В. Бєлий: вічні проблеми: дороги - дурні - підручники

Вчителі, учні та батьки, які виконують дітям домашні завдання, потерпають від «ПІДРУЧНИКІВ» постійно

В. Бєлий: вічні проблеми: дороги - дурні - підручники

Автор: Володимир Бєлий, заступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

Практично всі ступають на «дороги» щоранку та щовечора милуються на телеекранах дурнями, котрі «підіймають» престиж країни, оголюючи зад своєму народу. Лише вчителі, учні та батьки, що виконують своїм дітям домашні завдання потерпають від «ПІДРУЧНИКІВ» весь божий день. Часто й ночами.

Чи є надія на появу якісних підручників?

Дехто скаже, що так, адже МОН оголосило про черговий новий порядок конкурсного відбору підручників для школи.

Але якщо в основу оголошеного конкурсу знову закладена надмірно ускладнена процедура, то така «система» принесе більше проблем ніж оновлення. Тим більше, коли на меті стоїть не новітня модель електронного інтерактивного навчального КОМПЛЕКСУ, який був би у відкритому доступі для всіх школярів та вчителів країни, а продовжується «робота» все над тим самим застарілим паперовим варіантом. Звісно, що не без нього, але паперовий матеріал у ХХІ столітті для школярів майбутнього може бути лише як додаток, а не основним інструментом самоосвіти чи навчальної роботи у СУЧАСНІЙ школі.

ПРОПОЗИЦІЇ

Критикувати може чи не кожен, а як щодо того, щоб запропонувати щось гідне уваги? Є у нас ідея.

Звісно, презентувати задум можна лише певними порціями (фрагментами), але ж сприймати її потрібно комплексно, тобто намагаючись побачити як мінімум «скелет будівлі». Тому прошу не реагувати відразу на окремі позиції, а дочитати до кінця.

Звісно, я можу помилятись у доцільності пропонованого, але разом з тим навряд чи було б розумним відкидати пропозицію тими, хто має повноваження на запровадження системних змін, навіть її не читаючи, бо мовляв ми надто зайняті важливими державними справами.

ПЕРШЕ, - держава формує колектив авторитетних спеціалістів здатних написати НОВИЙ комплект шкільних ЕЛЕКТРОННИХ підручників з усіх предметів та усіх паралель. Цей комплект буде діяти мінімум 12 років. Формування авторського колективу здійснюється гласно у формі електронного відбору всеукраїнською освітньою громадою з числа претендентів – самовисуванців чи осіб, пропонованих освітянськими організаціями.

ДРУГЕ, - сформований колектив авторів за декілька робочих зустрічей та у ході оперативної внутрішньої комунікації УЗГОДЖУЄ ключові міжпредметні точки тематичних взаємозв’язків та ПРИБИРАЄ недоречні дублювання одного й того ж у різних предметах.

ТРЕТЄ, - за державної підтримки у юридичній площині авторський колектив насичує кожен новий електронний підручник ВЕЛИКОЮ кількістю не тільки тематичних демонстраційних відео, а й ще більшою кількістю практичних задач, вправ, запитань, творчих та проектних завдань великого спектру спрямування до кожної програмної теми, використовуючи для цього у тому числі вже наявну базу з інших українських джерел (за юридичного узгодження з автентичними авторами).

ЧЕТВЕРТЕ, - держава відкриває цей навчальний КОМПЛЕКТ у відкритий доступ для школярів і вчителів та друкує паперові комплекти як базовий елемент державної політики реалізації принципу рівного доступу до якісної освіти (примітка – участь у цьому проекті у тій чи іншій формі комерційних структур має бути виключена. Нехай конкурують паралельно замість «осідлати» держбюджетні, тобто загальнонародні, ресурси).

