В. Бєлий: пропоную відмовитись від 1 вересня

Відмова від 1 вересня у сучасному форматі – крок до відходу від традицій лицемірства

В. Бєлий: пропоную відмовитись від 1 вересня

Автор: Володимир Бєлий, заступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОСВІТИ: старі і нові інструменти – ІІ.

Як автор публіцистичних роздумів на суспільно-освітню тематику, я ніколи не вдавався до критики чи осудження уособленим чином. Такому вибору публічної позиції сприяли уважні спостереження за життєвою практикою закордонного світу на рівні вільного спілкування французькою та напрацювання, які несе у собі релігійна практика, у частині своїх життєво-позитивістських порад.

При цьому мені часто говорили: «Як ви не боїтеся так гостро критикувати порядки, що існують?»

До того ж чи не всім здається несумісним робота завуча і відсутність критики тієї чи іншої «підлеглої» особи.

Щодо останнього, то зазвичай у випадку того чи іншого промаху рядового вчителя ліцею я прошу: «Скажіть такому-то, щоб коли у нього буде вільна хвилинка, зайшов до мене чи появився мені на очі» чи щось подібне.

Коли колега «появляється на очі», наприклад, у коридорі, я його питаю: «А ну скажи/скажіть на яку твою/вашу дію батьки/адміністрація/влада може заявити абсолютно обґрунтовану рекламацію?» Десь у такому ключі. І тут починається «стрічка спогадів». Буває так, що той промах, про який я довідався, так і не з’являється у полі уваги педагога. Тоді він йде з цим «домашнім» завданням на потім. Хоча у більшості випадків вчитель каже: «Я зрозумів. Дякую», а деякі жіночки з усмішкою «на 32» кажуть: «От, дурепа, все про себе розказала».

Щодо дописів у медіапросторі, то ж хто прямо заперечуватиме проти ідей відмовитися від недолугої архаїчної та неефективної моделі/схеми/порядку на фоні показаних кращих світових зразків, які у силу свої очевидної порядності, узгодженості з народною мудрістю чи економічної доцільності успішно працюють і дають у разі переведення з локального формату на національний рівень примножений ефект?

Але при цьому, коли пишеш у резонанс до нової ідеї освітнього менеджменту вищого рівня, то щораз отримуєш шквал обвинувачень, бо ж «нічого з того нам не треба …» від тисяч освітян, котрі тримаються обома руками за старе, бо ж звичне.

Натомість, коли пишеш, що з такого-то задуму вищого освітнього менеджменту країни нічого хорошого не вийде, бо ж, наприклад, «процедура є вкрай суб’єктивно залежною…», то отримуєш «по руках»: «Ви не поважаєте шанованих у суспільстві людей та рядових самовідданих педагогів…». В останньому, до речі, мова йде про вчителів, не здатних виконати завдання ЗНО на рівні дещо вищому за середнього абітурієнта ВНЗ.

Звісно, що не прямо і не відкрито, а за інтернет-ніками чи тіньовими домовленостями протидіяти поширенню отих «хуліганських статей». Одним словом, протидія має місце і є ще тою. Це, наприклад:

  • приписування думок, які автор ніколи не висказував;
  • вигадки такої траєкторії біографії автора, яка ніколи не проходила по тих вигаданих точках;
  • обвинувачення у тому, що думки неправильні, хоча вони лише думки, а не поширення інформфактів;
  • раптове припинення публікацій з приходом нового високопосадовця у виданні, яке до того друкувало чи не все, що надсилалося тощо.

Зрозуміло, що таке є проблемою, яка охоплює тисячі суспільно-активних громадян, і вона існує лише у тих суспільствах, котрі про демократію лише декларують. Звісно, що на все свій час – ново якісні суспільно вагомі речі раптово з неба не падають.

Тому про ще один наш освітній атавізм, якого давно не має у сотнях країн світу. При цьому знову ж мова про елемент організації РОБОТИ, для реалізації якого достатньо й повноважень відомчого рівня.

Перше вересня

Пропоную відмовитися від ідеологічно-лицемірної традиції починати навчальний рік саме 1-го вересня і як, власне, не робочий день, а неофіційно святковий - «День знань».

Навчальний рік формується з навчальних тижнів, які мають бути робочим часом системи. У перший день нового навчального року для всього цивілізованого світу достатньо тієї «святковості», яку вчителі та учні отримують до першого робочого дзвінка у ході неформальної радості знову побачити один одного, обійнятися, поцілуватися та коротко розповісти про свої останні новини, літні враження тощо… і до роботи, за якою всі скучили.

