Олег Охредько: Кабмін саботує підтримку дітей Криму

Кабмін не виконав вимоги Закону України про державну цільову підтримку студентів Криму

Олег Охредько: Кабмін саботує підтримку дітей Криму

Автор: Олег Охредько, експерт, аналітик Центру громадянської освіти «Альменда».

До Адміністративного суду міста Києва студентка одного з київських вишів подала позов, у якому вимагає визнати незаконними дії Кабміну, оскільки він не виконав вимоги Закону України № 425-VIII, де йдеться про державну цільову підтримку студентів, що мають статус вимушеного переселенця та студентів сімей учасників АТО для отримання професійно-технічної та вищої освіти. Також позивачка вимагаємо від Кабміну відшкодувати моральні збитки  (про це розповідає ІА «Голос Криму»).

Про що йдеться мова, що ж це за такий цікавий закон?

14 травня 2015 року Верховна Рада України приймає Закон України № 425-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти», яким вносить зміни в ряд Законів України – «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Ст.12), «Про професійно-технічну освіту» (Ст.41 та 441), «Про охорону дитинства» (Ст.19), «Про вищу освіту» (Ст.27).

В усі ці закони вноситься схожий за змістом текст. А саме – визначається перелік осіб, яких стосуються ці правки та форма підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти. Саме серед осіб, яких підтримують ці закони і  є «діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи»).

Держава пропонує різні форми підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним особам:

Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді:

 • повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
 • пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
 • соціальної стипендії;
 • безоплатного забезпечення підручниками;
 • безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;
 • безоплатного проживання в гуртожитку;
 • інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Окрім того підсумком внесених правок стало визначення механізму реалізації державної цільової програми, а саме: «Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України». Це прописано в кожному із Законів України, до яких були внесені зміни. А в прикінцевих положеннях Закону України № 425-VIII визначені виконавці, терміни та навіть шляхи фінансування:

2. Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня опублікування цього Закону:

 • привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 • забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
 • розробити та затвердити державну цільову програму підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти;
 • затвердити порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти;
 • подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" щодо фінансування державної цільової програми підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.

Проте пройшов визначений час, а Порядок та умови так і не з’являлись. На початку липня 2015 року Громадська організація «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім» надіслало запит до Кабінету Міністрів України щодо виконання вищевказаних законів. КМУ не забарився і надав відповідь (лист від 15 липня 2015 р. №17 – 15/1230):

«Прем’єр-міністром України доручено:

Міністерству освіти і науки України разом із заінтересованими органами виконавчої влади підготувати і подати в установленому порядку на розгляд Уряду проект нормативно-правового акту щодо визначення порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти;»

Тоді «Український дім» звернувся до Міністерства освіти і науки України і 28 серпня 2015 р. отримав цікаву відповідь – перший заступник Міністра освіти І.  Совсун процитувала п.14 Ст.19 Закону України «Про охорону дитинства», вказавши, що «Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України» (лист №1/11 – 12579 від 28.08.2015 р.).

23 грудня 2015 р., під час круглого столу громадських організацій та представників МОН, стало відомо, що Міністерство все ж таки розробило  Правила та умови, але вони знаходяться на погодженні в інших міністерствах. На жаль до сих пір відсутня можливість ознайомитися навіть з проектом цього документу.

В підсумку потрібно зазначити, що дії державної влади носять форму саботажу по відношенню до дітей, які знаходяться на окупованих територіях.

Це підтверджується і прийняттям інших документів (наприклад поправок до Закону України «Про окуповані території» та інші). І громадянам України залишається тільки подавати у суд, щоб чиновники виконували закони.

Освіта.ua
11.04.2016

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів