Ігор Лікарчук: кожен має займатися своєю справою

Справа вчителів - навчання і розвиток учнів, а не розробка навчальних програм, для цього є інші фахівці

Ігор Лікарчук: кожен має займатися своєю справою

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Знову повертаюся до слів міністра освіти і науки, що до процесу розробки навчальних програм «має долучитися відповідальне вчительство».

Якщо відверто, то я не знаю, що таке «відповідальний учитель». Якщо є такі, то мають бути й «безвідповідальні». Де ж вони, якщо в школах немає педагогів, які не пройшли оту безглузду атестацію вчителів, котра придумана тим же Міністерством..? І, очевидно, всі атестовані формально можуть вважатися «відповідальними».

А, якщо в МОН вважають, що є й «безвідповідальні», то чому нічого не роблять, щоб таких не було?

Натомість, я знаю, що в Україні працює дуже багато хороших учителів, котрі є дуже фаховими майстрами своєї справи. Наголошую «своєї справи».

А їхня справа - навчання і розвиток своїх учнів. Але аж ніяк - не розробка навчальних програм. Для того існують інші фахівці.

За те вони отримують заробітну плату, усілякі довічні стипендії академіків, керують кафедрами, захищають дисертації, викладають в педуніверситетах і навіть перевіряють вчителів й розказують, як ті мають працювати.

Якщо цей сонм фахівців не здатний розробити нові програми, то для чого потрібні вони взагалі? А якщо МОН не може їх примусити це зробити, організувати на таку роботу, модерувати її - то для чого нам такий МОН?

Переконаний, що кожен має займатися своєю справою. Щоб не повторилися ситуація, як та, коли першокласникам доводиться пояснювати значення слів «пацюки пацюкуються», але вже і іншій площині.

Адже Хрестоматію, до якої включені ці «безцінні» рядки, також укладали люди, котрих фахівцями з методики початкового навчання назвати складно...

