В. Бєлий: перехід на 12-річну школу є необхідним кроком

Однією із закономірностей розвитку цивілізації є постійне зростання часу навчання людини

В. Бєлий: перехід на 12-річну школу є необхідним кроком

Автор: Володимир Бєлий, заступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

Я переконаний, що перехід до дванадцятирічної школи, попри певне критичне ставлення частини батьків і навіть освітян, є необхідним кроком. По-­перше, однією із закономірностей розвитку цивілізації є постійне зростання часу навчання людини. Адже передумови для того, щоб людина стала конкурентною в усіх сферах життя і діяльності, не можна повноцінно реалізувати за 11 років навчання. А намагання це зробити призводять до зменшення якості освіти і перевантаження дитини, що згубно впливає на здоров’я. До речі, ректори провідних університетів Леонід Губерський, Михайло Згуровський та інші колеги відмічають нині досить слабку підготовку частини студентів-­першокурсників, особливо це стосується природничих наук.

В Європейському Союзі у школі навчаються довше, ніж у нас, – 12–14 років. Але є нюанс – не в усіх країнах така середня освіта є обов’язковою, хоча її отримує переважна більшість молодих людей. У нашій Конституції зафіксовано обов’язок держави забезпечити отримання загальної середньої освіти. Думаю, що його скасовувати не потрібно, але доречно зауважити, що людина повинна мати можливість її отримувати також у дорослому віці – у тому разі, якщо вона з певних причин у юності вирішила припинити навчання.

Я цілком поділяю думку, що реформа освіти не полягає у механічному додаванні одного року навчання. Користуючись переходом до дванадцятирічки, ми повинні суттєво змінити нашу школу. Наприклад, виокремити чотирирічну початкову і базову середню – 5–9 класи – освіту. Перший­-другий і п’ятий-­шостий класи варто означити як адаптивні для подальшого навчання.

Дуже важливим елементом дванадцятирічної освіти має стати профільна старша школа – 10–12 класи, вона істотно відрізнятиметься від нинішньої, уніфікованої. Перший напрям старшої школи – академічний, який готуватиме учня до навчання у вищій школі. Якщо дитина виявить бажання і здібності поглиблено вивчати, скажімо, природничі дисципліни, то вона зможе робити це безпосередньо в школі, за рахунок збільшення годин і програми, й не буде необхідності звертатися до репетиторів. У результаті дитина отримає міцніші знання, що дасть змогу краще опанувати програму вищої школи.

Запровадити масову старшу академічну профільну школу – досить складно. Легше це зробити у містах, а саме – створити багатопрофільні академічні ліцеї, в яких дитина зможе вибрати власний вектор навчання. Значно важче зробити це в сільській місцевості. Але в жодному разі не можна створювати штучні профілі, що не відповідають запитам дітей, а лише на основі одноосібного рішення вчителя чи адміністрації. Виходом із ситуації може стати навчання молоді із сіл у районних центрах, де працюватимуть потужні профільні ліцеї. Або ж у сільських освітніх округах. Звичайно, для цього треба вирішити питання з підвезенням учнів.

Другий напрям старшої школи – професійний. Професійна освіта, на мій погляд, має складатися з двох рівнів: базового професійного (кваліфікований робітник) і вищого (молодший спеціаліст). Думаю, при формуванні професійної старшої школи варто звернути увагу на мережу ПТНЗ, технікумів і коледжів, піти шляхом їх укрупнення.

У минулому році ми проаналізували зміст навчання в середній освіті – по кожному предмету, в кожному класі. Думаю, що цей матеріал використають, коли складатимуть стандарти і програми нової 12­ річної школи.

