В. Громовий: вчителів треба захищати від пропаганди

Щоб протистояти інформаційному впливу, треба володіти критичним мисленням та медіаграмотністю

В. Громовий: вчителів треба захищати від пропаганди

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

На уроці природознавства в 5 класі вчителька показала відеокліп нового російського пропагандистського проекту «Жить. РФ», який обурив одного з батьків, учасника АТО Юрія Козачінського.

Звісно, є простий шлях, який, скоріш за все, і буде обраний місцевими освітянськими керманичами: не захищати цю вчительку, показово її покарати з тим, «чтобъ другимъ повадно не было» і щоб ефектно прикрити себе.

Я не згоден з позицією, що таких вчителів не варто захищати. Їх захищати треба! Захищати від пропаганди! Їх треба вчити самим захищати себе й дітей, з якими вони працюють. Звісно, краще це робити ще до того, як вони стали ретрансляторами тих чи інших пропагандистських «меседжів».

Частина наших вчителів дезорієнтована, у їх діях іноді відсутня логіка та здоровий глузд. Вони досі сидять у російських «Однокласниках» і тупо споживають ілюзію правди від російських політтехнологів.

Автори відеокліпу проекту «Жить. РФ» провели «атаку любов'ю» - і вчителька легко попалась на цю пропагандистську технологію. Адже у цьому та інших роликах російського агітпропу лунають слова, які викликають у глядача виключно позитивні емоції (життя, любов, мир, щастя, безпека, свобода …), використовуються «правильні» афоризми на кшталт «миру мир» тощо. Побачити підтекст і за текст - це вже вищий пілотаж педагогічної майстерності.

Шановні колеги-освітяни, інформаційна війна триває. Кремлівським пропагандистам вдалося зламати практично всі бар'єри критичного мислення пересічних росіян і значної частини українців. Тож нам вкрай необхідно вибудовувати захист від гібридної інформаційної агресії з боку Росії, яка має на меті здійснення впливу на поведінку людей, їх свідомість і думки.

Зробити це не просто, адже російська пропаганда постійно мімікрує, вона гнучка і не має ніяких моральних бар'єрів. Попри деякі проколи, російська інформаційна махина працює досить ефективно.

Щоб розгледіти ознаки керованого інформаційного впливу, треба мати хоча б мінімальні навички критичного мислення та медіаграмотності.

Зайве доводити, що абсолютна більшість українських вчителів цього не має.

Зайве доводити, що в нас не робиться анічогісінько, щоб навчити їх розпізнавати хоча б типові ознаки прихованої маніпуляції.

Якщо б ця вчителька знала, що однією з таких ознак є ситуація, коли явно «тиснуть на почуття», вона б зрозуміла, що краще тимчасово «зачерствіти», не піддаватися на бомбардування любов'ю, а намагатися зрозуміти, що за цим роликом ховається.

Якщо б для цієї вчительки хтось провів медіалікнеп, вона б знала принаймні прості відповіді на складні питання:

У чому особливість медіаманіпулювання?

Воно завжди приховане. Якщо ви зрозуміли, що на вас цілеспрямовано впливають, вами вже не поманіпулюєш. Кремлівські пропагандисти шукають емоційного зв’язку з людьми, тому відкидають факти на користь емоцій, створюючи «паралельну реальність».

Технології маніпулювання для «зовнішнього споживача» мають тонкий вплив, брехня стає клікабельною, вона підживлює наявні стереотипи наших людей.

Чи є спосіб захиститися від медіаманіпулювання?

Є! Вимкнути телевізор і вилізти з їх «Однокласників» та «Вконтакте». Натомість треба більше читати, адже в цьому випадку завжди ви можна відкласти текст і подумати власною головою, тобто увімкнути критичне мислення.

Оригінал на сайті Освітня політика.

