Віктор Громовий: «Диявол» тоталітарної педагогіки 

Потрібно забезпечити право дитини на захист від фізичного і психологічного насильства у школі і вдома

Віктор Громовий: «Диявол» тоталітарної педагогіки 

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

«Диявол» тоталітарної педагогіки ховається у деталях.

У продвинутій гімназії ви можете побувати на чудових відкритих уроках і позаурочних заходах, але попри те, що там взимку в класах може бути низька температура повітря, дітей все одно змусять бути у формі та у змінному взутті. Тож, тітки на задніх партах сидітимуть у шубах, а малесенькі дітки синітимуть від холоду у біленьких сорочечках, показуючи цим тіткам чергове зразково-показушне шоу. Усе буде красиво і ніхто не задумається над тим, що наступного дня півкласу захворіє і не прийде до школи.

Я не знаю добре це чи погано, але ніде за кордоном не бачив, щоб діти дружно вставали і хором затягували «До-бри-и-и-и-й де-е-е-нь» в момент появи на порозі класу когось із дорослих. На тебе ніхто не звертає ніякої уваги тоді, коли ти заходиш на урок, і там на Дикому Заході (США), і на Далекому (Японія) і на Близькому (Ізраїль) Сході.

Педагогічний фах, як правило, робить людей кращими, ніж вони є насправді (згадую як на вчительському з’їзді тодішній Київський міський голова О. Омельченко зірвав аплодисменти, коли щиро поспівчував педагогам, які не можуть «ні зайвої чарки випити, ні заматюкатись...). Це – правило, та у нього є і чимало виключень. На жаль, досі є чимало прикладів того як саме вчитель може бути головним інквізитором новітнього часу.

Не вірите? Запитайте у мами, яка розгублено стоїть під дверима 3-го класу, бо у дитини почався психоз після того, як учитель публічно розтоптав її гідність, оголосивши невтішні результати контрольної та привівши приклади «жахливих» помилок, яких припустилося це дитя.

Чи з'ясуйте чому дорослій людині із зовнішністю Шварцнегера, уже 20 років напередодні 1 вересня сняться звичайні шкільні кошмари (не можу розв'язати задачку на «контрольній», мене викликають до дошки, а я не можу згадати правило чи забув вірш…)

Не можу собі уявити, що десь у якійсь країні можуть не випустити дитину в туалет чи не дозволити під час уроку попити води... Та, на жаль, мушу розповісти не одну історію з нашої педагогічної реальності, яка ілюструє цинізм, жорстокість і недолугість деяких наших рідних горе-педагогів.

Миле і компанійське трирічне дитя зненацька щоранку починає влаштовувати істерики: «Не піду в садік!». Зрештою через пару місяців дідусь звертає увагу на те, що хлопчик завжди, коли його забираєш з дитсадка, страшенно хоче пісяти. Виявилось, що нова вихователька категорично заявила: ти вже великий і немає чого пісять на горшок, нам санстанція забороняє їх тримати в туалетах! Так як дитя ще не вміло користуватись унітазом, йому доводилось мучитись і терпіти аж до вечора. Що це як не жорстоке поводження з дітьми, яке могло мати фатальні наслідки?! У нормальній країні у подібному випадку був би судовий позов і колосальна сума відшкодування...

Ми досі можемо запросто не задумуючись про наслідки «пропісочити» когось з учнів на батьківських зборах, публічно зацитувати якусь дурницю з учнівського твору так щоб реготав увесь клас, повідомити на широкий загал приватну інформацію про стан успішності, а то і про стан здоров'я того чи іншого учня.

Рівень педагогічної культури наших вчителів фізичної культури – це окрема тема розмови (фізична складова у назві предмета присутня, а от культурою на практиці його викладання часто і не пахне). Для багатьох з них раз плюнути обізвати учня, а то і вдатись до рукоприкладства... Що їм з того, що якась необережна фраза вчителя (скількох учнів на уроці фізкультури називали «слабаками» чи «сосискою» ?!) може призвести до насмішок, породити якесь образливе прізвисько «на всю оставшуюся жизнь», а то і стати першопоштовхом до відвертого цькування дитини.

