Віктор Громовий: МАРАЗМ №21. Кабінетоманія

Школа починається з дитини, її усмішки і радісного голосу, бо школа - це не стіни, а люди

Віктор Громовий: МАРАЗМ №21. Кабінетоманія

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Є дивна пострадянська традиція: новоспечений начальник (ректор, директор, завідувач тощо), як правило, починає свою діяльність із ремонту та переобладнання власного кабінету. Звісно, не всі хворіють на «кабінетоманію», але вона вражає велику частину начальнико-ректорсько-директорського контингенту. Якщо в сільській місцевості кабінетомани трапляються не часто, то у великих містах їх можна легко знати, особливо серед керівників так званих «престижних шкіл».

Коли я став директором колишньої школи №5 у м. Кіровограді, на базі якої народжувалась гімназія, колеги мене постійно запитували: а коли ви вже «зробите» свій кабінет?!

Відповідав: після того, як ми відремонтуємо всю школу!

Слова дотримав. Мій директорський кабінет ремонтувався останнім. Спочатку в усіх коридорах школи з'явився паркет, у вестибюлі мармур, замінили всі світильники, усі навчальні кабінети практично повністю вмеблювали новими партами та столами й відремонтували, закупили новий комп'ютерний клас, лінгафонні кабінети, ледь не на 100% обновився бібліотечний фонд і з'явилась модернова читальна зала…, а через два роки дійшла черга і до мого кабінету.

Він був малесенький, але затишний. Жодної речі, яка там знаходилась, не було куплено за бюджетні гроші. Попри те, що все по суті було моєю особистою власністю, коли пішов з посади, залишив у школі все. Був влаштований одноденний «атракціон небаченої щедрості»:

  • Кому чайник?
  • Кому посуд?
  • Кому стіл?
  • Кому диван?
  • Кому канцелярський набір?
  • Кому книги?

У 2001 році мені, як переможцю конкурсу «Учитель року» в номінації «Керівник навчального закладу» подарували набір меблів для кабінету директора. Звісно, він не міг стати у малесенькі кімнатку, тому колеги умовляли зробити солідний кабінет «як у людей». Зрозуміло, що робити кабінет розміром з клас для себе коханого було б вершиною ідіотизму, тому ті меблі ми використали для конференцзали та щось роздали у різні кабінети.

Свій малесенький кабінет я теж розглядав як креативний простір, що мав працювати на фундаментальні ідеї, на які спиралась гімназія.

Якщо ми, наприклад, були прихильниками ідеї глобальної освіти, і свій кабінет робив глобальноорієнтованим (у ньому були сувеніри з усього світу, книги і альбоми про закордонні школи тощо).

Якщо ми сповідували EQ-підходи до побудови нової емоційно чутливої школи, в кабінеті було місце для талісмана гімназії слона Ритора, якого діти тягали як улюблену іграшку. Сюди можна було запросто зайти на чашку кави і категорично не віталось тягнути когось «до директора» на «розбор полетов».

Ніхто не боявся заходити в мій кабінет, він по суті ніколи не зачинявся на ключ і його запросто використовували всі, хто хотів, включно зі старшокласниками.

Тож, ми дуже швидко пройшли шлях від кабінету директора як місця якогось «святодійства» до кабінету директора як місця відкритого для всіх і для кожного.

Зараз я із задоволенням бачу такий самий підхід, наприклад, у київській школі «Афіни». Її керівники, Оксана Балакшина й Олексій Греков, є наочним зразком ефективності побудови моделі школи без начальника. Вони пішли далі мене, ще й придумали прикольні назви для «адміністративних» некабінетів, на кшталт «Пентагон» чи «Білий дім».Олена Гредінарова, директор приватного комплексу безперервної освіти «Школа «ЕйдоС» із м. Запоріжжя, зробила свій кабінет як музей дитячих робіт і різноманітних цікавинок для учнів. Діти туди приходять і не йдуть, роздивляються і розпитують про все.

Директор ЗОШ №90 Запорізької міської ради Ганна Аліпова має скромний кабінет з ведмедиком, який допомагає створити позитивний емоційний фон.

Директор Винниківської санаторної школи-інтернату Лілія Свистович має в своєму кабінеті стіну позитиву, яка є подарунком від дітей.