Освіта.ua
10.02.2017

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Finita
Пане Вікторе, для всіх техніків українського освітянського аеродрому, проведіть, коли Ваша ласка, пофразовий і покадровий розбір: де саме в кліпі "Жить.РФ" міститься антиукраїнська пропаганда. Капці з меседжем "Про що з вами говорити, якщо ви самі не розумієте" залиште собі - це теж маніпуляція. Як і Ваша емоційна, але позбавлена фактів стаття. "Зайве доводити, що абсолютна більшість українських вчителів цього (мінімальних навичок критичного мислення чи медіаграмотності) не має". Будь ласка, назвіть автора дослідження, який вимірював ступінь засвоєння українськими вчителями навичок критичного мислення, і точні цифри, які він при цьому отримав. "Кремлівським пропагандистам вдалося зламати практично всі бар’єри критичного мислення пересічних росіян і значної частини українців". Цифри в студію! Скільки саме українців одурманені ворожою пропагандою? В яких регіонах країни проводилися відповідні дослідження? Хто автор? І, до речі, яка мета "російського пропагандистського...
Сергей Лимонов
Кобзар-провидець! Не так ії вороги- як свої -запроданці паскуди!
неужели?
Для Сергей Лимонов: и, опять - таки, к ЧЕМУ эта фраза?
Grigory Kravchenko
"Нам не страшні московські воші, нам страшні українські гниди". В сьогоденні на новому витку історіїї, для українського народу і всіх його державних інституцій як ніколи, архіважливе послання українського зверхника, часів визвольних змагань українського народу від московської азіопської, людоїдської орди...І всі хто ігнорує це питання в учбових закладах всіх рівнів, прямі посіпаки путіно--гундяєвської вигрібної ями...
Коментувати
Сергей Лимонов
А меж ними і землячки Де-де проглядають. По-московській так і ріжуть, Сміються та лають Батьків своїх, що змалечку Цвенькать не навчили По-німецькій — а то тепер І кисни в чорнилах! П’явки! п’явки! Може, батько Остатню корову Жидам продав, поки вивчив Московської мови. Україно! Україно! Оце твої діти, Твої квіти молодії, Чорнилом политі. Московською блекотою В німецьких теплицях Заглушені!.. Плач, Украйно! Бездітна вдовице!
ну и ЧТО этим
Для Сергей Лимонов: Лимонов надеется сдвинуть?
Сергей Лимонов
Лімонов-не атлант і нічого не хоче" здвинуть!! Просто люблю і знаю Шевченка і Не перестаю дивуватися його мудрій прозорливості!
аааааааааааа,
тогда да, тогда понятно. А если с другой стороны на это посмотреть? Не со стороны прозорливости... И ещё - ведь любая фраза, сказанная нАлюди несёт в себе... Вот это и интересно, что же именно несёт в себе каждая фраза? Моя - стремлене родить интересную МНЕ мысль в чужой голове. А Ваша?:-)
Коментувати
юморnomy
"Я не згоден з позицією, що таких вчителів не варто захищати. Їх захищати треба! Захищати від пропаганди! Їх треба вчити самим захищати себе й дітей, з якими вони працюють." - Громовой. Вопрос Громовому: учителей за идиотов считаете? Вы тоже учитель, что сами себя будете захищаты или кому-то доверите свою защиту?
Виктория Владимирова
Позняк прав абсолютно во всем! Раша - оккупант, а из-за "наивности" некоторых учителей война приходит к нам в дом.
Любов
Щось пан Позняк розбушувався))))))) Дійсно, колеги, забагато бруду в коментарях!
Олекса Позняк
$$$$$$ ----путлеровская гнида любит валюту америкосов
$$$$$$
Ну вот, этого b следовало ожидать. Вылез Позняк - троль и загадил все комменты своим напрочь жёлчным и зазомбированным сознанием)))))))))))))))
Кот Матроскин
Не згоден. Ну як це все вимкнути і нічого не знати? Не можна вирішити проблему просто зробивши вигляд, що її немає. Як можна боротись з тим про що не знаєш? Навпки, потрібно знати про, що говорить і думає ворог просто потрібно сприймати не всліпу а з аналізом. Ми тим і відрізняємся від расєї, що маєм доступ до різної інформації а їм або закрили доступ або вони не хочуть чути іншу думку крім путлєра. До речі автор напевно ніколи не був в "Однокласниках" вимкнув напевно і зробив свої дебільні висновки. Хто вам заважає спілкуватись зі своїми? Просто правильно вибирайте собі друзів. Та декому може корисно почути що про нас говорять по той бік кордону щоб зникла ілюзія що ми братні народи.
