Ігор Лікарчук: лебідь, рак та щука в українській освіті

Наша система освіти дедалі більше нагадує знамениту трійцю із байки про лебедя, рака і щуку

Ігор Лікарчук: лебідь, рак та щука в українській освіті

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Щодня із різних джерел отримую величезну кількість інформації про стан справ в освіті. Якщо її узагальнити, то можу зробити наступний висновок.

Наша система освіти дедалі більше нагадує знамениту трійцю із байки про лебедя, рака і щуку. Лебедь (МОН) летить угору... Куди, для чого і як - знає лише він. Головне - летіти й розмахувати крилами.

Щука (місцеві органи управління освіти) намагається пірнути кудись дуже й дуже глибоко... Як правило, - назад, у радянське минуле. Там темно, комфортно, для чиновників усе зрозуміле й підтверджене багаторічним досвідом роботи. Та й зуби щука має не ті, що лебідь. І кусатися вміє.

Рак (заклади освіти) робить один крок вперед і два назад. Й, тупцюючись на місці, все-таки сповзає у минуле. Бо із щуками комфортніше. Та й ближче вони. Лебідь занадто далеко. Й народжений повзати літати не зможе.

А ті щуки виробляють таке, що не вписується ні в логіку, ні у видимість реформ, ні у чинне законодавство.

Й допоки тих щук не знищимо, ситуація в освіті не зміниться.

Оригінал

Освіта.ua
24.02.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Родион
Будь які реформи для освітянського чиновництва в фіналі зводяться до " і щуку кинули у річку".
Ніка
Ой правда! Я з вами погоюджуюсь. Необхідно готувати нових спеціалістів. В америці після 10 років педпраці вчителям рекомендують змінити вид діяльності, а після 20 ти років роботи з дітьми не допускають свідчити у суді. Уявляєте,які глибинні деформаціі у свідомості відбуваються?! Зміни необхідні і в кадрах і в прграмах і а методиках. Змінюється життя, діти і потреби.
Pasufik
Для Ніка: Ваша правда, балерина відтанцювала 15 років і йде на пенсію,- професійне вигорання. А в нас педагоги вже ледве ноги переставляють, а ще плентаються на роботу, бо вижити за свою "велику" пенсію не можуть. По багатьох професіях у світі існує віковий ценз, ми ж такі бідні, що нам це не загрожує ще довго. Так і живемо, світом мутимо і що у цьому наловлюємо.
Коментувати
Правда оно может и правда,
но МОЁ самостоятельное творчество всю дорогу гробили воры и грабители,в результате действий которых я,как учитель,НЕ иимею достаточных СРЕДСТВ для реально продуктивно широкой творческой деятельности. А ОНО на то и оно,что его всегда есть вариант обойти,чтобы НЕ мешали. Даже БЕЗ достаточных средств это всегда спокойно выполнялось. ОНО просто лишний груз,который,при желании,можно сбросить со счетов.В особенности теперь,когда учителям на курсах ПОЗВОЛЯЮТ давать детям СПИСЫВАТЬ вовсю,утверждая в том, что,дескать,не следует требовать от детей знать химические формулы на-память.Достаточно,чтобы эти формулы были написаны в конце тетради ЗА ВСЕ ГОДЫ обучения. Так что-низкий уровень знаний,показанный детьми на контрольных работах ВСЕГДА есть вариант пояснить тем,что "дети не компьютеры,чтобы формулы помнить",а без формул чёрта с два они что-то решат...
Pasufik
Для Правда оно может и правда,: Задайте собі запитання:"Який відсоток учнів потребуватиме хімічні формули у житті?" Нехай роблять на уроці як хочуть, лиш би працювали, а не бавились айфоном. Прийде час і кожен освоїть те, що йому потрібно. Ну не залежить успіх людини у житті від знання хім.формул або інших формул на пам*ять. Головне - до якого виду діяльності придатна людина, от ці здібності(позитивні звичайно) і потрібно розвивати, а не заганяти дитину у рамки, придумані нами. Мадонна не знає ні однієї ноти, але завдяки абсолютному слуху стала поп-зіркою і заробила мільйони статків. То причому тут хімія?
спец
А якщо поширити це на всі предмети, то взагалі це буде псевдонавчання, те навчання яке тепер популярне в школах-зливних баках освіти. Да. прийде час, і кожен освоїть те, що йому потрібно, але це буде вже запізно. Рамки придумали не ми.
Pasufik
Придумувати страшилки ми мастак, забуваючи, що світ придумали не ми і не нам змінювати його закони розвитку. Ми захоплюємося моделями освіти у Скандинавських країнах, а тим часом прийшов один чувак у табір для дітей і розстріляв 70 осіб. Він що, думаєте, був погано освічений? Порозмовляйте з випускниками СШ і ви переконаєтеся, що псевдонавчання існує вже давно, але суспільство живе і буде жити, бо на жаль, матеріальні блага виробляються все таки мурахами, а не матками. Нехай кожен вчиться стільки, скільки може або має інтересу. Суспільство лишень має подбати, щоб такі можливості були і в першу чергу турбуватися про моральність наших дітей, тоді і знання матимуть сенс.
Коментувати
Правда
Райвно не мать права бутик. Вони займаються знищенням самостийной творчости вчителя
простоктото
Щуки- отделы образования -никогда не ликвидируют.Это основа для бытия ДЕПАРТАМЕНТОВ- МИНИСТЕРСТВА- ОИППО.И ситуація в освіті не зміниться.
olkov1305
Все правильно пан Ігор говорить. Орієнтація на російщину починається у школі. На Західній Україні АДміністрація, надивившись "прогресу" у російських школах, запровадила конкурс-парад-звіт стройової підготовки та пісні. Марширують коридорами, не розуміючи кому звітують і чому... Може, МОН цим зацікавиться?!
Родион
Приклад з байкою трохи невдалий: там віз через різновекторність зусиль стоїть на місці. Тут триголовий дракон тягне освіту в прірву. Всі три голови мають єдине нанаситне черево, тому голови одна одну не кусають.
ліна гулюк
Ні в якому разі не можна ліквідовувати райвно! Ну де тоді на законних правах "свої та наші", дружиноньки, коханки і дочки будіть отримувати зарплати??? Звідки школи будуть отримувати пустопорожні ідеї виссаних із пальця конкурсів, акцій і т.д. ?
Мосейчук Дмитро
Для ліна гулюк: згоден,задовбали конкурсами ніколи дітей вчити
Коментувати
василь
як ніколи погоджуюсь , і квіт обіцяв їх прибрати і гриневич обіцяє. але в новостворених громадах знову і їх створюють. треба їх ліквідувати законодавчо як управлінський апарат з радянського минулого.