І. Лікарчук: треба на два роки припинити набір в педагоги

Ідея «вчителів із народу» свідчить про глибоку освітню кризу та неспроможність чиновників її вирішити

І. Лікарчук: треба на два роки припинити набір в педагоги

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Повернуся до теми про «вчителів із народу».

Переконаний, що поява цієї ідеї зумовлена щонайменше кількома чинниками.

  • Надзвичайно низький рівень якості педагогічної освіти. Наші педуніверситети не випускають кваліфікованих фахівців уже багато років. Та і багато із них педуніверситетами фактично уже уже не є.
  • Неспроможність освітніх чинуш проводити ефективну кадрову політику, займатися кадровим менеджментом. В Україні так і не створений цивілізований ринок педагогічної праці.
  • У нас залишився совковий підхід у визначенні спроможності до педагогічної діяльності. Сьогодні єдиною перепусткою до здійснення педагогічної діяльності є диплом про набуття педагогічної спеціальності. Цей диплом засвідчує, що людина щось вивчила та щось знає. Але чи готова вона до професійної педагогічної діяльності, диплом ніколи не гарантував і не гарантує.

Саме тому я не втомлююся говорити про необхідність обов'язкової, а не вибіркової сертифікації та ліцензування педагогічної діяльності. Ліцензія має надавати право її здійснювати. Диплом повинен бути обов'язковою умовою для її отримання. Між іншим, навіть у Росії із 1 січня запроваджене таке ліцензування.

Ідея залучення «вчителів із народу» свідчить про глибоку освітню кризу та неспроможність чиновників її вирішити з допомогою сучасних механізмів.

Тому й вдаються до якихось ерзац-дій, заграючи з громадськістю та суспільною думкою.

Що робити? Якби я був міністром (не дай Бог), то зробив би таке:

1. На два роки припинити набір в педуніверситети на педагогічні спеціальності. Немає потреби викидати на помийницю бюджетні кошти. За два роки докорінно перебудувати систему вищої педагогічної освіти... Через два роки розподіл держзамовлення між педунверситетеми здійснювати лише на засадах відкритого й прозорого тендеру з чітко визначеними вимогами до підготовки випускників.

2. МОН має зайнятися створенням ринку педагогічної праці.

3. Запровадження обов'язкової сертифікації та ліцензування педагогічної діяльності.

4. Глибока реорганізація педагогічної науки шляхом позбавлення НАПН бюджетного фінансування й перехід до оплати за рахунок бюджету конкретних наукових розробок за замовленням держави або впроваджених к практику. Можу деталізувати кожен із запропонованих шляхів вирішення проблеми.