Якось класик ще радянської педагогіки М. М. Поташник (він проводив майстер-клас для директорів шкіл м. Києва) розповів як йому довелось стати свідком вишуканих знущань над дітьми з боку вчителя, який сам запросив його до себе на урок. Цей чудовий знавець свого предмета і «інженер людських душ» так проводив «опитування»: «До дошки зараз піде… Авдєєв? Ні, не Авдєєв. Мабуть ми послухаємо... Іванова. Ні, Іванова ми зараз чіпати не будемо! Так-так, а що тут робиться у журналі у Данілової?..». Ось так він раз по разу перебирав увесь алфавіт, проходячись журналом знизу вверх. Що робилось у цей час з нервовою системою учнів його не хвилювало! Зайве доводити, що такими методами нічого, окрім створення чергових шкільних фобій не доб'єшся. Див. про це мультфільм "БУРЕВЕСТНИК".

До речі, американські педагоги давно вже перейшли до використання на уроках виключно адресних запитань. Ключовим полоненням педагогічної етики там є таке: ніколи не став запитання, якщо ти не впевнений на 100%, що саме ця дитина знає на нього відповідь. Адже, якщо ти «підловиш» (шкільний фольклор стверджує: слово «підловити» походить від слова «підлість») дитину на незнанні, ти публічно розтопчеш її гідність. Тому американський вчитель спочатку називає ім’я учня і тільки після цього ставить адресоване саме йому запитання.

На жаль, у багатьох школах так є і так буде доки ми не забезпечимо послідовний перехід до психозберігаючих технологій викладання і цим нарешті реально забезпечимо право дитини на захист від фізичного і психологічного насильства у школі і вдома. Не дарма ж ліворадикальний критик школи Іван Ілліч наголошував, що школа досі є репресивним інститутом, який одночасно на ділі сковує, а на словах пропагує особисту свободу («Школьные учителя и священники – единственные среди профессионалов, кто чувствует себя в праве совать нос в частные дела своих клиентов и в то же самое время проповедовать неприкосновенность личности перед аудиторией, которая не смеет шевельнуться»).

Ви ніколи не задумувались чому в школі так кричать і дорослі і малеча?!

Упродовж усього свого педагогічного життя я вів відчайдушну боротьбу з криком. Згадую як після закінчення педінституту почав працювати в школі на посаді організатора позакласної роботи. Моїм кабінетом стала «піонерська кімната». Поруч був кабінет української літератури у якому вела уроки молоденька вчителька. Звісно, діти (а це був випускний клас!) заходилися її «випробовувати», а та у відповідь ледь не на кожному уроці починала «наводити порядок у класі». Я змушений був чути як постійно лунали зойки педагогічного відчаю: «Встати!», «Петренко, за двері!», «Щоденники на стіл!». Після таких «уроків» проводив з вчителькою власні сеанси «психотерапії». Я і жартував: «Свєта, припини! Коли ти так кричиш «Встати!», я ж теж схоплююсь з місця і опиняюсь під загрозою почати заїкатись…». Я і вислуховував монологи на тему: «Це не діти, це…», і радив як можна легко змінити стиль взаємин з учнями. Вона і плакала і сміялась… Зрештою не тільки припинила кричати «диким голосом» на учнів, а і мій заклик «полюбити дітей» сприйняла буквально і вийшла заміж за одного з учнів цього класу.

