Лілія Гриневич: щодо дисертації Кириленко

Немає негативного рішення спецради для постановки питання про скасування ступеня

Лілія Гриневич: щодо дисертації Кириленко

Автор: Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України.

Щодо справи із дисертацією Катерини Кириленко

1 липня Атестаційна колегія МОН розглядала питання дисертації Катерини Кириленко. За моєю ініціативою було організовано публічний розгляд з відео-трансляцією онлайн, щоб усі зацікавлені могли об'єктивно побачити ситуацію, яка гаряче обговорюється в суспільстві.

У цей день ми скасували науковий ступінь кандидата наук, щодо роботи якого було негативне рішення спецради з великою кількістю явних порушень, до речі він тепер очолює один із університетів так званої ЛНР. А також проголосували про скасування рішень спеціалізованих вчених рад, де були негативні альтернативні висновки іншої спецради та доведений документально плагіат значного обсягу досліджень. 

При цьому ми керувалися чинними нормативно-правовими документами. Для скасування рішення про присудження наукового ступеня обов'язкове рішення відповідної спецради, бо саме науковці за профілем мають вирішувати питання наукової цінності дослідження, та документально засвідчений плагіат.

Натомість, у випадку Кириленко, ми не маємо негативного рішення спецради, яке було б підставою для постановки питання про скасування ступеня. Окрім того, інформація про плагіат не пройшла перевірки відповідним програмним забезпеченням, а надані скаржницею матеріали значною мірою спростовані двома спецрадами. Виходить, що ми маємо дві позиції – позицію фізичних осіб та позицію спеціалізованих вчених рад.

При цьому, Постанова Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку присудження наукових ступенів зобов’язує Міносвіти приймати рішення саме на підставі рішень профільних наукових інституцій, а не суджень окремих фізичних осіб.

Тому, навіть якщо б дуже хотілося, без законних підстав скасування наукового ступеня могло б розглядатися тільки як замовлення чи розправа.

Ми повинні діяти по закону і не інакше.

Запис засідання можна знайти в нас на сайті МОНУ і пересвідчитися, що ситуація не така чорно-біла, як здається на перший погляд із публікацій в ЗМІ.

Проблема є також і в недолугості старої процедури розгляду і у ще не введенні нової, визначеної в новому законі "Про вищу освіту". До цього часу не запущено Національне агентство забезпечення якості вищої освіти, Комітет з питань етики якого за іншою процедурою уповноважений вирішувати питання виявлення плагіату наукових результатів та самостійно ініціювати позбавлення наукових ступенів.

Ми зараз інтенсивно працюємо над тим, щоб НАЗЯВО запрацювало якнайшвидше і розпочало виконувати свої функції.

Зробити так, щоб процедура виявлення плагіату була системною, а процес прийняття рішень щодо позбавлення наукових ступенів був прозорим і неупередженим – одне з наших завдань.

Оригінал

Освіта.ua
04.07.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів