О. Співаковський: підсумки роботи освітнього комітету ВР

Фінансування освіти, людський капітал, іменні стипендії та інше обговорили народні депутати

О. Співаковський: підсумки роботи освітнього комітету ВР

Автор: Олександр Співаковський, народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, член фракції БПП.

Сьогодні відбулось розширене засідання Комітету з питань науки і освіти, участь у якому взяли народні депутати - члени комітету Олександр Співаковський, Тарас Кремінь, Іван Кириленко, Олексій Скрипник, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, перший заступник міністра Володимир Ковтунець, керівники Національної академії наук України та національних галузевих академій наук України, представники середньої, професійно-технічної та вищої освіти. Загалом на засіданні були присутні близько 280 осіб.

Першим розглядалось питання фінансового забезпечення науки і освіти у 2017 році. Були заслухані доповіді міністра освіти і науки, Національної академії наук України, національних галузевих академії наук України. У ході обговорення учасники засідання мали змогу задати питання профільному міністру, а також надати свої пропозиції щодо покращення стану фінансування освітньої та наукової галузей та їх включення до проекту рішення Комітету.

За результатами розгляду питання члени Комітету прийняли одностайне рішення рекомендувати Кабінету Міністрів України вишукати додаткові кошти в обсязі 2 859 757,17 тис. грн. та підготувати у першому кварталі 2017 року пропозиції щодо внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» в частині збільшення фінансування:

 • Міністерства освіти і науки України на 1 078 615,0 тис. гривень;
 • Національної академії наук України на 642 829,67 тис. грн;
 • Національної академії аграрних наук України на 336 037,4 тис. грн;
 • Національної академії медичних наук України на 648 621,6 тис. грн;
 • Національної академії педагогічних наук України на 9 910,4 тис. грн;
 • Національної академії правових наук України на 18 632,0 тис. грн;
 • Національної академії мистецтв України на 7911,1 тис. грн.;
 • Міністерству оборони України на 17 200,0 тис. грн.

Також у рішенні Комітету Кабінету Міністрів України та профільному міністерству рекомендовано здійснити низку інших заходів щодо нормативно-правового врегулювання проблемних питань фінансування сектору науки і освіти.

Друге питання порядку денного стосувалось основних проблем управління людським капіталом на прикладі Херсонської області. Зауважу, що такий захід проводиться вперше за увесь час діяльності Комітету.

Губернатор Херсонської області Андрій Гордєєв виступив зі змістовною доповіддю, яка включала акцентуацію основних проблем розвитку людського капіталу, аналіз реального стану, статистичні та аналітичні дані щодо потреби у фахівцях Херсонщини.

Також Андрій Гордєєв запропонував до розгляду модель розвитку людського капіталу Херсонської обл. у період 2017-2021, яка передбачає:

 • впровадження системи інформаційно-профорієнтаційної роботи;
 • надання якісної освіти;
 • збільшення частки населення з вищою освітою;
 • забезпечення першим робочим місцем;
 • аналіз та прогноз потреби у фахівцях;
 • формування регіонального замовлення;
 • акумуляція коштів;
 • диверсифікація джерел фінансування регіональної освіти;
 • забезпечення вчителів житлом та високими соціальними стандартами.

Учасники засідання позитивно оцінили представлену модель і підтримали пропозицію вважати її пілотним проектом, запропонувавши створити аналогічні моделі і в інших областях країни.

За це рішення члени Комітету проголосували одностайно.

Наступним, третім питання щодо проведення парламентських слухань на тему: «Національна інноваційна система: стан та законодавче забезпечення розвитку»

Зважаючи на рішення Комітету «Про рекомендації слухань у Комітеті Верховної Ради України з питань науки і освіти «Законодавче забезпечення розвитку національної інноваційної системи: стан та шляхи вирішення» (протокол № 46 від 06.07.2016 р.), та враховуючи результати парламентських слухань «Про стан та проблеми фінансування освіти і науки України», що відбулись 16 листопада 2016 року, Комітет одноголосно вирішив рекомендувати Верховній Раді України провести 21 червня 2017 року парламентські слухання на тему: «Національна інноваційна система: стан та законодавче забезпечення розвитку» та внести на розгляд Верховної Ради України проект відповідної постанови.

Четвертим питанням розглядався проект Постанови Верховної Ради України «Про внесення змін до Постанови «Про встановлення іменних стипендій Верховної Ради України студентам вищих навчальних закладів» щодо збільшення розміру іменних стипендій Верховної Ради України» (р. н. 6117 від 22.02.2017 року).

Цей проект було підготовлено народними депутатами України – членами Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександром Співаковським, Іваном Кириленком, Тарасом Кремінем та Олексієм Скрипником.

Нормами проекту Постанови передбачено установити такі розміри іменних стипендій Верховної Ради України:

 • для студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр», - 1800 гривень на місяць (зараз - 900 гривень);
 • для студентів вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», - 2300 гривень на місяць (зараз – 1200 гривень).

Автори проекту вважають, що прийняття цієї постанови надасть можливість забезпечити найталановитіших студентів гідною стипендією, підвищить їх статус та значною мірою сприятиме призупиненню відтоку найкращих студентів за кордон.

За результатами обговорення народні депутати України – члени Комітету прийняли одностайне рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти цю постанову за основу і в цілому.

Останнім розглядалось питання щодо повернення коштів, які з 2014 року знаходяться на рахунках Державної казначейської служби України, Таврійському національному університету імені В.І. Вернадського.

