О. Співаковський: реформа стипендій загрожує вищій освіті

Реформа стипендіальної системи від Мінфіну із МОН ризикує бути загрозливою для вищої освіти

О. Співаковський: реформа стипендій загрожує вищій освіті

Автор: Олександр Співаковський, народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, член фракції БПП.

Реформа стипендіальної системи, запропонована Мінфіном разом із МОН, ризикує бути загрозливою для вищої освіти. Як відомо, в проекті бюджету пропонується чіткий розподіл соціальних і академічних стипендій. Але кількість запропонованих коштів, що на них може бути виділена, викликає значні дискусії. 2 978 млрд. гривень на соціальні стипендії та 2 млрд грн на академічні – ці цифри очевидно створюють диспропорцію.

На сьогодні немає чіткого обґрунтування, чому на соціальні стипендії має бути виділено майже на третину більше коштів, ніж на академічні. Треба розуміти, що саме академічна стипендія є інвестицією в людський капітал, тому вона має стратегічно важливе значення для розвитку і майбутнього країни.

Скорочення фінансування академічних стипендій, як і кількості студентів, що їх отримують, негативно позначиться на можливостях студентів навчатися, на тому, як вони будуть розподіляти свій час між навчанням і підробітками заради виживання. 

До того ж правила надання академічний стипендій мають бути серйозно змінені завдяки такій реформі. Складання рейтингів, на основі яких виділятиметься академічна стипендія, практично повністю віддається на відкуп університетам. Процедура такого рейтингування має бути напрацьована і верифікована, щоб бути достатньо прозорою, вселяти повну довіру і не викликати конфліктів. Можна припустити, що для напрацювання такої процедури піде певний час. 

В цілому, проблема реформування стипендій потребує серйозного і всебічного обговорення. Парламентський Комітет з питань науки і освіти готовий долучатися до такого обговорення на всіх етапах, представляючи позицію навчальних закладів та широкої громадськості.

Втім, на жаль, поки що консультації щодо цього питання відбуваються в надто вузькому колі і рішення ризикують бути прийняті кулуарно.

Оригінал

Освіта.ua
02.12.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Alexander Zhukov
Прежде всего, в теме стипендий очень много спекулятивного. Это игра в абсолютную сумму затрат на стипендии, саму сумму стипендии и в проценты получающих стипендии. Как бы то ни было, все эти параметры сходятся к одному - числу студентов. Если на некоторую специальность набрали 90 % не способных к обучению студентов - любое распределение стипендий будет не справедливым. Может стоит сократить число студентов в университетах в четыре раза, а преподавателей - в два. Образование - это социальный лифт. Есть профтехобразование и колледжи. В той же Германии выпускники школ преимущественно идут дальше учиться именно в колледжи и только некоторая часть - в университеты. После колледжа и опыта работы в дальнейшем человек более осознано сможет выбрать специальность обучения в университете, если это ему будет нужно. Ведь многие студенты уже с ранних курсов работают консультантами в магазинах, промоутерами и "менеджерами" и никогда в их работе не будут нужны университетские знания
pasufik
Для Alexander Zhukov: Ваші слова та нашому міністру освіти у вуха. Хоча мені здається їй байдуже, скільки студентів у наших вузах і чи їх стільки потрібно. Німеччина тому і заможна держава, що там професія(фах)у свідомості людей на першому місці. Вища освіта потрібна для певного сегменту посад, але вона не є конче визначальною для здобуття професійної майстерності. Як можна успішно управляти меблевою фабрикою, якщо ти сам не працював столяром і поняття не маєш про цю діяльність? Який з тебе менеджер по торгівлі, якщо ти не працював продавцем? Наші школи орієнтовані на вищу освіту, а не на виховання людини - трударя, яка своєю працею створює міць і авторитет держави. Тому німці мають п’ять автомобільних заводів, а ми один нещасний ЗАЗ!
Коментувати
2 2=?
Оставьте только социальные стипендии, а другие пусть учатся выживать в сложных условиях, в жизни этот опыт будет ой как нужен. Нет денег учится, работай и учись заочно, какие проблемы?
и ГДЕ на ентом сайтике
модератор? Али оте несчастье, что студентом назвалось работник самого сайта?
Anna
Вы действительно думаете что студенты жили за стипендию, а теперь у них ее забрали( 800 грн к стати) и они должны идти работать?? Тот кто сам себя обеспечивает и так работает ибо прожить на 800 грн не реально
burkun
Для Anna: Ніколи не думав, що талановиті студенти живуть за 800 гр, але навіть такі мізерні гроші ледар не повинен отримувати бо це виховує утриманство і ображає старанних. Ледарі тому і не стараються, бо мають заможних батьків, а у ВУЗ пішли щоби отримати папірець, що вони не дебіли. У нашій державі стипендія не має тої стимулюючої функції, яку вона виконує у країнах з чесною ментальністю людей. Я вважаю, що розмір стипендії повинен дорівнювати хоча б мінімальній зарплаті і викликати зависть і бажання вчитися у ледарів. А талант має розвиватися, а не думати, як підробити собі на кусок бутерброда з маслом. Захочемо - знайдемо правильне рішення, не захочемо - знову забалакаємо тему, як завжди!
студент
Для burkun: А чого ти, дебіле, вважаєш студентів-хорошистів, які отримували справді мізерну стипендію ледарями. Для декого з них навіть ті 800 гривень були суттєвою підмогою для виживання, яку тепер збираються забрати. Натомість, якщо не буде обмеження на мінімальний бал, то на деяких спеціальностях у 43% попадуть справжні ледарі, які претендуватимуть на стипендію з середнім балом 3,25. В той же час її, наприклад, не отримають 57% відсотків магістрантів, навіть, якщо всі екзамени складуть на відмінно.
pasufik
для Студент. Якщо Ви не талант, то нічого тринькати гроші батьків заради папірця і марнославства. Якщо Ви виживаєте за стипендію у 800 гр. - то Ви ледар, бо можна працювати і вчитися, від цього дурнішими ви не станете. ВУЗ не дає знань на усе життя, він вчить вас як потрібно вчитися, а вчитися будете скільки житимете. І нарешті останнє, Ви підете лікуватися до лікаря, який знає анатомію людини на 3,25 бала? Тільки чесно?
Коментувати
pasufik
Одне зрозумілим є остаточно - стипендію повинні отримувати кращі, а ледарів заохочувати не потрібно. Але й відповідний документ також потрібно видавати, а не всім підряд дипломи. Справедливий розподіл стипендій, як не крути, буде повністю залежати від повноти фінансування, а це нам ще довго не загрожує. Скільки цю проблему не обговорюй її вирішення повністю залежить від чесності та справедливості керівництва ВУЗів, а тут біля кожного ректора поліціянта не поставиш. Найкраще, коли розподіл стипендій відбуватиметься за участю студентської ради з оформленням відповідного протоколу, це хоч якась слабка гарантія справедливості.
ТАРАС
Ну що він пише ? А ще "розумний" 1- заступник. Та хоч би прочитав газети. Та пропонують забрати 1,7 млрд. з соціальних на академічні. Тоді перевага академічних. І звідки взяв контрактників? Отакі депутати в комітеті ВР. Сміх. Звичайно- море питань до фінансування, рейтингів, соціальних стипендій (кому, за що, як, черга в соцрейтингу..). Але ляпнув, проффесор.