Сергій Зайченко: студенти в МОН обговорили стипендії

Рейтинг, матеріальні допомоги, дисциплінарна відповідальність, контракт – очима студентів

Сергій Зайченко: студенти в МОН обговорили стипендії

Автор: Сергій Зайченко, член національного студентського об’єднання експертів із забезпечення якості освіти.

Привіт, вчора ми ходили спілкуватися в МОН з приводу стипендій. Можете почитати, що з того вийшло.

Як ми туди потрапили?

Насправді просто написали на пошту, зазначену на сайті МОН для громадських обговорень і домовились про зустріч (виявляється, так можна, ми теж в шоці).

Тепер по черзі.

В проекті є норма про дисциплінарну відповідальність студентів у вигляді неотримання стипендії через порушення статуту університету (читай кодексів честі, та інших морально-етичних норм). На нашу думку, це викличе ряд зловживань, стипендію зможуть забирати за якісь абсурдні речі (чайники\кипятильники в гуртожитку) або навіть, моє улюблене - псування іміджу університету. Думаєте, що таких норм в статутах нема? - переходьте за лінком і надихайтесь.

Тут позиція МОН така: якщо за такі норми студента облишать стипендії - нехай іде в суд.

Рейтинг. Принципи формування рейтингу затверджуються вченою радою і оприлюднюються, проте ніде не сказано що сам рейтинг студентів має бути опублікований (МОН каже, бо там є персональні дані).

Микита запропонував опубліковувати рейтинг в деперсоніфікованому вигляді (замість імен - номера заліковок чи студентських). У міністерства заперечень загалом не було, але вони попросили відправити конкретні пропозиції з приводу цього на пошту. За цим ще треба буде уважно стежити.

Матеріальні допомоги. 10% стипендіального фонду витрачають на «заохочення та матеріальні допомоги». Ми знаємо багато історій, коли мат. допомоги розкрадаються самими ж працівниками університету чи використовують для закриття дірок з фінансування студентських заходів, конференцій, тощо. Наша пропозиція була - узгоджувати виплату з ОСС. Проте МОН це назвали зайвою бюрократією, а представництво у стипендіальній комісії в студентів типу і так є.

Насправді представництво там - всього одна людина і на розподіл голосів це ніяк не вплине.

Говорили ще про пропозицію МОНу перекинути 1.5 (приблизно) мільярдів зі соціальних стипендій на академічні. Представники МОН сказали, що така кількість грошей, яка є зараз на соціальних стипендіях - зайва. Студентів, яким потрібна матеріальна допомога, у нас менше. Опинились там ці кошти, бо Мінфін розподілив бюджет на академічні і соціальні стипендії приблизно порівну (наразі в пропозиціях до бюджету і там, і там приблизно по 2.5 мільярдів грн.).

Контрактники. На жаль, тут поки ніяких нововведень. Для реалізації цього права треба внести ряд змін в нормативні документи. Проте в міністерстві нас запевнили, що робота в цьому напрямку буде вестись. Мінфін цю пропозицію теж підтримує. Можливо, через рік контрактники теж будуть сидіти в чергах біля кас.

Ще вдалось запитати в пана Ковтунця за норму в 5130, згідно якої студенти не мають право одночасно отримувати академічну і соціальну стипендію ( я про це вже писав тут, мені просто здається це незрозумілим, оскільки стипендії виконують різну функцію, фактично студенти з незабезпечених сімей не мають право на мотивацію(фінансову) в навчанні, яку мають звичайні студенти) На його думку, вища освіта - річ дуже конкурентна і державі потрібні лише найкращі спеціалісти і лише їх треба підтримувати.

Хоча спершу Мінфін пропонував залишити обидві стипендії. І, звичайно, це питання до авторів законопроекту, але думку міністерства з цього приводу дуже хотілось почути.

Хто був на зустрічі?

Рак (студрада КПІ) Оля (Кну протест) Я (студент КМА) Микита Євфстіфеев (УАС). Зі сторони міністерства - Олег Шаров та його колеги. Пізніше приєднались Ковтунець (зам.міністра) та Бахрушин (РПР освіта)

Загалом зустріч пройшла непогано. Чудово, що вона взагалі відбулася. Залишився ряд питань, в яких ми не змогли досягти консенсусу, але я думаю, зустріч не остання і співробітників МОН ще можна буде схилити на наш бік. Ну або вони нас - на свій.

Оригінал

Освіта.ua
16.12.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ТАРАС
Та все відомо зі стипендіями. Затвердять бюджет, перекинувши кошти на академічні. Ці академічні гроші чи на цілий рік, чи на місяць поділять на кількість всіх студентів, вийде на одного, помножать на кількість у ВНЗ і доведуть до нього суму. (Це так, грубо, бо є нюанси зі спеціальностями тощо). Тоді ВНЗ, маючи свій мішок, буде його ділити. Спочатку ректор забере 10% на допомоги і заохочення (про це треба зараз говорити, бо забагато, корупція). Далі аналогіно розібють по курсах і спеціальностях. Мішочок поділять (грубо) на 1100, вийде кількість стипендій. Складуть рейтинг, по останньому відріжуть. Примірний порядок формування рейтингу ще має затвердити МОН (після прийняття бюджету, Постанови). Далі ВНЗ приймає правила (враховуючи 90% успішності +10% за олімпіади, старосту,уряд, танці, спорт). Все.
Емма
Залишаються для багатьох не зрозумілими критерії рейтингу. Як він буде обраховуватись? Чи входять заліки? Рейтинги будуть складатись по групах чи як? Не зрозуміло яка сума стипендії взагалі буде, чи її піднімуть. І чи в дію він ввійде вже зараз чи з наступного семестру. А якщо зараз, то це просто нахальне порушення прав. Як на мене купа питань, на які студенти шукають відповіді. Якщо хтось має відповіді на ці питання відпишіть, буду вдячна.
Anna
Для Емма: на все ваши вопросы официальных ответов все еще нет. Не решили еще)) Изменения нас ждут с этого семестра ( который в феврале начнется), стипендии будут начисляться по результатам зимней сессии. На остальные вопросы мне также безумно интересно услышать ответ
Коментувати
нік
по факту: дочка навчається у ВНЗ у Києві , за результатами 4 курсу - бал - 4, 9 --- ну, добре - не з відзнакою так не з відзнакою - "не дотягнула"... без претензій. Викладач - 82!!!! роки. брЄЄЄд ходячий читає іноваційні!!!!!!!!!!!!!!!!!! технології - з вересня до грудня ______ брЄд!!!!!!!!!!!!! - самооцінка --- план на тиждень роботи, самооцінка роботи за тиждень...... і так із місяця в місяць... дійшла справа до екзамену УПС!!!!!!!!! Виявляється, були теми, серйозні питання... але................ жодного питання ні на лекціях, ні на практичних не розглядалося........... тепер... ну як карта ляже - хочу казню, хочу милую..................... ціакво хто це????? Думаю у кожному вузі такий собі пан знайдеться... і що тут говорити про об`єктивність привиставлені балів маразматик як хоче, так і ставить... 82 роки!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Олена
З посту здається, що представники студентства більше красувалися в МОН, а не виконували покладену на них функцію відстоювання інтересів студентів! Де інформація про вимоги відміни 5130?! Це що таке?! Рейтинги вони обговорювали.... Повірте декану зі стажем, що в рейтингу будуть ті, хто хитріший, хто підставить одногрупника, аби отримати вищий бал, хто підмажеться до викладача, хто купуватиме довідки і тд. Просто чесні, скромні, порядні хорошисти випадуть з рейтингу, тому що совісті не вистачить клянчити оцінки! А таких представників, які написали цю статтю, геть!!!
Anna
Для Олена: люди культурно обсудили все интересующие их вопросы с представителями власти, а все что делаете вы это пишите популярные нынче лозунги *ГЕть!!!* в комментариях. Идите сами договаривайтесь про встречу ( в начале поста написали как это можно сделать) и требуйте что-то от чиновников. А то в комментах все смелые....
Коментувати
Для Зайченка
Як можна сприймати серйозно брехливі слова Ковтунця "державі потрібні лише найкращі спеціалісти" після того, як він в пороговій комісії встановив прохідний бал у вузи з математики на рівні 14,5%?