Розглянувши це питання, члени Комітету дійшли одностайної згоди рекомендувати всім сторонам, які пов’язані з вирішенням цього питання, вжити необхідних заходів стосовно забезпечення перерахування відповідних коштів університету.

Оригінал

Освіта.ua
23.02.2017

Популярні блоги
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Л. Гриневич: діти за кордоном мають подвійне навантаження Щоб уникнути подвійного навантаження, необхідно напрацювати механізм перезарахування результатів
О. Северенчук: для дітей важлива якість розкладу Не так важливе навантаження, як грамотний підхід до формування розкладу і робочого дня дитини
В. Співаковський: у батьків дуже змінилися пріоритети На перше місце вийшла безпека дитини, на друге – соціалізація, і лише на третє – знання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Pasufik
Шість академій наук! Ну яка ще "багата" держава може собі таке позволити, я вже не кажу про ККД наших вельмишановних установ. А ви шукаєте кошти на освіту. Щодо інновацій то їх у першу чергу мала би пропонувати саме Академія наук України, але чомусь усе відбувається навпаки.
Nedolya
Для Pasufik: Погоджуюсь. Потрібно залишити державною лише велику академію, медичну та аграрну приєднати до неї, але не всю, а лише науково-активну частину. Також можна залишити академію мистецтв - їй державна підтримка потрібна. Все інше вивести зі статусу державних і нехай тусуються собі як громадські організації на кшталт академії вищої школи та їй подібних. І нехай як хочуть, так і називаються, хоч маркізами, аби це не спорожнювало державні кишені.
Коментувати
Grigory Kravchenko
Чому перед тим як виділяти кошти всім вищеназваним, бюрократичним структурам не прийняли звіт із доведенням до зацікавлених громадян. І яка взагалі користь від всіх багаточисельних контор "Рога и копита", які безсоромно з апетитом проїдають значні бюджетні кошти.
Олекса Позняк
Половину бюджету розтягують нікому непотрібні структури -районо іппо облоно, академія яка уже навіть програми на учителя спихнула - але Співаковський їх не закриє - хто ж буде розкрадати та заносити керівництву
Сенатор
Я не знаю, чи виконаються всі 9 запланованих пунктів, але, що виконається "збільшення частки населення з вищою освітою" - я впевнений. Це означає дуже просту річ. Якщо хтось надіявся на те, що нарешті в цьому році підвищать "прохідний бал" ЗНО для вступу у ВУЗ - забудьте. Якщо хтось надіявся, що держава ХОЧ ЩОСЬ зробить для припинення продажі дипломів у її ж ДЕРЖАВНИХ навчальних закладах - забудьте. Якщо хтось надіявся що держава ХОЧ ЩОСЬ зробить для того щоб дипломи наших ДЕРЖАВНИХ навчальних закладів визнавалися у світі - забудьте. І це наша "перспектива". Не зміниться нічого. Тоді виникає питання: для чого розмови про реформи в освіті? Ну, поміняються плани, програми, напишуться дуже гарні підручники, прийдуть нові молоді вчителі, які фанатично люблять дітей з бажанням їх навчити. Але це нічого не змінить. Адже сама освітянська політика залишиться тією ж, безрадісною і безперспективною.
Олекса Позняк
Для Сенатор: а як він підвищить прохідний бал якщо його учні і тал ледь - ледь вступають?
Grigory Kravchenko
Сенатор. Правильна думка. "Дайёшъ всеобЧее высшее". А відносно визнання наших дипломів настав час припинити гнати мульку. Щоб визнали дипломи необхідно підтвердити знання і скласти відповідний іспит на Аглицком изиге.....Блатной Савецкий Шарик там как то не катит. ПС. На рівень кваліфікації і знань совдеповских спецов можна визначатись по тим фактам що дуже часто наших медиків із стажем не допускають навіть на посади середнього мед. персоналу. ПС. На тему: Із свинячим рилом у калашний ряд....
Коментувати
Олександр
Пани від науки, народні депутати - члени комітету Олександр Співаковський, Тарас Кремінь, Іван Кириленко, Олексій Скрипник, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич - як завжди забули про зубожілих пенсіонерів - вчителів, науковців, вихователів.
Олекса Позняк
Для Олександр: не забули - за новим законом переведуть на контракт і дадуть копня під зад
Володимир
Підскажіть, будь ласка, де можна почитати цей закон? Дякую.
Олекса Позняк
Для Володимир: «Один з не популярних кроків, який ми будемо змушені зробити – перевести учителів пенсійного віку на контракти. З тими наставниками, котрі вправно викладатимуть, контракти будуть продовжені, але, якщо учитель шкодитиме якості освіти учнів, очевидно, його не поновлюватимуть на наступний рік», - розповіла Лілія Гриневич. Більше про освітні реформи читайте у друкованому виданні "Газети" в четвер. Львівська газета Лілія Гриневич 25.02.2015
Коментувати
Сергій
Головним успіхом роботи освітнього комітету ВР можно рахувати повне знущання в системі оплати праці вчителів комунальних навчальних закладів , в наслідок чого, вчителі отримають заробітну платню в два рази нижче чим прибиральниці та сторожі цих закладів. . ДОКЕРУВАЛИСЬ.
Grigory Kravchenko
Для Сергій: Нічого дивного. Фсе по панятіям. Як навчили і виховали, якими людьми спеціалістами і Громадянами стали вихованці, як платять податки в бюджет, як підняли єкономіку держави такий рівень життя мають працівники освіти всіх рівнів. Нерозуміння цієї простої істини, яку мають засвоїти навіть діти на рівні початкової школи, показує жалюгідний інтеллектуальний рівень педагогічного корпусу....
Коментувати