Віктор Громовий: школа не є місцем для носіїв змін

Вчора не зміг дати відповідь на прості запитання цьогорічної випускниці педуніверситету. Допоможіть…

Віктор Громовий: школа не є місцем для носіїв змін

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Можна скільки завгодно обурюватись вчителькуватістю багатьох неадекватних представників педагогічної спільноти, але спочатку треба задуматись: а звідки в школах візьмуться інші, - молоді, прогресивні, симпатичні вчителі ХХІ століття?! Вчора не зміг дати відповідь на прості запитання цьогорічної випускниці педуніверситету. Допоможіть, бо якщо не дамо відповідь, вона, попри патріотичну налаштованість, поїде працювати нянькою у ... Москву.

Миле розумне дівча каже:

"П'ять років тому я пішла до педуніверситету, бо справді люблю свій предмет і люблю працювати з дітьми. Я повірила тодішнім можновладцям, які обіцяли достойну вчительську зарплату і нормальні умови праці. Я хочу йти працювати в школу і можу там багато чого змінити на краще. Я не хочу там займатись "поборами", не збираюсь нав'язувати репетиторство… Я не розглядаю роботу в школі як місце відпочинку від власного домашнього господарства. Мої батьки, які вже передпенсійного віку, витратили всі заощадження, щоб мене "вивчити на вчительку". Я не хочу виходити заміж за заможного чоловіка, який би мене утримував та виконував роль спонсора школи(є і такі варіанти, але серцю не накажеш, тому зустічаюсь і збираюсь виходити заміж за однокурсника). Я просто хочу чесно і кваліфіковано вчителювати.

У випадку, якщо я піду працювати до школи, де мені жити, в що одягатись, за які гроші оплачувати Інтернет, купувати сучасні гаджети і традиційні книжки, за які гроші раз на тиждень посидіти в кафе за чашкою кави, раз на рік кудись поїхати відпочити…?"

Звісно, будь-які наші Концепції середньої загальноосвітньої школи України і Дорожні карти реформ, стануть актуальними лише після того, як ми дамо цій дівчині відповіді на її прості запитання... Це одночасно буде і відповіддю нам на питання: коли почнуться позитивні зміни в школі? Тоді, коли школа стане привабливим місцем (і не тільки в матеріальному плані) для докладання свої зусиль для потенційних носіїв цих змін!

