Середня освіта в Канаді
PR

100 % випускників приватних шкіл успішно поступають в університети, а деякі удостоюються стипендій

Середня освіта в Канаді

Середня освіта в Канаді відкриває двері у кращі канадські й американські університети, випускники яких затребувані найпрестижнішими організаціями світу. Українці, які отримали вищу освіту в Канаді, мають нагоду залишитись у цій країні для того, щоб отримати практичний досвід роботи. Англія та США такої можливості не пропонують.

Відразу після української школи поступити у престижний канадський університет неможливо, оскільки вступний конкурс проводиться на підставі середнього бала канадського атестата.

Справа головним чином у тому, що в 9‑12-х класах канадські школярі вивчають профільний набір предметів, який їм знадобиться для вступу в університет за вибраним напрямом. А оскільки український атестат не відображає результатів такого профільного навчання, канадські виші його не приймають.

Щоби розв’язати цю проблему, університети пропонують українським абітурієнтам закінчити підготовче відділення, де протягом року вони отримають знання, яких бракує. Якщо можливості такої додаткової підготовки немає, можна розраховувати лише на коледж.

Для того щоби після української школи не витрачати рік на підготовче відділення, краще за все закінчити середню школу в Канаді. Це дозволить відразу поступити в університет і, можливо, навіть отримати стипендію.

Щоби поступити в університет, необхідно пройти конкурс атестатів за 100-бальною системою. Є виші, де для вступу потрібно не менше 80 балів, а у найпрестижніших університетах часом не достатньо й 90 балів. Задача шкіл ‑ підготувати дітей так, щоб у них повністю вистачило знань і, відповідно, балів для вступу у вибраний виш.

Для цього в 9‑12-х класах дитині допомагають визначитися з майбутньою професією. За допомогою радників учень вибирає певні предмети, що йому знадобляться у виші. Наприклад, якщо дитина хоче стати лікарем, їй треба вивчати біологію та хімію, якщо програмістом – потрібна математика. У результаті, у 12-му класі учні вже знають, куди їм поступати, і готові до цього, а тому без зволікання подають документи у виші. Хто освоїв профільні предмети й англійську (це стосується й самих канадців) на рівні, якого вимагає університет, поступає в університет. Хто не встиг освоїти ці предмети на належному рівні, поступає в коледж.

Середня освіта в Канаді представлена державними та приватними школами. Навчання в державних школах для громадян країни безкоштовне. У державні школи дітей приймають за територіальними ознаками. З одного кінця міста в іншій у школу ніхто не їздить.

У приватних школах та ж навчальна програма й ті самі предмети, але вже інший контингент учнів і рівень навчання. Після деяких державних шкіл багато випускників не поступають у виші, тоді як у приватних школах вимоги вище, завдяки чому у виші поступають практично всі охочі.

У цих школах чітко визначають здібності дитини та допомагають їй їх розвивати. Тут багато уваги приділяється всебічному розкриттю творчого потенціалу учня. Програма приватної школи більше насичена предметами, що знадобляться для подальшого вступу та навчання.

Приватні школи не дають учню бути просто середняком. Практично всі вчаться добре – неуспішних учнів немає, а до 12-го класу діти вже знають, чого хочуть і, головне, вони вміють учитися. Приватні школи дозволяють ста відсоткам своїх випускників поступити в університети, після чого немало з них, включаючи іноземців, одержують стипендії університетів.

Університети часто дають стипендії випускникам приватних шкіл, тому що вони, як правило, дуже добре вчаться, беруть участь у дослідженнях, прославляють університет, і виші це всіляко заохочують.

Для того щоби поступити в канадський університет, українському школяреві достатньо провчитись у канадській школі тільки у випускному класі за умови, що він добре знає англійську мову та в Україні мав добру успішність. Якщо знань англійської не вистачає, то все залежатиме від того, скільки часу знадобиться для її вивчення. Якщо в Україні дитина вивчала англійську лише на рівні шкільної програми, їй бажано провчитись у канадській школі три-чотири роки, мінімум – два роки.

Під час вступу у школу беруться до уваги два основні чинники – успішність і знання англійської мови. Після оцінки цих чинників школа дає попередні рекомендації, що можуть звучати так: «Для того щоби поступити в університет, дитині буде потрібно два роки навчання в нашій школі».

Після прибуття у школу всі діти проходять тестування з математики, англійської, а також співбесіду із психологом. Після цього визначається індивідуальна програма навчання для кожного школяра. Сама система навчання побудована так, щоби дитина навіть, не дивлячись на наявні слабкості, стала академічно сильною.

