Віктор Громовий: маразм №3 — «квітуче життя»

Слід звертати увагу на таку «дрібну» проблему: квіти як деформований атрибут шкільного свята

Віктор Громовий: маразм №3 — «квітуче життя»

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Букети на 1 вересня схожі на пожертви язичницьким, та й не тільки, божкам і духам. З одним зауваженням: символічну роль божків виконують за суміщенням жриці-вчительки. Це ірраціональне поклоніння тре робити щиро і самозабвєнно, бо мстиві божки знайдуть за що доколупатися і покарати.

Поклоніння вчителям, як і будь-яке поклоніння, передбачає необхідність впасти на коліна і розбити собі лоба об долівку в щирих молитвах, зокрема за інтелект нації. Отаке воно буття в сутінках розуму.

Світлана Вовк

Попри всі маразми нинішньої школи, досить часто вчитель повертається зі школи із квітами в руках. Свято знань чи свято останнього дзвоника, 8 березня чи день вчителя, традиційна зустріч з випускниками чи навіть звичайнісінький іспит у нас є приводом для урочистого вручення квітів вчителям.

Перша доброволець Корпусу Миру Елоїка Фостер, яка у 1996-98 роках викладала англійську мову в моїй гімназії, сама була здивована нашими традиціями вручення квітів і дивувала наших вчителів фразою: «У нас, в Америці, такого немає!».

Як директор гімназії, я щороку просив не витрачати кошти на квіти під час проведення випускних іспитів(чи хоча б звести ці витрати до мінімуму). Переконаний, що і день народження директора не повинен перетворюватись на загальношкільне свято у результаті якого його кабінет перетворюється на оранжерею. Вітають то не директора як людину, а перш за все «директорське крісло» і хто в ньому сидить для більшості «ходоків» не має аж ніякого значення. Тож не завжди щирі вітання та квіти, як їх супроводжують, свято в душі аж ніяк не зроблять!

Пригадую як традиція забезпечення «квітучого життя» вчителям під час випускних іспитів, штовхнула мене, випускника школи, на вчинення серйозного правопорушення. Наша класна керівниця доручила мені і ще двом моїм однокласницям принести як мінімум три букети квітів на черговий іспит. Вдома у нас на той момент уже всі квіти відцвіли. У моїй рідній Новій Празі(Кіровоградська область) їх ніхто не продавав, а попросити в когось було якось незручно, тож, озброївшись ножицями, ми вирушили на нічне квіткове «полювання». Жертвою шкільних традицій (іспит – це свято!) стала одна бабуся у якої ми ще в день нагледіли найкращі клумби… Добре, що наша доблесна міліція тоді не переймалась такими дрібними злочинами, а то така витівка могла б мати для нас дуже сумне продовження. У школі ж нас похвалили, адже поцуплені нами букети були найкращими. Та навряд чи вони були в радість нашим вчителям, адже дарували ми їх «по рознарядці», а не за благородним порухом душі.

Перші шість років своєї педагогічної кар’єри я працював організатором позакласної роботи. Коли вперше організовував свято першого дзвінка, подбав про те, щоб нікому не забули вручити квіти (часто вони не дістаються технічкам чи медсестрі), але не звернув уваги на те, які квіти вручаються вчителям. Як виявилось, у цій школі існував своєрідний «табель про ранги» букетів. Тож, після урочистої лінійки мене чекав «шкандаль»: чому тим вчителям вручили букети троянд, а мені, заслуженому вчителеві, лише піони!? У наступні роки доводилось просити учнів «не ображати» саме цю вчительку квітами не її рангу...

А це призводило до того, що публічний церемоніал вручення квітів перетворювався на зарегламентовану процедуру: ось ці квіти «покладаємо» до пам’ятника (це роблять ось ці учні), а ці вручаємо (троянди від кожного класу усім учителям-предметникам та класним керівникам). Звісно, себе я не включав до списку тих, хто мав обов’язково отримати квіти «відповідного рангу», тож завжди отримував якусь «неформальну» квіточку від «незапланованого учня». І в цьому була справжня втіха.

Уже коли був директором гімназії, знайшов простий раціональний спосіб куди подіти оберемки квітів, які вручали мені та моїм завучам. Наші учні вже після лінійки розносили ці букети спонсорам та друзям гімназії. Багатьох з них така несподіванка щиро тішила, тож такий знак уваги підсилював їх прагнення допомагати гімназії.