Андрій Шарий, директор Кувечицької ЗОШ на Чернігівщині, так описує ситуацію:

«Мій директорський кабінет має площу близько 10 квадратних метрів. Меблі у ньому не мінялися з 80-х років минулого тисячоліття. Двері його завжди відкриті, на замку лише сейф. Будь-хто з учителів чи учнів може зайти, залишити мені документи чи забрати на столі підписані, і не важливо, є я в тому кабінеті чи ні. Ремонт виконується лише за мій кошт: начальство нічого не виділяє, а з батьківських коштів на таке я не беру і не прошу».

Завжди заздрив свої колегам в США чи Західній Європі, яким модернове приміщення з відкритим простором давало можливість зробити кабінети адміністрації з прозорими стінами.

Ось це фото я зробив у Європейській школі в м. Баку в листопаді минулого року.

Маю цілу колекцію фотографій таких кабінетів і активно пропагую цю ідею.

Утім, після одного із майстер-класів з порівняльної педагогіки до мене підійшли директори шкіл і дуже попросили цього не робити. Цитую: ви тільки не показуйте це нашим начальникам, бо, якщо мене змусять сидіти, як мавпу, в прозорому кабінеті, я жодного дня працювати директором школи не буду».

На запитання «чому?», відповідь була проста: а як же тоді чарку перехилити із потенційними спонсорами, «рєшить вопрос» з перевіряльниками чи провести «індивідуальну роботу» з якоюсь вчителькою?!

Мене дуже важко здивувати маразмами в освіті, але щойно отримав черговий культурний шок.

Виявляється, і зараз, після революції гідності, у величезній найтеплішій кімнаті, де мала бути зала хореографії, можна запросто облаштувати помпезний директорський кабінет. Цитую враження відвідувача мовою оригіналу: «Там, как по мне, площадь кабинета метров сто квадратных. Это для одного человека!!! У начальника СБУ, МВД и у губернатора по размерам такой же кабинет. Убранство соответствующее. Везде кубки, медали, портреты...»

У радянські часи була хоч якась «ленінська скромність» в оформленні «присутствених місць», адже тоді поставлялись типові набори меблів для типового кабінету директора.

Тепер можемо спостерігати якесь войовниче барство і просто елементарний несмак у багатьох колег. На додаток до кабінету у багатьох керівників на «роботі» є ще і персональна «кімната відпочинку», персональна туалетна кімната, персональний душ, персональна тренажерна зала, масажний кабінет і навіть персональна сауна. У декого є навіть персональний водій і службова машина.

Звісно, ніяких нормативних документів щодо оформлення директорських кабінетів в Україні немає. Етичних норм теж. На жаль, естетичні смаки багатьох керівників сформувались в епоху «малинових піджаків і великого хапка». Тому зараз в Україні спостерігати можна все що завгодно: там зроблено директорський кабінет у стилі ампір(строга велич та помпезність!), тут в бордельному стилі із «рюшиками-хрюшиками»…

Проблема кабінетоманії не у вельможних кабінетах як таких. Проблема в тому, що ці вельможні кабінети стають потужними «якорями», які тримають директорів «на вічній стоянці» в цих школах(«шо я - для когось такий кабінет робила?»).

Проблема в тому, що вони стають способом існування «білкових тіл» директорів -кабінетоманів, без яких вони просто не уявляють своє існування.

Ох, скільки директорів довічно засіли в своїх ексклюзивних кабінетах! Їх не просто випхнути з комфортних крісел, у яких вони «вальяжно восседают» у той час, коли вчителі та учні падають із розтрощених стільців...

Підсумовуючи сказане, зазначу:

  • В інтер'єрі, стилі вмеблювання та обладнання кабінету має бути закладена та чи інша ідея, яка б відповідала місії школи. Освітній дизайн, в тому числі й кабінету директора, ніде у світі не розглядають як несуттєву «дрібницю». Це та «дрібниця», яка багато що каже про її власника, бо, як відомо, «диявол ховається в дрібницях».
  • Кабінет директора не є приватним «особистим простором» чи символом престижу його власника. Це частина відкритого для всіх публічного простору школи.
  • Нічого поганого у гарно обладнаному кабінеті директора немає, поганою є «кабінетоманія», коли «понти й навороти» рулять і стають пріоритетом. Погано, коли людина розглядає школу, як «вотчину», а себе як падишаха(бариню) якого(яку) посадили на «кормління». Дупа в цьому випадку просто навічно приростає до директорського крісла, людина вже не мислить свого життя без кабінету, бо у мізках формується установка: я що, для когось оце все надбав(ла), ніхто, окрім мене, не буде тут «ловити кайф».