Вартість навчання в державній школі складає близько 10 000 канадських доларів (CAD) на рік і залежить від кількості предметів, що вивчатиме школяр. Вивчення одного предмета коштує приблизно 1000 CAD за рік. У приватних школах навчання коштує від 14 000 CAD на рік без пансіону. Пансіон припускає додаткову оплату у 800‑1050 CAD в місяць.

Деякі приватні школи працюють у режимі Total Care – тобто «Повної турботи». Він полягає в такому. Після підйому та вранішніх процедур дитину оглядає лікар. Далі її супроводжують в автобус і відправляють у школу. Там вона снідає та приступає до занять. Після занять іде робити домашні завдання. У школі є спеціальні викладачі, які допомагають учню справитися із завданнями. За дітьми постійно спостерігають психологи. Одержуючи повну картину стану дитини, вони консультують батьків і радять, яку професію вибрати.

У всіх учнів є спеціальна картка, за допомогою якої здійснюється вхід і вихід із будівель. Завдяки цьому персонал завжди бачить, де знаходиться дитина. У навчальних будівлях діти знаходяться під наглядом викладачів, а також спеціальних кураторів країн, з яких прибувають учні. Ще за дітьми спостерігають академічні радники, які завжди знають, де знаходяться діти та які в них успіхи. На шляху в гуртожиток, в автобусах і в самому гуртожитку за дітьми також пильно спостерігають. Без нагляду учень не залишається ані на хвилину. А якщо врахувати, що Канада є однією з найбезпечніших країн світу, за благополуччя дитини батьки можуть не турбуватись.

Якщо казати про популярні серед українців регіони для навчання, то, як правило, батькам зручніше відправити дитину в Торонто (прямий рейс), ніж у Квебек чи Ванкувер. В основному вибирають провінцію Онтаріо, тому що сюди швидше добратись, і найкрупніші університети розташовані саме тут.

Усі приватні школи дуже схожі, проте кожна може мати і свої істотні відмінності. Так, у недорогій приватній школі Hudson College, що знаходиться в центрі Торонто, немає свого гуртожитку, й учні живуть у сім’ях.

Мешкання в сім’ї коштує порядку 950-ти доларів на місяць. За дітьми ведеться пильний нагляд: щодня сім’я дає звіт школі та батькам, що дитина їла, коли вона прийшла. Сім’ю вибирає школа, її члени проходять обов’язкову співбесіду й мають надійні рекомендації. Як правило, ці сім’ї працюють із дітьми вже не один рік. Сім’ї перевірені, розуміють потреби учнів у харчування, англійській мові, дозвіллі тощо. Деякі студенти та їхні батьки вважають сім’ю навіть більше комфортним і прийнятним варіантом розміщення, ніж гуртожиток.

У той же час школа Ridley College дуже дорога, оскільки орієнтована не тільки на Канаду, а й на США. Після закінчення цієї школи випускники поступають не тільки в канадські, а й у крупні американські університети. Це закрита школа-пансіон британського типу: закрите містечко, навчальні будівлі та мешкання в одному комплексі.

Columbia International College знаходиться в Гамільтоні, у годині їзди від аеропорту Торонто, а London International Academy ‑ у канадському місті Лондон, у двох годинах від аеропорту. Школа та гуртожиток ‑ поруч. У цій школі немає російськомовних студентів, що є плюсом при вивченні англійської мови, але, з іншого боку, це може ускладнити пошук друзів. Як правило, кількість учнів у класах приватних шкіл коливається від 10-ти до 20-ти осіб.

Визначити, що більше підійде дитині, заздалегідь оцінити знання англійської, відправити документи у школу, щоби дізнатися, скільки дитині треба буде в ній провчитися, краще за все зможуть професіонали. Вони виступають у ролі порадників у питанні вибору школи та програми навчання, допомагають подати документи у школу з дотриманням усіх процедур, надають допомогу у візових питаннях.

У рішенні всіх цих питань компанія «Info Study» має перевагу, оскільки в неї є офіси як в Україні, так і в Канаді. Керівник канадського офісу «Info Study» Володимир Рудешко каже про ці переваги: «Я можу дитині на місці показати школи, поговорити з радниками зі школи, полегшити скласти об’єктивну картину. У будь-який момент можу зателефонувати, під'їхати, вирішити питання на місці. Моя присутність тут допомагає й батькам, і студентам».

Павло Петриченко,
Освіта.ua

Освіта.ua
03.02.2014