Є. Ніколаєв: скільки предметів потрібно в 10-11 класах?

Ініціатива МОН зберегти у старшій школі 9 предметів як обов’язкових є продовженням профанації змін

Є. Ніколаєв: скільки предметів потрібно в 10-11 класах?

Автор: Євген Ніколаєв, кандидат економічних наук, викладач Київського національного економічного університету.

Старшокласники (учні 10 і 11 класів сьогодні чи 10, 11 і 12 класів – якщо буде введена 12-річка) мають вивчати як обов’язкові такі предмети:

  • іноземна мова;
  • українська мова;
  • комп’ютерна грамотність / інформатика;
  • фізкультура;
  • один предмет за вибором школи (друга іноземна мова або математика або література або історія).

Також кожен учень має обрати три предмети певного циклу (математичний, природничий, гуманітарний, мистецький…).

Усього 8 предметів. Кожному – 4 здвоєних уроки (2 пари) на тиждень.

Реально з них вивчаються (потребують свідомих і відчутних зусиль учня) 6 предметів, адже 2 (фізкультура та інформатика) – «діяльнісні».

Якщо кількість предметів більша за 6-8, деякі з них неминуче насправді не вивчаються, їх викладання/вивчення є фікцією. Від цієї практики треба відмовлятися.

Тому поточна ініціатива МОН зберегти у старшокласників «усього» 9 предметів як обов’язкові є продовженням профанації змін з категорії «шило-мило». Реально нового підходу, який би враховував потреби та можливості учнів та вимогу здорового глузду, МОН сьогодні не пропонує.

Так, я теж хотів би бачити серед обов’язкових для всіх учнів предметів і літературу, і математику, і фізику з хімією, і економіку, і основи демократії… Але це насправді не працювало, не працює і не працюватиме. Учень ретельно не вивчає більше 6 предметів одночасно. Крапка.

