С. Вовк: розглядаю віддячення як форму корумпування

Всі ми - егоїсти, тобто передбачаємо, що "подарунок" посприяє у досягненні наших цілей

С. Вовк: розглядаю віддячення як форму корумпування

Автор: Світлана Благодєтєлєва-Вовк, викладач.

Буря у склянці, що вчинилася через пост про язичницькі практики віддячення/задобрення вчителів квітами потребує вгамування. Поясню чому така "світла" вдячність протирічить сучасності і викривляє традицію.

Отже, віддячення - це форма обміну, що існувала в економіці дару для зростання і зміцненя суспільного капіталу та забезпечення спільного виживання у суворих умовах нестачі ресурсів. Люди, які займалися нетиповою для аграріїв діяльністю - надавали послуги, наприклад лікарі та вчителі, не мали інших засобів до існування і обмінювали свою працю на натуральні блага - яйця, курей, гусей, міру пшениці, тобто на все, чим віддячать люди добрі. Умовою віддячення мала бути повна тотожність вартості обмінюваної праці і ресурсу, тобто платнику не можна було залишатися у боргу. Але для кожного цей розмір залежав від власного достатку. Іншими словами, віддячення заможного і бідного селянина за однакову справу були різними за розміром, але тотожніми вартості послуги. Скажімо за навчання грамоті синів один мав віддячити свинею, а інший - тільки куркою, бо можливості щодо виживання у них були різні. Підношення ні в якому разі не мали його підірвати. 

Сучасність, як занепад традиції, пов'язують з розквітом нерівноцінного обміну, який передбачає, що можна заробляти на ближньому. Окремого значення набувають фінанси, тобто закріплення вартості у грошах і обслуговування ними всіх обмінів. 

Крім того, руйнування родової сім'ї внаслідок зростання ролі підприємливості та особистої свободи призвели до поступового зростання індивідуалізму. Центральним місцем у ньому є усвідомлення та захист особистих інтересів.

Продуктивність праці зросла на стільки, що змінилася цільова функція з виживання на розвиток - прогрес.

Виконання суспільно-важливих функцій також зазнали змін. Тепер компенсація витрат праці вчителя та лікаря відбувається через публічні фонди. Всі такі професіонали мають грошове забезпечення. 

Таким чином, у нинішніх умовах не залишилося місця для віддячення. Ми давно не виживаємо і ресурсів у нас вдосталь, щоб прогодувати все суспільство, треба лише забезпечити справедливий їх розподіл. 

Я розглядаю віддячення як форму корумпування і маніпуляції. Бо давно не залишилося щирих віддячувачів. Всі ми - егоїсти, дбаємо про власні інтереси, тобто передбачаємо, що "подарунок" посприяє у досягненні наших цілей. Щодо підношення квітів - задобрять вчителя і стануть символом заключення і виконання мініконтрактів доброго ставлення до дітей. Одночасно, для вчителя віддячення є сигналом про отримання влади над дитиною. Крім того, практикування квіткового звичаю сприймається вчителями як своєрідний соціальний привілей. Як і від будь-якого привілею, від нього дуже складно відмовитися, тому зацікавлені захищають його що є сили.

Традиція віддячення перетворилася на антисоціальну, бо, по-перше, капітал набув грошової форми, а по-друге, маніпуляція руйнує довіру.

Альтернатива - підвищення заробітної плати вчителів, ротація керівників та контроль за управлінням освітніми закладами, модернізація умов та змісту освіти.

Оригінал

Освіта.ua
30.08.2016

Популярні блоги
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Милочка
Пхахахаха! Ну беда с этими женщинами,эмансипированными. Проблема коррупции цветы училкам, пхахахаха))))). Шутка дня ей Богу. Цветы в этот день проявление уважения, по возможности. Увы, цветы дорого стоят, поэтому по возможности. Не принес не страшно, принес - прекрасно! А таких "креативных новаторов" как автор гнать из педагогики! Популистов развелось...работать не дают! Оставьте в покое учителей. Займитесь саморазвитием и воспитанием в себе гуманности, не нади себя, ради нации.
Лариса
Ви згадали один день із життя вчителя - 1 вересня, ще є День вчителя, 8 березня і останній дзвінок...а решта вчительських днів... в навчанні, здачі тисячі звітів, підготовки до семінарів і методоб’єднань, прибирання класу з учнями і території....проведеннях виховних годин і т.п...покажіть мені хоч одного вчителя-корупціонера, який придбав собі нерухомість чи квартиру ...антисоціальним є швидше відношення до вчителя в суспільстві...
Тома
Для Одесситка: Поясню Вам на факте. Не любили строгого учителя математики и дарили что-то учителю истории, он ставил хорошие нам оценки - так и было до выпускного. Когда каждому из нас пришлось решать куда поступать, то каждый из нас понял, что туда - где сдают математику, так как ее мы все, не плохо знаем, бо с нас ТРЕБОВАЛИ Знания ее. Вот и делайте вывод сами: одна благодарность в виде подарков и цветов от глупых детей и другая - осознанная, понятая и долгая до самой старости. Думайте...
Коментувати
Одесситка
Если автор против дарения в принципе, то как же тогда воспитывать чувство благодарности?
bela
Стаття маразм ! Хто таку їрунду на сайт пускає ?
Світлана
Та відчепіться ви від вчителів з тими квітами! Чій не подарунок! Хто вас змушує дарувати? Хто від вас вимагає ті квіти? Знайшли корупціонерів. А ніхто не хоче поцікавитись, скільки вчитель власних коштів вкладає в ті ремонти, крейду, лампочки, обладнання? Скільки власних душевних сил вкладає у ваших дітей? Як так дарувати - то нащо воно треба? До олігархів-депутатів вам зась, так вирішили з учителя корупціонера зробити. Заберіть собі ті квіти і досить принижувати вчителя. На рівному місці проблему робите! Подарують ту квітку, а розмов - неначе квартиру чи машину подарували. Даруйте квіти або від душі, або НЕ ДАРУЙТЕ взагалі.
Лєна
А от цікаво: найближчі рідні вітають вчителів кожного 1 вересня квітами і шоколадками з їхнім таким важливим святом? Чи чекають, що принесе зі школи вчитель додому? А яка може бути вдячність до вчителя, якого ти перший день бачиш і ще не відомо як він працює? Суспільство берунів-давальників :))
Друзілла Галицька
Для Лєна: 1 вересня не є святом вчителів. День працівника освіти відзначається в першу неділю жовтня. І в цей день друзі і рідні вітають вчителя (привід для свята). А 1 вересня - це свято першачків у яких починається новий етап у житті.
Лєна
тоді логічніше першачкам приймати вітання від рідних, друзів та вчителів у вигляді тих самих букетів-шоколадок на парті або біля ліжечка вранці
Не можу мовчати
Для Лєна: ну хто вас змушує дарувати квіти? Не даруйте! Про що взагалі розмова? З чого ви робите проблему? Підніміть краще проблему підручників для 8 класу. За минулий рік з де-яких предметів підручники не надійшли взагалі. Так і провчились цілий рік. Без книжок. Почався новий навчальний рік, а проблема залишилась. Книжок як не було, так і нема. Ось про що треба говорити. А ви вчепилися в ті квіти і носитесь з ними, як самі знаєте хто. А тут якраз все просто. Не даруйте і все. Нема проблеми.
Коментувати
Чомусь згадалося
після слів:"перебирає квіти", як діти весь вересень приносили квіти до класу. Заради цього мeсіла тримати в класі вази. Бо й не одну. Квіти криносили як дівчатка, так і хлопці. Класу так до 8. Приносили, забігали до класу:"Це Вам". У 9 переростали. Ти бач, забулося...
-----------
мусіла
Коментувати
Олекса Позняк
Снідаю зараз.Перед цим вийшов у сад і приніс дружині букет квітів.Тепер їм і думаю який я печерний чоловік, корумпована і антисоціальна особа у суспільстві де ====немає місця віддячуванню===
Лєна
Для Олекса Позняк: якби усі так вітали (можна і щоранку) своїх рідних - зникла б жадібність до подарунків від чужих ;)
Просто людина
Лєнаааааааа! Агов!!! Усвідомте нарешті! Ні квітів, ні подарунків від вас ніхто не вимагає! Не потрібні вони нікому. Уявляєте? Просто - не потрібні. Ви ж самі даруєте і самі поливаєте потім людей брудом. Що ж ви за люди такі? Самі бігають за вчителем з тією квіткою, усміхаються привітно, а потім відвернуться - і мелять своїми язиками різні дурниці на того вчителя. І хто ви після цього? От уявімо ситуацію, підійшла дитина до вчителя з квіткою. Візьме квітку - корупціонер. Не візьме - гад, паразит, обідив дитину. І так не так, і сяк не так))))
репетитор
нампотрібні, як мінімум цукерки, як максимум золоті ланцюжки. Лєнаааааааа! Агов!!! Усвідомте нарешті!
Коментувати
людмила
Працюю в інтернаті. Діти з сільских шкіл. Родини, більшість проблемні, неповні. з опікунами. Вчителі дітей доглядають, миють. переодягають( іноді самі приносять та збирають одяг).Айстри з города - як знак поваги, знак свята в іх непростому житті. Коли автор використовує слова "vи " замість "я"однозначно це ознака соціопатіїї.
