Osvita.ua Блоги О. Співаковський: до питання створення наглядових рад
О. Співаковський: до питання створення наглядових рад

Наглядова або піклувальна рада створюватиметься за рішенням засновника закладу освіти

О. Співаковський: до питання створення наглядових рад

Автор: Олександр Співаковський, народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, член фракції БПП.

Чергове засідання робочої групи з доопрацювання проекту Закону «Про освіту» відбулося 7 лютого 2017 року за участі народного депутата К.В. Матейченка. Його пропозиція до цього закону передбачає доповнення шостої статті нормою про те, що одним із принципів державної політики у сфері освіти має стати «нетерпимість до проявів корупції та формування відповідної психології особистості на всіх рівнях освіти».

Треба розуміти, що вживання терміну «нетерпимість» в законі має свої негативні конотації. На практиці такий термін може бути проінтерпретований неоднозначно. Утім, учасники групи погодилися, що проблема запобігання корупції сьогодні є доволі гострою, тому після певного редагування пропозицію вирішили врахувати.

Другим важливим питанням, навколо якого розгорнулася дискусія, була стаття 29 «Громадський нагляд за діяльністю закладу освіти».

Назва цієї статті виглядає не зовсім вдалою, оскільки в статті йдеться лише про наглядову раду, а не про громадський нагляд взагалі. Крім того, за своєї інституційною природою наглядова рада є органом не нагляду, а управління.

Наглядові ради, як правило, створюються засновниками з метою делегування їм певних функцій корпоративного управління. Сильні та відповідальні наглядові ради поруч із іншими керівними органами могли б забезпечити ефективну роботу закладів освіти, звичайно, за умови, що механізми їхнього формування будуть достатньо прозорими і збалансованими.

Закономірно також, що наглядові ради потрібні не всім закладам освіти. У деяких випадках, зокрема, у невеликих закладах такі органи лише будуть породжувати зайву бюрократію. Через це слід розумно підійти до питання наглядових рад, уникаючи уніфікованого підходу чи надмірного регулювання цього питання в базовому законі.

Робочою групою було запропоновано уточнену редакцію п. 1 статті 29, згідно з якою, «наглядова або піклувальна рада закладу створюється за рішенням засновника закладу освіти відповідно до спеціальних законів. Порядок формування наглядової (піклувальної) ради, її відповідальність, перелік і строк повноважень, а також порядок її діяльності визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти».

Така редакція дозволить врахувати деякі пропозиції народних депутатів, а також підкреслити відповідальність засновника закладу освіти у процесі створення наглядових рад.

Оригінал

Освіта.ua
08.02.2017

Популярні блоги
Сергій Колебошин: PISA як точка відліку, а не паніки Результати PISA для багатьох виявилися шоком і «зрадою», хтось насміхався, комусь взагалі нецікаво
Семен Єсилевський: скільки вкладати в освіту? Україна належить до країн, де не простежується залежність якості освіти від витрат на неї
Ігор Лікарчук: конкурсна машина працює Чи потрібний державний конкурс «Учитель року» взагалі? А якщо потрібний, то для чого?
Микита Андрєєв: про проєкти двох цікавих документів Наївно було думати, що зі зміною влади зміниться спосіб мислення менеджменту середнього рівня
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олекса Позняк
наглядова рада з падруг директора Ваш коментар занадто короткий. Текст має бути не менш ніж 100 знаків.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!