Професійне стажування за кордоном

Отримання практичних навичок у виші — задача не із простих. А чи є перспектива стажування за межами навчального закладу?

Професійне стажування за кордоном

Зі щасливчиками, яким удалося знайти можливості отримання вищої освіти за кордоном, усе ясно. Престижні зарубіжні вищі навчальні заклади будують навчання студентів з урахуванням максимального наближення до виробничої сфери майбутніх фахівців. А тривале стажування студентів старших і випускних курсів у профільній фірмі, а також стажування після закінчення вишу – безумовна необхідність отримання диплома і в Європі, і в Америці, й у країнах азіатського регіону.

А яка ситуація в тому випадку, якщо студент навчається у вищому навчальному закладі України?

Якщо у вас є необхідність у стажуванні на підприємствах сфери обслуговування, то найпереважнішою на сьогодні вважається програма стажування за кордоном Work and Travel (W&T) для студентів, які володіють розмовною англійською. Ця програма широко відома серед студентської молоді. Найпривабливіше в ній – її самоокупність. Витративши гроші на авіапереліт, оформлення візи та медичної страховки, студент-стажер може заробити за літні канікули від однієї до чотирьох тисяч доларів. А головне – набути досвід практичного роботи в супермаркетах, готельному господарстві, індустрії дозвілля тощо європейських країн, США, Канади, Японії та Китаю.

Стажування для майбутніх фахівців технічних, природничо-наукових спеціальностей можна знайти за допомогою студентської обмінної організації "International Association for Exchange Students for Technical Experience" (IAESTE). Вона заснована в Лондоні ще в 1948 році і є найбільшою організацією подібного роду у світі. Асоціація пропонує широкий спектр стажування в консалтингових компаніях, підприємствах, університетах і дослідницьких інститутах у 80-ти країнах світу.

Багато провідних світових компаній у різноманітних сферах виробництва разом з наявними вакансіями штатних посад пропонують і можливості стажування для студентів (англійською "internship") на своїх підприємствах по всьому світу.

Незайвим буде й нагадати, що досвід роботи за кордоном дає студентам цілий ряд незаперечних переваг. Це й "занурення" в інший стиль життя та культури (а якщо ви плануєте в подальшому знайти роботу за кордоном, то таке студентське стажування поза сумнівом стане підготовкою для вашої успішної роботи), і вдосконалення своєї мовної практики, і важливий запис у резюме для подальшого пошуку роботи, і... відчутна прибавка коштів для продовження навчання у своєму улюбленому виші.

Як знайти стажування?

Для того щоби потрапити на стажування за кордоном, вам варто почати займатися цією проблемою не менше ніж за півроку. Частіше за все студентське стажування організується в літній канікулярний час і триває до 12-ти тижнів.

Основною вашою задачею є пошук місця майбутнього стажування. Існує, принаймні, чотири варіанти пошуку стажування.

1. Через Всесвітнє павутиння. В Інтернеті можна знайти достатньо велику кількість сайтів, на яких зібрані пропозиції для стажування за різними спеціальностями, у різних країнах з різноманітними умовами праці й оплати – від безкоштовної роботи до досить високої (за нашими мірками) оплати вашої праці.

Одним з таких найбільших сайтів є база даних по Європі (Europe Internship (http://www.internshipprograms.com/), стажування по всьому світі (Internship Programs (http://www.europe-internship.com/) і проект, що фінансується Єврокомісією, ‑ Globalplacement (http://www.globalplacement.com/en/search-internships).

2. Другий варіант пошуку – знайти сайт організації, компанії, фірми тощо, яка вас цікавить понад усе й де б ви особисто хотіли пройти стажування.

Для цього на сайтах найкращих організацій необхідно шукати розділ "Кар'єра" (Сareers) і в цьому розділі пошукати підрозділ "Практика" (Intersnhip). У більшості крупних міжнародних компаній саме так розміщується інформація на сайтах. Якщо ж вам не вдається знайти цей розділ, ви можете задати в рядку пошуку по сайту "Internship" і побачити необхідну вам інформацію. На цій же сторінці ви зможете ознайомитися зі всіма умовами стажування, необхідними документами, строками подачі заявок тощо. Наприклад, на сайті ООН можна знайти велику кількість пропозицій (http://www.un.org/Depts/OHRM/sds/internsh/index. htm). Ще як приклад ‑ стажування від компанії "Unilever" (http://www.unilever.com/careers-jobs/graduates/internships/). Університет Об’єднаних Націй так само пропонує свої позиції для практики (http://unu.edu/about/internship).

3. Наступний варіант можна застосовувати до не дуже великих організацій. Якщо ви не можете знайти жодної інформації про можливість стажування в них ‑ просто пишіть їм. Умотивовано напишіть про ваше бажання стажуватися саме в цій компанії або фірмі, стисло опишіть, де ви навчаєтесь і які досягнення маєте, прикріпіть своє резюме й по можливості портфоліо. Так само вкажіть строки, коли б ви могли в них працювати та про вашу згоду на безкоштовне стажування, якщо зможете це собі дозволити. Будьте гранично щирими, щоб зацікавити вибрану компанію, і вони швидше за все зможуть запропонувати місце стажування, а не відмовити вам.