Виктория Джемесюк
Доки будуть мумрижити цю тему?! Це глобально?! Вчителів вже "опускають нижче плінтуса"! Ви краще скажіть - що то за зарплата?!!! Навіщо так знущатися з вчителя?! Вчитель віддає весь свій час та здоров’я, не кажучи про нерви, то ще знімають за вислугу та всі інші доплати ...! Квітка вам поперек горла стала?! Про який вчительський авторитет можна говорити,якщо ТАМ чхати на них! СОРОМ!!! Це повний моральний геноцид!!! Чому не прислухаються до більшості, в кого такі слова -"СОРОМ, ПОВАГА, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ" це не пустий дзвін. А тоді дивуєтесь, чому в нас молодь така? (я про всіх не кажу). Я багато могла б сказати... Досить і цього. Стаття дуже обурела мене! Я бажаю - Хай щастить всім! Терпіння, оптимізму, однодумців та наснаги, шановні вчителі! Мати п’яти синів+5 онуків.
Дмитрий
Та да, кругом корупц у учителей, сейчас даже подаренный цветочек, уже коррупция. По сути, взялись за учителей и раздувают на всю Украину про коррупцию, изменения в образовании, новую программу, смена руководителей школ для отвода глаз от намного больших проблем в стране. А за образование взялись как за менее сопротивляемый контингент в бюджетной сфере. С депутатов, судей, прокуроров нужно начинать, а за образование в последнюю очередь, не все там так плохо было.
Родион
Для роздумів. На святі Першого дзвінка всі учні вітали класного керівника квітами. Ця вчителька середніх літ перейшла сюди з іншої школи. Після свята вчителька великий оберемок квітів понесла в клас і поклала на столі. Знайомилась з класом, перший урок і...перебирала квіти. Відібравши кращі, в кінці уроку пішла з класу. Купка "переритих" квітів залишилась лежати на столі. "А твій не взяла" - чулось в класі.
Олекса Позняк
Для Родион: хамство
Коментувати
Таня
жодну професію в нас так не принижують, як вчителів. як ще нас можна принизити: зарплата мізерна, вимоги височенні, у міністерства сім п"ятниць на тиждень, для батьків гарячу лінію, щоб знали, куди скаржитась, ті пільги, що були, повідбирали. що ще? давайте їх за квіти травити! а може, одразу, оголосіть нас найнижчою кастою, як в Індії "неприкасаємиє". щоб всі знали, що синонім слова "вчитель", то "багно"! ми не через букети обурюємось! а через те, що вчепились до затурканого вчителя, як ріп"ях до кожуха і всі норовлять плюнути! нещасні закомплексовані ви люди! чого до депутатів чи олігархів роти не розкриваєте? легше за все травити того, хто не може себе захистити! дістало!
Мария (Скрипченко) Михайлова
Заборонити збір готівкових благодійних внесків, що стягуються з батьків, учнів загальноосвітніх шкіл http://petition.kmu.gov.ua/kmu/Petition/View/161
Учителька сільської школи
Минулого року мені учень із ромської сім’ї подарував букет "пухнастих" соняхів. А тоді на вухо шепнув, що ці квіти разом із мамою виростив на своєму квітнику. Букет був такий сонячний, запашний! І бачили б ви щасливі очі цього школярика, коли і я, і однокласники милувалися цією красою. До речі, у сільських школах батьки дуже рідко дарують учителям куплені букети. То про яку корупцію може бути мова, коли дитина несе учительці власноруч вирощену квітку?
галина
Для Учителька сільської школи: а якщо цей учень на наступний день не вивчить урок, то ви оціните його справедливо, чи згадаєте соняхи...
Учителька сільської школи
Цьому учневі навчання дається важко. І я спокійно ставлю йому ті бали, які реально відображають стан його успішності. І коли він несе у щоденнику чотири бали з читання, це не для кого не стає трагедією. Важливо, що він читає все краще і краще. Девіз моїх класів:" Ми ходимо в школу не по оцінки. Нам важливі знання!" І батьки до цього теж звикли.
Коментувати
Просто людина
Підтримую автора! Не треба дарувати вчителям квіти, бо то-корупція. А ще можна до вчителів не вітатися - бо то підлабузництво. На уроках замість учитися - бігати і плигати, бо ж ніхто не має обмежувати свободу дитини. Книжок видавати не треба - буде суцільна економія державних коштів, та і очі не псуватимуться від того читання. А той, хто хоче вирости не закомплексованим і сміливим - хай скрутить при зустрічі вчителю дулю. Тільки до чого ми так дійдемо, га, авторко? Це вже жіночці геть нічого робити, таку маячню писати про ті квіти.
Тетяна
Для Просто людина:згодна на всі 100%.І таки правда,до цього йдемо...
Оксана
Для Просто людина: і кожне вовченя підвиває вожаку
Коментувати
Светлана
Полный бред((( не ожидала от автора(( разочарована
вчитель
Та не даруйте нам тих квітів,відчепіться від нас. Ми не можемо вплинути на цю ситуацію, а вам що, немає більше про що говорити?Знайшли проблему!Почніть із себе!
Жанна
Хочете позбавати школу від корупції? Все дуже просто: шкільні оцінки не повинні впливати на вступ дитини ло вузу. Тоді вчителям даруватимуть лише від чистого серця і думаю, здебільшого квіти.
Olga Kotlyachkova
Для Жанна: Підтримую!!!! Середній бал атестата - це абсурд!
Коментувати
Світлана
Так воно і є. Найгірше, что корупція настільки укорінилася, что люди вже не розуміють, що усі ці подарунки і конверти - це ненормально.