Оригінал

Освіта.ua
18.01.2017

Популярні блоги
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця
Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною Реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Любопытный читатель
Только что посмотрел на сайте университета и не нашел такого преподавателя... интересно, где же врут: в статье или на сайте универа?
Любопытный читатель
Только что посмотрел на сайте университета и не нашел такого преподавателя... интересно, где же врут: в статье или на сайте универа?
для Любові
В программе сегодня каждый урок-три новая тема. Это программы,создаваемые ТУПИЦАМИ от образования. Разницу между глупыми, недалёкими, неразвитыми получателями денег и людьми, способными создать программы, адекватные для детей не только тех, родители которых усиленными темпами вгоняют собственных детей в гонку амбиций,нанимая репетиторов для дополнительной работы , думаю не так сложно увидеть
Любов
Для для Любові: Ні, Ви мислите вузько і прямолінійно. Програми складають дуже розумні люди. Це політика. Інтегровані курси - нова політика нового уряду. "Розвантаження" плавно перейде у хаос. З попереднього коментаря : "програма ... шкілива для нормального розвитку дитини". Так! Те, що відбувається в медицині - теж політика. Здоров’я і знання майбутніх поколінь - чи заківлані сильні світу сього в них?
Любов
Любов Для для Любові: Ні, Ви мислите вузько і прямолінійно. Програми складають дуже розумні люди. Це політика. Інтегровані курси - нова політика нового уряду. "Розвантаження" плавно перейде у хаос. З попереднього коментаря : "програма ... шкідлива для нормального розвитку дитини". Так! Те, що відбувається в медицині - теж політика. Здоров’я і знання майбутніх поколінь - чи зацікавлені сильні світу сього в них?
Коментувати
Роман
Праця не зробила з мавпи людину, а хіба робить з людини мавпу, якщо вона безглузда і надмірна. А що діти перевантажені це давно доведений факт. В 7 класі племінниця мусить за вечір виконати 4 задачі з алгебри, 2 з фізики, 3 з хімії написати твір і виконати вправу з української, вивчити параграф з географії, зробити презентацію.І так майже кожен день.Розпитував знайомих дітей в інших школах - те саме. Діти не мають часу на відпочинок, дозвілля, приходять додому і 4 години вчать уроки, точніще частину завдань за них вчать батьки бо діти вже не мають сил вчитися. Програма не просто заскладна, а шкілива для нормального розвитку дитини.
Світлана Петренко
Для Роман: Абсолютно згодна! Як мама двох дітей, знаю, скільки часу і зусиль витрачають школярі на виконання домашніх завдань, а наступного дня приходять до школи втомлені, невиспані, з синцями під очима. Кілька років такого "навчання" - і дитина взагалі втрачає інтерес до школи (це я вже знаю як учитель). Перевантаженими програмами ми губимо не лише здоров’я наших дітей, а й інтелектуальний потенціал нації. Тут дехто переживає, що ми " перетворюємся в робочу силу як країна третього світу". Я думаю, нам це загрожує не тоді, коли ми скоротимо кількість предметів у школах, а коли залишимо все так, як є.
Коментувати
Любов
з інтерв’ю В.Брюховецького: Я, наприклад, найбільше не сприймаю реформу у середній ланці освіті. У нас була хороша середня освіта, значно вища, ніж в багатьох розвинених країнах. Але почалися розмови, особливо при Табачнику, що діти перевантажені, дітям треба давати відпочивати… Почекайте — коли кого загубила праця? Ми всі повторюємо (особливо люди з радянським менталітетом), що праця з мавпи зробила людину. Праця ніколи нікого не нищила. Звичайно, треба знаходити відповідні мірки, скільки працювати, але є дуже гарне українське прислів’я: плуг, що оре, не іржавіє. Якщо ви бачили плуг — він як дзеркало, тому що працює. Якщо не орати плугом, через рік він покриється іржею. Источник: https://delo.ua/ukraine/derzhava-maje-isnuvati-dlja-samorealizaciji-ljudini-vjacheslav-b-326687/ © delo.ua
Роман
Для Любов: Праця не зробила з мавпи людину, а хіба робить з людини мавпу, якщо вона безглузда і надмірна. А що діти перевантажені це давно доведений факт. В 7 класі племінниця мусить за вечір виконати 4 задачі з алгебри, 2 з фізики, 3 з хімії написати твір і виконати вправу з української, вивчити параграф з географії, зробити презентацію.І так майже кожен день.Розпитував знайомих дітей в інших школах - те саме. Діти не мають часу на відпочинок, дозвілля, приходять додому і 4 години вчать уроки, точніще частину завдань за них вчать батьки бо діти вже не мають сил вчитися. Програма не просто заскладна, а шкілива для нормального розвитку дитини.
Вчитель
Для Роман: Ну може досить - по хімії в 7 класі задач немає. Розумієте наскільки чепуху Ви пишете? Мабуть те саме й з інших предметів.
Роман
Яка різниця задача чи вправа? Останні завлання для 7 класу:Замість крапок запишіть формули простих речовин і складіть хімічні рівняння, Прокоментуйте додаткові позначки в схемах реакцій і складіть хімічні рівняння. Складіть формули сполук Оксигену за визначеними властивостями. І це для дитини в 7 класі! А Ваше мабуть це, як одна жінка сказала " мабуть трохи вагітна". Відкрийте програму і подивіться, запитайте в дітей. Кількість завдань саме така і виписана з щоденника.
Коментувати
Anna
Абсолютно согласна с автором, еще бы поменять программу по информатике ( ибо учить ворд это смешно) и по физкультуре сделать не один урок а пару( то есть чтобы полтора часа занятие выходило) ибо так переодеваешься дольше чем сама физкультура длится.
Вчитель
Для Anna: Будем вводить языки программирования? Не асилят)) Да и талантливые программисты в школу ни ногой. А учителя информатики программирование не потянут.
Юрій
Для Вчитель: Напевне зі школи зразу мають виходити доктори математичних наук і т.д, якщо виходити з Вашої логіки. До відома: уже тепер учні вивчають основи програмування, а хто бажає стати програмістом, той удосконалюється у ВУЗі. Просто прикро)))) за вчителів інформатики...