Оригінал

Освіта.ua
14.06.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
zinger
Концепція 12річної школи правильна і своєчасна, нічого гробити дітей. А зауваження необхідно врахувати і створити такі умови, щоб наші діти виростали не інвалідами, а повноцінними громадянами. З 10 призовників 1-2 здорові, а ви розводите соплі про марне витрачання часу? Куди ви спішите, у" світле майбутнє"? Ми вже його будували і де опинилися? То хоч збережім найцінніше наше багатство - дітей.
Оксана
Для zinger: Нічого гробити дітей, садити їх за парти в 5 років!! Хто буде створювати умови, держава?! Чи, може, знову за кошти батьків?
Коментувати
профілізуючи школу з 7 класу
велликий відсоток дітей залишаться без майбутнього,бо недалеким людям щось там здалося. Вчити варто матчасть
Skjeld
Які 12 років? Це є марна трата часу. Профілізувати школу потрібно з 7го класу. Якщо АДЕКВАТНО переглянути шкільні реалії , а не сидіти і ні біса не робити як МОН, то з цього могло б вийти щось грандіозне. Дітям не потрібно скільки часу сидіти (ви уявіть собі 7,5 годин у школі, як дитина нудиться і думає поскоріше б звідси вибігти) і інформаційне накачування сміттям дитячих голів. Ви не дивіться на Європку , а робіть щось своє , унікальне. 4-5 уроків в день стає цілком (якщо викинути непотріб).
rokki
Профілі себе не виправдовують. Може варто здійснити соціологічне дослідження і вияснити скільки учнів здобувають освіту відповідно за профілем, крім того, яка результативність ЗНО у тих школах де учні здають зовнішнє з таких предметів. Потрібен єдиний стандарт середньої освіти! У будь-якому випадку для сільських шкіл.
Говорить Україна
Доречі, якщо мова йде про 12 клас і ви думаєте,що це допоможе у підготовці до університету, бо так дитина зможе підготовити свій напрямок?????НІІ. У нашій школі за нас обирали напрямок , якщо я хотіла лінгвістичний напрямок, то мені відмовили і сказали,що нас це не бентежить увесь ваш клас буде трудовим. Це нормально? Тому навіщо робити 12 клас та мучати бідних дітей?Адже це все є і буде БЕЗРЕЗУЛЬТАТНО!
Владимир Белый
Для Говорить Україна: Саме у цім корінь справи: 12-й рік додасться не до 10-го класу ШКОЛИ, а буде випускним у ТРИРІЧНОМУ ліцеї, до якого потрібно вступити за результатами ДПА/ЗНО після 9-го підкріпляючи ою зацікавленість до певного профілю адекватною здатністю до нього.
сільський вчитель
Для Владимир Белый: Шановний пане Володимире, ліцей, як правило, буде розміщений в обласному центрі, рідше - у місті густонаселеному, підобласного підпорядкування. Певно, сільській дитині нелегко буде у 14-15 років там адаптуватися, знову ж постане проблема житла, бо не всі батьки схочуть, щоби їхні малолітні діти проживали у гуртожитках. Багато здібних учнів , які на сьогодні за результатами ЗНО навчаються на бюджеті, шукатимуть інші засоби для виживання, але освіту таким чином здобувати не зможуть. У нашій школі профільне навчання започатковане ще в далекому 2000, пробували і двопрофільність в одному класі, проте занадто поглиблені програми, наприклад, з математики чи біології, замінювалися недолугими програмами з мови чи хімії у цьому ж класі.
сільський вчитель
Для Владимир Белый: Як на мене, не варто брати 6-річок у школу, не готові наші приміщення до їх комфортного там перебування, ще рік у садочку їм не зашкодить, Називаймо це нульовим класом, як колись, чи підготовчою групою, а в школу прийде підготовлений до навчання учень, тоді ми не будемо бідкатися, що уже в 7 класі дитина задихається від надміру предметів, від щоденного сидіння за партою протягом 6-7, а то й 8 уроків. І тоді можна базову школу зробити обов*язковою, а от 10-11 справді підготовчими до ЗНО і ВНЗ. У цих класах дитина сама вибиратиме потрібні тільки їй предмети, і зробить вона це або в своїй школі, або в сусідній, або в профільному ліцеї, бо ми матимемо на рік старшу дитину із , можливо, уже обраним своїм майбутнім, адже навіть після здачі ЗНО в більшості випадків доросла вже дитина вагається у виборі своєї професії. Всі 15 років відділ освіти ретельно підсумовував % учнів певного профілю і вступ до ВНЗ цього ж напряму. більше 25% не було практично жодного року. На жаль.