4. Спеціалізовані агентства. У Києві, не кажучи вже про всю Україну, існують десятки агентств, які надають допомогу в пошуку варіантів стажування для студентів і в подальшій підготовці документів. Звісно, ці послуги будуть платними, але можуть заощадити ваш час. Солідні агентства, як правило, займаються й варіантами оренди житла на період стажування, можуть сплатити харчування, проїзд у міському транспорті тощо. Стажер оплачує авіаквиток, поліс страховки на строк стажування, оформлення візи, а також власне послуги агентства або представництва (placement fee), вартість яких може складати одну-півтори тисячі доларів і вище.

Агентства з підбору студентського стажування за рубежем проводять усі необхідні переговори або безпосередньо з вашим майбутнім працедавцем, або через представництво організації у країні, де передбачається стажування. А також оформляють і видають усі необхідні документи для отримання стажером дозволу на роботу та візову підтримку.

Якщо ви впевнені у своєму рішенні пройти стажування за кордоном, то краще використовувати всі вищеописані способи пошуку. "Улов" завжди більш успішний, якщо ловити "рибу" сіттю, а не вудкою, тому намагайтесь відразу подавати документи в кілька, а може, й у багато компаній, відповідно збільшивши свої шанси на успіх.

І пам'ятайте: не дивлячись на те що робота в більшості компаній не оплачується, охочих потрапити на таке стажування за кордоном не зменшується, тому й конкурс на стажувальні вакансії залишається великим.

Оцініть ці витрати, як інвестиції у свою успішну кар'єру в майбутньому. Швидше за все, вони окупляться найближчим часом, оскільки після закордонного стажування у вас з'явиться значно більше можливостей знайти високооплачувану роботу.

Хто може брати участь?

Для проходження практики за кордоном, звісно ж, необхідні вільне володіння іноземною мовою (частіше за все англійською), відповідність вашої спеціальності у виші тому стажуванню, на яке ви претендуєте, інтерес до даної сфери діяльності. Не зайвою буде й наявність хороших рекомендацій.

Необхідні документи для оформлення стажування за рубежем варіюються від програми до програми, але завжди основними залишаються: резюме, мотивація, рекомендації. Так само можуть бути необхідними: портфоліо із профільного напряму, що демонструє ваші здібності; заявка від вашого вищого навчального закладу про те, що він просить прийняти вас на практику, оскільки даний напрям є вашою спеціалізацією й досвід стажування буде вам украй корисний у подальшому або при написанні диплома. Швидше за все, текст такого подання вам доведеться скласти самостійно та підписати його в адміністрації вашого навчального закладу. Окрім того, може бути необхідною виписка оцінок з документа про академічну успішність.

Різні сфери діяльності мають свою специфіку набору та прийому стажерів на виробничу практику, тому необхідно ретельно вивчити, як працює це саме у вашому напрямі. Наприклад, протягом року деякі компанії можуть проводити олімпіади або конкурси (бізнес-проектів, кейсів тощо) й через деякий час запросити всіх учасників, а не тільки переможців, пройти співбесіду (наприклад, через skype) для відбору на стажування.

Під час проходження практики ви зможете безпосередньо зануритись у ділове життя успішних європейських підприємств різної спрямованості та сфери діяльності. Як правило, за кожним практикантом закріплюють керівника, який буде йому допомагати, якщо треба, підказувати, ураховувати його особисті успіхи й, можливо, указувати на помилки. Вас позиціюватимуть як колегу та, можливо, потенційного партнера. Звісно, такі відносини з викладачами істотно відрізнятимуться від тих, що були у вашому виші. Це додасть упевненості у своїх силах і бажання працювати далі, удосконалити свої знання й одержати більше практичного досвіду.

Деякі види стажування дозволяють сподіватись на пропозицію подальшої роботи в компанії. Тому, якщо ви розглядаєте стажування за кордоном не тільки як придбання практичного досвіду, а й можливість подальшої роботи не в Україні, тоді варто звернути увагу на інший вид практики (англійською "traineeship"). Таке стажування, частіше за все, має на увазі можливість роботи, надбання практичних навичок із перспективами подальшого працевлаштування. На таку практику варто їхати вже після закінчення вищого навчального закладу, але процедура пошуку стажування залишається такою ж, як було описано вище.

Зваживши все "Про" і "Контра", варто резюмувати, що стажування за кордоном це перш за все можливість попрацювати кілька місяців безкоштовно, але при цьому отримати натомість неоцінимий практичний досвід роботи в іноземній компанії, корисні навички ділової та міжособової комунікації; критично порівняти й оцінити умови життя та роботи.

Ганна Катречка, Освіта.ua

Освіта.ua
09.07.2013