Оригінал

Освіта.ua
13.02.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Мама
Якщо вчитель дійсно працює на уроках у школі, то у нього не вистачить часу для того, щоб приймати участь у обговоренні. Якшо ж навпаки, тоді учні на уроках тижнями не бачать ні вчителя, ні його уроків, бо він постійно у відрядженнях.Тобто такий вчитель має гарну, беєпроблемну атестацію, але зовсім не придатний до роботи у школі.Тому обговорення варто було б започаткувати на канікулах, щоб учителі дійсно приєдналися до обговорення.
Шиншилла
Для Мама: Как это верно. Одни работают, учат и воспитывают детей, а другие разъезжают по семинарам, вечно отсутствуют. И первые их бесконечно и безвозмездно заменяют.
Коментувати
Для Вадим Мендерецкий:
Меня всегда интересовал вопрос о том, способны ли люди воспринимать мысль не взирая на то, КЕМ она сказана. Практика показала, что в основе своей люди всегда принимают то, что сказал вышестоящий начальник. Да, мне тоже не нравится пан Ликарчук, Но если он говорит толковую мысль, то её следует принимать во внимание, а не кричать о том, что он уже не чиновник.А ЗНО вовсе не дебильное. Кстати, именно ЗНО позволило реальному гуманитарию пройти на бюджет в крутой ВУЗ изучать прикладную математику. Или наоборот? Реальному математику стать гуманитарием///
Олекса Позняк
Для Для Вадим Мендерецкий:: мне плевать кто выскажет мысль, если она толковая то толковая.У вас какой то пунктик в психике мазохистский самоуничижения перед начальством я заметил давно.Обратитесь к психологу, без обид
Позняк, я же сказала,
мне НЕ нравится Ликарчук. И при чём здесь ты, которому плевать, кто выскажет мысль?
И потом,
жутко не нравится неграмотность человека, претендующего на что-то
Коментувати
Ірина
Цілком погоджуюсь з пані Гриневич. Над програмами мають попрацювати вчителі, батьки і учні старших класів. З програмами "професіоналів" ми вже попрацювали. На мою думку, найбільша проблема сучасної школи - це " стара гвардія" вчителів, методистів, дирекції школи, робітників міністерства, які мислять категоріями командно-адміністративної системи. І " стара гвардія " - це не вікове , а світоглядне.
Lada
Для Ірина: Дай Боже, щоб твій світогляд ніколи не постарів!
Вчитель зі старої гвардії
Для Ірина. Мрію бути присутньою під час роботи над шкільними програмами батьків та учнів старших класів школи. Для кого жці програми будуть? Для дитсадків чи ясел? Хоч інколи задумуйтесь про те, що пишете. Вибачте за емоції. Але реально все це вже набридло. От якби не "стара гвардія" - в школі б все само вчилося, змінювалося, кращало... Ну заважають молоді нашій працювати старі кадри. Тільки не хоче наша педагогічна молодь працювати за ті гроші, що держава платить , т.як не дооцінюють їх в школах погані директори та методисти. А "гвардію" всі люблять. ПРАЦЮЙТЕ, а не нийте , не валіть все з жворої голови на здорову.
Коментувати
И.А.Батый
Не маніпулюйте і не пересмикуйте, шановний авторе. Міністр Л.Гриневич сказала наступне. «Ми переконані, що реформа освіти має стати пріоритетом та надбанням усього українського суспільства. Саме тому ми робимо це обговорення максимально відкритим та запрошуємо усіх взяти у ньому активну участь». Зверніть увагу, не розробка програм вчителем, а добровільна участь як вчителя, так і будь-якого громадянина України в обговоренні програм. Долучайтеся...., тільки врахуйте, що в даному обговоренні потрібні, не бурчання і формулювання гасел чи прописних істин, а конкретні, фахові пропозиції. http://mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2017/02/13/na-platformi-edera-startuvalo-obgovorennya-program-bazovoyi-shkoli-(5-9-klasi)/
Родион
Міністерство вже вивчало думку "відповідального вчительства" стосовно роботи відділів освіти, методкабінетів, ОІППО, проведення конкурсів і т. д. Щось змінилось?
когда программами
будут заниматься те, кто работал в школе не один год, попав в высшие эшелоны рулевых,имея колоссальный опыт работы с детьми, когда программами станут заниматься те, кто умеет научить и ЗНАЕТ всю специфику работы в каждом классе, лишь тогда что-то получится. А пока в рулевые попадают по принципу "кум-брат-сват-...", до тех пор ничего не выйдет. Что до коллективной(колхозной) работы. Учитель, реально работающий учитель, имеющий 25 часов, отдаст себя работе+подработке,и ещё о программах станет думать? Возможно. Но где, в таком случае, он расслабится? В классе с детьми, или разбирая программы? Нет, можно пригласить учителей - практиков на пару недель в Киев, оплатив им пребывание там, оставив зарплату, найдя замену - как депутатам,и пусть отдадут все силы работе. И им интересно, и пообщаются, и реально что-то создадут или помогут
мало того, учителя,
которых следует собрать, было бы хорошо, чтобы работали в далёких провинциальных школах.Тех, ученики которых поступают БЕЗ репетиторов, и учатся БЕЗ репетиторов. Другие не способны сопоставить время, необходимое на качественное усвоение тем, ведь их ученики занимаются дополнительно и много. К учителям следует добавить физиологов, знающих особенности развития детского организма.
Коментувати
Олен
У меня тоже ощущение, что просто не знают: что нужно делать. То учебники новые многие годы печатали, перепечатывали, то реформы новые предпринимали, взялись за Программы, а про бюджет страны, про "реформу таблицы умножения для начальной школы" и урезанной до минимума в 1-2 классе - ЗАБЫЛИ???? Игорь, все Ваши, наши усилия заставить ВСПОМНИТЬ - напрасны видно, новшеств много, но в отрыве от первых шагов. Беда ...
не знают что делать?
Для Олен: незачем место занимать и деньги получать
Коментувати
можно и коллективной,
но получается, что плату получает конкретный человек - группа, а работу выполняют коллективно. Что-то напомнило советский союз, колхоз, где медаль дают бригадиру за работу всей бригады. Или, завуч, отправляя учителя на замену, которая оплачивается ей: "Одно дело делаем", получив в ответ: "Дело то одно - зарплаты разные"
Anna
Составлять учебные планы без советов учителей это как утверждать что подросткам 100% нравится читать войну и мир при этом не задав этот вопрос не одному подростку. Да, учителя могут не знать всех тонкостей составления программ, но в то же время специалисты не знают всех тонкостей работы с детьми. Мне кажется что работа по составлению програм должна быть колективной.
а ось із цією думкою
пана Лікарчука я повністю погоджуюсь. Люди отримують заробітню плату за свою РОБОТУ. У випадку, коли програми складатимуть вчителі, ЗА ЩО отримуватимуть гроші автори прогрим. І ще одне - З КОГО стануть питати, коли виявиться, що програми недолугі?
Роман Ситюк
Цікаво. Але хочу запитати, скільки разів вчителів задавали питання: "Який дурень ту програму писав, він у школіхоч день працював?" А коли вчителям пропонують внесіть пропозиції, то ту вже Лікарчук каже - Є ВІДПОВІДНІ СПЕЦІАЛІСТИ. Звісно нарікати на "профессора" який написав програму, навчальний план, тести ЗНО (необхідне підкреслити) легше ніж спробувати щось змінити.
Вадим Мендерецкий
100% за! Біда в тому, що Лікарчук почав писати мудрі речі після того як став ніким....раніше був ярим захисником влади і дебільного ЗНО....
Вчитель
Для Вадим Мендерецкий: Завдяки "дебільному ЗНО" діти із сільських шкіл і малозабезпечених сімей мають можливість навчатися у найпрестижніших вузах країни, особливо можуть без хабаря вступати у медичні вузи, про що раніше, до "дебільного ЗНО" навіть не мріяли. ЗНО не зло, просто вдосконалювати систему треба відповідно до вимог часу. А що стосується вдосконалення програм, то підтримую думку про те, що вчителі мають вносити правки, але їм за це має бути відповідна оплата, бо робота виконуватиметься одними, а зараховуватиметься і оплачуватиметься зовсім іншим.
Меня всегда интересовал вопрос
Для Вадим Мендерецкий: о том, способны ли люди воспринимать мысль не взирая на то, КЕМ она сказана. Практика показала, что в основе своей люди всегда принимают то, что сказал вышестоящий начальник. Да, мне тоже не нравится пан Ликарчук, Но если он говорит толковую мысль, то её следует принимать во внимание, а не кричать о том, что он уже не чиновник.А ЗНО вовсе не дебильное. Кстати, именно ЗНО позволило реальному гуманитарию пройти на бюджет в крутой ВУЗ изучать прикладную математику. Или наоборот? Реальному математику стать гуманитарием (двойная нагрузка на фразу-подсказка)
Коментувати
Nedolya
Ви підводите до вірного висновку - такі "фахівці" не потрібні. Дивно, що раніше про це не здогадувалися. Але ж їх продовжують штампувати невідомо для чого. Яка мета підготовки таких кадрів - не зрозуміло?