Віктор Громовий: «Титанік» профтехосвіти

Децентралізацію слід розглядати як засіб надання освіті внизу необхідної свободи для нормального функціонування

Віктор Громовий: «Титанік» профтехосвіти

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Коли найсучасніше і, як здавалось його творцям, судно, яке не може втонути, — «Титанік» наштовхнулось на айсберг, капітан і команда сприйняли це як проблему. Тільки тоді, коли судно почало йти на дно, всі зрозуміли, що сталась катастрофа, тож слід спускати шлюпки і рятувати людей. Якщо б екіпаж судна з перших хвилин після зіткнення не марнував час на малоефективні потуги, спрямовані на те, щоб вирішити набір проблем, зміг вчасно об'єктивно оцінити реальність, можна було б мінімізувати кількість жертв. Звісно, спосіб дії у ситуації катастрофи інший, ніж у ситуації, коли слід вирішувати проблеми.

У випадку з нашою пострадянською системою освіти ми теж змарнували час на вирішення проблем і таки дочекались, коли вона остаточно розбилась об «айсберг» фінансово-економічних негараздів і почала «тонути» під тиском «баласту» стереотипів минулого у «морі» сучасних завдань. Знову підвело наше бажання за будь-яку ціну «залатати» діряве судно, яке у свідомості багатьох наших педагогів і освітянських чиновників усе ще лишається найкращим у світі «плавзасобом».

Сьогодні нам треба втокмачити собі в голову одну аксіому: врятувати пострадянську модель освіти неможливо і непотрібно, тож слід припинити латати судно, яке все одно потоне, негайно спускати «шлюпки» і гребти до нових, маловідомих берегів сучасної освіти.

Це був вступ! Сьогодні йдуть дискусії на тему як запобігти руйнуванню системи професійно-технічної освіти. Причому, бюджетну децентралізацію багато хто з «плакальщиків» не сприймає як «шлюпку», а сприймає як спробу поховати профтехосвіту. Тобто народ проситься назад на «Титанік», бо в шлюпці холодно і дує.

І лише поодинокі голоси вибиваються із загального хору волань «Назад на Титанік!»: профтехосвіту треба перезаснувати на сучасних умовах, децентралізацію слід розглядати як засіб надання освіті внизу необхідної свободи для нормального функціонування…

Люди, може, нам пороблено?!

Оригінал

Освіта.ua
01.02.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
одно.другому - не...
"...врятувати пострадянську модель освіти неможливо і непотрібно, ", но никто и не спорит. Но из воздуха сталевара, хлебороба, ... не сделаешь, фундамент знаний НУЖЕН. А где взять наработки? какие подойдут под наш менталитет, наш уровень образования, культуры? Думаю, нужно обратиться за опытом Америки - во времена депрессии, Германии - послевоенные годы, ... Конечно, "школы рабочей молодежи" нам ни к чему, ну а факультативы, с низким уровнем развития детей в них (гениев 1-3, а группа должна быть 10 чел) - нужны?
Родион
В отличие от "Титаника" или Чернобыльской АЭС система образования очень дуракоустойчива. Что с ней не вытворяют капитаны - не тонет , не взрывается. Капитанам от образования даже пребывание на госслужбе на 5 лет продлили, а капитаншам на 10. Не тонет, правда плавает по кругу, а незаменимые капитаны только успевают флаги менять.
для Zinger
"хто не бачить себе у новій системі навчання"))))))00.Для того, аби бачити себе у чомусь, потрібно бачити хоча б ЩО є та "нова система".Одну ми вже за 25 років побачили-дві системи.Одна для мажорів,інша-для нормальних людей
Zinger
Для для Zinger: Друже, мажори у ПТУ не вчаться, їм постелено мя*кіше. А система формується, хай навіть у погано окреслених контурах.
ПТУ для НОРМАЛЬНИХ,
Для Zinger: тобто-звичайних, людей.Система?Да,формується.У нас вдома новий завоно "настоятельно рекомендует" використовувати батьківські кошти. Певно - формується... Повернулись до 30 років минулого століття.
Коментувати
Zinger
Так думає багато прогресивно налаштованих освітян, але нам закидають, що ми хочемо викинути за борт бідних дітей. Насправді це лицемір*я, бо для кожного рівня освідченості дитини є своя ніша, яку вона сама має вибрати, а не по шаблону - всім сорокам по ложці. Профтехосвіта має працювати на людину і ринок праці, тоді від неї буде справжній ефект. Оте перетримування в ПНТЗ півтора - три роки нічого плідного не дає, якщо учень сам не знає чого хоче, а головне не налаштований на труд. Правильно так: суспільство платить за твоє навчання - ось вимоги професії, або виконуєш, або уступи місце іншому. Без здорової конкуренції нам не обійтись і тут не треба вигадувати колесо. Дірявий човен радянської ПТО хочуть зберегти ті, кому байдуже наше майбутнє і хто не бачить себе у новій системі навчання. Я вірю, що здоровий глузд візьме верх і ми на виході отримаємо таку систему професійної освіти за яку не буде соромно перед нашими нащадками!
Владимир
Для Zinger: Погоджусь з Вами, і на цей раз, з паном Громовим. Рятувати систему у такому вигляді як вона є, не варто. Але і руйнувати "до основанья. а затем" теж сенсу немає. Закриття частини ПТНЗ тільки допоможе. Кому потрібний заклад, де готують обліковця бугалтерських даних, оператора комп’ютерного набору, які зовсім не працевлаштовуються, а з навчальної бази в закладі один старий ПК. Дітей тут просто обманюють, а не навчають. І таких прикладів дуже багато. Розмови про те, що випускники ПТНЗ нікому не потрібні теж неправда. За електрогазозварниками, електромонтерами, кухарами, і тд. з високою професійною підготовкою стоїть черга, але в групі із 25-ти осіб, таких 2, максимум 5. І це провина не тільки ПТНЗ, а і системи средньої освіти. Не рідкі випадки, коли 11-ти класник не знає таблиці множення. Досить обманювати суспільство, а треба дивитись правді у вічі. І почати треба з управління освітою.
Zinger
Для Володиимр.От тому я кажу, що дирявий човен радянської ПТО рятувати немає сенсу,згоден з Вами, що все руйнувати також дурня. Розумніше взяти усе раціональне і перевірене часом, переосмислити на нові реалії щоб отримати високу якість і відмінний результат. Читаєш новий Закон -ніби все гарно, читаєш нормативні акти МОНу ( підзаконні акти) диву даєшся крючкотворству наших чиновників, яким вистачає винахідливості так вихолостити їх, що після цього вчителі всієї України плюються і клянуть на чому світ стоїть.Досить лише проаналізувати нові Стандарти для професій, злості і нервів бракує, коли такі важливі документи пишуть неуки і формалісти. Рік збирали по всій Україні пропозиції і в результаті видали таке, що кури сміються. Ви маєте рацію, риба псується з голови. Може наш міністр хоч зрідка читає наші відгуки і нарешті трохи потрусить свої кадри з монівського болота!
Коментувати
Голосzнароду
Я вважаю, що держава має зберегти ті заклади професійно-технічної освіти, що готують робітників за стратегічно важливими спеціальностями. Хоча і варто позакривати велику кількість коледжів, які по факту являються внз, але найчастіше не мають нічого, щоб бути внз, не матеріальної чи практичної бази, не компетентних спеціалістів, от як мій улюблений медичний коледж, а лише дарма витрачають кошти платників податків.
совесть
Для Голосzнароду: Сумно не від того, що ВСЕ так погано стало за 25 років, як зазначає експерт, а від того, що НІХТО з тих, хто ще вчора так сміливо ВХОПИВСЯ за руль, не знає сьогодні, ні КУДИ ЇХАТИ, ні як КЕРУВАТИ машиною у той час, коли більшість ЛЮДЕЙ навіть СВІТЛО в КІНЦІ ТУНЕЛЮ вже не бачать...
ПТО
Шановні дописувачі і експерти, ми згідні що потрібні реформи в освіті, а в системі ПТО особливо. але не такими методами. Нажаль в нас вкраїні роблять все через одне місце. І ця тенденція не тільки в системі освіти , а й інших галузях. Спочатку прийміть законодавчу базу, де пропишіть системний алгоритм дії системи ПТО, з розподілом функцій і обов’язків, а вже потім оптимізуйте, ліквідуйте і викидайте людей і дітей на вулиці. В нас це найлегший і найпростіший спосіб вирішити проблему, що буде з ними нікого не цікавить. І зрозуміло, що провівши бюджетну ініціативу, ніхто не думав про тих хто залишився за "бортом". Тут писали, про те що треба все позакривати і про те що професії відбирати, лишати лише престижні, а інші не потрібні (гостродефіцитні) закривати. Цікаве кіно виходить: гостродефіцитними професіями в побуті користуватися не будемо, бо з вищою освітою ніхто працювати не піде, бо низько так падати, бо як не як він має вищу освіту і горбатитися за копійки не буде.
Zinger
Для ПТО. Звичайно однією оптимізацією мережі ПНТЗ усіх проблем не вирішити, їх надто багато. Але чому ми забули, що Профзаклади ще можуть бути і приватними? Наприклад, ресторанний і готельний бізнес, торгівля і побутове обслуговування можуть спокійно за влашний кошт утримувати відповідні заклади і готувати спеціалістів за відповідними стандартами? Чому усе повісили на державний бюджет? Держава повинна підтримувати ті напрямки у профосвіті, які є дуже важливими для всього суспільства( енергетика, металургія, водне господарство, сільсько/г виробництво і т.п). А наше міністерство нахапало закладів, а саме голе і босе, при цьому сам не гам і другому не дам. І не треба буде нікого нікуди викидати, кожен знайде собі місце відповідно до своїх статків і можливостей. Щодо горбатитися: зарплата майстра ПТУ 2,5 тис. гр, а його випускника - 4,5 тис. То хто горбатиться за копійки? От така у нас справедливість, учень ставши робітником без в.о. заробляє більше, ніж той, хто з в.о. дав йому професію!
Коментувати