Віктор Громовий: ефект «п'яти мавп та драбини з бананом»

Ми живемо в країні фруктів, які висять у нас перед носом, але ніхто не намагається їх зірвати

Віктор Громовий: ефект «п'яти мавп та драбини з бананом»

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Як уникнути ефекту «п'яти мавп та драбини з бананом»?

Жорстокий експеримент над тваринами «Five Monkeys, One Banana»:

1. В клітку саджають п'ять мавп. Ставлять драбину, на вершину якої кладуть банан. Мавпи починають наввипередки лізти на драбину, щоб дістати банан.

2. У цей момент їх поливають холодною водою із брандспо́йта. Тільки вони на драбину, їх поливають водою. Так роблять багато разів, аж поки у них не з'являється стійка асоціація: «драбина – холодна вода».

3. Одну мавпу забирають з клітки, і замість неї підсаджують нову мавпу. Та приколу не знає і відразу ж лізе по драбині, щоб дістати банан. Але чотири інші мавпи, які знають про послідовність «драбина – вода», відразу ж починають її бити. Вона знову на драбину, ті її знову починають бити.

4. Забирають ще одну мавпу яка знає, що «драбина = холодна вода». Замість неї запускають нову мавпу. Та на драбину - її всі б'ють, причому мавпа, яка не знає що інші три б'ють, щоб їх не поливали холодною водою, б'є новоприбулу мавпу просто за компанію.

5. Так зрештою висаджують всіх мавп, яких поливали водою, і підсаджують нових. Нарешті в клітці чотири мавпи, яких ніколи за спробу залізти на драбину водою не поливали. Але коли до них підсаджують п'яту мавпу і та починає лізти за бананом, ці чотири накидаються її бити!

Як наслідок, на драбині лежить банан, але жодна з мавп навіть не намагається його дістати. Чому? Тут так заведено.

Ми живемо в країні фруктів, які висять у нас перед носом, але ніхто не намагається їх зірвати.

У багатьох педагогічних колективах ніхто вже і не пам'ятає, хто і коли когось «поливав холодною водою» в момент, коли він (вона) намагались щось зробити по-новому. Та досі діє правило: не висовуйся!

Оригінал

Освіта.ua
30.01.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Любов
То "Як уникнути ефекту «п’яти мавп та драбини з бананом»? Люди ж з вищою освітою, а мовчать!!!
Віктор Громовий
Для Любов: Багато варіантів. Наприклад, має прийти сильний лідер(горила, яка налупцює 4 мавп і таки візьме свій банан).
pasufik
То Ви п.Громовий за авторитаризм,чи все таки за демократію? Мавпи щось нам цього не пояснили.
Коментувати
Олекса Позняк
Прикольно але неправда. Бють і зараз добряче. І затягують удавку на учительській шиї усе сильніш.Мабуть чули про школу де перед директором учителі на коліна ставали? Бо влада над учителем велика а стане ще більша коли усіх на річний контракт відправлять.Усім революціонерам і хто багато критикує - копня під зад і вовчий білет.Тому у школах "Мовчання ягнят" на жаль. А якщо знайдеться ЛЮДИНА і дасть учителю волю, то за 1 рік учителі позбудться страху.Чому за рік ? Бо я бачив як Кремінь дав волю хуліганам і двійошникам - за рік школа перевернулась.Спочатку несміливо пробували порушувати дисципліну а потім чітко зрозуміли права ребьёнка -можеш плюнути учителю на лисину і тобі видадуть атестат навіть якщо читати не вмієш (був у мене 1 такий випускник) - і понеслось - за рік угробили школу.
Miki
Прикольне порівняння навів Громовий! Головне - дуже влучне! )))