Відтак доречно зробити це у перший понеділок вересня, тобто з ідеальним тижневим плануванням та без мороку, що панує переважно заради піару політиків на так званій «святковій лінійці». Пам'ятаймо, що школа має реально бути поза політикою та церквою. Педагоги точно обійдуться без «радості» вислуховувати під сонцем чи навпаки вітром/дощем лицемірні загравання можновладців чи нуворишів, що планують йти у владу на кшталт «вчитель – це звучить гордо», а діти - тим більше.

Перші аналогічні прецеденти відмови від радянської освітньо-святкової традиції вже є. Ними стала відмова багатьох українських колективів від помпезних «святкувань» у вигляді гулянок до ранку з приводу випуску учнів зі школи. Аналогічно є більш ніж доречним на всі канікули йти з суботи, а повертатися з них у понеділок.

Отже, видаймо офіційний наказ МОН і окрім пустопорожнього галасу НІКОМУ з освітньої спільноти не стане гірше, а навпаки, школа дещо звільниться від лицемірства. (До речі згадався мій давній матеріал, дотичний до цієї теми).

Крім того, з часом ситуація дозріла б і до того, щоб врахувати географічне положення України як країни достатньо південної з виходом на моря і починати рік десь на тиждень чи два пізніше, щоб сповна скористатися специфічними вигодами для укріплення здоров'я як учнів, так і вчителів.

Оригінал

Освіта.ua
07.11.2016

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Родион
Стрій, форма, шикування класів з класними керівниками на чолі. Як в "Педагогічній поемі". Під"їзджають авто - мабуть з "гостями", бо директор біжить зустрічати. Ідуть поважні представники адміністрації, відділу освіти, депутати. Ні, не до дітей та вчителів, винуватців свята ідуть, а туди де "во главе". Постояли, повчально виступили, отримали свої троянди. Забув: подарували проектор, за бюджетний кошт придбаний. Люблять коли меценатами їх величають. Бюджетні меценати. А завтра будуть будні: підручників для 4, 7 класів катма, варіативну частину навчального плану ліквідували і проблеми-проблеми. Чекаємо свята. Останнього дзвінка.
Тетяна
Підтримую, щодо початку навчального року! Ці пережитки минулого, лінійки, ная ких не можуть вистояти ні діти, ні батьки! Кому воно потрібно!!!
Владимир Белый
У тому контексті, що не портрети чиновників мають бути на стінах кабінетів, а карти мільйонів громадян країни, що формуюють її ВВП - не діти мають стояти на лінійці і дивитись на чиновників від влади, а останні мали б йти до двору школи у перший день нового навчального року, стати у тіньочку і дивитись на радісну метушню дітей та вчителів, що радіють зустрічі один з одним з думкою про те, щоб ще такого потужно важливого для школи спланувати і при цьому не вип’ячувати свою турботу, бо ж гроші на неї ніяк не чиновницькі.
завуч
Підтримую. Лінійка - атавізм. Цілком достатньо першого тематичного уроку.
Владимир Белый
" ... Ум предвидит ответ и промолчит, если ему не хочется это услышать. И вообще, ум что-то предложит. Глупость не предлагает. Глупость не спрашивает. Глупость объясняет. В общем, с умным лучше. С ним ты свободен и ленив (М. Жванецький) Я до того, що гарно організована освіта дітей не має їх позбавляти свободи і радості дитячої безтурботності - лінійки, вони не для дітей. Вони для зовнішнього самозаспокоєння дорослих, котрі є відповідальними за дітей. .
Веселушка
Начинать надо с праздничным веселым настроением. У нас нескучные и интересные линейки по началу учебного года. Надо уметь делать праздники. Серых будней еще много впереди
Бархатный сезон
Сентябрь. Чудесная погода. Каждый год думаешь, все люди, как люди, на Лазурном берегу отдыхают. А ты в такую погоду должен сидеть в душном кабинете, проверять тетради, рассказывать какие-то правила, которые давно уже выучил…Хорошо бы начинать учебный год хотя бы с октября…
Вношу і свої 5 копійок
Пропоную також відмовитися від жовтня, листопада, грудня, січня, лютого, березня. Можна залишити квітень-травень, оскільки там багато свят. Ну і перед відпусткою ж треба трішки попрацювати.
Олекса Позняк
пропоную тажож відмовитись від 2 вересня, а ще краще від усього вересня
Олександра Мушта
Спокійний початок роботи без цієї совкової метушні на лінійці (слово-то якесь). Гнучкий графік початку в якийсь понеділок вересня...мрія!
Учитель
Для Олександра Мушта: підтримую бо вже ті лінійки так дістали але ж так не буде як же без напутнього слова директора навіть працювати не захочеться
Коментувати
Ольга Оленич Землякова
Хорошая идея! второй или даже третий понедельник сентября для юга Украины - отличное время начала учебы. первые 10 дней в школе душно, жарко. Да и в этой первосентябрьской линейке нет никакой особой необходимости, разве что для первоклашек!