Віктор Громовий: маразм №2 — накази

Ми перейдемо до школи без наказів тоді, коли зрозуміємо, що в освіті слід управляти не людьми, а процесами

Віктор Громовий: маразм №2 — накази

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Школа, рівняйсь! Струнко! (традиційна команда на початку шкільної лінійки)

Дев'ять років тому під час передачі «Свобода слова» (канал ICTV, 31 серпня 2007 року) мій сусід на лаві експертів Євген Медреш заторкнув питання «демілітаризації школи». Процитую його діалог з тодішнім міністром освіти і науки України Станіславом Ніколаєнко:

Медреш: Евгений Медреш, частная гимназия «Очаг», Харьков. Господин министр, наше образование построено по армейскому типу. Язык нашего профессионального общения – это приказы. От министра до зауча – все пишут приказы – десятки, сотни – каждый год.

Ніколаєнко: А вы не пишете приказы?

Медреш: К сожалению, пишу, увы, и хотел бы от этого уже избавиться. Так вот смотрите: приказы, начальники, смотры, проверки, инспекции, медали – да мы в казарме! Наверное, наше образование кому-то объявило войну, просто ещё не все участники оповещены. Мне кажется, что наша система образования как раз больше готова к таким армейским, военным структурам, и не очень готова к гражданскому обществу …

Ніколаєнко: Я хотел бы вам дать совет таким образом: во-первых, если взять из опыта работы нашего министерства, у нас есть по каждому направлению общественной коллегии, где нет ни одного чиновника. И ни один приказ министерства или рекомендация не выходит до того, чтоб общественная коллегия не продискутировала это в общественной коллегии по высшему образованию, по среднему, по другим направлениям. Ни одно решение не принимается волевым способом. Вот вы говорите: «Там приказы…» Вместе с тем сами издаёте эти приказы. Мы сейчас постановлением Кабмина совсем недавно утвердили концепцию программы «Школа будущего». Я согласен с вами. Давайте вы подготовьте… Вот сидит и Виктор, я его знаю по Кировограду. Пожалуйста, давайте концепцию, мы вам отдадим один-два коллектива. Выпишите, чтоб было без приказов, чтоб была «школа радости», как у Василия Александровича Сухомлинского, у которого, кстати, юбилей будет, я поздравляю своих земляков, кировогдрадцев. Поэтому я согласен, давайте работать будем.

Медреш: Я бы хотел с вами договориться, что в порядке исключения наша гимназия  в течение года не писала ни одного приказа. Если вы как министр нас после этого не закроете, я буду счастлив.

Ніколаєнко: Пожалуйста, не пишите. Один из первых приказов министра образования Украины Николаенка был «От дебюрократизации». Я ваши отчёты, ваши приказы, не читаю, это ваше внутреннее дело. Можете там уговаривать их, договариваться… Если вы сможете заменить духовой оркестр с барабаном на мягкую симфонию, давайте через мягкую симфонию управлять.

Покерувати школою за допомогою «мягкой симфонии» тоді не вдадось…

Спробую описати хоча б деякі концептуальні підходи до побудови «школи без наказів». Мені не важко теоретично обґрунтувати те, що я «партизанськими методами» робив на практиці продовж дванадцяти років, коли був директором гімназії імені Тараса Шевченка м. Кіровограда. Так, наприклад, я свідомо не давав накази на виконання рішень педради. Ці рішення у нас були документами прямої дії.

Такий підхід до управління мав свою історичну традицію. В архіві Єлисаветградської гімназії є книга протоколів педагогічної ради, є книга протоколів засідань господарчого комітету, але я так і не зміг знайти книги наказів. І не тому, що погано шукав( я ґрунтовно вивчив усі 52 папки цього архіву і за цими матеріалами підготував посібник «Гімназія та її учні»). Не можна знайти чорну кішку в темній кімнаті, у випадку, коли її там немає. Не видавали тоді накази у гімназії навіть у часи панування на нашій території далекої від демократії Російській імперії! Утім тоді демократія в країні починала зароджуватись саме з академічного середовища, з системи управління освітою, яка здійснювалась за допомогою освітніх округів. Центром такого округу був університет. Важко в це повірити, але факт: директор Єлисаветградської, як і будь-якої іншої гімназії, взагалі не підпорядковувався місцевій владі. Фінансували гімназію з Санкт-Петербурга, а візит попечителя Одеського навчального округу до міста Єлисаветграда  був подією про яку писали місцеві газети. Звісно, це не заважало міському голові «на громадських засадах» перейматись гімназійними справами і навіть з власних коштів(мається на увазі саме гроші з власної кишені!!!) допомагати окремим гімназистам. Я не ідеалізую тодішні порядки, там теж вистачало бюрократизму і «барабанного бою», та навіть ті слабкі паростки демократизму в управлінні закладами освіти попали під каток «диктатури пролетаріату». На жаль, і на 25-му році незалежності в Україні в недоторканому вигляді збереглась суто радянська модель зовнішнього управління школою.

Сподіваюсь, що нарешті прийшов час замість наказів про зарахування на роботу вчитись підписувати товстелезні контракти у яких будуть обумовлені всі нюанси роботи вчителя. Не так важко і замість наказів про організацію тих чи інших заходів писати запрошення, оголошення, доручення або не писати нічого у випадку, коли і так всі добре знають що робити. Головне, щоб директорові школи «за це нічого не було». Усі ж чудово розуміють, що директор школи пише купу наказів не тому, що йому немає чого робити, він, як правило, пише їх для численних перевіряльників.

Утім бувають і винятки, які підтверджують правило. У моїй колекції маразмів у освіті є офіційно підписаний і зареєстрований наказ директора школи з нагоди Міжнародного жіночого дня у якому він наказує поздоровити всіх жінок і наказує побажати їм усіляких гараздів. Це нагадує наказ Олександра Македонського своїм підлеглим бути щасливими чи назву радянського фільму «Наказано вижити». І це показує до якого рівня може доходити деформація особистості директора школи у випадку, коли його перетворюють на прапорщика.

Звісно, когось з керівників шкіл цілком влаштовує роль «командирска» роль, а хтось шукає методи розширення власної свободи дій і методи розкріпачення своїх колег вчителів.

Усі, мабуть, читали а багато хто досі користується надруковану в газеті «Директор школи» річну циклограму наказів розроблену відомим одеським директором Володимиром Шелакіним. Це досконалий продукт, який ідеально підходить для існуючої досі командно-адміністративної системи управління шкільною освітою. Є лише одне «але», переконаний, що автор цієї циклограми наказів з великим задоволенням не писав би жодного з них, якби було можна і відсутність якогось наказу не вилізла йому боком під час якоїсь перевірки. Звісно, що у цьому випадку його школа продовжувала б успішно працювати, адже усі і так знають без усяких наказів що робити. Скільки часу і паперу можна було б зекономити!..

Як влучно помічає Андрій Борисов: «Навіть коли за кермом трамвая, прикрашеного жовтогарячими стрічками, сидить найкращий у світі вагоновод, цей трамвай в'їде не в світле майбутнє, а туди, куди ведуть рейки. Рейки ж є не що інше, як сукупність законів, указів, постанов, положень, інструкцій тощо…» http://www.dt.ua/3000/3100/49256/.

На жаль, поки що наїжена колія української освіти не веде до нових горизонтів школи без наказів.

Ми легко перейдемо до школи без наказів лише тоді, коли зрозуміємо, що в освіті слід управляти не людьми, а процесами. Це по-перше.

Ми відмовимось від наказів, якщо переконаємось, що вони нічого не варті і лише шкодять у ситуації, коли мають діяти механізми тонкої настройки педагогічної системи школи. Це по-друге.

Ми розпрощаємось з командно-адміністративними підходами до управління школами, якщо нарешті побачимо, що не можна наказами зверху започаткувати будь-які глибинні зміни в освітній сфері. Аналіз освітньої практики показує, що імітація виконання наказів аж ніяк не означає здійснення реальних перетворень і часто веде до профанації ідей. Це по-третє.

Є ще і по-четверте, і по-п’яте і по-шосте…

Та за той час поки я писав цю статтю тисячі моїх колег встигли написати десятки тисяч нових наказів. Інші ж десятки тисяч педагогів знову думають що з цими наказами робити: виконати, проігнорувати, зімітувати виконання, забути, написати ще один наказ на виконання наказу, посміятись над черговою дурницею у малограмотному наказі чи не читати дурниць?!

Накази видають і ще довго видаватимуть, бо до цього звикли і не уявляють, що вони приносять більше шкоди, ніж користі. Накази продовжують писати, бо на складні питання і виклики, які є у освіті, у нас завжди напоготові, виражені у цих наказах, прості відповіді, які починаються зі слів посилити, провести комплекс заходів, забезпечити неухильне виконання тощо. Утім прості відповіді на складні питання завжди(!) неправильні. Нам здається, що без наших наказів «підлеглі» чогось таки не зроблять як слід. Ми переконані, що наші накази полегшують життя тих, кому вони адресовані, адже їм не треба думати, треба виконувати. Ми хочемо як краще, а виходить як завжди.

Не дарма ж кажуть, що благими намірами вимощена дорога в пекло.

Утім проблема неефективності управління освітою не лише у наказах заради наказів.

Проблема в тому, що коефіцієнт корисної дії наших управлінських структур як у паровоза: шуму багато, а реального просування вперед мало. Особливо у випадку, коли вся енергія пари йде у свисток. Ми, наприклад, дуже любимо проводити наради з будь-якого приводу. Працювати немає коли, наради, наради, наради… Причому ці дійства аж ніяк не стають засобом колективного генерування рішень. Це своєрідний бюрократичний ритуал заради ритуалу і заради галочки в звіті «про пророблену роботу», яка заміняє власне реальну роботу. Та про це у наступних матеріалах серії «Ліквідовуємо маразми в шкільній освіті».

Оригінал

Освіта.ua
25.08.2016

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марта
Такого бюрократизму в школі я не пам’ятаю!!!! На кожен наказ РВО- свій наказ,вони також пишуть наказ на наказ обл.департаменту ,які пишуть наказ на наказ МОН.Невже наказ МОН не є наказом прямої дії????НЕвже наказ МОН про проведення ДПА не можна виконати в школі без відповідного наказу по школі ??? на кожну дію наказ!!!Це все замість живої роботи .
как вариант
Пану Віктору із цим було би розумніше звертатися до МОН і тоді,коли він лишень став консультантом, і сьогодні. Адміни шкіл повністю ПІДПОРЯДКОВАНІ МОН.А оскільки люди розумні знають психологію людини, то з того ж розуму вони ЗНАЮТЬ чому директори пишуть накази і як тому запобігти. Тут ніякої "рехформи знизу" не може бути в принципі.
ірина
Я думаю,що потрібно Міністерству передивитись своі накази,звіти,інформаціі.Що не святото наказ,а коли працювати.
Станіслава
Якщо раптом на перерві два учні не вписалися в двері, поспішаючи до їдальні чи бібліотеки, і, як наслідок, в одного з них на лобі виросла гуля, то тільки накази про чергування вчителів, записи в журналі бесід з ТБ, підписані інструкціі про посадові обов’язки кількох учасників педагогічного процесу, а також правильно заповнені акти і форми, показання свідків події тощо дають директору надію, що та злощасна гуля не вилізе йому боком... Часто накази пишуться для звичайної перестраховки: підписався вчитель під наказом - директор переклав на нього відповідальність за все, що може статися під час проведення виховного заходу, екскурсії чи прибирання території. Тому здається нереальною відмова від практики управління методом наказу.
Родион
В ланцюжку: управління освіти - місцевий відділ - директор - вчитель стосунки і робота часто регламентуються не наказами, а "понятіями". А накази - прикриття. Звичайно ж перевіряючі, як ланка корумпованого ланцюга, слідкують щоб все було надійно прикрито правильними наказами.
Ольга
Треба розпочати з Міністерства, департаментів та управлінь освіти, а за школою, думаю, проблем не буде.
Vera Rouz
Все правильно!Особливо про наради, коли замість зробити об’яву і повісити її в учительській постійно проводять наради,а в них 5хв об’яви.
din
Для Vera Rouz: +++Так у них раб.день до 16-17ч., вот и держат учителей после уроков. Жалуются на пожарных, милицию, сан.станцию и т.д., плюс придирки по дисциплине уч-ся на перемене, дежурству по школе... Обиды свои на верха сбросили и довольны "герои" праци. Там и 17ч подошло
Коментувати
Тая
Наболевший вопрос поднял автор статьи. Николаенко правильно ответил, что НИКТО не заставляет директоров школ "управлять" Приказами. Но ТАК "управляют" некоторые коррумпированные ди-ры. Потому и нужно МОН проверять СТИЛЬ управления школ админом. Там столько Не АДЕКВАТНЫХ Приказов, израсходованной бумаги, так как грамотный учитель на них отвечал Заявой в вышестоящую инстанцию. И эти Приказы лежат мертвым грузом. Но нервы учителю потрепали тупоголовые ди-ры и их замы. Спасибо автору за то, что обратил внимание на эту хитрую и волюнтаристкую управленческую "деятельность" ди-ра и замов.
Надія
Допоки начальниками й директорами будуть люди, які "бредят совком", доти й будемо писати накази...
Я
Написано все вірно. Тільки і встигаємо в наказах розписуватися. Причому, за останні років 5 наказів стало відсотків на 50 більше. Навіть не уявляю, як ми без тих наказів працювали. А якщо директор не напише якогось наказу, то його взує відділ освіти. Висновок: відділи освіти ліквідувати треба, тоді й паперотворчості мекнше буде. Та й країна зеленішою буде, скільки паперу зекономим. А вчителі і без наказів дітей навчати будуть, ще краще, ніж з наказами.