Володимир Бєлий: ліцейська освіта старшокласників

Запровадження профільної освіти старшокласників як окремої ланки загальної середньої освіти з 2018 року

Володимир Бєлий: ліцейська освіта старшокласників

Автор: Володимир Бєлий, заступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

Так планує проект закону «Про освіту», щойно підготовлений до другого розгляду у профільному парламентському комітеті.

ЗАПЕРЕЧЕННЯ

Чи будуть заперечення?

Звісно. Як же без них, адже існує багато приводів, щоб не починати робити того, що у світі давно є основою якісної дорослої професійної освіти - запровадження профільної освіти старшокласників як окремої ланки загальної середньої освіти. Попри те, що програми поглибленого вивчення дисциплін давно стабілізувалися у своєму змісті, і українська теперішня їхня версія не є такою, щоб вважатися відсталою чи застарілою.

АЛЕ ж якщо нашим ВНЗ лячно виставляти на конкурс вимогу здавати ЗНО поглибленого рівня, то це не є підставою й надалі відтерміновувати запровадження профільних академічних ліцеїв. Тим більше, що «кощеєве яйце» майбутньої гарантовано високої якості вищої освіти знаходиться саме у ліцейській профільній освіті їхнього абітурієнта. А останній як випускник профільного ліцею, який пройшов цикл навчання за програмами поглибленого вивчення як мінімум з п’яти предметів, прийде до ВНЗ адекватно готовим до вимог програми вищої школи.

РИЗИКИ

Чи можлива профанація ліцейської освіти?

Звісно, адже все можливе: «Так звані академічні профільні ліцеї стануть звичайною профанацією, якщо не змінити зміст освіти, навчальні програми, заборонити до використання існуючі підручники та переходити поступово до змішаного навчання, а не залишатись у застиглих формах класно-урочної системи. Річ у тім, що існує загроза напихання цих предметів інформацією, у більшості своїй непотрібною. І існує загроза, що у цих академічних ліцеях учні будуть заучувати параграфи та зазубрювати щось на кшталт, як звали коня Олександра Македонського або яка піраміда найвища... Ну і що тоді зміниться?.. Тільки назва?..» (Mark Bobrovsky)

ПЕРШИЙ хід у контексті змісту і форми - це те, що давно повноцінно працює закордоном і частково у деяких наших ліцеях, які навчають виключно для старшокласників (при ВНЗ) – вже зараз маємо мінімум чотири профільних предмети, що вивчаються поглиблено і з чітким плановим розподілом годин теорії і годин практичного її застосування.

Не кожен учень таке потягне, а тому відокремлення старшокласників від звичайної школи (1-11класи) автоматично їх розводить по доступних їм профілям: академічному та професійному. У нас як раніше, так і зараз кожен випускник 9-го класу може піти вчитися до ПТУ чи ліцею.

Чому вже через рік-два не створити такої ж спонукальної можливості до розвивального і суспільно відповідального самовизначення кожному? Все ж це за держбюджетні кошти. Всі старшокласники будуть при тій навчальній справі, на яку спроможні, що й показуватиме ЗНО після 9-го класу. У сотнях країн світу така модель не викликає жодних заперечень від батьків чи педагогів.

Натомість у нас страшенний спротив. Чому? Тому, що там ніхто не сподівається "протягнути" своє "чадо" до того закладу, на який дитина неспроможна. У нас все ще "ті надії": на блат, кланові та посадові тіньові впливи. Суспільство потрібно робити більш порядним і кому як не освітянам у цім задавати тон?

А школи? Школам давно пора припинити підтримувати модель "совецького дитсадка" (другого рівня), коли кожного тримають з 1-го до 11-го класу в "одному колективі". Школи мають стати тими закладами, котрі вміють гарно враховувати вікові особливості навчання на І-му та ІІ-му циклі, щоб оптимально підготувати своїх вихованців до наступного, вже окремого, етапу - ліцейської освіти як одного із сегментів загальнонаціональної суспільної організації.

ДРУГИЙ хід буде від педагогів, котрі звикли працювати за програмами поглибленого рівня вивчення: вони будуть просто ігнорувати спроби академічного предметного лобі перенаситити другорядною інформацією зміст своєї роботи з учнями, яким ще здавати складні випробування на ЗНО. Такі вчителі завжди ставлять акцент на ЗАСТОСУВАННЯ фундаментальної теорії у різноманітних практичних площинах. Ці профі голову не схилять, бо перевіряльників не бояться. Скоріше навпаки.

