Ігор Лікарчук: де начальства рота, там нема роботи

Управління освітою керують, управляють, контролюють, надають послуги і ні за що не відповідають

Ігор Лікарчук: де начальства рота, там нема роботи

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

У групі «ДУП:ШКОЛА» мене попросили висловити свою точку зору стосовно ситуації, коли районні управління освіти вивчають «стан викладання» якихось предметів у школах.

Щоби довго не роздумувати, я знайшов в Інтернеті кілька десятків Положень про відділи освіти райдержалміністрацій. І коли їх прочитав, то стало недобре. Бо зрозумів, у яку трясовину затягло освіту місцеве чиновництво, і які правові невігласи працюють у відділах освіти та в більшості райдержадміністрацій.

Так, усупереч чинному законодавству майже у всіх Положеннях про відділи освіти зазначено, що вони управляють або керують школами, дитячими дошкільними і позашкільними закладами, розташованими на території району. Виникає запитання: «Що роблять там директори закладів освіти, який закон делегує право такого управління»?

Та що там директори? Управління освіти Баштанської райдержадміністрації перебрало на себе повноваження всіх вчителів району, бо серед його завдань визначено й таке: «Впроваджує навчальні плани і програми, затверджені Міністерством освіти і науки України;.. вносить пропозиції щодо застосування експериментальних навчальних планів і програм». Більше того, управління освіти береться за те, щоб «4.6. Надавати платні послуги для освітнього, естетичного та фізичного розвитку дітей».

Можливо, я помиляюся, але владні структури можуть надавати лише адміністративні, але не освітні послуги? Подібних перлів у Положеннях про районні управління освіти тьма. І через кожних два рядочки слово «контролює»... Хоч, насправді, якщо подивитися чинний Закон України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту», нічого подібного там немає.

І найголовніше: жодним пунктом затверджених Положень не передбачена ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ управлінь освіти хоча б за ЩОСЬ. Тобто, керують, управляють, контролюють, надають послуги і.... ні за що не відповідають.

Оце така «цивілізована» система управління освітою в Україні. Система, яку так не хоче реформувати МОН: ні сьогоднішній, ні вчорашній, ні позавчорашній, ні поза-позавчорашній. Система, яку потрібно було ліквідувати чи повністю реорганізувати іще 10 чи 15 років тому. Але вона живе і квітне рясним будяччям на руїнах освіти. Що ж, український народ мудро каже: «Де начальства ціла рота, там виходить пшик робота». Отакий пшик і у нас...

Хто може в цій ситуації розібратися й, урешті, визначити чітко і ясно, що повинні робити місцеві освітні чиновники? Й чи потрібні вони взагалі? Й зробити так, щоб школами управляли директори, а чиновники робили чиновницьку роботу, а не надавали освітні послуги...

Це під силу лише МОН та Комітету ВР з питань науки та освіти.

Оригінал

Освіта.ua
23.01.2017

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Арго
Оце наклацали мінусів. Отже, людипишуть правду,яка декому колить очі.
Лариса
А у меня к Вам вопрос, который я не знаю кому задать:я работаю преподавателем спецтехнологии в лицее ( бывшее ПТУ), преподавателям общеобразовательных предметов повысили зарплату с 1.01.17 , а нам - НЕТ. И преподавателям и мастерам!!! Это как раз тем, кто даёт профессию, на ком держатся ПТУ,лицеи, колледжи, техникумы...тем,от кого зависит квалификация работника,трудоустройство??? про социальный аспект - без комментариев..Кто принял такое решение??? Извините, с какого перепуга? Более того,есть преподаватели, которые преподают и спецпредмент и общеобразовательный, так вот, за урок по информатике,например, ему платят по повышенной сетке,а за урок по информацийным технологиям по пониженной...он что,с разной квалификацией проводит урок???? Очень "достойные" реформаторы....
Местный
Для Лариса: в Кировограде в одном из ПТНЗ не только мастерам и преподавателям спец.технологий зарплату не повысили, а им ещё и аванса не дали, в отличии от учителей общеобразовательных предметов. Эти недореформаторы поделили педагогов на сорты.
Коментувати
И.А.Батый
Думаю, що точка зору автора є хибною. Щоб зрозуміти, що стаття популістична і містить відверту неправду, достатньо прочитати Примірне положення, яке затверджене МОН і на основі якого відділи освіти розробляють власне Положення. У всіх Положеннях відділів освіти чітко прописані і завдання, і функції, і хто кого і як контролює... Дивно, що автор, маючи величезний чиновницький досвід майже у всіх структурах загальної середньої освіти, так словоблудить?
освіта
Для И.А.Батый: Цілком підтримую
Вячеслав
Для І.А. Батия. Напевно ви самі працюєте в районному відділі освіти . Контролювати легше, а самому робити зась. Методисти відділу постійно вимагають брати участь у різних конкурсах, проектах. А самі в них не беруть, підбивають тільки підсумки. Повністю погоджуюсь з І. Лікарчуком
Коментувати
Арго
Це ж хто так вправно мінусує? Невже сам Лікарчук?
Сергій Миколайович
І це пише людина, що все свідоме життя ходила в начальниках. Я так розумію, що висновки зроблені з власного управлінського досвіду? Чи не так, Ігоре Леонідовичу???
Андрій
Вкотре переконуєшся: "Точка зрения определяется местом сидения". Добродій коли працював в кабінетах, то чомусь не бачив "де начальства рота, там нема роботи". А, як сидить вдома і готує "смаколики", то "зрозумів, у яку трясовину затягло освіту місцеве чиновництво, і які правові невігласи працюють у відділах освіти та в більшості райдержадміністрацій".
Оксана
А пам"ятаєте. пане Лікарчук, одну селекторну нараду років десять тому назад? Ви тоді очолювали Київське облоно. Як Ви принижували не одного директора школи на всю область. В один із інтернатів потрапила дитина років 14, яка читати не вміла, бо не вчилася ніколи. Почали шукати крайнього. Знайшли. Мама цієї дитини була прописана в одному селі, хоча там років 10 не з"являлася, ніхто не знав, де вона, так от Ви зробили винуватою директора цієї школи, що не знайшов цю дитину, і що дитина не вчилася. Коли директор школи не погодилася, що вона винувата, Ви дали наказ районо провести фронтальну перевірку цієї школи. (От для чого районо тоді потрібно було). Мабуть, забули цю ситуацію, а вся область співчувала цій директорші, яка посміла сперечатися із самим начальником. Не знаю лише, звільнили її вашими молитвами. чи ні.
Учитель
Для Оксана: Пані Оксано, підтримую Вас! Усі ті, хто подібно пану Лікарчуку стали невгодні системі, яку щойно так активно захищали, одразу починають горнутись до тих, яких самі недавно кривдили. Так- так, пане Лікарчук! Болить Вам! За зло, заподіяне колись, приходить час "збирати каміння"
Учитель
Для Оксана: Пані Оксано, підтримую Вас! Усі ті, хто подібно пану Лікарчуку стали невгодні системі, яку щойно так активно захищали, одразу починають горнутись до тих, яких самі недавно кривдили. Так- так, пане Лікарчук! Болить Вам! За зло, заподіяне колись, приходить час "збирати каміння"
Коментувати
Сергій
Управління освітою на місцях так докерувались, що в команальных навчальних закладах заробітна плата в 2 рази вище (сторожа,слюсар , прибиральниці ) ніж у вчителів і майстрів виробничого навчання. Варто закінчувати вуз, щоб отримувати в два рази менше ніж робітник ?
Сергій
Управління освітою на місцях так докерувались, що в команальных навчальних закладах заробітна плата в 2 рази вище (сторожа,слюсар , прибиральниці ) ніж у вчителів і майстрів виробничого навчання. Варто закінчувати вуз, щоб отримувати в два рази менше ніж робітник ?
Віра
Ну який з екс-чиновника-невдахи експерт? Ображений на весь світ експерД! Примітивний дешевий популізм.
Костянтин Ігорович
Що ж ви, добродію, лише на старості років дійшли такого висновку??? А коли терлися в зручних управлінських освітянських кріслах - тоді не виникало сумнівів щодо власної "потрібності"? Отож і виходить, що "мєсто сідєнія опрєдєляєт міровоззрєніє"????
Микола Канівець
Для Костянтин Ігорович: Та що ви дивуєтеся перелицьованому партократу і лауреату преміїї ленінського комсомолу. У нього принцип один: НЕ ЗНАЮ ЯК, АЛЕ НЕ ТАК. А в іншому - суцільна безпринципність.
Маруся Богуславка
Пане Лікарчук! Якби ж то ви про чиновників просторікували років 20-30 тому! А то "очнувся монах, коли повно в штанах". А свого часу ви були таким номенклатурним чинодралом та лизоблюдом, що ген-ген!
Оксана
Але ж пан Лікарчук таки ПРАВИЙ!
Коментувати