Оригінал

Освіта.ua
28.01.2016

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Zinger
Для Совість. Рахував, скільки має заробляти сьогодні вчитель, щоб за 20 років виплатити кредит за житло( 5%річних) та дешевий автомобіль за три роки (10% річних). При вартості будиночка у 35000дол. та машини варт. 5тис.дол. треба віддавати банку щомісяця 11345 гр( без машини 7300) Стільки ж піде на харчування сім*ї, одяг, лікування, я вже не кажу про відпочинок. Я вказав омріяні відсотки, під які державні банки могли би давати кредити молодим громадянам, які ще нічого не мають.Отже, за самими скромними підрахунками мінімальна оплата праці вчителя має становити 20 тис. гр. Ось чим має клопотатися Верховна Рада, а не дерибанити посади. Ось що має зробити Яценюк, Гройсман, Президент і іже всі з ними!
Zinger
Для Совість. Рахував, скільки має заробляти сьогодні вчитель, щоб за 20 років виплатити кредит за житло( 5%річних) та дешевий автомобіль за три роки (10% річних). При вартості будиночка у 35000дол. та машини варт. 5тис.дол. треба віддавати банку щомісяця 11345 гр( без машини 7300) Стільки ж піде на харчування сім*ї, одяг, лікування, я вже не кажу про відпочинок. Я вказав омріяні відсотки, під які державні банки могли би давати кредити молодим громадянам, які ще нічого не мають.Отже, за самими скромними підрахунками мінімальна оплата праці вчителя має становити 20 тис. гр. Ось чим має клопотатися Верховна Рада, а не дерибанити посади. Ось що має зробити Яценюк, Гройсман, Президент і іже всі з ними!
Володимир
Написанное господином Громовым будет откровением только для грудных детей. Не может быть в гнилом обществе идеальная школа.
Zinger
Прочитавши усі відгуки бачу таке. Шарахаємося від крайності до крайності, а істина посередині. Без системного підходу ні однієї проблеми вчителювання не вирішити. Те що пан Громовий усіх нас збурює - добре, бажання бути істиною в останній інстанції - погано, замало досвіду і знань. Справедливий тільки бог, усе решта - недосконалість!
совесть
Для Zinger:Не журналіст Громовий збурює. Він актуалізує проблему. Збурює СИСТЕМНЕ приниження ВЧИТЕЛЬСТВА ставленням держави до нього. Чи можете ви назвати хоч би ОДНОГО вчителя, який ЗАРОБИВ (працює ж, має ЗП) за останні 25 років на власну квартиру? А Бог - справедливий!?
Zinger
Для совість: Бог справедливий, він посилає нам стільки випробовувань, скільки ми можемо витримати, аби стати досконалішими. Пташка має квартиру? - але ж живе!
Коментувати
Олекса Позняк
Не надо ля-ля о Америке.Дочка моей подруги там учится в колледже.Прислала фотку где она сидит возле школьного ящичка на полу и подпись типа после учёбы нету сил одеться.Очень тяжело учиться, никто не пожалеет если не сдал -вытурят.Плата там ОГОГО. Учитель царь и бог.Один назначил зачёт на 12 ночи (уезжал куда то срочно) И все пришли как миленькие , никого не колышит как добираться.И родители не звонили в районо, потому что там районо нет.Там РАЗНЫЕ школы есть.Но громовой дальше Гарлема не ходил
Андрей Козак
Я прямо даже не знаю, несколько неловко учить образовательного эксперта и заслуженного учителя, что педагогический прием "вопрос к классу", когда делается пауза между вопросом, и адресатом, применяется для активизации когнитивной деятельности учащихся, предоставляя возможность каждому ребенку представить что именно ответит он, затем сравнить с ответом одноклассника, и в конце проверить правильность своего ответа. (а вовсе не для тоталитарности и запугивания)
Yaroslava Lishchynska
Для Андрей Козак: ви праві, це ази. Думаю, автор говорить про інше. Вчитель запитує учня, старанного, але з низькою успішністю.
Коментувати
Терентий
Еще парочку подобных статеек, и негативный стереотип об учителе готов окончательно. Многие держатся за эту работу, потому что соцпакет, отпуск. общение с людьми. Но если тебя записывают, снимают, чтобы растоптать - прощай, призвание! уж лучше дворником.
Зануда
Видно, що автора навчали виключно передові вчителі, яким педагогічна етика завадила перевірити вміння маленького Віті розставляти розділові знаки.
Натэл
