Ігор Лікарчук: хто відповідає за умови роботи шкіл

Ігор Лікарчук, екс-керівник УЦОЯО про відповідальність за забезпечення життєдіяльності шкіл

Ігор Лікарчук: хто відповідає за умови роботи шкіл

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якоті освіти

Вважаю необхідним продовжити розмову з проблем, які були підняті у вчорашньому сюжеті передачі "Нова інспектор Фреймут". Як бачу, більшість коментаторів у ситуації, що склалася, звинувачують МОН та його міністра - п. Квіта. Давайте будемо щирі, колеги. Якби в сюжеті йшла мова про зміст чи якість освіти, підручники чи технології, то, безумовно, груддя каміння можна було б кидати на город Міністерства. І то було б справедливо.

Але мова йде про УМОВИ роботи закладів освіти, про їхні їдальні та туалети, про холод і, вибачте, тарганів та фекалії. Яке відношення МОН має до цього всього? У незадовільних і небезпечних для життя і здоровя учнів умовах роботи шкіл винуваті їхні ЗАСНОВНИКИ, ВЛАСНИКИ та КЕРІВНИКИ.

Щоправда, жоден український закон не передбачає їхньої відповідальност за подібне... А керівників шкільних закладів МОН не призначає із середини 70-х років минулого століття. Й звільняти їх із посад не має права. Навіть догану оголосити не може. Тож і стараються приватні власники якомога більше здерти грошей; сільські, селищні, міські, районні, обласні ради - зробити вигляд, що турбуються про школу; керівники - встигнути щось випросити, ублагати, або, в крайньому випадку, розплакатися…

Я не є захисником МОН і ніколи ним не був, але упевнений, що не вистачить 200 його працівників для того, щоб приїхати в кожну школу, залізти у кожний її куток і туалет, відкрити всі холодильники і прогнати тарганів. Два заклади, про які йшла мова в сюжеті, знаходяться на відстані 20 км від Департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації та на відстані 5 км від відповідних районних відділів освіти. Саме вони видавали ліцензії цим закладам і мають контролювати їхню діяльність.

А куди дивляться органи санепідемслужби чи ветеринарного нагляду (я вже заплутався в тому, хто із них має контролювати роботу шкільних їдалень), захисту прав споживачів і т.д. і т.п. Прикро, але подібні речі, якщо шукати навіть поверхово, можна знайти в більшості наших закладів. Бо вони неодмінно супроводжують бідність та безвідповідальність. А бідність та безвідповідальність, на жаль, невідємні характерні риси для 97% закладів освіти.

І до тих пір, поки в новому законі про освіту не будуть виставлені серйозні законодавчі запробіжники, що унеможливлять шкільну бідність та безвідповідальність власників і засновників шкіл, то змінюйте міністрів освіти хоч щомісяця: результати будуть однакові. Кожен має нести свій чемодан. Один носильщик тут не врятує.

Іще одне. В Україні має бути створена незалежна від освітянського міністерства ефективна освітня інспекція, яка матиме право прийти в будь яку годину доби в будь-який заклад освіти, незалежно від його типу і форми власності, та провести там ретельну і фахову інспекцію. За результатами інспекції мають бути видані жорсткі та конкретні приписи власнику, які він ЗОБОВЯЗАНИЙ виконати. Чи не так? Але знову: потрібний новий закон.

