Ігор Лікарчук: ми консервуємо совкове минуле у ПТНЗ

Сьогодні у Верховній Раді обговорювали повернення до практики фінансування ПТНЗ із держбюджету

Ігор Лікарчук: ми консервуємо совкове минуле у ПТНЗ

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якоcті освіти.

Сьогодні вранці мав можливість подивитися цирк. Нардепи у Верховній Раді обговорювали проект закону про повернення до практики фінансування ПТНЗ із державного бюджету. І представники коаліції, і представники опозиції, й усякі інші так хвацько розповідали, що це потрібно зробити, що в мене виникла підозра: «А чи не є вони випускниками ПТУ?». Бо це ж треба так: місяць тому голосували за те, щоб передати фінансування ПТНЗ на місцеві бюджети, а зараз навпаки.

І жоден виступаючий не назвав прізвище ініціатора ідеї злиття ПТНЗ місцевій владі, того, хто робив необхідні обрахунки, візував, погоджував, доповнював, уточнював…

Але найбільш прикрим є те, що ЖОДЕН виступаючий не сказав, що систему ПТНЗ потрібно РЕФОРМУВАТИ. І НЕГАЙНО. Що великі й малі керівники, які винуваті в доведенні її до такого стану, мають негайно бути звільнені або піти у відставку; що, зберігаючи принцип фінансування системи (не професійної підготовки робітничих кадрів) із держбюджету ми, фактично, консервуємо її совкове минуле, яке не має майбутнього.

А як противно було слухати слова про те, що ця система для знедолених, інвалідів, хворих і т.ін. Хто винуватий у тому, що хворі, знедолені, інваліди ідуть навчатися в заклад тому, що там буде тарілка безкоштовного супу, котлета і шматок хліба? Чому ніхто із приймаючих рішення не подумав, що кошти на котлети та суп у багатьох випадках оплачуються із коштів на ПРОФЕСІЙНУ ПІДГОТОВКУ. Як і витрати на вивчення загальноосвітніх предметів... І скільки, в результаті, залишається на власне професійну підготовку? Чому видатки на соціальну підтримку та харчування повинні здійснювати за рахунок коштів на професійну підготовку, а не за рахунок видатків на соціальний захист?

Якби так було, то, можливо б, мали ми більше в ПТНЗ інструментів, нового обладнання і техніки. Але, очевидно, що майбутнє цієї системи не цікавить нікого. Рішення приймуть, гроші прийдуть, їх проїдять і наприкінці року розпочнеться нова епопея за збереження цієї норми в бюджеті-2017...

