Ксенія Смірнова: цілі для сучасної освіти

Лише індивідуальний підхід зможе перетворити заклади освіти на «Школи радості»

Ксенія Смірнова: цілі для сучасної освіти

Автор: Ксенія Смірнова.

Хіба ледачі не обговорюють зараз реформи в освіті: що важливо, а що ні, що корисно, а чого не варто змінювати. Батьки наголошують, що змінити потрібно програми та розвантажити дітей, вчителі погоджуються з ними, а від себе ще додають, що було б непогано збільшити фінансування. Всемогучі реформатори в міністерстві збирають наради і в поті чола працюють на документами, які б мали принести бажані зміни в українську науку.

Що ж і як потрібно змінити, щоб усі були задоволенні? Щоб знати, як діяти, потрібно знати, як повинен виглядати кінцевий результат діяльності. Очевидно, питання «перевантаженого» школяра і «недофінансованого» педагога – це не основні проблеми сучасної освіти, потрібно глянути на проблему глобальніше.

Нещодавно натрапила на статтю Мітко Каку, який каже: «Діюча система освіти готує фахівців минулого. Ми вчимо їх для того, щоб вони йшли на роботу, якої вже не існує, забезпечуємо тими інтелектуальними інструментами, які давно неефективні». І тут же ще одна геніальна думка сучасного науковця: «Щоб домогтися реального успіху, потрібно розвивати ті здібності, які недоступні роботам: креативність, уяву, ініціативу, лідерські якості.» От тут і всі цілі для сучасної освіти: фізично і психічно здорова, творча, ініціативна особистість, яка здатна швидко пристосовуватись до мінливого світу, бути неповторною і свідомою, а ще здатна швидко і безперервно навчатись. Методи зазубрювання повинні канути в минуле, так само як і навчання згідно затверджених в центрі навчальних програм, що є взагалі відгомоном совкових п’ятирічок. Лише індивідуальний підхід, багато практичних занять, зв'язок із сучасним життям зможуть перетворити заклади освіти на «Школи радості»!

Тепер потрібно подумати, як же можна досягти згаданих вище поставлених цілей. Основне для нас – Здорова особистість, тому в школі майбутнього важливими повинні бути фізичне виховання та психологічна підтримка, далі – творчий розвиток, а це мистецтво, музика, література, які допомагають кожній людині розвивати почуття прекрасного, ставати добрішим та цінувати високі моральні якості.

Далі необхідно обов’язково проаналізувати викладання в сучасних школах таких предметів, як математика, фізика, хімія, біологія, географія. Діти найчастіше перевантаженні саме цими предметами. Чи не забагато науковості є на уроках? Для практичного застосування, загального розвитку і подальшої самоосвіти кожної людини потрібні лише базові знання з цих дисциплін. Зараз у школі вивчають, наприклад, математику дуже детально, хоча після закінчення школи люди застосовують у буденному житті лише табличку множення та деякі формули з геометрії за 6-й клас.

Було б чудово, коли б детальним вивчення наук займались окремі діти, яким це справді цікаво і які мають до цього здібності. Тут потрібне обдумане диференційоване навчання. Чому, для прикладу, на уроках хімії лише двоє-троє дітей розуміють, про що говорить вчитель, а решта просто картають свій час і з нетерпінням чекають перерви. Потрібно дати можливість учням обирати між трудовим навчанням і природничими науками, у відповідності до потреб і талантів осіб, що навчаються. Згадайте Сухомлинського, він не раз розповідав, як його учні садили яблуні та сіяли хліб. Діти були щасливі, вони навчались та працювали і по закінченні школи могли заробити собі на життя, а не лікували психічні розлади від того, що не могли «тягти» деякі предмети та отримували з них незадовільні оцінки.

В школі майбутнього особливу увагу потрібно приділяти вивченню рідної та іноземних мов, а ще історії. Тут слід теж звернути увагу на практичне застосування знань. Здавалось би не так багато повинні вміти учні по завершенні школи: висловлювати свої думки, аналізувати художні твори і газетні статті, грамотно писати заяви і листи, розуміти, що трапилось в минулому, розумітися з іноземцями, бути толерантним до чужих культур і шанувати рідне.  

Загалом, в ідеальній школі майбутнього у молодших класах учні повинні б навчитись читати, писати, отримувати основні знання про природу та довкілля, навчитись користуватись комп’ютером та розуміти, які небезпеки можуть чатувати у Всесвітній павутині тощо. Необхідно збільшити кількість годин малювання, музики та фізкультури та додати театральне мистецтво. Варто пропонувати дітям різноманітні творчі гуртки для позакласної роботи на власний вибір, але позначати їх у шкільних табелях успішності.