Утім я знаю і інші приклади «вторинного» використання подарованих дітьми квітів у «мирних цілях». Досить часто їх потім несуть «начальству»(іноді працівники управління самі замовляють у якійсь школі пару букетів з тим, щоб було чим привітати когось з днем народження). Маю і приклади того, як особливо підприємливі вчительки повертали букети з «8 березня» знайомим квіткаркам для повторного продажу.

Коли ж у 2005 році я «сходив» у начальство (був начальником управління освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації), виявилось, що «квітковий бізнес» може досягати серйозних масштабів. При управлінні освіти існував загадковий фонд підтримки національної школи через який десятки тисяч гривень коштів з обласного бюджету витрачались «на квіти». Псевдофонд я відразу ж закрив, а зекономлені на квітах кошти пустив на комп’ютеризацію Інституту післядипломної освіти. Відповідальності ж за поцуплені «на квіти» гроші так ніхто і не поніс...

Я далекий від думки, що наші традиції «квіткових церемоній» в школі можна і потрібно швидко зламати. Та немає сумніву в тому, що слід звертати увагу на таку «дрібну» проблему: квіти як деформований атрибут шкільного свята чи шкільного іспиту.

Оригінал

Освіта.ua
26.08.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Лєна
Дуже смішно і сумно читати коментарі - наші люди не уявляють свого життя без хабарів у вигляді квіток, цукерок, конвертів та інших подарунків. РОБОТА вчителя, на яку людина йде свідомо, отримує відповідну освіту, сприймається суспільством і самим вчителем як альтруїстичний вчинок, подарунок суспільству, але ніяк не як ОБРАНА РОБОТА. До лікаря - з "подарунком", до вчителя з "подарунком", в ЖЕК з "подарунком"...................... Ми самі шукаємо когось, кому принести подарунок (хабар) в надії на певні привілеї. СУМНО. В коментарях ясно звучить: квіти (шоколадка) - бо так ТРЕБА і батькам і вчителям.
Anna
Для Лєна: думаю если учителям станут нормально платить то и подарков будет меньше. Просто родители в отличии от государства реально оценивают работу учитлея и понимают что зарплаты незаслуженно маленькие. Когда же учитель видит какую-то благодарность за свою работу от родителей ( пусть хотя бы цветы и конфеты) у него больше желания хорошо работать и чему-то научить деток.
Лєна
неужели качество работы зависит от размера "благодарности"? Вы на рабочем месте работаете за шоколадку? наличие цветов в праздник влияет на ежедневную работу? при трудоустройстве оговаривается "зароботок" кроме зарплаты в виде "благодарностей"? учителям обещают намного большую зарплату, чем они получают? это обычная РАБОТА, как у каждого и выбор этой специальности не обязует других их спонсировать или чувствовать себя виноватыми.
Коментувати
Олексій
Опустили жіночок-вчителів нижче плінтуса, ні достойної заробітної плати,ні квітів, ні червоної ручки...
директор
Молодець. Наступний раз напиши про квіти покійнику.
директор гімназії
Вікторе! що ж ви збиваєтесь на такі "проблеми" ? що ж з вами сталося? чому відволікаєте увагу педагогів на безглузду дискусію? ну якщо ваше жлобство тепер не дає вам можливості купити букет вчительці вашого внука,то навіщо ви про це розказуєте всім? я знаю ваш "трудовой путь" і мені прикро що з вами робить деградація!!! багато серйозних проблем у школі,а ви про квіти. Чи ви осліпли і не бачите які букети вручають у верх раді, адмін президента і на всіх щаблях влади,і то все за бюджетні гроші.... а ви про квіти в школі... і ще про одне. ви підписуєтесь як освітній експерт, на якій підставі? що у вас написано в трудовій? чи ви подумали,що як притерлися до акад педнаук, то вже й стали освітнім експертом з квітів? ну,що ж ви так, прикро... в освіті багато проблем!!! Господи звільни нас від таких "освітніх експертів", саме вони довели освіту до такого жалюгдного стану!!!!
neexpert
Ну що сказати?.. Щиро радію за Кіровоградську гімназію, якою тепер НЕ керує директор Громовой. Маразми цього "освітнього експерта" з кожною наступною публікацією кріпчають.