Оригінал

Освіта.ua
17.04.2016

Популярні блоги
Д. Коптило: реформатори не винні, що змін не відбувається Далеко не Клопотенко, Супрун чи Гриневич винні в тому, що змін на краще не відбувається
В. Онацький: репетиторство як альтернатива школі Боротися з репетиторством не варто, але треба покращувати освітній процес у школах
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Mak
Працюю в школі 37 років, і кожен рік чую обіцянки про покращення умов праці і зарплати. З кожним роком розрив між зарплатою педпрацівників та робітників більшає, хоч в законах стверджують, що ставка педпрацівників повинна бути на рівні ставки робітника (хоча б). Це одна з перших причин того, що заступник міністра пан Хобзей сказав, що одне з найважчих завдань реформування освіти- перевчити самого вчителя. Учитель сьогодні дійсно не на висоті. Чи їхня в цьому вина? Хто сьогодні вступає до педагогічних ВНЗ? Можна порівняти середній рейтинг (за результатами ЗНО) студентів педагогічних та інших ВНЗ. Чи хоча б один з тих абітурієнтів, які склали ЗНО на 200 балів, вступили до педагогічних ВНЗ? Та й рейтинги викладачів педагогічних університетів "зашкалюють" як в державних рейтингах, так і міжнародних. За індесом наукового цитування (h- індекс) навіть в Україні найкращі педагогічні ВНЗ "очолюють" другу сотню. Не потрібно кивати на вчителів- вони такі, які потребує держава.
Юлія
Працювала і вчителькою і викладачем працюю і навіть репетитором + в приватному ліцеї викладаю. Гроші потрібні! Бо Ваші діти, ні в що тебе не ставлять якщо ти одягнений в лахміття, дітям на тебе плювати якщо в тебе немає планшета, а тим паче айпаду (бачили б ви скільки подиву викликає мій айпад в сумці), їм плювати якщо ти не в тренді! Зустрічають по одежині, а потім вже розказуй про свою мову калинову)))
Інна
Для Юлія: +100000000000!!!
Коментувати
так
Для так: да, интересно, а минус то ПОЧЕМУ? КТо-то БОИТСЯ, что реальность ВЫПЛЫВЕТ наружу? Что об учителе на всех уровнях говорят:"Молодец, что УШЁЛ из школы в тренеры (болтологией за бабло заниматься), в бизнесмены (торговцы, значит), молодец, что ОТКАЗАЛСЯ ЗАВИСЕТЬ от других, от системы, от невыплаты зарплат, от размера этой зарплаты, которую и зарплатой то назвать нельзя". Страшно стало?Страшно от реалий жизни и правды об Украине и украинцах? ну-ну
Родион
Переважна більшість випускників не готові, не можуть, і не хочуть ніяких змін. В багатьох рівень толерантності до корупції зашкалює. З дитинства бачили "решалово", те ж саме в ВИШі, цього чекають і від майбутнього місця роботи. Подивіться: чому випускницю з "червоним" дипломом направили в глухе село, а найтупішу в групі дівчинку посадили в методкабінеті, а місцевого мажора з сумнівною освітою - зразу в директори - воно ж нарожене керувати. Тому для намальованої Віктором випускниці безгрошів"я - це далеко не все що спонукає кудись забігти з цього гнилого болота.
наталка
Для Родион: Браво! Прямісінько в ціль! І цього ніхто й досі не намагається змінити! А спробуєш проти течії - або сам підеш або "підуть". Ще й винним зроблять - годі відмитися.
Коментувати
працівник ОІППО
Директорів варто раз на 5 років громадами переобирати. А методистів у райво взагалі не потрібно.
Гаврило
Обов`язково треба вимагати закону про встановлення максимального терміну перебування керівників на посадах. 10 років відпрацював і допобачення. Дорогу молодим. Тоді динозаври зникнуть. І перейдимо до наступної епохи.
Ірина
А що змінять молоді вчителі, якщо на посадах директорів, методистів, начальників відділів освіти сидять динозаври з 5-10 річним пенсійним стажем.
Местный
Я молодой преподаватель, работаю в техникуме. Уже 5й год пошёл и я успел аттестоваться. Вроде бы не должен быть обиженным, но... зарплаты едва на еду и кварт.плату хватает, одежду не укупишь, про отдых и речи не идёт. Слава Богу, что Карту Поляка есть возможность получить. Через 1-1,5 года еду в Польшу, ибо в этой стране педагогическая деятельность - это не престиж, а унижение.
так
Нехай їде. Можливо в Італії буде легше, там платять більше, а діти такі самі. Пане Вікторе, а проведіть но опитування на кшталт того скільки ВЧИТЕЛЬСЬКИХ дітей пішли працювати у звичайні школи. Хіба ж не дасть подібне опитування картинки для тих, хто не здатний побачити так... Тількиж - до ЗВИЧАЙНОЇ школи. Можна і друге питання - скільки вчительських дітей закінчили педагогічний університет. От лишень дітей брати, що народились від, ну нехай 1985 року