Оригінал

Освіта.ua
29.01.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
щодо ЗНО в 9 класі, підготовки да нього та невиданих підручниках
все то можна скинути докупи і на тому спекулювати, а можна рознести у сутності. Якщо скинути докупи, то так і буде.Якщо ж трохи подивитись далі, то - ЗНО у 9 класі то всього-навсього перевірка НАЯВНИХ ЗНАНЬ, які мають учні. Що те означає.А просто можливість ОПАНОВУВАТИ більш складний матеріал. Коли говорять,що біти здібні і їм потрібно дати можливість вчитися, забувають, що на порожньому місці будинок Не будують. Потрибун ФУНДАМЕНТ.Якщо його немає в принципі, то ніякі підпорки (у випадку школи-дозволи користуватись інетом...) не спрацюють.Якщо дитина не знає таблички множення, дроби вона скорочувати не зможе. Якщо дитина не знає талбиці Мєндєлєєва, хімічний дослід можна пояснити лише знаючи електронну будову кожного атома з усіма його орбітами... Якщо дитина НЕ знає правил написання слів і речень, то твору,який можна сприймати адекватно, вона не напише. Так що відсутність підручників НЕ є підставою до відмови у проведенні діагностичного ЗНО по закінченню основної школи
совесть
Для щодо ЗНО в 9 класі та невиданих підручниках: Ні, БАТЬКИ ЦИХ ДІтЕЙ (зараз 7 кл., без підручників) матимуть повне право "висловитися" щодо ВІДТЕРМІНУВАННЯ жорсткого розподілу дітей за результатами ЗНО-9, якщо у 8 та 9 кл. ЦІ діти не будуть вчасно забезпечені підручниками! Де БРАТИ ГРОШІ на РЕПЕТИТОРІВ???
ЗАЧЕМ? Зачем брать репетиторов?
Для совесть: Есть старые учебники.Материал может отличаться лишь способом подачи. Учитель имеет ПРОГРАММУ.Господи.Как почитаешь людей,думаешь о том,КТО?же учил всех этих людей, не способных к элементарным действиям.Это как люди,переписывающие календаризацию из журнала,не ведающие по какому учебнику она составлена.Тупо переписали.Тупо идут.Тупо орут,что не подходит.ЛЮди,привыкшие к тепличным условиям и ожидающие их от руководства.Ну нет и нет учебников.Есть же голова.Есть учитель.Есть родитель,который ПРОВЕРИТ усвоение теории.Если соображает,конечно.Если не сооражает,тогда да,тогда репетитор,который просто выполняет с детьми домашнюю работу.УМНЫЕ родители создадут условия для того,чтобы ребёнок ЗНАЛ.НЕДАЛЁКИЕ-искать возможность ОБЛЕГЧИТЬ попадание детей туда,где надо пользоваться тем,что есть в голове,которая НИЧЕГО НЕ имеет,ведь:"А у меня книжки не было".Кстати-ответ нерадивых детей в школе
Коментувати
Бєлий Володимир
Яка атмосфера чекає на проект? Ось витяги з Інтернету: "Игорь Жиляев: "Якщо Ви маєте на увазі вчорашнє розширене засідання Комітету з питань науки і освіти, який розглянув ПОДАНИЙ КМУ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ОСВІТУ - до речі - доопрацьований, то рішення Комітету - запропонувати ВРУ розглянути законопроект та ВІДПРАВИТИ ЙОГО НА ПОВТОРНЕ ПЕРШУ ЧИТАННЯ! А що буде далі?... Які норми залишаться - це прогнозувати важко...." Сергій Пазюк: "Передбачаю спротив змінам, можливо не відкритий, а тихий саботаж, і не тільки зі сторони педагогів. Наприклад, планове ЗНО для 9-го класу у 2018 році має всі підстави не відбутись, адже підручники для 7-го класу поставлені лише на 50%. Про яку якісну підготовку до ЗНО цих дітей в цьому випадку можна говорити - ось і зрив набору за результатами ЗНО у новостворені ліцеї!"
совесть
Для Бєлий Володимир: За логікою Пазюка діти 7го класу в Україні повинні всі залишитися на другий рік навчання?! Вчителі й вся адмінпеднадбудова - повернути ЗП за рік до бюджету країни, бо фактично не працювали?! Забеспечесення підручниками для 8 класу (наступний рік) та ОсОБЛИВО 9 кл. матиме ВИРІШАЛЬНЕ значення для впровадження ЗНО-9 саме на цих дітях...
00
Для совесть: В таком случае дети отдельно взятых школ, которые в былые времена учились БЕЗ учебников, поскольку их НЕ хватало, должны были НЕ сдавать ЗНО. НО по какой-то непонятной причине НИКТО на это НЕ обращал внимания.Далее - ВСЕ дети страны находятся в равных касаемо наличия учебников, условиях. Или, исходя из "ВИРІШАЛЬНЕ значення для впровадження ЗНО-9 саме на цих дітях..." - берём ВСЕХ,ведём ВСЕХ, на экзаменах - ДИКТУЕМ, пр и сдаче ЗНО - 11 ПОЗВОЛЯЕМ СПИСЫВАТЬ (использовать любые источники информации). Ну а как результат всей политики-при поступлении в ВУЗы страны-устные экзамены и КОНКУРС КОШЕЛЬКОВ. КОРРУПЦИЯ РУЛИТ
совесть
Для 00: ЗНО раньше - для поступления в ВУЗы, дело личное.. А ЗНО-9 - отбор в Старшую школу по разным направлениям... Разницу улавливаешь(те)?
Коментувати