Может, вернемся к своим истокам? К чему эти красивости? У тех же американцев проблем хватает в образовании: 20% населения не умеют читать и писать, каждый пятый. Политкорректность тоже не всегда хороша, когда под ней прячется безответственность и безнаказанность учеников, с которыми сами родители не справляются. А как насчет защиты чести и достоинства учителей? Может, если бы начали с этого, так лучше бы было всем. А так - игра в одни ворота. Результата не будет. Макаренко со своими не церемонился, если нужно было. Контингент такой был. Как у нас сейчас сплошь и рядом встречается.
Vasilisa Dyakivnich
Вибачте, а життя теж не "даруватиме" дітям неприємних несподіванок? Чи всі життєві ситуації будуть такими, що дитини неодмінно знатиме відповідь наперед? На мою думку, така політика вигідна для психоаналітиків, яких так полюбляють американці..
Людмила
Для Vasilisa Dyakivnich: Демократія - це добре, але не треба біля дітей ходити, як біля хворих. Не можна тільки те робити, що "дути" на дитятко. Люби, як душу, тряси, як грушу! Та й є різні діти. Одні чують, реагують, не верещать. Та хто ж хоч якось урве гідність такої дитини-людини? Інші - всім заважають, грубіянять, ображають своїх же однокласників. І треба на них дути? Ага...
Коментувати
Profit
Йой, пане Вікторе, як глибоко закоренилося у Вас захоплення всім американським. Ви хоч себе перечитуєте інколи? Вчитель має поставити учневі запитання лише за умови стовідсоткової впевненості у тому, що учень знає на нього відповідь! Але за таких умов, поставлене учневі запитання має сприйматися як недовіра до учня: вчитель же й без того переконаний в учнівських знаннях, нащо зайвий раз принижувати дитину своєю підозрілістю? Це ж наруга над гідністю особистості! А вимагання усної відповіді - зайве навантаження на артикуляційний апарат учня, фактично замах на його здоров’я! Найкращий вихід із ситуації - видавати атестат про середню освіту й сертифікати ЗНО з балами 200+ просто у пологовому будинку. І ніяких шкідливих для дитячої психіки вчителів. Вихованнячком свого генія займаються виключно щасливі батьки. Отоді й заживем...
Олекса Позняк
Была у меня директор крутая как наш Витя. И тоже на каждом совещании рассказывала что все учителя тоталитарники а надо идти с любовью к детям и всё будет супер-пупер.Уволили её с должности, пошла простым учителем. И полгода не прошло -уходит на долевую.Подхожу, спрашиваю в чём дело, никто не обидел? А в ответ: я с 5 классом справиться не могу.Пока была директором и родители по дороге подвозили и в класс зайдёш -почёт и уважение. А вчера 5 классник мне пинка под зад дал... Витя пойди простым учителем в класс где половина ребят под кайфом сидит и могут запросто в тебя яблоком запустить . И расскажи им про любовь
совесть
Для Олекса Позняк: Звідки у вчителів такий КОМПЛЕКС МЕНШОВАРТОСТІ? За стільки років фінансового приниження державою їй вдалося навіть КОРПОРАТИВНИЙ ДУХ зламати.... Це біда! Цікаво, що всі, хто контролюють діяльність вчителя в дописах плескають в долоні щодо прикладів Громового. Але робота з педколективом - це їх відповідальність (вчителька 1 класу терміново звільнилася зі школи, але замдир, дир. "не при ділах"... Не справедливо.)
Олекса Позняк
Для совесть: Учителя имеют нагрузку и соответственно зарплату не в соответствии таланту а соответственно отношению к нему директора.Когда я воевал за справедливость часто наблюдал такую картину.Стою я с директором в коридоре, входит учитель и ту же делает жест "ой что то забыл" и возвращается назад. Почему? Боялись со мной поздороваться при директоре. Учитель у нас раб ученика, родителя , администрации.
Коментувати
Родион
Прочитав статтю і задумався: а що спільного в педагогічних поглядах великого педагога А.С.Макаренка і такого ж великого експерта В.Громового. Спільного не знаходжу - одні протилежності. Але ж педагогіка Макаренка визнана світом , давала і дає результати, хоча відносно тоталітарності є питання. А що пропонує Громовий? Та власне нічого. Все що пропонує здійсненне: (його ж цитата): "У нормальній країні..." А якщо країна інша?
галина
