Вступ до британської школи-пансіону: з чого починати?

Отже, у житті кожного з батьків настає момент усвідомлення того, що самі надійні інвестиції у майбутнє - це інвестиції в освіту своєї дитини

Вступ до британської школи-пансіону: з чого починати?

Провівши певні маркетингові дослідження, вивчивши міжнародні системи освіти, рейтинги навчальних закладів і навіть клімат в різних куточках земної кулі, Ви обов'язково прийдете до думки, що Велика Британія - одне з кращих місць для подальшого навчання Ваших дітей.

Навчання в школах Великої Британії має ряд незаперечних переваг. "Крім всебічного розвитку та вдосконалення англійської мови, в першу чергу - це можливість найкращим чином підготуватися до наступної і найважливішої ступені освіти - вступ до вищого навчального закладу" - каже Світлана Тимошенко, директор Освітнього центру Concept.

Адже атестату про закінчення української школи недостатньо для вступу до британського ВНЗ. Навчання в школі-пансіоні дозволяє гармонійно адаптуватися до британської системи освіти і пройти всі етапи навчання нарівні з англійськими студентами.

Проте, кардинальні відмінності британської системи освіти, які і привертають увагу на початковій стадії прийняття рішення, згодом можуть створити певні труднощі. Адже практично всі етапи вступу до британської школи, від тестування на знання англійської мови до здачі іспитів, будуть докорінно відрізнятися від звичної нам організації українських іспитів і подачі документів у вітчизняні школи.

Також нашим батькам важливо враховувати, що якщо родина постійно не проживає в Великій Британії, дитина може вчитися тільки в приватній школі-пансіоні. Відповідальність за здоров'я, поведінку і успішність дитини несе опікун, якого батьки обирають в процесі вступу до школи.

З чого почати?

Знайти інформацію та організувати процес самостійно під силу сучасним батькам, особливо якщо вони добре володіють англійською мовою. З незручностей - чималі витрати часу, а також певні помилки, що обов'язково виникають при освоєнні кожного нового проекту. Звичайно, всі непередбачувані ситуації можна вирішити, але час буде втрачено. А через пропущені терміни, початок навчання, можливо, доведеться відкласти на рік.

Другий варіант - звернутися в освітній центр, що має ряд переваг. По-перше, співробітники таких центрів досконально знають всі тонкощі британської системи освіти. Вони регулярно відвідують британські навчальні заклади, можуть дати докладну інформацію про школи та університети, яку Ви не знайдете на сайтах. По-друге, в освітньому центрі допоможуть скласти докладний план вступу, а також простежити, щоб всі документи були підготовані належним чином і подані вчасно. Крім цього, допоможуть оцінити рівень підготовки, і, в разі необхідності, допомогти підготуватися до вступу.

Основні критерії

Чим слід керуватися при виборі приватної школи-пансіону, адже їх тисячі у Британії? Як правило, батьки дивляться на академічні показники студентів школи, відсоток вступу випускників школи до ВНЗ і. т.ін. Крім академічних критеріїв необхідно також враховувати умови проживання в школі, харчування, оточення і навіть місцезнаходження школи-пансіону.

Необхідно подумати, що більше подобається: навчатися в міській школі, ближче до цивілізації і звичних міських розваг чи все ж таки краще обрати кампус, розташований в заповідному місці, де дитина буде постійно перебувати на свіжому повітрі в оточенні унікальної природи Великої Британії?

Чи хоче дитина бути серед англійців і здобути традиційну британську освіту, або її більше цікавлять однолітки з різних країн світу і більш жива атмосфера, що панує в міжнародному коледжі?

Велика (900 студентів) або маленька (100 студентів) школа буде більш комфортною для дитини?

Всі ці питання повинні задати собі батьки і діти перш, ніж визначитися у виборі і спроектувати своє майбутнє. А вибір правильної основи для подальшої освіти, а можливо і кар'єри Вашої дитини - це проект, в якому немає дрібниць!

Форма навчання: У Британії існують як школи тільки для хлопчиків, тільки для дівчаток, так і "змішана" форма навчання. У "одностатевих" школах природним чином створюються всі умови для повної концентрації на навчанні, підтвердженням чого є перші позиції в рейтингах шкіл, що ось вже не перший рік утримують школи для дівчаток. Проте навчання в "змішаному" колективі дозволяє отримати не менш важливі навички особистого спілкування, що знадобляться в житті.

Рейтинги: Щорічно, провідні британські видання публікують рейтинги шкіл Великої Британії, вони є досить об'єктивним показником академічної успішності тієї чи іншої школи. Проте тут є свої переваги і недоліки. Слід згадати, що участь у рейтингу - справа добровільна, і зовсім не всі школи прагнуть в них потрапити.