У середній школі необхідний індивідуальний підхід до учнів та диференційоване навчання. Класи повинні ділитись на групи: природничі, спортивні, гуманітарні, прикладного мистецтва. Зовнішнє незалежне оцінювання справді потрібно впровадити після 9-го класу і далі пропонувати дітям уже профільне навчання.

Я цілком і повністю «ЗА» 12-ти річне навчання у школі та, прошу не дивуйтесь, «ЗА» сертифікацію вчителів. Я взагалі «за» зміни! Думаю, лише люди, які готові самі змінюватись і навчатись, можуть навчати когось і бути прикладом для наслідування. Звичайно, у кожного педагога повинна бути достойна заробітна плата, але ж у нього повинні бути достойні вчительські якості – це свобода думки, творчість, ініціативність, освіченість і сміливість також!

Освіта.ua
12.01.2016

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
НАРЕШТІ я БАЧУ ще в когось. Це ж скільки часу пройде,допоки маса людей побачить те, що ЗДАТНЕ повернути у якесь НОРМАЛЬНЕ русло цю махіну
." Дітей потрібно готувати до того,що в житті доведеться робити не тільки те, що хочеться, а й те що неприємно і важко."
Про Японію
Багато батьків хочуть, щоб їхнє дитя гралося, а вчитель біля нього танцював…А якщо те дитя захворіє, то до якого лікаря поведе дитину? До того, який грався у школі? А звідки береться професіоналізм? До речі, про Японію. Учні навчаються 6 днів на тиждень. Літні канікули 1,5 місяця. На кожний день канікул (!) домашні завдання. У кінці канікул – контрольна робота на перевірку літнього (!) домашнього завдання. Учні самі прибирають свої школи! Можливо звідси і японська якість товарів…
совесть
Для Про Японію: Если стратегия развития страны - перепродажа завезенного тряпья и другого импортного барахла и не только барахла, то зачем поддерживать и развивать физико-математическое образование? Люди, если мы не хотим совсем отстать от цивилизованного мира, нужно сохранять и развивать наши сильные стороны образования! Да, иняз нужен, гуманитаризацию образования кушаем уже четверть века, ну и... Если все ЭТО ценой окончательного развала физ-мат образования - потомки нам этого не простят! Впереди время высоких технологий, а мы все изучаем английский алфавит... Люди, опомнитесь! Ведь детям нужно гордиться страной, граджанами которой они являются!
Коментувати
Олекса Позняк
Он воно як Німеччина-Японія у світові лідери вирвались! Навязали віночків, сіли під калиною та як заспівали задушевно.От благоденствіє на них і упало.А фізики-хімії спалили.Навіщо вони у школі майбутнього...
Zinger
Для К.Смірнова. Який же ВИ молодець, потрапила у саме яблучко. Колись, ще старий професор гімназії казав мені: Друже, коли беретеся за якусь справу подивіться на кінець, тобто кінцевий результат. Зумієте передбачити - вас чекає успіх, не зумієте - будьте готові до поразки. Я готовий підписатися під кожним Вашим словом, жаль тільки, що до таких як ВИ або не прислухаються, або навмисне не чують. У наших шкільних програмах справді забагато науковості і дуже мало можливостей для творчого розвитку. Цю спадщину ми маємо ще від совєцьких горе - реформаторів, які виконували замовлення тодішньої влади, яка на перше місце ставила інтереси держави а не людини, хоча на словах дуже гарно декларувала турботу про неї. Ваше мислення сучасне і сповнене гуманізму, зичу Вам успіхів у відстоюванні задекларованих Вами принципів!
???
к чему эта демагогия, если учителю не хватает зарплаты просто на покушать
жужужу
Цікаво, як ми будемо йти в ногу з технічним прогресом, розвивати новітні технології, відкинувши природничі і фізико-математичні науки, а лише граючись, співаючи і танцюючи? Маячня!
Выльям Клей
Для жужужу: Так ви не грайтесь, а вчіть дітей тоді буде толок.
Антураж
Для жужужу: Шановна пані, чи пане? чи ким Ви не були б, дана стаття дана не як законопроект чи щось офіційне , в цій статті людина висловила свою думку , щоб краще зробити і, все, а Ви "маячнею" називаєте, а я називаю "маячнею" , таких педагогів чи хто Ви б не були не компетентними , не професійними людьми які дітей не вчать думати, а вчать зубрити, деякі по істинно не потрібні речі.
жужужу
Для Антураж: Не буду спускатись До Вашого рівня ведення дискусії ( переведення на особистість), але хочу відмітити, що те, що пропонує автор статті ми вже проходили-це суцільний ідеалізм. Не всі,хто не засвоює шкільний курс природничих чи фізико-математичних наук, нездатні це зробити. Тупо лінуються. Вони також будуть тупо лінуватись і танцювати грати в театральних постановках ( слова потрібно вчити) ( вела і театральні гуртки і танцювальні. Хочу відмітити, що найактивніші і найбільш творчі були ті. хто успішно навчався). Дітей потрібно готувати до того,що в житті доведеться робити не тільки те, що хочеться, а й те що неприємно і важко. Такою була мудра народна педагогіка. .