дякую за статтю. як педагог з 30-річним стажем і колишній інспектор з охорони дитинства підпишусь під кожним словом.
Vasilisa Dyakivnich
Для галина: Тобто Ви також знущалися над дітьми?
Коментувати
Оксана
Зі змістом статті погодяться всі батьки, та, на жаль, не вчителі. Більшість вчителів скаржаться на сучасних дітей, на їх невихованість, нестриманість, безкультур"я. Але це ж наші реалії. Люди всі різні. Дітей не вибирають, які вже є. А от професію можна змінити.
совесть
Для Оксана: Якщо більшість жаліється, то може й правда є проблема. Ні, краще нехай БІЛЬШІСТЬ вчителів змінить професію! Оце пропозиція..... От і малюють оцінки, щоб ніхто не ображався й не НЕРВУВАВСЯ: ні батьки, ні діти, ні вчителі! Аж раптом - ЗНО:чому ж не навчили?
Коментувати
Нина Царевская
Вот странно! Почему все комментаторы не называют своих настоящих имен. Страх! Страшный и всеобъемлющий сковал учительство. Даже себе страшно признаться в своих ошибках. Все, о чем пишет Виктор, имеет место быть. И все потому, что мы не любим себя, не очень любим детей и свою профессию. Все мы когда-то срываемся, кричим, злимся, если, ребенок в разгар объяснения важного материала просится в туалет. НО надо бороться со своим недостатками и недостатками коллег, а не говорить о том, какие мы несчастные. Я всегда говорю своим учителям: просто представьте, что на месте этого ребенка ваш. И все, и конфликт исчерпан. Горжусь своими учителями, потому что им ученики не хамят. Значит, можем?!
совесть
Для Нина Царевская: "...СВОИМИ учителями..." - вас цитирую, столбовую дворянку... Если вы опытный педагог, то сказали бы, что ничего идеального в природе нет, и найти недостатки при желании можно у всех. Мы же люди... А талантливый журналист всегда материальчик НАРОЕТ! Вы и правда верите, что ВАШИ учителя безгрешны?
Нина Царевская
Вам тоже страшно назвать свое имя? тогда помолчите.
Что в имени тебе моем?
Для Нина Царевская: Молчим-с, Ваше превосходительство.
Коментувати
neexpert
Пане Вікторе, дуже хотілося б почути відгуки Ваших колишніх колег - учителів Кіровоградської гімназії тих часів, коли Ви там працювали директором. Цікаво, Ви і тоді з такою відкритою зневагою до них ставилися? І як, цікаво, вони Вас згадують? І ще одне: хто приймав рішення, коли таку недолюдину призначали на посаду освітнього експерта? А питання про те, за які такі "заслуги" Ви отримали високе звання заслуженого вчителя, напевно, можна віднести до риторичних...
Голосzнароду
Для neexpert: Я думаю, більшість батьків погодяться із викладеним в статті. Освітній експерт лише аналізує і відображає настрої в суспільстві.
можливо
Для Голосzнароду: неужели? А то,что настроения общества корректируется Вы не в курсе? Корректируются в лбую сторону? ЗАЧЕМ происходящая СЕГОДНЯ корректировка???
Коментувати
Павлович
А пан Віктор чув, як вчителі фізкультури в американських школах учнів у вищевказаних випадках називають?
Ольга Х.
Чому ви так не любите вчителів?! Після ваших дописів взагалі не хочеться працювати в школі. Якщо у державних мужів такі погляди на школу та вчительство, то що говорити про батьків. Чому б вам не попрацювати в школі та згадати старі добрі часи, показати приклад, навести порядок.Чому ви не пишете про те, які важкі портфелі діти носять до школи, у яких холодних класах сидять, чому отримали підручники лише у другому півріччі, а англійської для 7 класу досі ще немає, проте є ДПА. Чому вчителям знімають доплати, а депутатам збільшують? Хто у цьому винен? За останні 20 років школа не поповнилась ніякою наочністю,лише вимогами.Чому ви не згадуєте, що в Америці вчителів забеспечують ноутбуками та дають творчі відпустки на рік. Потрібно не писати, а школу на ноги ставити. Незабаром нікому там і працювати буде.
Людмила Станкевич
Для Ольга Х.: На 100% звами погоджуюсь.Звичайно,вчителі-живі люди.І якби давали можливість цим людям гідно жити,випадків,описаних в статті,було б в рази менше.
Коментувати
Uljana Anzinger
Все! Їду в Штати працювати, бо я таки так працюю, як автор каже...
Ольга Х.
Для Uljana Anzinger: Я з вами. Лише грошей на квиток підзароблю. На жаль, на це піде не один рік
Коментувати