Олекса Позняк
Для Кот Матроскин: оно то так.Но технологии вранья настолько сейчас развиты, что только очень хороший спец разберётся.Средний человек скушает и не подавится.Тебе поднесут на тарелочке 100 вариантов лжи рассчитанной как на совсем тупых так и на интеллектуалов и каждый уверует в свою ложь.Путлеровская пропаганда это адская сила и противостоять ей могут только те кто был на месте событий или очень мыслящие люди.
***
Для Кот Матроскин:Противостоять пропаганде можно тогда, когда есть своя позиция, свое мнение, опирающееся на знания и убеждения. К сожалению, многие люди, в том числе и учителя, не имеют своей точки зрения, не имеют своей четкой позиции, поэтому их легко сбить с толку.
Коментувати
Олекса Позняк
Для простоктото: Какую политику в образование? Родину любить - это политика? Виктор тебя Гройсмана заставляет любить? Ваши мозги проела киселёвская пропаганда. В вашей школе есть беженцы?Послушайте их - может хоть у кого то совесть проснётся.Не забуду как девочка рассказывала что они бежали в Украину, автобус обстреляли, они выбежали в кусты а им сепары в спину стреляли.И люди падали а они бежали и не могли никому помочь. Я бы этих аполитичных хоть раз под грады расейские когда осколком рельсу перешибает или в дыныры на подвал где бьют так что кровью люди ссат -може поняли бы какая у них замечательная Украина
Зоряна
Для Олекса Позняк: То не кисельовська пропаганда, пане Позняк, то совєти.
Олекса Позняк
Для Зоряна: Дякую що Ви такі є.Вичищати освіту від сепарів бо вата наплодить нам знову вату і буде біда в Україні - пулер прійді
Геннадий
Для Олекса Позняк: Да? Ну и каким образом ты собрался вычищать, фашист?
Коментувати
Олекса Позняк
Я енакиевский, теперь киевский.Видел и дебильнопьяных козачков и вонючих кадырок. Вовремя забрал семью и умотал к брату. Сосед немного выпимши не так на кадырку посмотрел .Или может так, но кадырке что то показалось.Он его пристрелил и пошёл дальше.И никакого суда, следствия, адвокатов...Кто сильно верит в руцкую весну -шуруйте в ДЫНЫРЫ -там не только моя квартира свободная. Я таких хотя бы на недельку туда отправлял чтоб ценили то что дала им Украина
простоктото
Для Олекса Позняк: Действительно Украина -наша Родина.И это нужно ценить всем.Веры в руцкую весну не было никогда и нет.За квартиру- явный перебор- лапша на уши.А отправвлять **таких хотя бы на недельку туда ** это уже признаки...сам понимаешь чего ... мы же демократическая страна и у нас действуют законы...
Олекса Позняк
Для простоктото: квартира не лапша а боль - и продать за копейки неохота и вернуться назад нельзя -заберут меня на первом же сепарском блокпосту.Живут там периодически люди которые по службе ахметовской мотаются туда-сюда (у него договорняк с сепарами -их не трогают), но боюсь могут отжать её для очередного хероя наворовассии. Уже туда не вернусь, тут постепенно обживаюсь. А просто достало как некоторые выше своего корыта не видят, не ценят свободу и отсутствие страха за себя и семью.В стране война а они аполитичные, им укропропаганда везде мерещится.Да на пропаганду надо миллиарды выделять чтоб она как у раши эффективной была, чтоб распятых мальчиков раскручивать до вселенского масштаба. У нас тысячи историй когда сепары убивали людей ни за что, как пропадают на подвал люди, как издеваются над ними.И кто о них что знает? Где наша контрпропаганда -денег нет...
Коментувати
Anna
а от украинской пропаганды никого защищать не надо??
Олекса Позняк
Для Anna: не надо, потому что у нас полный плюрализм и можешь со всех точек на событие посмотреть -оппозиционный блок поливает грязью Украину не хуже путлера
Коментувати
pasufik
Знаючи добре освітянське середовище ніколи не повірю в св*яту наївність цієї вчительки. Добре вона знала і розуміла що робить. Це її внутрішнє єство прорвалося на зовні, вона просто не змогла скрити того, що насправді у неї в душі- нелюбов до всього українського. І вона не одинока у своїх устремліннях, в цьому переконуєшся, коли читаєш тут різні опуси наших колег, які сповнені злості та нелюбові до власної держави.
Олекса Позняк
