого вони виховують??? не за те боретесь. зараз роблять такі шкільні програми, що дійсно "натовп дикий" буде на виході....