Олена Панич: чи є ректор феодалом?

Розмови про «ректорський феодалізм» мають на меті роздмухати в суспільстві недовіру до ректорів

Олена Панич: чи є ректор феодалом?

Автор: Олена Панич, кандидат історичних наук, Національний педагогічний університет ім. Драгоманова.

Всі ці численні розмови про «ректорський феодалізм», які доводиться вислуховувати у різних дискусіях, на мій скромний погляд, мають на меті роздмухати в суспільстві недовіру до ректорів, споріднену з класовою ненавистю. Такі ярлики шкодять не лише конкретним людям, але й системі вищої освіти в цілому. Звичайно, можна сказати, що нема диму без вогню, але все ж таки слід уважно розібратися з тим, чи дійсно ректори є «феодалами» і кому це вигідно.

Говорячи про владу ректора, треба розуміти, що він, як і будь-який інший керівник організації, не може бути одноосібним правителем. Насправді він залежить від колективу, як і колектив залежить від нього. Ця залежність полягає в тому, що ректор мусить турбуватися про ресурси для свого закладу, про заробітні плати та робочі місця. Як тільки ресурсів стає менше, легітимність ректора в очах колективу спадає, з’являються невдоволені, виникають конфлікти. Тому з інтересами колективу, як не крути, ректор мусить рахуватися.

Звичайно, ректор може реалізовувати і авторитарну модель керівництва, але тільки якщо критична маса колективу погоджується працювати в такій атмосфері і не чинить серйозного опору. Якщо ректор і зацікавлений у збереженні своєї влади, то який сенс звинувачувати його у цьому? Це не робить його ворогом для закладу освіти. Навіть навпаки, він буде прагнути зміцнити позиції свого закладу на ринку освітніх послуг, бо від цього так чи інакше залежать і його власні позиції.

Все впирається в питання: звідки беруться основні ресурси ВНЗ і яка роль ректора в притоку цих ресурсів? Чи це кошти з державного бюджету чи з гаманців здобувачів освіти, чи від незалежних спонсорів? Власне, «феодалом» (в певному сенсі цього слова) ректора робить домінування державних коштів в бюджеті вищого навчального закладу. Або принаймні переважна орієнтація саме на ці кошти. Притік таких грошей майже не залежить від інтересів споживачів освіти – студентів, роботодавців, батьків. Набагато більше тут відіграє роль вміння звітуватися і домовлятися з посадовцями, які розподіляють державний бюджет. Такий фінансовий притік завжди йде через ректора, бо державі найзручніше мати справу з однією відповідальною людиною, що представляє організацію. Тому ректор в таких умовах фактично мінімізує свою залежність від думки колективу, а колектив має всі підстави вважати саме ректора своїм благодійником і годувальником. Особливості державного регулювання вищої освіти в нашій країні дуже звужують можливості притоку грошей в університет не через ректора.

Але навіть за таких умов, залежність від абітурієнтів все ж таки залишається великою. Що менше абітурієнтів і що жорсткішою є конкуренція на ринку освітніх послуг, то швидше університет перетворюється з «вотчини» на бізнес. Важливою навичкою, потреба в якій вочевидь буде зростати, для ректора є вміння домовлятися зі приватними спонсорами. Зрештою, якщо в будь-якого працівника університету виявиться хист приваблювати фінанси для ВНЗ, то ректору нічого не завадить зробити таку людину керівником підрозділу, проректором тощо. Це буде цілком раціональне рішення.

Оскільки наші ректори за звичкою продовжують розглядати держбюджет як основне джерело фінансування, то вони поки що не усвідомлюють своєї прямої зацікавленості у тому, щоб допомагати місцевому бізнесу. У тому числі надавати йому політичну підтримку для досягнення його цілей у лібералізації податкової та регуляторної політики. А проте, це стратегічно важливо для майбутнього нашої вищої освіти. Процвітаючий бізнес рано чи пізно обов’язково стане замовником і джерелом фінансів для освіти. Тому вищі навчальні заклади критично зацікавленні у процвітанні бізнесу в Україні. Тільки поки що, як можна судити, корпоративна самосвідомість наших ректорів до розуміння цього не доросла.

Як зробити так, щоб до наших вишів приходили лише найкращі ректори, хороші управлінці, менеджери високого ґатунку чи авторитетні вчені? Все впирається у завдання, які треба виконувати. Який набір навичок потрібен ректору? Розуміти потреби ринку освітніх послуг чи вміти догодити посадовцю? Відповідь на це питання визначає вибір, стратегію, на яку направляються основні сили.

Державне фінансування вищої освіти, яке МОН в силу своєї соціалістичної ідеології проголосило пріоритетним, знову і знову ставить ректора в умови, коли йому потрібно турбуватися про державні гроші більше, ніж про реальні потреби реальних споживачів освіти. Звичайно, при цьому доведеться також приваблювати студентів, бо без них немає і закладу освіти. Але оскільки для звітності перед державними органами потрібні кількісні показники, а не якісні, то гнучке реагування на потреби людей у якісній освіті в такій системі об’єктивно не можливе.

Що може зацікавити ректора приймати на роботу кращих викладачів, всіляко сприяючи їхньому професійному розвитку? В умовах переважної орієнтації на гроші з держбюджету – нічого. Крім, можливо, якихось особистих ідейних міркувань, які у прагматичних керівників бувають доволі рідко. Ректор того вишу, що є бюджетною організацією, завжди буде більше зацікавлений мати поруч добре перевірених «своїх», ніж заохочувати меритократичний спосіб комплектації кадрів. Зрештою, як показує досвід, навіть недолугі можуть захищати дисертації.