Для pasufik: согласен, не думаю что она такая наивная ворона
Юлія
Для pasufik: 100%
Коментувати
Лана Євдокимова
уміння читати, аналізувати, відслідковувати, моніторити... Потрібні уроки медіаграмотності, і не лише учням)
Оленка
Українського контенту дуже мало,більшість російською.Наприклад,є в Росії "Шишкина школа"-дитяча передача на шкільну тематику (різні предмети та теми),а от українською нічого подібного немає.В мене було в планах,але то займає дуууже багато часу,починаючи від сценарію,закінчуючи ролями. От би хтось з наших "поважних" цим зайнявся,все більше користі.
Тетяна
Та не в маніпулюванні справа, пане Громовий. Спробуйте знайти потрібний ролик з будь-якої теми на українській мові , сумніваюсь, що знайдете. Ви багато бачили дійсно гарних документальних фільмів озвучених українською? То можливо треба не вчителям медіалікбез влаштовувати, а деяким державним мужам копняка дати, щоб держава нарешті почала хоча б щось робити, крім великої української декомунізації, для підтримання статусу нашої країни і популяризації мови. Бо поки не буде якісних вітчизняних медіапродуктів, ніякі каральні санкції типу мовних квот, чи ось такого розстрілу вчительки, як зараз зробили ви, нічого не виправлять.
Олекса Позняк
Для Тетяна: зато институт информационных технологий при МОНе растёт и богатеет.Кто нибудь видел что для учителя сделал сей монстр?
Коментувати
Юля
Судя по статье, автор сам погряз по уши в пропаганде и абсолютно не замечает этого.
Олекса Позняк
Для Юля:стыда у вас нет.Вот такие юли гадят в спину нашим ребятам на фронте.Покатайтесь ТУДА, посмотрите какими усилиями и кровью достаётся мир в Украине.Недавно бандиты обстреляли скорую помощь с раненными бойцами.Убили их и девушку врача. Остались дети сироты. Юля - моральный урод
Виктория Владимирова
Для Олекса Позняк: +1000000%!
Коментувати
преподаватель
Можна подумати наша влада робить не те саме. Брехня з екранів телевізора, суцільний дешевий популізм недолугої влади, якій начхати на усіх, хто внизу. Пропаганда ,передусім, іде від нашого рідного уряду , йде промивання мізків. А вчитель має бути аполітичним, його завдання - вчити.
Олекса Позняк
Для преподаватель: ну и б...дь ты аполитичная . Тебе одинаково - Гитлер -путлер - сталин фашисты-комунисты свобода или рабство? А что правительство врёт так во всём мире врёт где меньше где больше. Или святой путлер правду говорит? Но люди за Родину воют а не за правительство.А тебе лишь бы в корыто кусок пожирней положили.Чавкай аполитично...
преподаватель
Хотелось бы понять, причем здесь путинисты, я никак не оправдываю политику России, равно как и нашу " рідну" , потому как гибнут наши родные люди, и все это уже давно можна было закончить, пойти на компромисс, дабы поекратить это безобразие, разве нет? А от вас, уважаемый Олекса Позняк, комменты коего всегда с интересом читала, читать это было странно, это еще дети, их психика еще не сформирована, и мы их жолжны оберегать от этой информационной войны прежде всего, вот что я имела в виду. Надеюсь Ваш коммент - это лишь непонимание того, хотелось донести
Олекса Позняк
Для преподаватель: как закончить может войну Украина в одностороннем порядке?Мы и так почти в ответ не стреляем.
Коментувати
простоктото
Витя, не вноси сам политику в образование прежде всего.И не выдумывай истории.Ты в школе был 20 лет назад.
шаг
Для простоктото: Вітя досвідчений педагог. До його думки слід прислухатись.
Олекса Позняк
такое впечатление что тут шабаш путинистов и мральных уродов
Олекса Позняк
Для простоктото: Какую политику в образование? Родину любить - это политика? Виктор тебя Гройсмана заставляет любить? Ваши мозги проела киселёвская пропаганда. В вашей школе есть беженцы?Послушайте их - может хоть у кого то совесть проснётся.Не забуду как девочка рассказывала что они бежали в Украину, автобус обстреляли, они выбежали в кусты а им сепары в спину стреляли.И люди падали а они бежали и не могли никому помочь. Я бы этих аполитичных хоть раз под грады расейские когда осколком рельсу перешибает или в дыныры на подвал где бьют так что кровью люди ссат -може поняли бы какая у них замечательная Украина
Коментувати