Волонтерські проекти в Європі

Європейська волонтерська служба - унікальна організація, що здійснює фінансування волонтерських проектів по всій Європі

Волонтерські проекти в Європі

Міжнародний досвід є вагомим чинником для побудови успішної кар'єри. Особливо він важливий для тих, хто в майбутньому хоче здобувати освіту за кордоном і шукати роботу за межами України. Волонтерські проекти дають активним людям можливість отримати саме такий досвід.

Волонтерська або, інакше кажучи, добровольча діяльність не дуже популярна в Україні, але активно практикується за її межами. Вона включає в себе участь у різних соціальних проектах на благо широкої громадськості на добровільних засадах і без фінансової винагороди.

Досить велика кількість організацій пропонує бажаючим спробувати стати волонтером. Такий вид діяльності особливо популярний в Африці та Азії. Проте недоліком багатьох таких волонтерських проектів є те, що вони не оплачують роботу, а також трансферт у країну, хоча ця сума може бути значною. Тому цей напрям має більшу популярність серед європейських молодих активістів. Для українців же залишається два виходи: або оплачувати ці витрати самостійно, або шукати фінансування в європейських організаціях.

     

Саме тут, у рамках Євросоюзу створена унікальна організація, що здійснює фінансування волонтерських проектів по всій Європі - Європейська волонтерська служба (EVS - European Voluntary Service). EVS дає бажаючим можливість, включаючи фінансову підтримку, попрацювати в одній з європейських громадських організацій. Цією можливістю можна скористатись лише один раз. Винятком є молоді люди з обмеженими можливостями, які можуть брати участь у проекті двічі.

Участь у волонтерських проектах відкрита для молодих людей віком від 18-ти до 30-ти років. Необхідним є знання англійської або основної мови країни перебування. Українці можуть брати участь у проектах, які реалізуються в усіх країнах Євросоюзу, а також в Ісландії, Ліхтенштейні, Норвегії та Туреччині. Зазвичай строки таких волонтерських турів становлять від 6 до 12-ти місяців, але можна підібрати проект і на три місяці - найкращий варіант під час літніх канікул для студентів.

Існує велика кількість проектів, робота в яких стосується різноманітних соціальних напрямів, пов'язаних з охороною навколишнього середовища, соціальною допомогою, роботою з дітьми, молоддю, людьми похилого віку, людьми з обмеженими можливостями, створенням веб-сайтів, роботою у сфері спорту, культурної спадщини, мистецтва, організацією культурних заходів, офісною роботою тощо. Волонтер працює 30-35 годин на тиждень і має можливість вибрати саме ту діяльність, яка буде для нього цікавою.

Робота в цих проектах не оплачується, але за рахунок коштів Європейського Союзу компенсується 90 % витрат на проїзд у країну перебування й назад, витрати на оформлення візи, проживання, харчування, проїзд на роботу, мовні курси, медичну страховку та кишенькові витрати (у середньому 100-200 євро на місяць). Разом ваші фінансові витрати складуть 10 % від вартості проїзду, проте ви отримаєте унікальний досвід роботи за кордоном, досвід роботи в команді, нові знання, а також удосконалите своє володіння іноземною мовою.

На сайті EVS представлено повний перелік програм, які доступні для потенційних волонтерів. Також доступні програми можна відстежувати за допомогою сайту Youthnetworks. Щоби підібрати для себе програму, необхідно визначитися зі сферою діяльності, яка вас цікавить, і вибрати країну в залежності від знань мови чи культурних уподобань. Дати проектів, які відображені на сайті, є, як правило, неактуальними. Тому в першу чергу необхідно зв'язатися з координаторами програм електронною поштою, яка вказана в описі проекту.

Перш за все необхідно з'ясувати два важливих питання: чи потрібен для даного проекту волонтер в ті строки, які вас зацікавили, і коли остаточний строк подачі документів. Важливо також знайти для себе організацією, яка є офіційно акредитованою від EVS і відправить вас до країни перебування. В Україні досить багато таких організацій, повний список яких можна знайти на офіційному сайті EVS. Одна з них – «Спілка Форум». Такі організації безкоштовно можуть підтримати вас у процесі організації вашої участі у волонтерському проекті.

Для того щоб вас вибрали серед усіх інших кандидатів, ви повинні представити свої навички і кращі сторони в таких документах: мотиваційний лист (повинен коригуватись під вимоги певної програми) – не більше однієї сторінки, де повинна бути відображена ваша зацікавленість даною роботою, а також ваш досвід, який буде корисним для даного проекту. Так само необхідним буде резюме, формат якого вам може дати організація, що організовує поїздку до країни перебування. У таких організаціях вам також можуть допомогти відредагувати документи.

Отримати право на участь у такому волонтерському проекті досить складно через велику кількість бажаючих; необхідно відправити велику кількість запитів. Деякі учасники відправляли їх майже 200 разів, доки не добивались позитивного результату. Якщо вам прийшла відповідь, що волонтерська вакансія вільна, необхідно вислати вищеописані документи або ці документи може вислати організація, яка організовує поїздку, що може збільшити ваші шанси на успіх.

Якщо ваші документи зацікавлять приймаючу сторону, вас можуть попросити заповнити додаткову анкету або пройти співбесіду через Інтернет. Після вдалого проходження цього етапу вам необхідно почекати близько трьох місяців, доки буде схвалено фінансування. Якщо ви зацікавлені в участі у волонтерському проекті, починати займатися цим варто за 6-10 місяців до бажаної дати початку роботи в Європі.

При виборі волонтерів особливу увагу приділяють соціальній активності претендента, його творчим здібностям і волонтерському досвіду у своїй країні, тому дуже важливо відобразити всі ці якості у ваших документах і, якщо ви не маєте відповідного досвіду, то необхідно переконати координаторів програми в тому, що ви активна, доброзичлива, миролюбна і працьовита людина.

Також не варто забувати, що подібні проекти - це не безкоштовна мандрівка до Європи на відпочинок. Вам доведеться працювати, докладати зусиль і вкладати в роботу свою душу. Будьте готові, що можуть існувати не тільки позитивні, а й негативні сторони, такі, наприклад, як розбіжності в поглядах і суперечки з колегами чи сусідами. Вам також може не сподобатись вид роботи або середовище, де доведеться працювати, але в більшості випадків від такої роботи все-таки залишаються позитивні емоції й незамінний досвід.

Анна Катречка, для Освіта.ua

Освіта.ua
07.05.2013