У Британії існує багато шкіл, що із-за порівняно невеликого розміру (до 100 студентів) не оцінюються виданнями, хоча відповідають усім високим стандартам британської освіти. Тому при виборі приватної школи варто також оцінювати інші аспекти - яким предметам приділяється особлива увага, предмети на GCSE і A-level, умови проживання, заняття спортом, музикою та мистецтвом, кількість іноземних студентів, місце розташування школи, враховувати інтереси та схильності дитини.

На даний момент найбільш популярними є рейтинги, складені виданням The Times: Рейтинг приватних шкіл - 2009.

Спорт і творчість: Програма навчання практично всіх шкіл Сполученого Королівства включає активні заняття спортом, а також роботу у творчих студіях. Обираючи школу, можна врахувати схильності та інтереси дитини, що допоможе розвинути її таланти.

Існує категорія батьків, які дотримуються правила "краще один раз побачити, ніж сто разів почути". І це правильно, тільки не завжди можна побачити всі деталі навіть під час візиту до школи та бесіди з директором. Тому незайвим буде зібрати відгуки друзів і знайомих, уточнити, що сподобалося, а що, навпаки, викликало розчарування. Як свідчить наш досвід, рекомендації друзів - джерело, що викликає найбільшу довіру!

Оцінюємо свої шанси

У кожної британської школи власні унікальні тести, письмові і досить об'ємні. За форматом вступні тести абсолютно не схожі ані на контрольні роботи, ані на іспити, що проводяться в українських школах. І навіть якщо дитина володіє відмінними знаннями, незвичний формат тестів може звести нанівець всі зусилля.

Тому наступним кроком, після прийняття рішення про вступ до британської школи, є тестування юного студента і визначення як рівня володіння англійською мовою, так і його знань з основних предметів. І що важливо, загальний психологічний розвиток і здатність дитини до адаптації в чужій країні.

Отримані результати дозволять визначити, які навички слід вдосконалити для того, щоб найбільш ефективно виконати завдання вступу до школи-пансіону.

Терміни

Не менш важливі й часові рамки. Добре, якщо до вступу готуються заздалегідь і в запасі є хоча б один, а краще два навчальних роки на підготовку, покращення результатів, адаптацію та ін.

Тим не менш, пройти весь процес вступу можна всього за 3 місяці, однак у такому випадку робота буде у багато разів більш напруженою і у випадку виникнення непередбачених складнощів буде значно менше можливостей для маневрів. У такому разі доцільно буде розширити список шкіл для вступу.

Справи душевні...

Не варто також забувати, що дитину чекає не лише навчання, але і проживання в школі-пансіоні, а, отже, в його життя увійде побут і культура іншої країни. А якщо подивитися на все це з позиції дитини? Адже, будучи дорослими, ми й оцінюємо ситуацію з позиції дорослих, які володіють певним досвідом і знаннями.

А адже це серйозний крок - приїхати в чужу країну, відірватися від батьків і від своїх друзів. Поміняти свою улюблену, повну таких знайомих і затишних речей кімнату на... кімнату в студентському кампусі, в якій живуть ще два-три сусіда-однолітка з інших країн, на спілкування виключно англійською мовою, напружений режим навчання і харчування у шкільній їдальні.

Тому дитина має готуватися не лише до навчання, але й до спілкування в іншому соціумі, а також до повсякденного прийняття самостійних рішень. Але ж, якщо дитина не підготовлена, якщо при виборі школи не були враховані всі її особливості, то маленька людина може стати глибоко нещасною і самотньою у цьому чужому світі. І почнуться тоді скарги то на вчителів, то на порядки в школі, то на погану погоду... І тоді інвестиції батьків можуть виявитися марними, і краща в світі освіта не принесе ніякої користі.

Особливу увагу слід приділяти підліткам. Ми завжди рекомендуємо запитувати і слухати думку дитини, радитися з нею, залучати її до активної участі в процесі вибору школи. Таким чином, дитина також вчиться приймати рішення самостійно. Але ж це дуже важливо у дорослому житті.

Починаємо готуватися...

Крім того, перш ніж дитина поїде на рік-два, а може і більше навчатися в школу-пансіон, ми рекомендуємо відправити дитину на курс англійської мови влітку або під час осінніх, зимових або весняних канікул, щоб вона провела декілька тижнів у Британії і отримала свій досвід проживання в чужій країні.

Більшість шкіл-пансіонів під час літніх канікул пропонують таку можливість, і вже в січні-лютому починають реєстрацію. Така поїздка допоможе дитині підготуватися до академічного навчання, підвищити рівень англійської та завести нових друзів!

Освітній центр Concept, січень 2011.

Довідка
Освітній центр "Concept" - агентство з освіти за кордоном, що спеціалізується на різноманітних програмах навчання у Великій Британії. Діяльність агентства включає підготовку до вступу в британські школи-пансіони, отримання вищої і післядипломної освіти, організацію літніх, осінніх, зимових та весняних канікулярних програм для дітей; організацію навчання в мовних школах для дорослих.

Освіта.ua
27.01.2011