Коментувати
Выльям Клей
А ось іще теза із цієї статті, і чому тільки чуємо гарні слова науковців, посадовців і ще когось, а воно не втіллюється в життя: "Необхідно збільшити кількість годин малювання, музики та фізкультури та додати театральне мистецтво. Варто пропонувати дітям різноманітні творчі гуртки для позакласної роботи на власний вибір, але позначати їх у шкільних табелях успішності."
Выльям Клей
Ось читаю дану статтю "...Тепер потрібно подумати, як же можна досягти згаданих вище поставлених цілей. Основне для нас – Здорова особистість, тому в школі майбутнього важливими повинні бути фізичне виховання та психологічна підтримка, далі – творчий розвиток, а це мистецтво, музика, література,..."" Який може бути творчий розвиток коли "музичне мистецтво "давлять як хотять???
Лариса
""Діти перевантажені хімією". Бред. Так как МОН поиздевалось над программой по химии, надо постараться. По словам автора, необходимо изучать только языки и историю, учиться красиво говорить и вешать лапшу на английском языке, как это знакомо. А экономика на говорильне будет развиваться? Стране нужны профессионалы-технари, которые понимают в производствах, врачи, хорошо знающие естественные науки. А болтунов и так хватает. А то такое ощущение, что все поедут в Европу для общения с иностранцами.
Zinger
Для Лариса: Вы непроизвольно скатыветесь в наше светлое прошлое. Сколько лет наши программы воспитывали технарей и что мы имеем? Я против перевеса в ту или иную сторону. Главное - человек, а не наше производственое мышление. Ученик должен иметь право выбора, все остальное - насилие над личностью. Вы отлично знаете, что одни люди, в силу природных особенностей, наделены абстрактным, а другие - логическим мышлением. Гуманитарий никогда не будет любить математику, физику, химию, хоть кол на голове теши. Если Вы любите свой предмет, каково Вам смотреть в глаза ребенку, которому химия до лампочки? Он еще ее как - то воспринимает, пока не доходит до задач с валентностью, а дальше сами знаете. И не переживайте за экономику, у нас хватит технарей, а вот если мы забудем о морали, етике, истории- економика перестанет быть нужной, перегрыземся все до одного!
Гордієнко Людмила
Дійсно,згідно статистики, академічнообдарованих дітей лише 5%. Але це не сигнал для заміни предметів природничого циклу на трудове навчання. Кожна наука дозволяє формувати необхідні компетенції учнів. Майстерність вчителя й полягає в тому, щоб за допомогою предмету розвивати своїх вихованців. Чим більше предметів, тим більше можливостей у школи та учнів. Адже моделюючи урок, вчитель підбирає форми та методи роботи для розвитку природних задатків учнів. На уроці хімії художньообдарована дитина може готувати фарби, застосовуючи неорганічні речовини. Мотивом є не хімія, а малювання. А готуючи фарби, учень вивчає й основні класи неорганічних речовин. А це вже, шановні колеги, пошук. А хіба навики пошукової роботи завадять сучасній людині? Тому, на мій погляд, проблема сьогодні полягає не в заміні одних предметвів іншими,а в якісній підготовці та перепідготовці педагогічних кадрів, матеріальному забезпеченні навчального процесу та введені соціальних критеріїв оцінювання діяльності учнів.
Ksenia Smirnova
Для Лариса: Зовсім не хотіла сказати, що природничі предмети непотрібні людині. Навпаки, вони є дуже важливі. Проблема лише в тому, що не всі можуть їх з легкістю і поглиблено вивчати. Наша ж сучасна програма пропонує ускладнений варіант для всіх дітей, а в результаті 80% учнів взагалі нічого не тямить з тої ж таки хімії чи фізики, а 20% не має можливості на уроці працювати з вчителем, бо інших 80% - нудьгує і заважає. Маємо простий результат - зіпсовані нерви у 100% учнів та ще й викладача. Ось тут і важливий індивідуальний підхід: До 8-го чи 9-го класу, наприклад, всі опановують базові знання, а далі учні розходяться за інтересами і поглиблено вивчають те, що їм потрібно в майбутньому. Зрештою, вважаю, що хімія теж не заслуговує на те, щоб її в 21-му столітті вивчали поверхово та абияк. Нею повинні займатись справжні таланти. "Бо багато покликаних, але мало вибраних»
Коментувати