Костянтину Станіславському приписують фразу: «Театр починається з вішалки».

Я не думаю, що насправді театр починається з вішалки, а школа починається з кабінету директора.

Школа починається з дитини, її усміхненого обличчя і радісного голосу.

Школа починається з учителя і продвинутого сучасного директора.

Бо школа - це не стіни, школа – це люди.

Оригінал на сайті Освітня політика.

Освіта.ua
03.02.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Родион
Є такі демонстративні директори, які хочуть виділитись хоч кабінетом і часто крім кабінету нічого не мають. А ті хто розумніші будують особняки.
Anna
Вспоминаю кабинет нашего директора с белым ковром из крупного ворса на полу)) очень практично, ничего не скажешь, но конечно этот ковер замечательно подходил под большое кожанное белое кресло-стул. Просто когда кто-то из учеников заходит в кабинет директора то так и остается стоять возле двери ибо боится ступать на белоснежный ковер))
Олекса Позняк
Для Anna: Это из язычества - кабинет должен подавлять маленького учителя и возвышать его обладателя
Коментувати
мда
Дайте детям просто нормальное детство. Хватит выжимать с родителей пследнюю денюжку. Зачем евроримонты если у кабинетах нет ничего? Куда тратите деньги? Вы создаете липовые рейтинги, которые построены не на обучении детей, а на финансах. И что требуйте? ПОКАЗУХИ.
Наталия Мирец Тетченко
А я про наболіле. Пані міністр, півроку ви анонсували збільшення зарплати вчителям на 50%. Вчора одержала зарплату за січень. Збільшення на 461 грн. На скільки до цього часу зросли ціни, проїзд? Як можна з таким ентузіазмом брехати людям? Бажаю Вам одного. Пожить місяць на нашу "збільшену" зарплату.
Валентина
Для Наталия Мирец Тетченко: Повністю з Вами згідна!!!
Коментувати
простоктото
Окуда сколько злости и ненависти к директорам??? ****директору потрібна лише "гра на публіку" отримані за рахунок праці педагогів помпезних директорських кабінетів директори харчуються безкоштовно в школах їм приносять їжу в кабінет, свині директорські безкоштовно харчуються зі шкільної їдальні і дуже дурний, вміє лише видавати накази та інше паперове творчість*** и т. д. и т.п. А сами же первые прогинаются перед такими директорами.А как насчет таких директоров которые сами умеют показать прекрасный урок а отсюда и высокий уровень знаний учеников.Берут участие в конкурсах любого уровня и побеждают там .Имеют десятки печатных изданий .Сами проводят семинары и для учителей и для коллег директоров.В СПОРТЕ ТОЖЕ ПОКАЗЫВАЮТ ПРИМЕР ... ВИТЯ хватит уже о маразмах-Віктор Громовий: МАРАЗМ №21. Кабінетомані.Давай уже созидать а не хаять и рушить.Так ты и зарабатываешь дешевый авторитет .
Александр
Для простоктото: Це не маразм. Директор для школи, ане школа його вотчина. Дійсно, директор повинен вміти ладити з колективом, працювати з учнями, знати діловодство. Але коли його діяльність проявляється лише в паперовій творчості-дана людина не директор. а лише чинуша який заробляє свій дешевий авторитет. Це і є "гра на публіку"...
Олекса Позняк
Для простоктото: Если вы такой крутой и везде победы и нечего лаять на наш светлый директорский корпус то почему наше образование в ...?Виктор прав - за 42 года в школах только недавно встретил прекрасного директора и стараюсь ему помогать во всём.А все эти годы каких только клоунов не видел-и пьянь и любовниц ответственных работников и казнокрадов эпических.А чудеса какие творили - стыдно писать. И должность вроде маленькая - ну что такое директор школы?Но власть над людьми очень большая и у многих начинает ехать крыша, приходят в голову различные бзики от которых трясёт коллектив.Более жалкого зрелища чем уволенный директор редко увидишь - бывшие облизыватели непременно намекнут что ты никто и твой номер 6.