и почему в советской
школе никто не обращал внимания на цветы? Принёс-хорошо. Не принёс-и ладно.Никто и никогда. ЧТо за вопли подняли? Миздобулы
Родион
Цікаво: начальницю відділу освіти директори шкіл, марнуючи цілий робочий день (спробуй не приїхати), вітають лише квітами?
Одесситка
Для Родион: Нет, им привозят конверты, и все об этом знают, но никто не хочет с этим бороться.
Коментувати
Ольга Иванова
Пам’ятаю, як я йшла в перший клас, на першу лінійку: з бантами, квітами і святковим настроєм. Пам’ятаю, як мій син йшов у перший клас: з мамою, татом, ледь не зі всіма родичами, з квітами і святковим настроєм. Є фото, відео: квіти, повітряні кульки - свято! Мені приємно переглядати і пригадувати. І ЗОВСІМ не шкода грошей, витрачених на букет. То було не стільки для вчителів, як для моєї дитини. Не уявляю шкільного свята без квітів!
Юлия
Для Ольга Иванова: Полностью с Вами согласна. Зачем забирать у ребенка праздник? А самое главное, одно другому не мешает. Если каждая семья принесет на линейку 5- 10 грн, то получится неплохая помощь для больных детей. А также детки будут хоть по копеечкаи собирать денюжки для больных детей. А школа будет проводить воспитательную работу, это внесет свои плоды.
выйдем на паперть
Для Юлия: побираться.Все дружно выходи. А то на дупутатов у чиновников хватает денег, а на больных детей собственного государства - нет
Anna
Для Ольга Иванова: в первом классе это может и праздник, а вот в восьмом или десятом например цветы это просто бессмысленная трата денег и дар непонятно кем придуманнным традициям. Согласна что в первом и в 11 классе цветы это важный элемент праздника, но в остальных классах поверьте, для детей это нифига не праздник, они бы с удовольствием полежали в кроватке вместо того чтобы тащиться на первый звонок и слушать заунывные речи администрации.
Коментувати
Теж вчителька
Повністю згодна с Освітянином: пора закінчувати цю дискусію. ЗМІ свою місію виконали: рештки поваги до вчителя поховані під "квітучими віниками". От тільки тепер якось боязно йти на першу лінійку. А раптом хтось із батьків чи учнів не в курсі та (не дай Боже!) якусь квіточку придумає тицьнути. Що ж його робити? Як рятуватися від такого "поклоніння"? І відмовитись недобре, а взяти - так хабарником-божком будеш почуватися... Мдааа.. дилема..))
Освітянин
Мені здається, що обговорення "квіткової" проблеми слід припинити. Любі вчителі! Про що ми дискутуємо? Це виглядає смішно і принижує освітян. Не потрібно "вестится" на вкинутий інформаційний привід.
Микола Скоковський
Як то кажуть - з хворої голови на здорову. Після вишу вчитель отримує на руки зарплату (було до "підвищення") 1560 грн (це якщо йому ще повезе і він матиме ставку, але чи багато її має???). В той час, коли наш шкільний двірник - 1800, а технічний працівник 2100. В цих числах вся суть ставлення цієї жержави до вчительства! Все решта - бла-бла-бла! Цій державі вчителі не потрібні, як і не потрібні розумні діти. Ми для можновладців відпрацьована біомаса. Чим більше реформ - тим швидше виздихаємо. Їм то що? Дограбуюють нас із вами і чкурнуть собі в Їзраїль. Той своїх не віддає. Так що проблеми, пане Громовий, потрібно вирішувати РЕАЛЬНІ, а не надумані. Квіти - то вираз ПОВАГИ до вчителя і ніхто цього не вимагає ні від кого (як і не вимагав). А то Ви хочете, щоб у вчителя зарплата була, як в Монголії, а відношення до роботи - як у США.
baya
Здається, тільки в освіті так гарно можна образити працівників, колег назвавши всіх божками -жрицями. Я, як вчитель сільської школи, відчуваю приниження та образу, навіть взагалі небажання йти на 1вересневе свято. Не тому, що мені можуть і не вручити квіти, в основному з власної клумби,а лише за розмови серед батьків, за неподобство дарувати квіти цим і так зажравшився вчителям. Щиро радує, що,, Єдина’’проблема в наших школах - квіти жрицям -вчителям. Борітеся-поборете, долой квіткову корупцію! Тільки заразом не поборіть-знищіть, і так таку мізерну любов і повагу до Вчителя, яку звичайно не виміряєш розміром букету, але такі порівняння на на освітянському сайті просто аморальні. І взагалі, відмініть свята-лінійки і не треба буде й квітів.