Оригінал

Освіта.ua
16.02.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Левкович
А хто небудь знає, скільки бажаючих з народу хоче прийти на посаду вчителя?І питання не скільки в зарплаті, скільки в статусі вчителя, який повністю безправний, будь хто може його повчати і посилати.
Инна
У меня дочка в первом классе. Учитель в первый месяц заявила что ребенок ничего не знает и меня надо лишить родительских прав. А вот вчера заявила что ребенок отстает и его надо оставить на второй год. Дочка пишет те буквы что выучили, пишет слова и предложения из букв что выучили, читает по слогам но быстро, по математике не может считать двухзначные сложно ей, а вот простые примеры и задачи считает хорошо. Что те учителя хотят от детей у меня тоже вопрос. Учитель уже на пенсии. Ребенок учителя не понимает все учим дома. Да и учитель говорит все делать самостоятельно дома. Ругает каждый день, что ничего дома не делали. А ребенок уже и не отдыхает
genka
Для Инна: Продолжайте упорно заниматься с ребенком, что Вы и делаете, заставляйте читать вслух - это развивает речь. А учителя, в основной своей массе, буквоеды, у многих не складная речь, сами-то кроме своих учебников и не читают худ лит-ру, и не в состоянии освоить компьютер. технологии.
Коментувати
Pasufik
Для того, щоб завантажити пустуючи педвузи лоббістами від освіти і було придумано обов*язковість пед.освіти(через Закон, ще й за плату). Насправді, кожен випускник ВУЗу має поняття, що це таке. Якщо виробничник вирішив піти працювати в освітній заклад достатньо(щоб не порушувати Закон) пройти 2місячні курси з педагогіки, аби освіжити старі забуті знання і все. У подальшому, кожні 5 років проходимо атестація, яка без курсів підвищення кваліфікації неможлива. Саакашвілі викладав в одному з американських університетів і ніхто не хвилювався, чи є у нього педагогічна освіта!
Накипелов
Що стосується учителів, то всі вони народні. Підарчук плутає школу і Верховну Раду. Там, реально, потрібні люди з народу, а не корумповані непрофесійні трутні.
Арго
Для Накипелов: які навіть на роботу не ходять, а зарплатню отримують. І про це нема такого галасу, як про роботу вчителя.
Коментувати
Просто учитель
А чому б, дійсно, не спробувати дати можливість працювати у школах людям, які не мають педагогічної освіти? Таке вже було, здається, до 1996 року. Учитель - це не стільки спеціальність, скільки - покликання. А скільки у нас людей, які обрали не ту спеціальність... Тисячі. Може тоді б і не вели учителі фізики трудове навчання, учителі географії - біологію, учителі математики - інформатику і навпаки і т.д. і т.п. Нехай художник вчить малювати, хормейстер - співати, інженер дає знання з фізики, а санітарний лікар розповідає про охорону безпеки життєдіяльності. Головне - бути креативним, небайдужим, цікавим і зацікавленим. А як зацікавити і заохотити - це вже зовсім інше питання.
Арго
Для Просто учитель: вже створили таким методом нову поліцію. Результат подобається?
Просто учитель
Заздалегідь вибачаюсь, але не плутайте божий дар з яєшнею. Я б з Вами погодилась, якби до поліції набрали юристів та військових, а вони не оправдали надії. Туди йшли усі, хто не лінився, спокушені зарплатнею, новою формою та тойотами із сумнівною репутацією. Чому, на Ваш погляд, фізику не може викладати інженер-технарь, який має здібності до спілкування з дітьми ( не забувайте, що більшість людей мають дітей і здатні непогано їх навчати і виховувати в сімях) і сидить дома, бо промисловість скоріше мертва, аніж жива. Таких людей на курсах можна досить швидко навчити педагогіці і психології - єдиним предметам, які їм не викладали у технічних ВНЗ. Я ж не запропонувала скрипалю викладати географію, а продавцю - англійську мову. В школі є "економіка". Чому її не може викладати людина з економічною освітою? Тільки тому, що в дипломі написано - економіст, а не учитель. Варто захотіти - і все вийде. Повторюся: учитель це покликання. І ще: нам технократи не завадили б і у Раді, і у Кабміні.
Арго
Для Просто учитель: ото ж і воно, що вчитель це покликання. Та нікому ще не вдавалось жити святим духом, на ентузиазмі. І тому ж інженеру треба буде годувать сім’ю і забезпечувать побутові умови. А з нашими зарплатами...... тому, коли такі люди поринуть в реалії вчительського життя, то мало хто його витримає. То ж більшість із них стануть випадковими в освіті.
Коментувати
Григорий  Кравченко
Ніхто не звертає уваги на новітні методики в підходах і пошуках шляхів які сприяють кращому засвоєнню учнями пройденого матеріалу. В Росії кожного разу перед початком нового навчального року запрошують священника чи муллу і ізганяють і шкільних приміщень бєсов. Читають акафіст потім кроплять парти. Особливу увагу приділяють директорському кабінетові і вчительській. Чрму наше міністерство і обласні управління освіти не приділяють цій процедурі належної уваги. Вже після початку бойових дій на Донбасі проти російських диверсантів і місцевих сепаратистів в деяких школах України розповсюджували колорадські стрічки які використовували білогвардійці а також РОА генерала Власова, які вили військові дії проти радянської влади....
Оксана
Повірте, несертифікований педагог(учитель) набагато менш страшний, ніж лікар-пенсіонер, який у лупу подивився на пухлину(не торкаючись її) і призначив "іхтіолку". Просто повірте, це страшно. І відповідальності він не понесе. А з учителя батьки і методисти не злізуть, якщо у папці не всі виховні заходи. Корінь зла - один, та гілочки - в різні боки.
Григорий  Кравченко
Для Оксана: Оксано!!! Окстісь. Через ціфіръ бачу, що ви із династії педагогів. Поцікавтесь у бабусі, батька чи матері яким чином все те добре, світле, щире і правдиве, всі ті знання які вони намагалися вкласти і вкладали в мозок своїх вихованців, зіграли в кінцевому результаті такий злий жарт. Над усіма. Хто вчив і кого вчили. ПС. Зауваження на тему: " З горбатими розмовляй випукло" Ф. Н.
Коментувати
zolota orda
Щоб зруйнувати старий будинок, потрібно побудувати новий. Зокрема, налагодити зв’язок здобувача педосвіти зі школою з перших днів навчання.
Хтось
Цікаво, чому ніхто не сумнівається, що дипломований лікар чи економіст, інженер чи технолог є хорошими фахівцями, а тут ліценція і без диплома працюй собі педагогом, аби хто знав (не педагог) скільки безсонних ночей, видивлених у комп`юпер очей, недоколиханих і недолюблених учительських дітей вартує чергова атестація , а тут ще й ліцензії . Диплом можна купити, а що ліцензії не можна, чи може корупцію в Україні вже побороли??? Це чергова головоморочка!!!
ppp
Для Хтось: Ви щаслива людина! Мабуть ніколи не хворіли і не зустрічалися з "дипломованим лікарем". По-роботі Ви, мабуть, не зустрічалися з інженером-електриком, який на схемі не знайде трансформатора, і не може відрізнити конденсатора від резистора. А коли прості робітники, на роботі, для того щоб посміятися, дали йому в руки звичайного транзистора і спитали, що це таке - він не знав. І це наш "дипломований фахівець"?
Коментувати
Світлана Бондарчук
А як же тоді бути із хорошими педагогами, які йдуть зі школи? Або думають покинути освітянську ниву, бо мають дітей? Бо вже, знаєте, дістало. Підкажіть, пане Лікарчук?
Освітянин
Ніколи не спечете добротного хліба із поганої муки. Я про те, що подивіться хто в основному йде в освітянську ниву? Випускники які не вступили у більш пристижні ВУЗи. Дай бог щоб по закінченню вони пішли не вчительською дорогою, за свій вік я зустрічав багатьох таких горе-педагогів. Плюс рівень викладання у вишах, коли будь-яку дисципліну можно цинічно купити за грош. В сукупності получається солідна вибухова речовина, яка нищить наших дітей. Причина у підготовці педагога. Для чого існує атестація навчального закладу? Відповідь: для того щоб посадовець рангом вище отримав додаткову винагороду, а вуз своїми діями буде дальше калічити дітей. І, як наслідок, Цапом відбувайлом знову залишиться учитель. Є народна мудрість "Риба гниє з голови". І ми ніколи не переможемо оті маразми з № нннннн поки нами будудь керувати гнилі голови. Потрібно побудувати нову систему із світлими молодими педагогами наверху, і досвідченими вчителями в основі.