Оригінал

Освіта.ua
04.02.2016

Популярні блоги
Є. Кравченко: невже наявність іспиту гарантує знання? Треба створювати не іспити, а систему нормального патріотичного виховання у школах
Я. Абрамейцева: у чому ціль обов’язкової математики? Випускники 2023 найважливіші роки майже не мають можливості опановувати предмети взагалі
Ігор Лікарчук: хайп навколо оцінювання учнів Оцінка давно втратила дидактичну значущість і перетворилася на холодну формальність заради звіту
Є. Козолуп: чому вчитель має доводити свою необхідність? «Менеджери» довели освіту до такого стану, що вчитель має робити свою роботу на 150% за будь-яких умов
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
KsuКsu
Нехай скоротять вихлопи на методичну, наукову, пошукову, музично-танцювальну діяльність в училищі. А хто має робити? Директори і іже з ними, ну а хто ж?
Маргарита
Працювала в профтехосвіті більше 10 років. Заклад "виживав" і "виживає" як може: ремонтує будівлю ліцею, намагається хоч якось оновити матеріальну базу, ліцензує нові професії, працевлаштовує випускників і т.д. А зверху тільки плани, впровадження інновацій, залучення до міжнародних проектів.... У країні давно ніхно не веде офіційної статистики щодо потреби у спеціалістах будь-якої галузі. Державних підприємств практично немає, а приватному підприємцю протрібен кваліфікований робітник, з високим розрядом. Учня проблемно влаштувати навіть на виробничу практику, бо за неї власник має платити (так має бути за законом). Гасла про відхід від радянської системи- це гасла. Хто створить сучасну матеріальну базу для підготовки " власника маленького виробництва"? Більшість учнів ПТУ з незаможних сімей, які йдуть навчатись заради стипендії. Подивіться реально на сучасного випускника. Чим він вмотивований до навчання? Куди підуть ті, хто не хоче і не може навчатись у ВНЗ?
Zinger
Для Маргарита: Я з цими проблемами барахкався 20 років. Кажу якось, напишу про все у газети, доки це можна терпіти? А ст. майстер мені каже"Ви що, сказилися, хочете, щоб нас завалили перевірками а потім взагалі закрили? Підете на вулицю і нічого не зміните. Ви думаєте "ВОНИ" не знають як воно у нас є, чого ж кожного разу проходять за "кульками"? Молодша від мене людина опустила мене старого на грішну землю. І я подумав: з вовками жити - по вовчому вити, або йди зі зграї.
Коментувати
KsuКsu
Дуже розумна стаття. Тільки зійдіть на землю, виробництво сучасне не потребує роботяг, воно усе механізоване.Вчити треба робітника-приватного підприємця, власника маленького виробництва. Правильно Лікарчук каже, не треба вже тієї армії советского рабочего класса
Elena
Для KsuКsu: А куди подінуться ті, хто ніякої професії не має? Будуть тинятися вулицями. А де візьмуть гроші - будуть красти?
Натэл
Конечно, армии советского рабочего класс не нужны, только рабочий класс - это не только те, кто выполняет простую работу и кувалдой машет. Или на Западе нет рабочих? Заводов?
Zinger
Крадуть і зараз успішно, подивіться скільки тисяч автомобілів пропадає і система профтехосвіти не допомагає. Біда у наших головах, а ліки потрібні негайно і у великих кількостях! Та ще й лікаря треба мати талановитого, а не трійочника.
Коментувати
віктор давидюк
Згадаймо, з чого починались ПТУ. З ФЗО, що означало "фабрично-заводское обучение", тобто навчання при фабриках і заводах. Де ті фабрики, де заводи? Олігархи добивають. То чому підготовку кадрів для них маю здійснювати я з власної кишені? Я що найбагатший?
Zinger
Для віктор давидюк: Згоден з Вами! Макдональдс, Маріот, багато інших фірм готують кадри для себе самі, за свій кошт. При чому тут ми, платники податків? Це приватні фірми, чому пілготовку кадрів для них маю фінансувати я? От тут би мав попрацювати МОН, прем8єр, ВР і іже с німі.
Коментувати
Натэл
Да, еще добавлю, что в проклятом совковом прошлом люди по мусоркам не рылись...а уж у вас, господин Ликарчук, нормальная жизнь была в совке, и молодость и зрелость была неплохой, так что нечего ... Народу за 25 лет лучше, сытнее не стало. Хвастаться нечем.
Натэл
Наверное, нужно возродить статус ПТУ : учебное заведение, которое дает рабочую профессию. Действительно, кто- то не хотел учиться в школе, а хотел работать. И было где, это сейчас негде. Мой родной дядя терпеть не мог учиться, после 8 класса ПТУ закончил, освоил кучу строительных специальностей и стал классным мастером на все руки. Всегда с деньгами был, всем детям образование дал, квартиры купил. Промышленность нужно возродить( докатились, как после войны) , тогда и ПТУ понадобится, и высококвалифицированные рабочие. Только никто не соображает, видно, как теперь это сделать. Не помню, чтобы где- то прозвучало, что построим такой- то завод, такую- то фабрику. Про высокие технологии и говорить смешно. Только их никто не даст, а молодые люди, выпускники, собираются уезжать ," мозги " уезжают. А Ликарчук должен в силу возраста помнить, что у нас похерилось в образовании, в промышленности. Не сберегли. После драки кулаками не машут. Вытираем сопли теперь. Здравствуй, третий мир!
РАЗОЧАРОВАННАЯ
ЧЕГО ТО Я НЕ ПОНИМАЮ.то ви пишете 1.02.2016.І. Лікарчук: профтехосвіту потрібно відродити,а тепер "ми консервуємо совкове минуле у ПТНЗ" вы уж как то определитесь или не метайтесь из крайности в крайность.сильно заметно,что пишете не потребу мгновенья и главная цель СРУБИТЬ БАБЛА
Zinger
Для РАЗОЧАРОВАННАЯ: Не бабло рубит, а мстит за отлучение от кормушки. В советское время писал бы доносы, а сейчас использует интернет, чтоб вилить свою желчь!
Коментувати
FCDK
Система освіти = консервний завод?
Голосzнароду
Для FCDK: Ну да, запихаємо шпроти в бляшанки ... Хд
Коментувати
Голосzнароду
Тоді із вищевикладеного має слідувати наступне : чому діти із найбідніших сімей чи сироти взагалі не мають можливості здобувати освіту у вузах? Якщо дитина ледве 9 класів в школі провчилась, а далі ледацює, то в пту вона розпочне вчитися чи буде також ледацювати? Окрім того, що пту справді для дітей із найбідніших сімей, також пту і для тих дітей, які лінуються навчатися в школах.
Zinger
Для Голосzнароду: Чого бідний - бо дурний, чого дурний - бо бідний. А чого бідний і дурний взагалі - бо лінивий.Не навчимо дітей працьовитості ніякі ПТУ, ВНЗ , ліцеї і прочая ( платні і безкоштовні) нічого нам не допоможуть.Прикро константувати, але лінивство продукують самі батьки, заявляючи, що працею ситий не будеш. І таких чимало, тому і маєму кризу суспільної моралі. Подивіться на наше телебачення, що воно продукує? Одні погані новини, кримінал або фаталізм. Багато ви почуєте про наших талановитих людей, їх досягнення, силу духа? Хіба що в шоу "Україна має талант"!
от же ш - сподобалось.
Для Zinger: Питання у мене до Вас." лінивство продукують самі батьки, заявляючи, що ПРАЦЕЮ СИТИЙ НЕ БУДЕШ", як Ви вважаєте, ЧОМУ це відбулося? Це не риторичне запитання
Коментувати