О. Співаковський: між МОН та Комітетом ВР є порозуміння

У МОН відбулась нарада, на якій обговорено низку проблемних питань освітньої галузі

О. Співаковський: між МОН та Комітетом ВР є порозуміння

Автор: Олександр Співаковський, народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, член фракції БПП.

Вчора у Міністерстві освіти і науки України відбулась робоча нарада, на якій було обговорено низку проблемних питань освітньої галузі.

На нараді були присутні Міністр освіти і науки Лілія Гриневич, заступники Міністра Павло Хобзей, Роман Греба та Голова Державної інспекції навчальних закладів України Руслан Гурак. Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти представляв я.

Першим питанням наради було обговорення стану фінансування та перспективної моделі розвитку професійно-технічної освіти, навколо якого розгорнулась предметна та конструктивна дискусія.

Всі учасники наради одностайно погодились з тим, що рішення стосовно передачі фінансування професійно-технічної освіти до місцевих бюджетів не було належним чином обґрунтоване та призвело до виникнення низки суттєвих проблем, які потребують негайного вирішення.

Позиція Міносвіти базується на тому, що фінансування профтехосвіти повинно здійснюватись з обласних бюджетів, які і мають формувати регіональне замовлення. При цьому, за погодженням з місцевою владою, утримання окремих професійно-технічних навчальних закладів може здійснюватись за рахунок відповідних міст.

Позиція ж Комітету ґрунтується на необхідності повернення фінансування ПТНЗ з державного бюджету, оскільки питання підготовки робітничих кадрів відноситься до сфери загальнодержавної політики. Також з метою уникнення повторення ситуації, яка склалась у 90 – х роках, за якої значна кількість дитячих садочків була перепрофільована та перейшла у приватну власність, Комітет вважає за необхідне зупинити передачу майна професійно-технічних навчальних закладів до комунальної власності.

Також під час наради було узгоджено позицію щодо проекту Закону України "Про освіту" (реєстраційний номер 3491-д).

Учасники наради одностайно погодились з необхідністю термінового прийняття цього Закону, оскільки його норми мають прогресивний характер та призведуть до кардинальної зміни існуючої системи освіти.

В той же час існують певні проблеми, пов’язані з фінансовим забезпеченням цього закону (відповідний експертний висновок Міністерства фінансів України було передано Міністру освіти і науки) та безпосереднім механізмом його впровадження. Під час наради я наголосив, що Комітет буде наполягати на прийнятті цього закону за основу з подальшим його доопрацюванням до другого читання, під час якого будуть враховані як пропозиції уряду так і освітнього середовища.

Також були обговорені питання щодо формування нових підходів до фінансування вищої освіти. Мною було представлено підготовлений групою експертів проект Закону України "Про фінансування вищої освіти на умовах державного замовлення", прийняття якого дозволить суттєво змінити існуючу модель.

Реалізація запропонованої парадигми дозволить вирішити наступні питання:

  • збалансувати інтереси різних суб’єктів освітнього простору;
  • залучити в систему освіти додаткові кошти;
  • докорінно змінити мотивацію основних суб’єктів освітнього процесу;
  • нарешті забезпечити реальні потреби ринку праці;
  • забезпечити релевантні відносини вузів та ринку праці, суспільства, влади;
  • звільнить університети від зобов’язання видавати дипломи неуспішним студентам.

Як наслідок, це дозволить провести реальні реформи забезпечуючи конкуренцію вищої освіти України в світі.

Учасники наради підтвердили необхідність зміни існуючої системи фінансування та погодились спільно доопрацювати представлений законопроект з метою вироблення єдиної позиції та механізму його реалізації.

Також під час наради обговорювались питання створення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Зауважую, що з прийняттям Закону "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти" (р.н. 2280а від 03.07.2015) були зняті останні перепони до початку його діяльності і тому існують всі підстави до його відкриття вже у вересні цього року. Ця позиція була повністю підтримана очільниками Міністерства освіти і науки.

Загалом результати наради підтвердили повне взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки та профільним Комітетом щодо оцінки стану освітньої галузі і визначення напрямків її реформування та необхідності продовження конструктивної спільної діяльності з метою досягнення найбільш ефективного результату.

Оригінал

Освіта.ua
22.07.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
рома
Сокращать нужно кол-во ВУЗов, у нас уже дворники с высшим образованием. Одаренных детей от силы 30%, которые смогут потянуть Программу Вуза. На треть сократить Вузы и сберечь деньги гос-ва. Советское "всеобщее среднее образование" - уже проходили, получили отрицательный результат: аттестат вручили, а знаний нет. Детсады должны быть у гос-ва, за счет сокращения Вузов их содержать. Мое мнение.
Вадим Мендерецкий
Для рома: Главное рома сберечь деньги государства.... а то скоро правителям пилить будет нечего... а в следующий год предлагаю сократить количество средних учебных заведений .... от него ведь тоже отрицательный результат .... и деньги государства сбержем ....
Коментувати