Голосzнарода
Для Освітянин: а голова у риби це освітяни....
Коментувати
Теона
Я частично согласна. Я хоть и не педагог и не учусь на него, но прекрасно понимаю что далеко не все у кого есть диплом преподавателя могут работать по специальности. Это связано как с коррупцией в ВУЗах. Очень часто студенты выходят с нулевыми знаниями, но с красным дипломом. Конечно это касается всех специальностей, но здесь мы говорим только о преподавателях. Помимо этого у нас слишком много уважаемых профессоров, которые преподают так, как это делали лет 20-30 назад. Не то чтобы это ужасно, но не принимать во внимание новые тенденции в обучении, технический прогресс и т.д. это не то что глупо, это вредит студентам. Ведь именно студенты должны потом идти и работать, пользуясь знаниями которые им дали, но если они не соответствуют современности, то какой смысл таких преподавателей? Конечно, у них куча научных публикаций, докторские, диссертации и еще много всего, но как это поможет будущим специалистам? Я считаю, что сертификация и периодическое ее подтверждение это замечательно. НО ТОЛЬКО ПОСЛЕ...
Кадр
Для Теона: От якраз "куча" наукових публікацій і дисертацій не дає змогу молодим працювати у ВНЗ, бо згідно ліцензійних вимог без звання викладач не може читати лекції і на таких викладачів квота - не більше 25%, вирішальним є кадровий склад з науковими званнями. Якщо навіть якийсь професор попросится на пенсію, то його з "руками і ногами" заберуть в інший ВНЗ і за нього всі пари читатимуть, тільки б був "кадровий склад", хоч з нього і порох сиплеться. Так і приходиться нещасним академікам до смерті працювати...
Коментувати
почніть з простого
правильно! Закінчив ВНЗ і сертифікат на 10 років. За такий період учитель зможе серйозно себе підготувати до проходження тестів. 5 років - це крапля у морі. Поживіть проблемами простого педагога. Інколи поурочний план написати, часу невистачає. Так буде краще для всіх.
Учитель
Для випусників ВНЗ до диплома надавайте і сертифікати. Не морочте вчителям які працють в школі 10-20 і вище років у школі своїми тупими бумажками.
Батько учня
Для Учитель: А як Ви оціните вчителя фізики, який має приблизно 20 років стажу і не розвяже задачки на 2-3 дії? Якщо за 20 років не вивчив якою буквою позначається та чи інша фізична величина? А якщо позначає правильно, то називає її не правильно. Ви можете мені сказати, що такого не може бути. Коли я перевіряв уроки у свого сина і він називає мені букву зовсім не так як вона повинна називатися, я його поправив. А він мені каже: а нам Петро Іванович (імя і по-батькові змінене) казав, що вона називається так. Я на нього насварився, сказавши що треба на уроках думати про уроки, а не про щось інше. Наказав, перепитати вчителя назву букви. Приходить після уроків, питаю - запитував? Відповідає - так. І як зветься? І знову говорить те ж саме. Ввімкнув інтернет, знайшо грецький алфавіт і показав правильну назву. А Ви говорите: стаж, 10-20 років.
До батька учня
Шановний, ви не робіть висновок за одною особою, Ви не атестаційна комісія! Всі свої претензії висловлюйте директору школи. А краще скажіть: коли ви особисто самі задачки рішали,чи твори писали,чи вірші вчили з дитиною своєю. У нас зараз всі батьки професори в педагогіці,правда діти "дурні" у таких батьків чомусь у школу ходять. Беріть і вчіть самі за таку зарплату і здавайте все екстерном.
Голосzнарода
Для Учитель: ось ті вчителі і є основна причина занепаду української освіти, бо безпосередньо їх рівень професіоналізму на виробництві, так мовити "невідходячи від станка", утворив у країні ту наявну економічну ситуацію, що є. Залишити все, як є, - лише шлях до більшого занепаду..
Коментувати
Педагог
А давайте позакриваємо на 2 роки всі ВНЗ, бо ні толкових інженерів, ні економістів, ні юристів, ні лікарів теперішні ВНЗ не готують! Професура лекції читати лінується, не кажучи вже про семінари і практичні, сучасними інформаційними технологіями не володіє (вони й так з "пагонами"). Видав книженцію раз на рік, письнув пару статей от і молодець! Благо діло "наукову продукцію" можна видавати на-гора аби тільки гроші були, а що в тих статтях і книжках нікого не цікавить.
Олекса Позняк
====Ліцензія має надавати право її здійснювати. Диплом повинен бути обов’язковою умовою для її отримання. Між іншим, навіть у Росії із 1 січня запроваджене таке ліцензування.====Наші усе расеюшкін досвід до України тулять, свойого розуму немає. А до ліцензії обовязково потрібна сертифікація, а до сертифікації дебілізація і зверху посадити контору яка за бабки буде вирішувать кого допустити до школи а кого ні
Терещук Григорій
Чи не освіта і родина, сім’я є тими останніми оберегами, на яких ще тримається наша замучена і виснажена країна? Давайте вже трохи вдумуватись в те, що ми робимо для цих інституцій. І давайте при цьому виходитиммо насамперед із позицій здорового глузду, потім на ауково вивірими інновації, а не спочатку зробимо, а потім науковоподібно супроводжуємо те, чого десь начиталися. Педагогічна наука - це не супровід, а дороговказ для реформ. Без попередньої розвідки не треба кидати всю освіту на амбразуру чужих ідей. Без академії і університетської науки в шкільної практики реформи проводити не треба
Терещук Григорій
Чи можна хоч на хвильку зупинитися і поглянути, що ми нареформили за останні 10 років? Ато ми так залікарчукуємося, зазенеуємося, заєдебомися, що потім покоління не віднайде дитину, учня, студента в тих кардинальних реформах.
вчитель
колеги! Пропоную до глобальних змін в новій українській школі ВІДМОВИТИСЯ ВІДОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ У 1-8 КЛАСАХ.А В 9 КЛАСІ ПРОВОДИТИ АДЕКВАТНЕ ОБ"ЄКТИВНЕ ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ВИДАЧЕЮ СВІДОЦТВА, А ЗА 10-12 КЛАСИ АТЕСТАТ. ми з вами збережемо здоров"я дітей і педагогів.В жодному виді діяльності людина не знаходиться постійно в такому психічному напруженні як учні, коли тебе щогодини можуть викликати до дошки і оцінити і, учень має видати результат... А У ВЕРХОВНІЙ РАДІ ОН ВЗАГАЛІ НІХТО НЕ ВІДЧУВАЄ НІЯКОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ. ОТ ТАМ,ЯКРАЗ ЩОГОДИНИ КОНТРОЛЮЮТЬ СВОЄ ЗДОРОВ"Я,СВОЇ СТАТКИ, А НЕ ТЕ,ЩО ЗРОБЛЕНО ДЛЯ ЛЮДЕЙ. Закликаю педагогів звернути увагу на пропозицію і обговорити. Пане Лікарчук, цікавою було б побачити і Вашу позицію.
Вчителька
Для вчитель: Ідея чудова. Жаль, що невигідно нікому втілювати її в життя.
Коментувати
совесть
Пороговий бал на зно вже ввів! ха-ха-ха! Це повинно було відітнути погано підготовлених абітурієнтів від вищої освіти доти, поки не підготуються краще! І ЩО? ДЕ РЕЗУЛЬТАТ? Де ті зо три сотні закритих внз, що давали неякісні знання, куди б вже точно не прийшли абітурієнти з низькими балами? Не 10-20 внз (чи філій), що втрачені на неконтрольованих територіях. ЖОДНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ! Це й називається "базікати"... Наразі мало хто з батьків здатен прогодувати студента у великому місті. Отже, "тихе життя" провінційних внз продовжується... Та кому вони потрібні ті педвнз, коли економіка впала, роботи з нормальною зп зась, а через "дорогу" запрошують на роботу на чужині за євро... Молоді залишається зубрити іноземну мову. Такі вони реалії сучасної освіти, "руйнівник ви наш на папері"...