Л.Булигіна: коротко про принцип шкiльної освiти

Мета освіти - показати пiдхiд до навчання, результатом якого має бути оволодіння професією

Л.Булигіна: коротко про принцип шкiльної освiти

Автор: Людмила Булигіна, учитель інформатики, Політехнічний ліцей НТУУ «КПІ»

Якщо коротко про принцип шкiльної освiти, то для мене це:

1. Початкова - не чiпати, там все добре. Замiнити в 2 пiврiччi 4 класу частину урокiв з першим вчителем на уроки з вчителями 5 класу i переробити бiльшiсть завдань «за зразком» на дослiдницькi, творчi, дискусiйнi. Мета: дати навички навчання на фонi утримання позитивного вiдношення до процесу.

2. Базова - замiнити повнicтю. Це найслабкiша ланка i бiда школи. Тут не може бути класно-урочної системи, а мають бути днi, години наук. Не предмети, а кейси. Не контрольнi, а захисти. Не задачi, а проекти. Закритi тестування з можливiстю перепроходження та використання прогресивних систем оцiнювання вiд самооцiнки до ведення щоденникiв власних досягнень. Мета: показати системний пiдхiд до навчання, вiд проблеми i конкретних задач до готового результату та практичного використання.

9 клас трохи повинен вiдрiзнятись вiд попереднiх в бiк вибору подальшого навчання. Недавно на зустрiчi таку фразу почула про it- передпрофiль "думати як програмiст". Це iдеальне формулювання для цього вiку: як хто ти можеш i хочеш думати. Ти багато зробив, дослiдив, перевiрив та перемiряв, то спробуй вибрати. А час ще буде. Передпрофiль.

3. Профiльна школа. Знову блоки, а не предмети. Залучення спецiалiстiв, студентiв, науковцiв максимально. Змiшане навчання i багато самоосвiти. Можливiсть змiни профiлю протягом року, вибiр вчителiв, вiльне вiдвiдування за певних причин (олiмпiади, курси, достроковий захист теми, проекта, роботи). Мета: оволодiння першим етапом професii. Можливо, двох.

Оригінал

Освіта.ua
08.11.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
pasufik
Я все таки за різнорівневу освіту. Початкова школа вільнодоступна для всіх, середня - для тих, хто може вчитися і хоче отримати першу професію, а старша - для талановитих і майбутніх науковців. Скільки коштів можна раціональніше розподілити і використати з користю для всього суспільства. Ми різні за рівнем інтелекту, станом здоров*я, а отже повинні мати вибір свого шляху у житті. Якщо профільна школа буде об*єднана з ПТУ усе можливо, у Німеччині ж можливо. Ми що, тупіші? Зрештою, скільки б ми тут не сперечалися життя все одно розставить усе на свої місця, хотілось би ще застати при житті ці корисні зміни!
Митро Ясен
З профільною освітою просто біда. Невже вірите, що в школі зможете навчати дітей майбутній професії. Якби я був роботодавцем, то й розмовляти не став із вчорашнім школярем. Ми не цінуємо головного: школа повинна розвивати дитину і цей розвиток якраз відбувається з допомогою різних "абстрактних" шкільних предметів. Побачив оце щойно виданий підручник з педагогіки покійного радянського академіка Бориса Ліхачова. Того, що доводив, аби в школі нічого не вчили, а лише там освоїли б ремонтувати розетки і таке інше. Така от фізика Прийшов його час. Весь світ подурів
123 321
Соромлюсь запитати: кейс - це чемодан із ручкою, чи без?
zinger
Змилуйтеся, як можна відразу стільки змін, усі чиновники від освіти розбіжаться по Європі і ми втратимо найкраще організовану радянську освіту. А може запитаємо у батьків, яку освіту вони бажають для своїх дітей, і чи взагалі бажають? Може краще гарні оцінки і всі будуть задоволені!
Валентина
Для zinger: Що робить оцей зінгер на сайті, де йдеться про реформу освіти?
Коментувати
stepan
Хотелось бы Вам верить, но нужно ПРОВЕРИТЬ - на ЗНО знания предмета "информатика". Как учили Вас и по каким учебникам, чем не довольны?
Оксана
Як добре, що в початковій "усе добре". Чи не все? Сподобалось ось що: 3. "Змiшане навчання i багато самоосвiти". Це в нас точно є. Та й вільне відвідування під час підготовки до різних МАНів, олімпіад теж виборюємо.
Олекса Позняк
Можна , звичайно, в освіті створити вічний КВН де усі будуть бігать скакать горіть диміть іскріть і ,можливо, для обдарованих дітей такий режим і підходить.Але є одне але - втратиться системність, будуть провали у знаннях -нецікаві але важливі теми просто відійдуть.Я працюю за класичною схемою -і результат - у 20 ці кращих шкіл України.Класичні уроки + додаткові факультативи і все.І діти у мене не відбрані , без екзаменів вступних.Мабуть є різні шляхи до результату.А Співаковський з кейсами не потрапив навіть у сотню кращих шкіл.Про Белого взагалі мовчу
Богдан
Браво п. Людмило! "Только знаеш в душе затаю, не в плохой, а хорошей обиде- повторяеш ты юность мою"...Перший спротив Ви отримаєте від "людей з дипломом вчителя" (де мої уроки?). Решта- звичніші, від чиновника, котрий не хоче змін і НІКОЛИ (поки що) не допустить таких як Ви до управління або розробки принципів шкільної освіти. А все таки "Безумству храбрых..."
Олекса Позняк
Для Богдан: Зміни БОГДАН на ПРОЖЕКТОР ПЕРЕСТРОЙКИ
Богдан
Юпітер, ти сердишся? ... значить, я правий. P.S. Крила не тиснуть?
Олекса Позняк
Я не серджусь , я в твоєму віці стільки помилок наробив, що соромно згадувати. Але вся ця вулканоподібна діяльність різних експертів нагадує мені перебудову.Шуміли, кричали, робили усе по суперновому і врешті розвалили усе.А у реформи я повірю коли закриють районо, бо усі ці статейки лише димова завіса.
Коментувати
Бандерлог
Щоб змінити зміст програм і структуру навчання потрібні великі кошти. 1. Сучасна початкова школа повинна стати п’ятирічною. За напрямками: мова, математика+технології, я у світі. З навантаженням 20 годин на тиждень. Предмети художньо-естетичного та фізичного напрямку на обов’язкову позашкільну освіту за вибором батьків. 2 і 3 підтримую автора.
Владимир Белый
Маємо вітати публічну активність пані Людмили як людини думаючої та небайдужої до наших професійних справ рівня оновлення нашого національного сутнісного освітнього змісту. Скільки можна тягнути у муках воза минулої радянської конструкції.