Коментувати
Говорить Україна
А який сенс?Тільки 12 років протирати штани? Адже в нашій країні немає кваліфіікованих вчителів і программа шкільна містить багато сміття , яке зовсім не потребує школяр у подальшому житті і для університету. Дитина,яка може вивчитися 9-10 років у школі з нормальною базою влучної програми і кваліфікованими вчитилями- набагато може знати більше,ніж та дитина,яка буде вчитися хоч і 12-13 років в школі,якій дали знання на "тяпляп". Тому я не бачу сенсу. Багато дітей хочуть якнайскоріше здихатися школи через нудну шкільну программу і штампування дітей під свою дудку.
тов. Титаренко
Я считаю, что нет необходимости вводить 12-летнюю систему образования. Я не читал предыдущие комментарии, но я думаю, что люди разделят моё мнение. Для начала: посмотрите на свою программу образования - это же бред! Ребёнок по некоторым предметам впустую тратит год, а бывает, что и не один!!! Уберите лишние И, ЧТО САМОЕ ГЛАВНОЕ И ЛЮДЯМ ИЗ МОН ПОРА БЫ УЖЕ ЭТО ПРИЗНАТЬ (!!!), никому не нужные предметы из пррограммы!!! Дайте время для более нужных предметов, которые пригодятся хотя бы в ВУЗе!!! Во-вторых, меняйте напрочь программу - ДЕТЯМ НЕ ИНТЕРЕСНО УЧИТЬСЯ!!!
Андрей Козак
Для тов. Титаренко: разным детям в ВУЗе пригодятся разные предметы потому что они поступят в разные ВУЗы.
тов. Титаренко
Да, но Вы слышали о таких предметах как психология? Абсолютно ничего в программе этого предмета не является нужным для детей - она (в своей нынешней форме) бесполезна и только отбирает часы. А Вы слышали о таких предметах, как Евровыбор (Европейский выбор Украины)? Бесполезная и ненужная трата времени; если есть что-то важное в этом предмете, то это проходится в курсе истории.
Коментувати
Татьяна Сердечная
По поводу реплики пани Ната.Балл ЗНО с оценкой учителя полезно сравнивать. Но наиболее полезно это будет после ЗНО в 9 классе с тем, чтобы дети, которые не усвоили предмет, к примеру, математику, на должном уровне, не тратили время на её прохождение (это ведь уже не изучение) в старшей школе. Таких детей - великое множество.Зачем тратить их время, время и силы учителя, отнимать возможность у других детей усвоить предмет на высоком уровне?Да,было бы полезно для детей, которые способны усвоить ВЕСЬ курс средней школы создать что-то типа академических лицеев, в которых дать им возможность изучать основные предметы НА ВЫСОКОМ уровне.Но таких будет очень и очень немного, поскольку и детей таких очень мало.У остальных же,к окончанию 9 класса, чётко можно проследить заинтересованность определённым направлением в обучении.А ЗНО лишь даст официально подтверждение подобному.
ЛПТ
Для Татьяна Сердечная: Абсолютно верно. На этом сайте была информация, что 27% участников ЗНО по математике набрали меньше, чем 12 баллов из 51-го. То есть дети не освоили и четверти материала, предлагаемого к изучению! И это только та половина учащихся, которые выбрали математику, будучи уверенными, что в ней-то они сильны. Вопрос: зачем они вообще старшую школу посещали? Есть ПТУ, техникумы, курсы всякие... . Ребята, вам - туда, и не морочьте себе голову иллюзиями по поводу своих умственных способностей. И мы, учителя с облегчением вздохнём, не наблюдая вашего присутствия на своих уроках. Ибо мартышкин это труд - не заточенных на обучение обучать. Вводить ЗНО после 9-го класс необходимо однозначно!
Алла
Абсолютно согласна! В 10 класс приходят и те,кому нужны знания и кто хочет учиться,и те,которые приходят непонятно зачем.Толку от их присутствия на уроке нет,только торможение.Результаты показывают нулевые,поскольку даже не думают работать ни в школе,ни дома.Я за ЗНО после 9 класса.Это однозначно нужно.И не нужно говорить,что деткам сложно.Раньше после каждого года обучения сдавали экзамены.Да и сейчас на западе постоянно мониторят прогресс ребенка.А у нас после 4го,после 9го почти фикция.Независимое должно быть тестирование,без присутствия своих учителей.Наши дети на протяжении всей учебы рассчитывают на списать.С таким подходом головы многих так и останутся пустыми на конец школы...