Вчитель
Для Юрій: Програмування це не математика - там нижче з ніком програміст написав дуже доречний коментар на рахунок інформатики в школі - програму дивіться - користуватися електронною поштою це так складно. А програмування там не вивчають - бо вчителі інформатики не програмісти й програм не пишуть.
Коментувати
КОЛЯ
В МЕНЕ БУЛИ УЧНІ , ВЧИЛИСЯ НА 2 - 3, ЗАРАЗ СТАЛИ БІЗНЕСМЕНАМИ .
Anna
Для КОЛЯ: так чтобы бизнесменом стать мозгов много не надо)) купил ларек с шаурмой и уже бизнесмен)) вот если бы они успешными стали, другое дело))
на базаре
Для КОЛЯ: торгуют?Или вышибалами работают? Или... rhtlbns dslf.n? f gjckt dsib,f.n&
Коментувати
Олекса Позняк
Крапка скільки ти предметів вивчав? Ще й на марксизм-ленінізм хватало.Фізикахіміябіологія це основи сучасного виробництва а рехворма практично їх знищує каналізуючи дітей у гуманітаріїмовникиісторики.Вивчимо мову та історію і знову сядемо на воли?
Світлана Петренко
Для Олекса Позняк: Звідки стільки зневаги до гуманітаріїв? Ваш вислів "каналізуючи дітей у гуманітаріїмовникиісторики" - це вже занадто!!! А ще, напевно, вихованою людиною себе вважаєте?
Вчитель
Для Світлана Петренко: При всій повазі до вас, гуманітаріїв - не ви рухаєте прогрес.
Світлана Петренко
Для Вчитель: Можна, звичайно, посперечатися, що головніше - винахід чергової технічної новинки чи розвиток людської душі, особистості чи створення якихось мистецьких надбань, але, я думаю, не варто. Кожен із нас займається своєю справою. А от щодо поваги, то її я у пана Позняка якраз і не побачила, швидше навпаки.
Коментувати
ВчительКА
Вибачте - а скільки можна вивчати мову? Навіть за радянських часів її вивчення закінчувалось в 8 класі. По-друге - комп"ютерна грамотність - це як - рівень користувача чи програмування? Рівень користувача знають всі сучасні діти - рівень програмування не засвоюють, та він і не потрібний. За великим рахунком і години англійської ні до чого - наше суспільство її не засвоює без репетиторів - бази за 9 класів було б достатньо. Так що ви якраз попали не в ціль - в молоко. Є такий термін. А ось біологія таки не потрібна - бо 21 століття якраз століття біології. Ми дійсно перетворюємся в робочу силу як країна третього світу.
Марія
Для ВчительКА: Ви вважаєте, що всі будуть медиками і лікарями? Можливо і на війну саме так потрібно. Але давайте думаємо про краще. Комп’ютерну грамотність вивчають самостійно? Ігри та Контакти! А дайте роботу в електронних таблицях чи базах даних дитині - зробить без вивчення в школі? Та й програмування: якщо з класу 1-2 дітей стають крутими програмістами - це великий плюс. Програмування це єдина галузь, де наша країна на передових позиціях. Та й люди отримують нормальну зарплату. То ви пропонуєте це завалити?????? Що іноземну вчителі на уроках не вчать, а тільки на репетиторстві - це факт. Вони поодягали "корони" і вважають себе елітою в школі. Але з цим повинні боротися директори шкіл, бо англійська дуже потрібна!
ВчительКА
Для Марія: Програмуванню навчають в інститутах, а робота в програмах Офис не таке вже й складне завдання - там все дуже просто. Я просто Вас запитаю - я не інформатик, яку мову програмування вивчають в школі? Подивилася рівень стандарту жодної не знайшла - яке це програмування? Вивчати як працювати з електронною поштою - людоньки просніться - діти це давно вміють - та й таблиці навчаться складати в Excel за необхідності - та й програма офіс змінюється постійно. Завалити це неможливо - хто дійсно розбирається у цьому ви йому не завадите, а хто не розбирається того не навчите на рівні школи.
Програміст
Вислювлююсь однозначно! Інформатика в школі не потрібна. Це "штучний" предмет. Підтверджую, що користувацькі навички роботи з комп’ютером дитина освоює самостійно без проблем. Програмуванню слід навчати в інституті, а серед його випускників кваліфікованих програмістів лише 2-3. Решта - так звані ІТ-фахівці, які самі не знають, чим зайнятися. Заперечую, що Україна має велику "армію" фахових програмістів. Ми тримаємося, сяк-так, на плечах тих 2-3 спеціалістів, яких справді можна назвати програмістами. Адже програмування - це свого роду талант, а він є далеко не у кожного.
Коментувати
Игорь
Проснулись наконец-то это нужно было сделать еще давно!
ХМ
Для Игорь: У вас доверие к украинским экономистам, которые своими рекомендациями завели страну в тупик? А теперь и образование?
Коментувати
Надоело
Как же мы устали от этих всех-всех реформ!!!! Что ни день-то "веселее"! Хотелось бы,чтобы за весь бардак,который происходит сейчас в системе образования,кто-то когда-то понёс настоящую ответственность,желательно криминальную. Сколько можно " изобретать велосипед"! Неужели нельзя взять у других всё лучшее и воплотить в жизнь? Бла-бла-бла надоело! Теперь старшеклассники будут " подопытными кроликами"...
Вчитель та мама
Згодна на всі 100%. Мій досвід, як вчителя та мами трьох дітей ( один, з яких вже студент) підтверджує це.
Тарас
Для Вчитель Интересно Ваше качество работы как учителя?
Теж вчитель
А як правильно оцінити якість роботи вчителя? Пробувала сама себе оцінити об’єктивно - не виходить. Якщо брати до уваги, що окремі учні ЗНО здають на 192-197, на районних-обласних олімпіадах систематично є призери, в конкурсах освітянських участь беру, то ніби й непогана учителька, а якщо порахувати тих, хто нічого не знає з мого предмета, то гнати мене треба зі школи, бо не можу навчити. А потім знову себе заспокоюю: тих, кому треба, навчила, а тим, кому в житті не пригодиться, то навіщо їм голову забивати всякими дурницями.
Богдан
Добрий вечір.Я як. Учень 11 класу повністю згоден з вашими висловленнями.На мою думку дійсно вчити задають занадто багато, а в школі замало чого дінаємось, адже всі ходять на додаткові і там вивчають більш цікаву,потрібну інформацію ніж дає школа.Навіщо ми взагалі ходимо до тієї школи якщо все одно вивчаємо все необхідне додатково?
Коментувати