Ігор Лікарчук: на етапі початку реформ немає узгодженості

Між тими, хто визначає майбутню долю української освіти, немає згоди в тому, якою вона має бути

Ігор Лікарчук: на етапі початку реформ немає узгодженості

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Ця стаття в «Голосі України» з’явилася напередодні новорічних свят. Але, зважаючи на святковий настрій, вітання, олів’є, смаколики, шампанське, петарди і корпоративи, я тоді про неї нічого не писав. Але не можу мовчати.

Так от. Мене абсолютно не зачепив текст статті. Аналогічно тому, як розчавлений банан не може зачепити когось своїми смаковими якостями.

Більше того, на мою думку, концептуальним ідеям Нової української школи цей матеріал нашкодив більше, ніж допоміг. Насамперед, відсутністю аргументів та менторсько-роз’яснювальним тоном радянського педагогічного вишколу.

Але факт його публікації дещо насторожив.

По-перше, публікація з’явилася, як зазначено в редакційній примітці до неї, на вимогу міністра освіти й науки України. Я не є постійним читачем «Голосу України», але мені здається, що така вимога є безпрецедентною. Й багато про що свідчить.

По-друге. Стаття опублікована у відповідь на достатньо обґрунтовані зауваження пана Співаковського О.В. стосовно основних засад Концепції нової української школи.

Народний депутат О.В. Співаковський наразі очолює профільний Комітет ВР України, в руках якого доля багатостраждального закону «Про освіту». Тож напрошується висновок, що між тими, хто визначає майбутню долю української освіти, немає узгодженості в тому, якою вона має бути.

Зважте, що НЕМАЄ УЗГОДЖЕНОСТІ на етапі, коли про початок реформи фактично оголосили. Й щось почали «реформувати». Таким чином, створюється реальна загроза, що насправді нової кращої долі в української освіти не буде.

По-третє. Це дзвіночок. Голосний і важливий. Як невблаганний шкільний дзвінок: чи перший, чи, можливо, останній. Пролунавши, він засвідчив, що концептуальні реформи системи загальної середньої освіти не сприйняті достатньо великою частиною суспільства.

А, якщо це так, то має бути певна реакція. І не у формі нашвидкуруч (так мені здається), написаних заміток одним із співавторів Концепції, а у формі широкої суспільної (а не внутрігалузевої за участю лише придворних або обраних учасників) дискусії про шляхи реформи.

Бо все-таки, йде мова про реформування освіти, а не мережі магазинів чи інкубаторів, в яких можна купити/висидіти атестат про загальну середню освіту.

І тим, хто збиратиметься мені розповідати, що дискусія та обговорення були, відповім так. Були. Але в межах одного проекту - Концепції нової української школи. У межах одного погляду на шляхи реформування. Не було боротьби і змагання різних Концепцій.

І на завершальному етапі прийняття рішення суддями виступили ті, хто Концепцію й створював. Чи не тому цей дзвіночок і пролунав?

Оригінал

Освіта.ua
04.01.2017

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Nedolya
Мені взагалі дивно, що співавтори публікацій пані Гриневич: Хозбей, Шиян та інші стають заступниками міністрів та експертами - чи це не прояв конфлікту інтересів? Звичайно в такому оточенні "однодумців" багато провалів у "реформі освіти". Немає продуманих кваліфікованих кроків. Автори друкуються у місцевих виданнях з негативним імпакт-фактором та не мають визнання у міжнародних базах цитування. З таким науковим запасом можна і доярку запросити реформувати освіту як експерта. Замінили слово уміння на невизначений термін "компетентності" і вважають, що цього достатньо, щоб розпочати реформи. Основна проблема в освіті - це управлінської ланки від інститутів підвищення кваліфікації, який представляє пан Шиян, до міністерства - який представляє пані Гриневич. Так наведіть лад у своїх парафіях, а вже потім беріться за школу. Як не фарбуй сані, вони швидко не поїдуть, якщо коняка стара. А у нас коняка не тягне - сані починають полегшувати: знімають перемички, а вони роз’їдуться та...