П’ЯТЕ, - Центр оцінювання для проведення щорічного ЗНО щораз готує свій комплект завдання виключно з цієї, підручникової , бази. ЗНО здійснюється в електронному форматі: окремо з усіх профільних предметів та окремо – загальноосвітніх, відповідно з адекватним тому рівнем складності. При цьому кожен випускник майбутніх профільних ліцеїв для старшокласників вивчає 4 – 5 профільних дисциплін та стільки ж загальноосвітніх. Відтак КОЖЕН старшокласник для отримання атестату та одночасної участі у конкурсному відборі на навчання у ВНЗ чи закладі ПТО проходить ДЕРЖАВНУ атестацію ОДИН-ЄДИНИЙ раз і з УСІХ предметів, що вивчав. Не проблема застосувати подібний підхід і у перехідний період, що передуватиме системному запровадженню старшої школи виключно як окремої ланки загальної середньої освіти (до речі, бюджетної на усіх рівнях – початкової, основної і середньої).

ШОСТЕ, - принципово виключити залучення до цього загальнонародного довготривалого проекту бізнес-структур. Пронародна державна система освіти як і загальнодержавні природні надра та стратегічні сектори економіки мають лишатися у руках держави як виразника природно-історичних прав народу. Мова про той державний МІНІМУМ турботи про кожного громадянина, який би не був у рази біднішим за той мінімум державної практики, якого дотримуються зараз сотні країн світу і серед яких більшість має у рази бідніші природні ресурси, ніж наша рідна Україна.

Прохання звернути увагу саме на ШАРНІРНО-ЄДНАЛЬНУ роль механізму цієї ідеї для таких суспільно значимих інститутів як заклади загальної середньої освіти, заклади професійної дорослої освіти та незалежні механізми оцінювання результатів діяльності (ЗНО), бо та освітня підготовка, що не буде підлягати незалежній експертній оцінці (ЗНО) ніколи не дотягне до оптимально можливого якісного рівня. За будь-яких підручників. У вимірі щодо КОЖНОГО окремого здобувача освіти.

Оригінал

Освіта.ua
04.02.2016

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
1111
Лише при умові, що жоден з горе-авторів нинішніх програм не увійде до того колективу.
Віта
Цілком згодна з автором. Є одне суттєве доповнення - отой колектив повинен ПЕРЕГЛЯНУТИ ПРОГРАМИ з предметів, а том уже по пунктах
Бєлий Володимир
Для Віта:Дякую за конструктивну співучасть: адже саме "отой колектив повинен ПЕРЕГЛЯНУТИ ПРОГРАМИ з предметів", бо як саму програму, так і узгоджений перерозподіл тем між різними предметами з метою уникнення дублювання краще зробити за нього нікому, ... АЛЕ попереду як програми, так і потрібних до неї додатків мають йти СТАНДАРТИ освіти, які має розробити інший колектив спеціалістів. Останні мають на зміст освіти дивитися зі знанням перспективи, яка очікуватиме випускників шкіл у ВНЗ, закладах системи ПТО та суспільно-політичному дорослому житті. Тільки дивитися не так, щоб лише дзеркально спроектувати частину змісту освіти ВНЗ/ПТО та суспільної діяльності на шкільну програму, а розуміти які шкільні предмети та теми фундаментально готують базові компетентності для успішного подальшого навчання та життя загалом. Наприклад, французький ліцеїст, що планує стати ветеринаром каже: "Зараз мені головне мати гарну математику, а поглиблена біологія бути вже під час навчання у ВНЗ".
Коментувати
Світлана
Давайте по пунктах: 1. Видати нові підручники 2. Згадати, що нові програми, створені за часів пана Табачника, мяко кажучи, далекі від потреб суспільства 3. Сказати "ай-я-яй" 4. Перевидати програми 5. Перевидати підручники А тепер підрахуємо скільки часу на це піде і порадіємо за авторів і видавців, які отримають вдвічі більше коштів. А якщо без сарказму... скільки вже можна ліпити гарний будиночок на одному і тому ж гнилому фундаменті? Ну не можна створити гарні підручники по негарних програмах. Не можна.