простоктото
Во первых- я не крутой.Во вторых наше образование в ... не столько из-за директоров а и по многим другим причинам.В третьих среди директоров как учителей инженеров агрономов.... есть разные.Далее - если директор пьянь - шуры-муры с любовницами или казнокрад- то для этого есть очень много усмирительных моментов и прежде всего пед. коллектив.А власть - действительно она сегодня есть - завтра ее нет.Поэтому надо быть человеком прежде всего.А наш автор - почитайте его статьи - одни только маразмы.Пусть возьмет школу - ему дадут -он же заслуженный и покажет всем нам как надо работать.Алексей , я вижу и Вы не ровно относитесь к директорам...В директора должен быть нормальный кабинет как и по всей школе...
Коментувати
Родион
Із директорського лексикону: мій кабінет, моя школа, мої вчителі, мій фізрук, мій фізик, моя математичка і т.д., всі і все МОЄ.
Александр
А якщо директору потрібна лише "гра на публіку", щоб усі бачили яка вона модернова та іноваційна? А те що в школі-це її вотчина. Для цього і створюють помпезні апартаменти з грамотами та подяками в рамочці на стіні отримані за рахунок праці педагогів школи...
И.А.Батый
Стаття набагато б виграла якби автор показав фото таких помпезних директорських кабінетів та їх власників. І це був би дієвий приклад лікування "маразму №21". А так...."говорили, балакали, сіли заплакали". До-речі, п.Вікторе може у Е-декларації директорів шкіл потрібно вносити площу кабінету, вартість інтер’єру та коефіцієнт його естетичності? :). Згоден,.... маразматична ідея.
Віктор Громовий
Для И.А.Батый: Господарі і їх начальниці помпезних директорських кабінетів уже себе впізнали. Скандалять і рекомендують "заздрити мовчки". :)
Коментувати
ШКОЛА
Кабінет директора!!! А школа без учительської... Як такий варіант.
василь
в мене кабінет 9/6 =54кв/м ще з радянських часів , та хіба справа в кабінеті? Знову ви пане Вікторе висмоктали не зрозумілу проблему, для чого??? і що ви пропонуєте, ну яка повинна бути площа кабінету директора?, якщо сьогодні це теж освітня проблема.
Олекса Позняк
Для василь: Вася не ти головний у школі а діти.І найкраще віддай дітям.Не вірю що немає більш скромного приміщення для директора
Коментувати
Валентина
А як бути тим директорам, які такі і є, що в першу чергу школа, а потім кабінет. Одиниці хто хоче чути тебе . Всі тільки і думають про гроші: чому не дали, чому затримали. І в основному це вчителі від 50 до 60 років. Ніхто не вміє радіти за успіхи колег(одиниці). Благаю зробітьпенсію до 60 років щоб ішли собі вчителі додому, а не на роботу і нічого не хотіли робити.
Знаю, що пишу
Ви ще не написали про те, що директори харчуються безкоштовно в школах, їм приносять їжу в кабінет,чого ніколи не було в радянські часи в школах.
Віталій Карпа
Для Знаю, що пишу: про радян часи -прикольно.. тільки вказуйте які., ціла ж епоха була. бо про те, що ніколи не було-не серйозно.
Ірина
Для Знаю, що пишу: Ще й свині директорські безкоштовно харчуються зі шкільної їдальні. А батькам пофіг, - харчування безкоштовне.
Олекса Позняк
Для Ірина: Один знайомий директор прибудував прямо на шкільній території сарайчик для своїх свиней - щоб помиї далеко не носити
Коментувати
dana
Як багато правди в статті і так, таке має місце сьогодні. Думаю, щоб підняти свій статус - начальника. Але почнеш розмовляти з ним, а він насправді дуже дурний, вміє лише видавати накази та інше паперове творчість. Додам, що один "стіл", "телек", ....дарують, деякі хитруни,по кілька разів. Де гроші, "зін"? - питання.