Новий Закон «Про вищу освіту» забезпечив новий, дещо ускладнений і більш демократичний механізм виборів ректорів. Досвід роботи цього механізму показав, що в ньому є свої недоліки. Демократичні інституції, якщо вони насаджуються згори і немає чіткого консенсусу щодо їхнього застосування, часто використовуються для маніпуляцій. Скажімо, різні впливові сили проштовхують прийнятні для них кандидатури на виборах, використовуючи політичні переваги і не дуже чесні методи. Багато нарікань викликала останнім часом політика МОН у лобіюванні своїх кандидатур на посади ректорів у деяких навчальних закладах. В окремих випадках такі кандидатури зустрічали відвертий опір всередині колективів ВНЗ. Шляхом різних морально сумнівних заходів цим людям вдавалося закріпитися на посадах, але важко уявити собі рівень деморалізації і конфлікту всередині такого закладу. Подібні процеси насправді є деструктивними для загальної атмосфери у вищій освіті.

Іноді МОН сприяє зміні ректора з ідеологічних мотивів, мовляв, він співпрацював з минулою владою. Але зазвичай це все одно проти волі колективу. Бо навіть якщо ректор був у дружніх стосунках з партією регіонів, це не робило його ворогом свого колективу. Радше навпаки, часто він був змушений йти на таку співпрацю саме заради того, щоб зберегти свій заклад, зберегти робочі місця і преференції. Тому таких ректорів люблять і поважають в їхніх колективах. Хоча також майже завжди є і ображені, чиї інтереси не були враховані. Вони формують опозицію, поширюють інформацію про корупційні дії ректора (якщо вони щось про це знають). На таких конфліктах легко грати, особливо Міністерству «згори» як певній владній силі, що завжди зацікавлена мати лояльних, кишенькових ректорів.

Все це було б не так страшно, якби не впиралося в основне: в таких умовах позиції ВНЗ меншою мірою залежать від його спроможності надавати якісну освіту, ніж від спроможності ректора домовлятися з міністром чи іншими чиновниками, балансувати між різними центрами впливу. Влада ректора все ще більше залежить від покровительства впливових людей, ніж від живого ринку освітніх послуг. На мій погляд, це ставить під сумнів майбутнє нашої вищої освіти.

З усього, сказано вище, роблю висновок, що поняття «ректорський феодалізм» є всього лише метафорою, що дуже мало відображає реальне становище ректора в нашій вищій освіті. Ситуація набагато складніша, і це треба враховувати.

Оригінал

Освіта.ua
19.02.2016

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
не-Андрущенко
у ВНЗ автора статті ректор працює з 2003 року - т. т. 13 років. Чи мислимо таке у будь якій країні Європи? Ось і все про феодалів та кріпаків
Анти-Панич
В будь-якій Європ. каїні така стаття була б повним нонсенсом. Це показує, яка глибока прірва між нашими системами упр. ВНЗ. В Євр. *від Більшої Британії до Албанії немає такої професії, такого класу чи такого клану як ректори. Там ректор - тимчасовий, чітко обмежений у просторі, часі та волюнтаризмі обраний керівник. Наші "реформатори" навіть під "інноваційний" закон не спромоглися замінити безсмертних. Нічого дивного, якщо навіть наскрізь корупційну практику доставки атестаційних справ у ДАК не відмінили! Феодалізм ректорів ґрунтується на ректорі самодержавцеві. Чому б не роз’єднати посади Ректора і Голови вченої ради? Чому не зробити невідворотньою ротацію ректорів? Це зовсім не метафора, а страшна реальність, яка не лише формує Систему, але її розвиває, віддаляючи наші університети від належного статусу
Олександра
А що ви можете сказати,про ректора,який за наказом Табачника здавав ПІБ студентів,що стояли на майдані продажним ментам??? Про які домовленості з регіоналами ви пишете??? Про який позитив? Це не ректори. Це політичні проститутки!!! Вони мають покази в прокуратурі давати,а не "ректорувати"
Голосzнароду
Схоластичний текст, який має на меті лише виправдання неофеодалізму в вищій освіті. Жити б Вам і працювати в умовах ринкової економіки, а не в умовах гарантованого фінансування від держави та платників податків, від схоластики і неофеодалізму і сліду не залишилось би! Конкуренція з’їла б.
Віталій
Чому називають ректорів феодалами? Бо вони рулять ресурсами ВНЗ, виводять їх собі і найближчому оточенню, яке забезпечує їх "вертикаль" управління. Грубо кажучи це "схема", в якій пиляться державні кошти, і при цьому створюється видимість роботи. З точки зору "букету" хвороб ВНЗ, вони нічим не відрізняються від скандальних ДП, по яким майже щодня є скандали. Просто масштаби скромніші. А так все теж, ті ж тендери, ті ж ремонти, та ж розробка ІТ, закупівля науково-технічної та матеріальної бази
правда-правда
Для Віталій: як доказ "феодалізму":до якої країни втекла бувша ректор Уманського педуніверситету Побірченко?
Олександр
Найгірше те, що стати ФЕОДАЛАМИ намагаються молоді і "перспективні" "доктори". Наприклад: М.П.Кузьмінець (ПЛАГІАТОР і "ПИСЬМЕННИК" НТУ) привласнив десятилітню працю КОЛЕКТИВА АВТОРІВ, які запропонували і впровадили ТЕХНОЛОГІЧНУ СХЕМУ і КОМПЛЕКС МАШИН. Подробиці тут --> http://blog.i.ua/user/2467720 Там же і ВІДКРИТИЙ ЛИСТ МІНІСТРУ.
Коментувати