Валентина
Для baya: Класно. Гарно сказали. Повністю з вами згідна
Коментувати
Пасічник Ірина
Я хотіла б зробити відкриття для автора. Багато хто з батьків не несе вже квіти 1 вересня, а замінює букет цукерками або шоколадкою, бо це ті ж самі гроші, а користі більше. Справа не в традиції, а в тому, що, перш за все, сама держава не поважає вчителів, надаючи їм мізерну зарплатню за адову працю. І батьки беруть на себе компенсацію за таку неповагу. Коли всі будуть знати, що у вчителя ( або лікаря) гарна зарплата, ніхто нічго не понесе: квіти, подарунки, "хабарі" закінчаться самі по собі.
мама
Для Пасічник Ірина :100% , мы уже года три как цветы не носили, покупаю коробку ’Рошен’ каких-либо и ребёнок дарит, все ж приятней чем ненужный букет...
Юля
Для мама: а можна было бы уже рошен и не покупать.................есть и другие производители.
Коментувати
учитель
Пане Громовий , закінчуйте вже зі своїми маразмами , бо кожен наступний стає маразматичнішим ! Замість того , щоб видавати чергові маразматичні ідеї ідіть знову працювати в школу , бо у Ваших опусах простежується ностальгія за школою !
Ірина
Повністю підтримую думку, щодо непотрібності квітів, так само, до речі, як і інші більш змістовні предмети. Це все непотрібно! Це аж ніяк не впливає на наші професійні навички і не покращує те, заради чого працюємо - знання дітей. А навпаки, зобов’язує до якогось обов’язку, схильного відношення, вибіркової лояльності, симпатії, що, вочевидь, не є професійною рисою зразкового педагога.
Anna
Я думаю что автор статьи агитирует уничтожить традицию дарить цветы, ведь зачастую дети делают это не чтобы как-то поздравить учителя а потому что это принято. Цветы можно оставить первоклашкам, пятиклассникам и выпускникам. Для создания праздника так сказать. Но убивать тучи цветов и тратить тучи денег просто потому что так традиция сложилась - бессмысленно.
Вчителька
Букети вчителям вважати маразмом - то сам він і є маразм.
читачка
Цю статтю публікують повторно. Читала її минулого року. Нічого не змінюється. Ті ж звинувачення в бік учителів. Напевно, рівень життя наших людей падає через купівлю квітів вчителям на 1 вересня та День учителя!?
Ольга
Ну навряд чи символічне привітання вчителя з Днем знань, 8 березня чи Останнім дзвінком можна вважати "маразмом". Сама працюю в сільській школі завучем, бувало, що квіти приносили з власного городу, бувало, що і не вітали, але це не привід підносити одного учня за кращий букет, а другому влаштувати "темную". Вітають, починаючи від президента і ВР до структур на місцях, по приємних приводах не лише в школах. Шановний авторе, ви, працюючи в школі самі, робите з учителів Божків-язичників - неправильно. Не сійте маразм в голови людей, бо і так ми вчителі цапи-відбувайли за всіх і за все.
«Что позволено Юпитеру…»
Интересно, а что, по-вашему, демонстрируют огромные «цветастые веники», которые депутаты и «урядовці» регулярно дарят друг другу на заседаниях Рады и Кабмина? Кстати, буквально на днях, на встрече с киевскими учителями, пани Гриневич вручили букет роз, и она не отказалась. Это что означает? Может и простым учителям тоже можно брать букеты?.. Может маразм не в букетах, а в том, что общество НЕ требует от власти надлежащего финансирования образования и не призывает к ответу «реформаторов», которые попусту тратят народные деньги?! А под «шумок» таких статей вороватые чиновники переводят стрелки на учителей: «Вот, мол, кто виновник всех бед в стране: это они, «училки-шаманки» во всем виноваты!»
Марта
Для «Что позволено Юпитеру…»:Цілком підтримую!!!! Таку проблему підняли,ніби інших в державі,освіті НЕ ІСНУЄ. Дійсно МАРАЗМ!!
Коментувати