Оригінал

Освіта.ua
02.12.2015

Популярні блоги
С. Новікова: ЗНО з математики для вступників-медиків При вступі на всі спеціальності галузі знань «Охорона здоров'я» другим предметом є математика
В. Громовий: в освіті вже пройдена межа незворотності Негативний відбір і зворотна селекція в освіті тривають, адже йдуть кращі, а «лава запасних» практично порожня
Є. Стадний: ідея збільшення ваги атестата хибна по суті Чим більше враховуватимуть атестат, тим меншими будуть шанси дітей з хорошими знаннями з суворіших шкіл
Д. Бабурін: реальність освіти за ширмою рейтингової шкали За ширмою рейтингової шкали 100-200, яку нам кожен рік презентує УЦОЯО, ховається реальний стан освіти в Україні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр
одне військо програло війну. почали розбиратися в причинах. виявилося, що генерали тут ні при чому. вони не стріляли, не копали окопи... взагалі нічого не робили. хто ж винен?! рядовий, сержант, лейтенант... були порушені директиви генштабу: окопи викопані не зліва на право, а навпаки, трава в зелений колір не пофарбована, тощо... а тепер серйозно. 1.програми ЗАНАДТО перевантажені. 2.підручники дуже погані, писані не як для своїх дітей. крім того, їх просто не надають у школу. 3.на жаль, стимулів для наполегливого навчання не існує. 4.дитина перевантажена навалою безсистемної інформації. захочеш гарно вчитися - втратиш здоров’я, захочеш зберегти здоров’я - не навчишся... 1000 символів для аналізу мало. ПРОПОЗИЦІЯ: провести чесне ЗНО з чотирьох предметів для працівників міністерства і зробити чесні висновки. перелік предметів: українська мова, історія, математика та англійська мова. а потім для інспекторів різних рівнів...і зробити чесні висновки
!!!!!!!!!!!!!!!!
Для Олександр: а ЭТИ полностью разделяю. Вот только ЗНО для них не важно. ИХ обязанность-ОРГАНИЗАЦИЯ ПРОЦЕССА. Пусть этим и занимаются. И, очень хотелось бы. чтобы ТОЛЬКО ЗА ЗАРПЛАТУ. Ведь у нас образование стремятся поворачивать люди, НЕ ОСОЗНАЮЩИЕ, что значит работать лишь на зарплату учителя. Ту зарплату, которая прописана, без дополнительных вливаний. И ещё одно - НИГДЕ НЕ светятся люди ОБЫЧНЫХ школ.Самых обычных, не именитых,не проплаченных тысячами евро в год(официально), нет. Теми, в которых учатся самые обычные дети самых небольших городов. Не хотят, или их там НЕ ждут?
Коментувати
!!!!!!!!!!!!!!
допоки НЕМАЄ ДОСТАТНЬОГО ФІНАНСУВАННЯ від бюджету - НІЯКИХ перевірок НЕ має бути. А ті, хто направляють НА перевірку МАЮТЬ БУТИ ЗВІЛЬНЕНІ З РОБОТИ БЕЗ ПРАВА займати керівні посади.
Денис
Для !!!!!!!!!!!!!!: Для Олександр: Для Баба Яга, яка проти: Для совесть: Ви міняєте ніки, і пишете пости. Таке враження, що самі з собою розмовляєте. Вам це приносить якесь задоволення ??? Ви ж одна й та сама людина, це ж зрозуміло. Тому і не цікаво з вами дискутувати.
!!!!!!!!!!!!!!!!не, Дениска,
Для Денис: я - не они. Их мысли я НЕ разделяю... Та и... почерк у нас разный
Баба Яга,  яка проти
Ох, Денисе! якби Ви знали, на скільки помиляєтесь! Я свій нікнейм не сьогодні обрала, - коли не згодна, тоді так і підписуюсь. Дивні і безпідставні у Вас висновки щодо непорядності сучасного вчителя. А справжні ПІБ не напишу, бо до пенсії ще далеко. Кіберполіція, либонь, не спить і чатує на таких "не згодних", як я (((
Коментувати
Finita
Нехай буде перевірка. Але ключове слово в ній - "фахова". Перевіряти школу мають право лише практики, які самі пропрацювали не один рік в аналогічних умовах, а не гламурна дівиця, яка вважає, що отримавши посвідку журналіста, самого Бога за бороду схопила.
Олександр
справа в тому, що я цілком згоден з Бабою Ягою. Ми чиї?! Дах у школі тече?Автобус зламався?Електроплита згоріла?Ремонт? У бюджеті коштів немає!!! Шукай сам! А перевірка приїде. А тут ще й не просто перевірка, А ПЕРЕВІРКА НАДВИСОКОГО, захмарно високогорівня, від якої не заховаєшся, і виправдання тобі ніякого не буде! бо її проводять ВІДПОВІДАЛЬНІ, ОБ’єКТИВНІ, ВИНЯТКОВО ЧЕНСНІ, одним словом цвіт нації... Не слід гарячкувати з перевірками. Забезпечити хоч якесь фінансування освіти значно важче. І значно потрібніше.
Баба Яга,  яка проти
Гарно влаштувалися в МОНУ: "Ми далеко, нас мало, - то ми ні за що у ваших далеких школах і не відповідаємо"! А директор має зробити ремонт приміщень у відповідності до САН ПіН на власну зарплату в 3-4 тис. грн.? Чи може, сільський голова зі "своїм" дірявим сільським бюджетом? А ДЕРЖАВА НАМ НАЩО? Щоб час від часу завітати з інспекторськими перевірками всительської "свідомості та патріотизму"?
Свидло
Для Баба Яга, яка проти: вполне огласен. Школы не от хорошей жизни собирают деньги с родителей. А они еще и не верят, что на школу не выделяют ни моющих средств, ни труб, ни бумаги, ни ксероксов. Сейчас еще и за переименование возьмутся - с кого будут деньги на новые печати учреждения собирать? Повезет, если школа расположена не на совдеповского героя улице..Ну ни копейки школам не выделяют! А учиетлей ругают за то, что плохо работают с родителями - то есть не умеют уговаривать деньги собирать. Мое предложение: ввести в педагогических вузах предмет, где учат психологическим приемам раскручивания родителей на деньги, а то учитель считается плохо работающим, если у него в кабинете нет новой тряпки, швабры, моющих средств, вот в этом оду доска упала - гду новую брать? А сколько всего учителя несут в школы из дома! Бумага - своя, детям распечатки делаем на домашнем ксероксе, не говоря уже про канцтовары, про то, что учительницы своих мужей, соседей привлекают к ремонту - некому в классе замок вставить! Нищета
Коментувати
Олекса Позняк
Спочатку дай відповідь за втручання в базу. На нари!!!!!
Павлович
Займіться садівництвом, Ігоре Леонідовичу.
совесть
Ну как не согласиться со словами гения-палача по части контроля! Сколько правильных законов написано, (Конституция Украины уникальна, одна из лучших в Европе!!!), но есть одна большая проблема - ЗАКОНЫ у нас писаны не для всех! Страна за 25 лет разворона до основания (с законами, судами, контролирующими органами...) Да и проблемы, нарушения всегда в любой школе (организации) можно найти, при желании... Так что для изменения ситуации нужно гораздо больше, чем усиление контроля! Де ви, ДЕРЖАВОТВОРЦІ? Нові обличчя? МОРАЛЬНІ ЛІДЕРИ?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!