освітяни
Для так: Все правильно, треба прямо в очі говорити правду.
так
Для освітяни: було би добре - В ОЧІ. Але хоча б так
так
Для так: да, интересно, а минус то ПОЧЕМУ? КТо-то БОИТСЯ, что реальность ВЫПЛЫВЕТ наружу? Что об учителе на всех уровнях говорят:"Молодец, что УШЁЛ из школы в тренеры (болтологией за бабло заниматься), в бизнесмены (торговцы, значит), молодец, что ОТКАЗАЛСЯ ЗАВИСЕТЬ от других, от системы, от невыплаты зарплат, от размера этой зарплаты, которую и зарплатой то назвать нельзя". Страшно стало?Страшно от реалий жизни и правды об Украине и украинцах? ну-ну
Коментувати
совесть
Для В.Громового. Ця дівчина, випускниця педагогічного, стала дорослою і почала думати про своє майбутнє... Такі питання разом із випускниками педагогічних універів повинні поставити владі ВСІ вчителі України. Так набридло слухати про розкрадання бюджетних коштів, хабарі й офшори, про тотальну контрабанду й ухиляння від податків! Якщо такі колосальні кошти осідають в кишенях окремих злодіїв, то в бюджеті їх НІКОЛИ не вистачатиме на вчителів, медиків, пенсіонерів, підручники ... НІКОЛИ...
Сергей Очеретный
Дайте людині вибір:1. зарплата на початках прибл. 70 дол. (без спонсорів не обійдешся), хоча років через 10 після атестацій та стажу буде трохи більше 100; замість 18 годин/тижд (за які платять) буде сидіти по 40..ще й вдома школа не закінчиться; ситуація зараз не певна - з оптимізацією ще й скоротять. ГРОШЕЙ БУДЕ РІВНО ЩОБ НЕ ВМЕРТИ. Вже давно чую "Робота в школі - для лузерів!" "Та в тебе такий досвід - чого ти сидиш у школі!". Усе що написав - для матеріалістів, якщо людина ідейна (трохи, вибачте з мазохізмом,) - хай обирає школу.
вчитель
Класичний приклад ідеального вчителя. Шкода що таким завжди не вистачає місця, або навантаження.
учитель
Тільки не потрібно зводити все до важкої відданої праці. Прості людські потреби є в кожного. Одягатися, харчування, комунальні послуги і т.д. І тут допомоги краще шукати у держави. Втім так звана оптимізація не одного хорошого, симпатичного учителя на вулицю відправить. Ще це їй треба пояснити. Питання навіть в іншому. Чи варто на даний час йти вчитися не учителя? Яка перспектива у здобутті цієї професії?
Петро Петрович
Сучасна вчителька, певно, володіє англійською? Тож їй місце в Китаї.
Larisa Shistko
Для Петро Петрович: Ви забули, що там треба знати ще й китайську =)
Коментувати
Петро
Співчуваю тій випускниці, але я вже 25 років шукаю відповіді на ці питання. Згадується анекдот: Дивлячись на свою зарплату, думаю, що не втомився. Який відпочинок? кава? одяг? Відпочинок - город. Одяг - гуманітарка. Кава -компот і чай з трав. Друзі ? - немає. Родина ? - ледве зводимо кінці з кінцями.
Олена
Шановний експерте, поясніть Майбутній вчительці, якщо вона такою буде , що освіта ніколи не була місцем заробляння грошей . Це е важка праця .... Ще невідомо , чи вона чомусь научить ... Я зовсім не захищаю стан сучасноі освіти, але шантажувати :я поіду до Москви працювати нянькою, це взагалі не зрозуміло ....А можливо , школа без неі обійдеться ??????
Наталя
Для Олена: Отак школа і обходиться без молодих, енергійних людей. А невже, ця молода людина , має прозябати років 20-30, щоб заробити гроші "за вислугу" і лише тоді розпочати жити????? Чому не можна з душею віддаватись роботі і отримувати за це належну зарплату? Як йти в ногу із часом та молоддю, коли ти не можеш дозволити собі той чи інший гаджет, який допоможе стати гарним вчтелем. до якого тягнуться діти? Чому посттійно треба працювати на "ентузіазмі", бо всі так працюють у школі? ТРЕБА міня ти цю позицію.(Вчитель, 30р. стажу)
Галина
Для Олена: А може, Україна взагалі може жити без українців?
так
Для Олена: таж хіба дитина шантажувала? Дитина РОЗПОВІЛА дорослій людині, можливо вважаючи, що саме ЦЯлюдина зданта вплинути на ситуацію. Не місце заробляння грошей? Важка праця? Чарівно. Ви взагалі відчула недолугість сказаного? Отже - "працюй дитино важко, живи в чорному тілі і діти твої нехай в тому ж чорному тілі народжені будуть". МОЛОДЦА1А ті, хо не працює важко, ті нехай заробляють, живуть добре, по світові їздять, дітей народжують для щастя.
Коментувати