Л. Гриневич: порядок відбору підручників є нераціональним

Останні два роки показали, що існуючий порядок відбору підручників проводився з відхиленнями

Л. Гриневич: порядок відбору підручників є нераціональним

Автор: Лілія Гриневич, Міністр освіти і науки України.

Погоджуючись на посаду міністра, я усвідомлювала необхідність ухвалення непростих рішень. Деякі з цих рішень виглядають неоднозначно, але коли вони є необхідними для вирішення проблем сотень тисяч дітей - я прийматиму їх, навіть якщо всі навколо застерігають, що це "погано для репутації" і "краще вже нічого не робити". І про ці непрості рішення інформуватиму публічно і докладно.

Одним з таких складних "успадкованих" питань є друк підручників для 4 та 7 класів, який минулого року не був здійснений вчасно і тепер може позначитись на вчасному друку підручників для 8-х класів цього року. Слід визнати - Міносвіти та Інститут модернізації змісту освіти минулого року не просто не зробили вчасно свою частину роботи, а довели ситуацію до патової. Це має свої кадрові наслідки - директорка ІМЗО звільнена. Зараз ми розблокували процес друку підручників для 4 та 7 класів, дозволивши місцевим владам робити передоплату видавництвам. Ми домовилися з обласними управліннями освіти, що вони організують підписання угод про друк підручників з видавництвами в один день в обласному центрі, щоб видавництвам не треба було об'іжджати понад 700 районів України.

Але залишилася серйозна проблема. Минулого року 6 видавництв, які мали найбільші тиражі (за результатами відбору підручників вчителями на електронному Репозитарії) не встигли виконати держзамовлення. Угоди з ними Інститут модернізації змісту освіти підписав лише в середині листопада і поставив вимогу надрукувати 6 млн примірників за кілька тижнів. Виконати все замовлення в поставлені терміни було технологічно неможливо і мені це підтвердили інші учасники та експерти ринку. Гроші за невиконане замовлення ці видавництва повернули в держбюджет, а після мого приходу на посаду міністра сплатили пеню майже 250 тис. грн.

Цього року (до мого приходу на посаду) був оголошений конкурс підручників для 8 класів і до нього були допущені (знову ж до мого приходу) ті видавництва, що не виконали минулого року держзамовлення в повному обсязі. За результатами відбору на електронному Репозитарії вчителі знову обрали підручники вказаних вище видавництв - загалом понад 2,2 млн примірників. Однак є постанова Уряду, згідно з якою видавництва, що не виконали держзамовлення, на наступний рік до нього не допускаються.

Отже, як міністр я поставлена перед вибором: 1) виконати цю постанову, перекреслити вибір тисяч вчителів, не допустити до держзамовлення підручники цих видавництв або 2) ініціювати зміни до Постанови КМ і таким чином дозволити надрукувати обрані вчителями понад 2 млн підручників. 26 травня ця непроста проблема була винесена на розгляд Колегії Міністерства освіти та науки. Колегія підтримала 2-й варіант і доручила мені ініціювати внесення змін до урядової постанови, щоб забезпечити друк обраних вчителями підручників. Дякую колегам за підтримку, що розділили зі мною відповідальність за те, щоб підручники були надруковані вчасно і саме ті, які обрали вчителі.

Однак, це лише тимчасове рішення. Останні два роки показали, що існуючий порядок відбору підручників є надзвичайно проблематичним і нераціональним, ще й проводився з численними відхиленнями - починаючи від невчасного друку і закінчуючи тим, що далеко не всі вчителі отримали ті підручники, які замовили. Порядок запроваджувався з метою встановити плюралізм, конкуренцію і пріоритет вибору підручника вчителями, але за результатами не призвів ні до покращення якості підручників, ні до якіснішого відбору.

Ми маємо врахувати цей факт і принципово змінити процедуру, встановивши нові критерії того, якими мають бути сучасні підручники. І це буде зроблено - конкурс на відбір підручників для 9 класу пройде на інших засадах, де основною метою буде підвищення якості підручника. Ми пропишемо відповідні вимоги.

Тому сьогодні я приношу свої вибачення учням 4 та 7 класів за те, що вони вчилися рік без повного забезпечення підручниками, вчителям - за те, що не всі з них отримали ті підручники, які замовили. Я поставила завдання, щоб з підручниками для 8-го класу (нинішнього багатостраждального 7-го) це не повторилося. Питання на моєму особистому контролі.

Оригінал

Освіта.ua
31.05.2016

Популярні блоги
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця
Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною Реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Експерт
А експертиза підручників передбачала оплату праці експертів Наказ МОН від 5.02.2016 р №78 . Ще зарано платити, чи вже запізно???
Чтец
Я вважаю, що школа отримає підручники, яки обрали вчителі, якщо з видавцями буде домовлятись вона. Дуже багато посередників зі своїми бажаннями.
Skjeld
Вони не дають необхідних знань для складання ДПА,ЗНО і не викликають інтересу у школяра-читача до предмету.
Старі байки на новий лад
А вы, друзья, как ни садитесь… все равно с таким подходом и такими критериями ничего толкового не получится. Покупайте попкорн для нового сериала
Чтец
Для Старі байки на новий лад: И то правда, организовать печатание учебников можно и в собственном городе, а не везти через всю страну.
Коментувати
Владимир Белый
Якщо в основу конкурсу (підручників зокрема) закладена надмірно перевантажена та штучно ускладнена процедура, то така «система» принесе більше проблем ніж позитивного інноваційного результату. Тім більше, коли у мету поставлено не новітню модель електронного інтерактивного навчального КОМПЛЕКСУ, що буде у відкритому доступі для всіх школярів та вчителів країни, а застарілий паперовий формат. Звісно, що не без того, але паперовий матеріал у ХХІ столітті для школярів майбутнього може бути лише як додатковий, а не основний, елемент навчальної роботи у СУЧАСНІЙ школі.
Ol Pozn
Для Владимир Белый: ускладнена процедура щоб ловити рибку в мутній водичці.Про компклекс я вже 10 років кажу а толку -ноль.Новий конкурс щоб заносили вже новому міністру
так
Для Владимир Белый: и да, и нет. Довольно неудобно пользоваться планшетом-компьютером, а уж тем более телефоном дя работы ребёнка с учеником. ДАлее - влияние на зрение колоссальное. В сторону ухудшения зрения. Далее-довольно большой процент родителей имеют дома лишь ОДИН компьютер(ноутбук, планшет) при количестве детей от двух. Да и семья,имещая одного ребёнка, не всегда имеет больше одного аппарата. Так что не следует проектировать собственные условия на условия жизни всей убогой страны
так
Для Владимир Белый: "для работы ребёнка с учебником"
Коментувати
Є. Балов
Прямий обов’язок міністерства і науки України - вчасно забезпечити загальноосвітні навчальні заклади якісними підручниками у повному обсязі. Персональну відповідальність несе міністр освіти...
Для «веселого чоловіка»
Для Є. Балов: Ну, Він і поніс … відповідальність… Тепер готується наступний до такого ж .. результату
Коментувати