Коментувати
Ната
Вернуть бы 10 классов и добротную программу, одинаковую для всех, убрать бы массу ненужных курсов, добавить эти часы в основной курс. Профильные классы, может быть, и замечательно, но не в этих условиях. Например, ребенок решил поступать в мед. В каком профильном классе ему учиться? Где его взять? Мечта, чтобы средняя школа была по 10 класс (включительно). Без всяких профилей. С хорошей, добротной программой. 11 класс - + получение профессии+ подготовка к ВУЗу. Как может ученик без репетиторства, подготовить, например, химию, если органика училась (в сокращенном варианте) только в 9 классе, в 10 - нет, в 11 - по учебникам уровня домохозяйки. А в программе масса вопросов, которые в школе вообще не изучались. Не все ведь могут попасть в химический или биологический класс. Вот и неравные условия. Но при анализе ЗНО тестпортал клянет учителя, который не научил, сравнивают балл ЗНО с оценкой за 11 класс. Вы читали современные учебники????
Владимир Белый
Для Ната: Відверни Господе націю від "порядків" за яких якби "все могут попасть куда хотят", бо горя не оберемося. Натомість, дай Господе, вдачу тим, хто здатен сформувати такі порядки, за яких кожен реально матиме доступ до бажаного у міру власної ЗДАТНОСТІ. В контексті останнього, в освітньому сегменті, саме мережа різних профільних закладів і є отим механізмом до поєднання бажання людини з її здатністю.
Владимир Белый
Ось з цього коментаря можна, наприклад, дізнатися, що теперішня міністр освіти Франції Najat Vallaud-Belkacem не тільки родом з Марокко, а й вчилася у мароканській сільській школі ( Merci pour mon fils. Je suis fière d être enseignante et issue du même village que vous. En 20 ans d exercices je n ai vu une politique de l Ecole aussi logique et efficace je l espère). Така собі ординарна світова практика рівного доступу до всього на що здатен, але без хабарів, блату і "візантійщини". Звісно, на всі 100% нічого у світі не буває, але ККД демократичних порядків завжди найвищий за всі існуючі.
Ната
Для Татьяна Сердечная: Уважаемая Татьяна, посмотрите, пожалуйста, программу ЗНО и программу 11 класса??? Как говорят, это небо и земля. Знать химию по программе 11 класса можно на 10 - 11 баллов точно, а вот сдать ЗНО за все годы и сравнить с оценкой за 11 класс, по меньшей мере, некорректно. Не всегда можно проследить четкую заитересованность у детей и в 11 классе, некоторые до сих пор не могут определиться, что же им нравится. . Нужно учитывать психологию детского возраста, у некоторых только в 10 классе проявляются способности к изучению многих предметов, поэтому мы не можем лишать детей права на обучение. Нужны четкие программы,добротные учебники, соответствующие возрастным особенностям ребенка, чтобы ребенок понимал, о чем идет речь.
Коментувати
Тётя Мотя
Колись учились 10 років, і вистачало, і наші фахівці були у світі на належному рівні. Програми були інші, цінності, менталітет... А тепер вам 11 мало!
Катерина
Для Тётя Мотя: колись було в рази менше матеріалу для опанування. Тепер же неможливо бути висококваліфікованим з 10-річним навчанням.
небайдужий громадянин
Катерино, скажіть конкретно, з яких дисциплін збільшився обсяг матеріалу?
_Summertime_Sadness_
Для Тётя Мотя: а в Средневековье большинство людей читать не умели и отлично жили. Только вот причем тут то, что было раньше?
Коментувати
педагог
На основі якої бази багатопрофільні ліцеї? Більшість шкіл все отримували ще в період 70-90 х років.
педагог
Ця вся шарашкіна контора почне працювати тільки тоді, коли 1-10 буде базова освіта, а 11, 12 середня. Тільки шкода, що не до всіх це доходить.