Олег Охредько: 12 вишів приймуть кримчан без ЗНО

Вісім кроків до української освіти: як молоді з окупованого півострову вступити до українських вишів

Олег Охредько: 12 вишів приймуть кримчан без ЗНО

Автор: Олег Охредько, експерт, аналітик Центру громадянської освіти «Альменда».

Згідно з наказом МОН від 14.06.2016 р. №667 12 українських вишів приймуть кримчан без ЗНО, а саме:

 1. Придніпровська державна академія будівництва та архітектури.
 2. Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет.
 3. Запорізький національний університет.
 4. Чорноморський державний університет імені Петра Могили.
 5. Львівський навчально-науковий інститут ДВНЗ «Університет банківської справи».
 6. Національний університет «Львівська політехніка».
 7. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка.
 8. Херсонський державний університет.
 9. Херсонський національний технічний університет.
 10. Херсонська державна морська академія.
 11. Таврійський національна університет імені В. І. Вернадського (м. Київ).
 12. Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.

От же як кримчанам з окупованого півострову вступити до українських вишів?

Міністерство освіти і науки України разом із представниками громадських організацій, ректорами вишів розробило документ, який вносить революційні зміни в освітнє поле анексованого півострова – «Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які живуть на тимчасово окупованій території України».

Відповідно до пропонованого Порядку, дітям із тимчасово окупованого Криму відкривається новий, значно простіший шлях для отримання атестатів і вступу до вищих навчальних закладів або ПТУ на території материкової України. Для отримання українського документа про освіту кримчанам потрібно скласти лише два іспити у формі державної підсумкової атестації (українська мова та історія України), а для вступу до ВНЗ – один іспит. Все це буде проходити через Центри «Україна – Крим».

Для розуміння механізму отримання документа про освіту і вступу до вишів Центр громадянської просвіти «Альменда» розробив покрокову інструкцію, яка пояснює весь шлях.

«Вісім кроків до української освіти»

Крок 1

Визначитися із одним з Освітніх центрів «Крим-Україна» (далі – Центри) в містах Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі, Львові, Миколаєві, Харкові та Херсоні з яким Ви будите працювати.

Увага! Центри створюються на базі вищих навчальних закладів, які будуть мати квоти (місця, виділені державою для навчання мешканців з окупованого Криму)  для зарахування Заявників для здобуття вищої освіти на конкурсних засадах за кошти державного бюджету і проводити вступний екзамен.

Крок 2

Подати до Центру:

 • заяву (особисту для повнолітніх) або заяву  батьків (одного з батьків) або інших законних представників (для неповнолітніх Заявників);
 • документ, що посвідчує особу та громадянство (відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України") або свідоцтво про народження;
 • освітню декларацію з наклеєною фотокарткою.

Увага!  Освітня декларація – документ, який містить інформацію щодо здобуття результатів навчання та проходження періодів навчання за курс загальної середньої освіти на тимчасово окупованій території України, а також дані про особу, яка подає заяву на проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації.

Увага! Освітню декларацію допоможе заповнити представник Центру. В освітній декларації буде наступна інформація: Ваше прізвище, ім’я та по батькові (за наявності); документ, що посвідчує особу та громадянство; місце проживання; повне найменування навчального закладу, у якому навчався Заявник, здобутий освітній рівень; освітній рівень, на який претендує Заявник; кількість повних років навчання в навчальних закладах на тимчасово окупованій територій, а також інформація щодо опанованих, на його думку, предметів шкільної програми.

 • Бажано, але не обов’язково, додати до освітньої декларації, у тому числі шляхом надсилання електронною поштою, інші матеріали (у паперовому вигляді або у форматі цифрових зображень), які можуть прямо чи опосередковано підтверджувати наведену в освітній декларації інформацію (табель, додаток до атестату, особову справу).

Крок 3

Визначитися з датами та пройти Державну підсумкову атестацію (ДПА) з

 • української мови;
 • історії України.

Увага! ДПА буде проходити на базі загальноосвітніх навчальних закладів, закріплених за Центрами.

Увага! ДПА проводиться відповідно Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти.

Крок 4

Після успішного проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації отримати в Центрі Довідку уповноваженого загальноосвітнього навчального закладу про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації.

Увага! Одночасно з виданням Вам Довідки представник Центру замовить для Вас атестат про загальну середню освіту.

Крок 5

Оберіть вищий навчальний заклад в який Ви плануєте вступати із запропонованого списку.

Увага! Ви можете вступати тільки в один з вищих навчальних закладів, який має квоти для зарахування абітурієнтів з тимчасово окупованого Криму для здобуття вищої освіти на конкурсних засадах за кошти державного бюджету.

Крок 6           

Подайте до обраного Вам ВНЗ

 • свідоцтво про народження;
 • чотири кольорові фотокартки розміром 3 х 4 см;
 • довідку уповноваженого загальноосвітнього навчального закладу про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації, яка є підставою для участі в конкурсі без подання сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання.

Увага! Документи подаються особисто в письмовій формі.

Увага! Сертифікат (сертифікати) зовнішнього незалежного оцінювання не подаються.

Крок 7           

Скласти вступний іспит.

Увага! Який саме вступний іспит визначає кожен вуз в залежності від спеціальності та спеціалізації.

Увага! Для вступу на спеціальності для яких передбачено проведення творчого конкурсу, замість вступного іспиту проводиться відповідний творчий конкурс.

Крок 8

Прийняти участь в конкурсі в межах квот.

Увага! Конкурсний бал визначається як сума середнього балу документа про загальну середню освіту (сума оцінок з ДПА з української мови та історії України) та вступного іспиту з предмету, визначеного Правилами прийому.

Терміни:

Робота Центрів «Україна – Крим» - з 1 липня до 20 вересня 2016 р.

Проходження ДПА та вступного іспиту – з 12 по 26 липня 2016 р.

Подання документів до ВНЗ – 12 – 24 липня 2016 р.

Зарахування до ВНЗ – до 28 липня 2016 р.

Освіта.ua
15.06.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів